t rm GEMEENTE ENIIET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE o No. 49. 1878. D R I E-E N-D E R T I G S T E J A R G A N G. 15 JUNI. ZATERDAG 4 11/ 4 7» I J a i11 .t 1 er, zei ven weiden beheerd. ,50 00, ,50 3i. B I N N E X L. A WD- 1-^ I rd- El- lio- kje kje ne Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ,50 >0, 30. ort Ier ie. sze nd. He il. or- nt- rdt M. ii. 00. 1 4 De N. R. Ct. spreekt sten stelligsle” hel be richt legen, dal de minister van oorlog eventu eel door den chef van den generalen staf, den generaal-majoor Van der Starvervangen zou voortspruiten. Eindelijk werd op worden en dat deze opperofücier geheel inge gebracht de wensch, dal ziekten- '1® 4 te oordeelen, onderteekend, en zijn vast vertrouwen uit, dat door uwe vergade ring bij de behandeling van het ontwerp de rech ten en belangen van 1 schoolgaande jeugd niet uit het oog zullen den verloien.” Een dienstmeisje te Amsterdam wilde zich in een andere dienst verhuren, geen goed getuigschrift zou 1 wijd en ingenomen zou zijn met de plannen van Zondag avond is te Eethen in Noordbrabant een moord gepleegd. Tusschen eenige personen ontstond twist in een herberg. Nadat de kaste lein hen uit- zijn woning verwijderd had, werd I de twist buiten voortgezet twee hunner, broe ders werden daarop door twee andeien (een vader en zoon) met messen aangevallen, en het gevolg was, dat een der broeders op de plaats dood bleef en de andere zwaar gewond werd. De daders zijn in hechtenis genomen. d ne- ien. f 5 10 a )0 2e ,50 I langhebbenden, SNEEKKR Gedurende de Pinksterdagen zijn langs den Rijnspoorweg niet minder dan 25,000 reizigers in verschillende richtingen vervoerd. Het Vad. deelt mede, dat Generaal Grant, de gewezen president van de Vereenigde Staten, met zijn dochter 17 Juni in Den Haag komt, om twee dagen daarna weder te vertrekken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Den heer J. A. Völmar, den gunstig bekenden adj -kapelmeester van hel corps kon. slafmuzie- kanten, (Gren. en Jagers) is Zaterdag bij zijn, 36jarige dienstvervulling door den heer Dnnkler,. mede namens het corps, een fraai rood tluweelen salon-ameublement aangeboden; de officieren van het bat. schonken hem een kostbaar en I zilveren inklslel, de Minister van oorlog een bui- Bij de jl. Dinsdag gehouden herstemming in het hootdkiesdistrict Arnhem, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, waren uitgebracht 1868 stemmen, waaronder 31 blanco en 2 van onwaarde. Gekozen werd de heer Otto van Rees (lib.) met 1201 stemmen, tegen 634, die op den heer Cremers (uit.) waren uitgebracht. Het Nederlandsche Werklieden-Congres, gehou den te Utrecht op den 9 en 10 Juni jl werd bijgewoond door ruim 50 afgevaardigden van werk- Jiedenvereenigingen uit verschillende plaatsen van Bevreesd dat zij ong )and De beginselen, saamgevat in het program der socialistische partij, vonden bijna algemeen afkeu ring met nadruk werd er op gewezen, dat. de Het ontbreekt niet aan protesten tegen bel fdoor dr, Kuyper c. s. op touw gezette volkspeti- I tionnement tegen de wet op ’l lager onderwije. Onder meer heeft de kerkeraad der Herv. gemeente Ie Hoorn een adres gericht aan de Tweede Kamer, waarin hij zyu leedwezen kenbaar maakt over de kunstmatige agitatie, onder den naam van volka- petitionnement, door sommige» in den lande op gewekt. «Hy vreest niet zoo spreekt de kerkeraad dat bedoelde agitatie «enigen invloed zal uit oefenen op de kalmte uwer beraadslagingen, maar krijgen, maakte zij zelve zulk een geschrift en teekende dit valsche- I lijk met den naam barer meesteres. vervolgd. De N. R. Ct. verneemt dat Z. M. de Koning de successiewet heeft bekrachtigd. gressieve inkomstenbelasting van een vierde of een achtste percent, opklimmende tot 6 a 7 pCt; verder voor hel lOuur-stelsel. De Zondag werd als rustdag gehandhaafd. De vergadering sprak verder den wensch uit, en de Bijna de geheele haringvloot is reeds van Vlaar- dingen en Maassluis naar zee uitgezeild, en de jagers die nog niet vertrokken, gaan deze week ter haringvangst, alzoo vroeger dan in de laatste jaren het geval was. Het begint voor Nederlanders, die hun tong niet weten te beheerschen, gevaarlijk te worden in Duitschland. Voor de tweede maal is een Ne j derlander gearresteerd, dit maal te Pforzheim, omdat hij, in het bijzijn van twee fabnkanten had ge- .zegd »’l Is Jammer dat de Keizer niet aan boord, 'van de Kurfürst heeft gezeten 1” De commissie voor hel volkspetitionnement meldt in de Stand dal ze, na kennis te hebben genomen van het regeeiingsantwoord op het Ka merverslag in zake de onderwijswet, geen vry heid gevoelt om langer tegenstand te bieden aan den drang, om nu reeds het adres voor een even tueel petitionnement publiek te maken. Het is, gelijk men weet, bestemd, om, inge val onverhoopt het ontwerp, gehjk het nu werd, door de Tweede kamer mocht worden aangeno men, als petitie aan Z M. deti Koning door ou- ders en belangstellenden te worden geteekend (De Stand, deelt dit adres in zyn geheel mede en meldt dat exemplaren gratis en franco in de verlangde getallen zullen worden toegezonden aan hen, die er franco aanvrage om doen. Het adres eindigt aldus: »Wy laten Sire, in Uw Koninklijk paleis niets dan de nederige bede, van ons-smeekschrift ach ter, of Uwer Majesteits recht vaardigheid zon der aan andere rechten te kort te doen, ook ons (als die toch ook behooren lol Uwe getrouwe onderdanen) bij ons deugdelijk recht mocht wil len handhaven, door invoege als in den weg der constitutie oirbaar zal blijken, zulk een regeling voor ons schoolwezen te verordenen, dal voorl- aan, voor den armste even goed als voor den rijkste Uwer onderdanen, in Uwe goede land de mogelijkheid besla, om, desverlangd, voor ayn kinderen een school te hebben met den Bijbel.” den minister van oorlog, zoodat er, indien de portefeuille in zijn handen overging, slechts een verandering van personen en niet van beginselen zou plaats vinden. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken aan de ingezetenen bekend dat de alphabelische naamlijst van de perso nen die in dit jaar aan de loting voor de schut terij moeten deelnemen, ter visie zal liggen op de Secretarie van de gemeente, van Woensdag den 12 tol en met Woensdag den 19 Juni 1878, des voormiddags van 9 tot 12 uur, ten einde elk in slaat te stellen om, ingeval hem eenige per sonen of omstandigheden mochten voorkomen die op de lijst nog zouden behooien te worden aangeteekend of daarvan weggelaten, zulks aan het gemeentebestuur te kennen Ie geven dat de loting zal plaats hebben op het gemeen tehuis, op Vrijdag den 21 Juni 1878, des voor middags elf uur, voor hen die geboren zijn in 1853, terwijl daaina dadelijk zal worden overge gaan tot de naloting der ingeschrevenen van de jaren 1844 tot 1852. Wordende ieder ingeschrevene opgeroepen, om bij de loting tegenwoordig te zyn, en, redenen van vrijstelling hebbende, die aledan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van de be- zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek, den 11 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN, Burgem. Dc Secretaris. W. van WANING Jr. »Met leedwezen” zegt het Vad. «zul len velen in de Staatse, gelezen hebben, dat de hh. Fock, Leemans en Vosmaer hun ontslag ge vraagd en gekregen hebben als leden der com missie van adviseurs voor de monumenten van kunst en geschiedenis. Het college, waarvan zij een sieraad uitmaakten, zal dus voorlaan de voor lichting dezer bekwame mannen missen. Hun aftreden schijnt als een protest beschouwd te moeten worden tegen de eenzijdige kunstinrich- ting, welke in die commissie den boventoon voert.” Twee langdurige zittingen, Zaterdag bij dag en bij avond door de Vereeniging «Eigen Hulp” te ’s Gravenhage gehouden, zijn niet afdoende ge weest om de voor de algemeene vergadering voornamelijk aan de orde gestelde herziening van de statuten tot afdoening te brengen. Twee preliminaire punten namen een greo deel van de ochtendzitting in Vooreerst de bij hel onderzoek van de i eke- ning door het district ’s Gravenhage opgewer pen quaestie, om al wat uitgegeven is voor voor bereidende maatregelen om te komen tot het tot stand brengen van bijzondere vereenigingen, la ter door deze laatsten te doen reslitueeren aan de kas van het hoofdbestuur In beginsel werd door de vergadering in dien zin beslist Om trent de rekening zelve werd geconstaleeid, dal, welke ook de opvatting zij omtrent de daarbij gerezen quaestie van comptabelen aard, de aan wezigheid van een belangrijk batig sbt vast slaat. Het tweede incidenteeie punt betrof het voor stel ’s Gravenhage, om met 'l oog op de ingrij pende amenJementeii, de behandeling van de statuten uil te stellen, totdat zij aan een nader voorbereidend onderzoek zouden zijn onderwor pen geweest. Met 44 tegen 33 st. echter weid dit voorstel verworpen en daarna de breedvoeri ge behandeling van de statuien aangevatigen Reeds bij de algemeene discussie bleek, dat het beginsel van beperkte centralisatie op den voorgrond trad, bij de bespreking van het doel der Vereeniging verzette Groningen zich tegen de mogelijke opvatting, dat eenig district secte- scholen zou kunnen oprichten. Hierop werd ge antwoord, dat, hoewel daarvan hier geen sprake kon zijn, de districten vrij behoorden te worden gelaten in de keus der middelen, welke' zij voor de verstandelijke ontwikkeling noodig achten Voortaan (zonder terugwerkende kracht is de ze bepaling) zullen als leden der Vereeniging kunnen woiden toegelaten zij, die geheel of ge deeltelijk hun beslaan vinden of gevonden heb ben in loon van .arbeid van den geest, of wel hunne weduwen. (Dit voorstel, van ’s Graven hage, verving dat van hel hoofdbestuur, dat de bepaling aldus had geformeerd: «al wie zijn ken nis en bekwaamheid door arbeid van den geest aanwendt tot loongevend dienstbetoon, kan als lid der vereeniging worden toegelaten. Hiervan zijn uitgesloten dienst- en werkboden, werklieden winkeliers, fabrikanten, kooplieden, aannemers en Werkbazen, ten ware zij bewijzen geheel of ge deeltelijk een middel van beslaan te vinden in het loon, by den vroegeren volzin bedoeld De toelating als lid werd afhankelijk gemaakt van de beslissing door het districtsbestuur, met vrijlating van' beroep op het hoofdbestuur. Ook de distric ten zullen bevoegd zijn personen, die zich het lidmaatschap onwaardig hebben gemaakt, te we ren. Met 30 tegen 31 stemmen werd, overeenkom stig het voorstel van het district *s Gravenhage, het beginsel van de centralisatie in dier voege aangenomen, dat de districten hun eigen bestuur en werkkring legeen en het recht erlangen om contributie te heffen terwijl voor ’t overige van de districts-reglementen (niet van de verrichtingen en rekeningen) en van het aantal districtsleden jaarlijks aan het Hoofdbestuur mededeeling wordt gedaan De bepaling van den zetel der gewone alge meene vergaderingen biyft aan dezen overgelaien. Buitengewone worden altijd te ’s Gravenhage ge houden. De verbindbaarheid van de besluiten der algemeene vergaderingen voor leden is vervallen. Ook de Raad van Toezicht is opgegeven. Met 33 tegen 31 iet. werd een voorstel Mid- dat vrouwen onder 18 jaar uit fabrieken en werk- plaatsen worden geweerd en de werktijd van jon- gens beneden dien leeftijd beperkt worde. (Vele wilden alle vrouwenarbeid vei bieden.) Voorts werd wettelijke bescherming tegen onveiligheid en on gezondheid op werkplaatsen verlangd en wegne ming der bezwaren, die uit arbeid van gevangenen 1 voortspruiten. Eindelijk werd op het programma - én ondersteu- ningsfondsen aan fabrieken door de werklieden wenscht door dit schrijven, de ongetwijfeld bij u reeds aanwezige overtuiging te versterken, dat gezegd streven door zeer velen wordt afgekeurd. «De kerkeraad acht het buiten zijn roeping gelegen in bijzonderheden te treden omtrent de meerdere of mindere verdiensten van het inge- j diende ontwerp. Hij teekent eenvoudig protest aan tegen deze wijze van handelen, om, zoo mo gelijk, druk uil te oefenen door het opstellen en indienen van adressen, voor een niet gering ge- deeltedoor onontwikkelden en dus onbevoegden om spreekt ten slotte Nu de officieren van de «Khedive”, wegens het ag van het ontwerp de rech- aanvaren van de «Voorwaarts”, te Penang van het godsdienst-onderwijs der schuld zijn vrijgesproken, is door de Maatschap- iet uit het oog zullen wor- PÜ «Nederland” een actie van schadevergoeding ingesteld tegen de «Khedive” voor het Adraiiali- teilshof te’Londen. Omgekeerd is genoemde maat schappij in rechten aangesproken door de reede- rij der «Khedivè” en wel voer het Hof te Sin i gapore. Het laatste proces zal echter wellicht eveneens naar Londen worden overgebracht. Zij wordt j socialisten op den verkeerden weg zijn, als zij j van gelijke verdeeling van het gezamenlijk arbeids- I prcduct spreken, in een maatschappij, zoo rijk i aan verscheidenheid. De wenschelijkheid werd uitgesproken, dat alle meerdèijarige stemgerechtigden zijn, dat de natio- atgeschafi werd. Oefening ‘in dbn krijgsdienst achtte men wenschelijk. Er werd .hulde gebracht aan het voorstel van Assen, dat in zijne gemeente voor het lidmaatschap den eisch s’elt, dal de leden hun kinderen tol 14 jaar qp school laten. Men keurde dit in beginsel goed, maar durfde er nog niet algemeen toe overgaan, om niet alje leden te veriiezen. Beter achtte men het dat de Regeering leerplicht invoere. De vergadering verklaarde zich tegen al de be- keurig j baande belastingen en verlangde een enkele pro- tengewone gratificatie, behalve de van rechtswe ge aan de gouden medailje verbondene, leden van de Witte Sociëteit een fraaie porte feuille met een aandenken er in.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1