t rm GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, KIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 1 1 1 fl 1 6/ I 1 .1 1878 No. 50. D R I E-E N-D E R f 1 Q 8 T E JAARGANG IS JUNI. WOENSDAG' J BS M 1 - I J 4 1 .1 «7z 4 ter I 11. J r 1 7 J l - 1 swim.it coiro n o. rind 51 ’wee U I T D E PERS. het oin Hie B1SSEXL AMD. ei kuke via her- aan- van het len, dat het ten. iefje tina, out, Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. enfe en ïaren hap- Nij- bren ikke tum, ind., van 39 5 SO ö,29 6,53 ,68J M3 9.- door 9.1» door 9,3* «aal Jour duor duur 01* 1.10 i mt. M.‘ uni. - II. Hing was :hap openbare schooi voor m. u. 1. o. voor meisjes j-) IU De Arnhemsche Courant wenscht niet, dat het voorbeeld van den Hoornschen kerkeraad het zenden van een adres aan de Tweede Kamer, inhoudende leedwezen over het kunstmatig volks- petitionnement, navolging vinde. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. ten kon men verder gaan, en dan zal men op 't laatst de vrije school den nek wel breken. Nü Kappeyne’s ontwerp, over tien jaar het Nutsrap- port, nog tien jaar later het barbaarsche program van Abednego »Onze vrienden zoo besluit de Stand. zijn dus nu gewaarschuwd 1” De Tijd bevat thans in haar jongste nommer het adres in zake het lager onderwijs-ontwerp, door R. Katholieke hoofden van huisgezinnen aan de Tweede Kamer te richten. Het blad wyst er.op. dal bij de voorgestelde geen enkel bezwaar opgeheven, geen enkele on regelmatigheid verminderd wordt, maar dat inte gendeel het onrecht bestendigd, verscherpt wordt, de last verzwaard, de tirannie tot wel verheven. De neutrale staatsschool wordt gewapend met alle krachten, die de schatkist kan aanbrengen. De Katholieken hebben sinds jaren hun oor deel over de onderwijswet uitgesproken. Zij heb ben het doen hooren in de pers, die tijdig en ontijdig het bedrog der neutrale school, de ramp zalige verwarring van christelijke deugden en mo derne godsdienstloosheid, heeft ontmaskerd en aangeklaagd Zij hebben het doen hooren in nog krachtiger, nog verhevener taal; de offers, waarmede zij de bijzondere scholen deden verrij zen. De regeering heeft van dat alles niets ge hoord. Maar daar is meer. De aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland hebben in 1867 hun stem verheven tegen de moderne school Zij hebben ons met vaderlijke en vorstelijke wijsheid de gevaren aangewezen, de plichten herinnerd zij hebben onzen moed gesterkt en, tegen alle 1 VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 22 Juni 1878, ’s nam, 6 uur. Punten ter behandeling - 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van 2 leden voor de commissie van administratie over de Gasfabriek. 4. Idem van een Armvoogd. I 5. Idem van een lid in de diiectie over het I Stad; werkhuis. I 6. Idem van een hulponderwijzer. 7. Adres van den heer dr. B. Sijmons, om een eervol ontslag als Leeraar aan de Iloogere ■Burgei school alhier. 8 Verzoek van den hulpondei wijzer Th. M. Laarman om ontslag uit zyne betrekking. 9. Idem van den hulponderwijzer H. Buisman. I 10. Verhooging der toelage van den kweeke- ling der school voor kosteloos onderwijs Anne [Kuipers. Aanvulling van hel Reglement voor de UIT DE TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren (Maandag) is de Rees als kamerlid heëedigd en toe- artikel voor i rijksadviseurs van kunst, de hh. Fock, ^Leemans leder, die nog iets te vorderen heeft van de I gemeente Sneek, wegens leveranliën of uit voering van werken over 1877, wordt, ook met het oog op de verjarings-termijn uilgenoodigd daarvan alsnog ten spoedigste uiterlijk 27 Ju ni a. s. opgave ter Secretarie te doen, De Secretaris der gemeente Sneek, W. van WANING Jr. Wat het derde punt aangaat, keurt hij de agi tatie van verschillende richtingen af, vooral de monster-petilie, terwijl hij wenscht, dat de regee ring lette op de volksconscientie en de godsdien stige belangen der natie. Ten slotte drong de heer Wintgens aan op het behoud van bet godsdienstig karakier der school, in den zin van overleg met gemeentebestuur, kerkelijke en plaatselijke autoriteiten, ter wering ook van de sociaal-democratie. De heer Schimmelpenninck van der Oye achtte het ontwerp een transactie tusschen twee uiter sten der overzijde een partij wet getemperd door het gevoel van menschelijkheid. Hij ontwikkelde de eischen der anfi-revolutionaire partij. Vrijheid voor het bijzonder en deugdelijke concurrentie met het openbaar onderwijs. Heden (Dinsdag) voortzetting. tot verkiijging eener betere aansluiting tusschen die school en die van den heer Zeilmaker. 12. Adres van Jouke P. Sjaarda aannemer te Oppenhuizen, om vrijstelling van op hem toe gepaste boeten. 13. Adres van Jan Zwier alhier, betreffende een naast zijn huis slaande boom. 14. Wijziging der gemeenle-begrooting, dienst 1877. 15. Vaststelling van het programma der lessen voor het schooljaar 1878/79 aan de Iloogere Burgerschool alhier. 16. Opmaking van een voordracht van vier personen ter benoeming van 2 leden tol aanvul ling van het College van Zetters in deze gemeen te. 17. Verzoekschriften van L. A van der Veen en J. Baanstra, om benoemd te worden tot schip pers in hel beurt veer SneekRotterdam v. v. tot ons en hai ten ’t Algemeen debat over het ontwerp tot ziening der wet op het lager onderwijs is gevangen en o. a. bijgewoond door den generaal Grant en den Amerikaanschen gezant. De heer Wintgens begon met het vertrouwen uil Ie spre ken, dat bij deze quaestie ieder getrouw zal blij 'wen aan de vaan en beginselen, waaronder men werd gekozen. Hij behandelde drie hoofdbegin selen, vooral bij de onderwijs-quaestie op den voorgrond staandeleerplicht, kosteloos onder wijs en leekenbeginsel. Spreker is een verklaard voorstander van den leerplicht, gelijk hij meer malen heeft betoogd. De kosten acht hij. het ge wichtigst punt. Hij bestrjjdt ten sterkste die op- 'drjjving van kosten, waarvoor geen middelen zijn te vinden en vooral het laten disponeeren der gemeenten over 's land» middelen. Het gewijzigd ontwerp-Kappeyne op ’t lager onderwijs geeft het N. v. d. Dag aanleiding om den weg af te bakenen, welken door de liberale pa. tij in de Tweede Kamer bij de behandeling gevolgd moet worden. Wal hel ontwerp zelve betreft, men kan het den lof niet ontzeggen, dat de neutraliteit van ons onderwys er in tot de hoogste hoogte is opgevoerd en dat de clericale richting verder dan ooit over dén drempel is te ruggewezen. De heer Kappeyne heeft zich een wakker schildwacht getoond op den muur van het heiligdom der onpartijdigheid, maar geen weg bereider voor een betere toekomst. Na de aan neming van zijn ontwerp, zijn wij naar het blad doet opmerken nog niet van de verplich ting afdie op ieder onzer rust om voor vol doend, goed, degelijk volks-onderwijs te zorgen. Kappeyne heeft in zijn ijver tegen het clericaljs me voorbijgezien, dat de quaestie van den leer plicht en de toegankelijkheid van de school ook voor den minstbedeelde een beginsel raakt. De dwang zou in deze als een zegen werken. Het ontwerp echter, nemende zooals het daar ligt, vooral zooals ’t na de opmerkingen in de afdeelingen gewijzigd is, bevat vele werkelijk goe de ailikelen en kan en behoort aangenomen te worden, edoch niet dan na efnslige pogingen om de wet zoo goed mogelijk te maken. Men be- handele de wet op degelijke en onbeschroomde wijze, verbetere en vuile aan door amendemen ten en make het ontwerp zoo goed als het te maken is. Bij de aanneming neme de Kamer evenwel acte van ’sministeis verzekering, dat dit ontwerp den .weg moet banen tol een zooda nige regeling, als ten volle de eischc-n van dege- herriening niet alleen geen enkele klacht verhoord, lijk en voldoend volksonderwijs bevredigen kan. De Standaard wijst op den ommekeer in de overtuiging van een goed deel der liberale partij tegenover hel ontwerp-Kappeyne. Het liedeke der ontevredenen over ’t ontwerp klonk zegt het blad eerst op zoo fleren en driesten toon, dat men zich onder de groep inbeeldde en bui ten de groep duchtte, dat Kappeyne zou zwich ten. Maar dat deed hij nie<. Zóó als hij de wet ontworpen badzóó en niet anders, had men haar te aanvaarden. Zij die meenden dat de groep der ontevrede nen den minister dit wel af zou leeren, en die althans op eenig betoon van cordaatheid hadden getekend, hebben zich deerlijk vergist. Reeds den dag na het uilkomen der memorie teekende hel Vad. de acte der onderwerping en ried zijn vrienden op besliste wijze tot aanneming van hel ontwerp. Twee argumenten moesten daartoe dienst doenvooreerst de Atjeh-millioenen er is nl geen geld en ten tweede de theorie van den druppel. Zoodra de fondsen het toelie- De Nieuwe IJsselbode bevat den tekst van een adres dat in zake de onderwijswet aan de Twee- Kamer zal worden gezonden Daarin wordt Ie kennen gegeven, dat de onderteekenaars in het wetsontwerp door den heer Kappeyne ingediend, »de bestendiging zien van alles wat naar hunne innigste overtuiging de openbare school voor hen onbruikbaar maakt; dat zij tevens daarin ont dekken het onloochenbare streven, om aan het eenig hun gebleven hulpmiddel, de bijzondere school, onder schijnbare eerbiediging van haar recht, het bestaan onmogelijk te maken; rede nen waarom zij op niet-goedkeuring van ontwerp aandringen.” Het blad heeft dit adres van de redactie de Tijd ontvangen. Uit de toelichting van stuk blijkt dat het meer speciaal ten behoeve van roomsch katholieke hoofden van huisgezinnen is opgesteld. De Tijd bevat het adres nog niet, maar maakt er gewag van en belooft er nader uitvoerig op terug te komen. Door de commissie voor het volkspetionnement is, naar de Standaard nog meedeelt, besloten de adressen der kerkeraden niet zelve op te zen den, maar Z. M den Koning te doen aanbieden door een deputatie uit deze kerkelijke colleges. Eerst zal een deputatie van het volkspetitionne- ment naar het paleis des konings gaan en dan zal die der kerkeraden komen. Hetzelfde blad heeft er wat op gevonden om de Doopsgezinden in staat te stellen aan het volks- pelionnement deel te nemen. Men leze de, door hen niet te onderteekenen, clausule eenvoudig aldus: »En omdat wij aan dit woord gelooven, nog «gelooven met ons hart, Sire, hebben we, de »meesten onzer, bij den heiligen doop, eenmaal splechtelijk voor den God uwer en onzer vade- »ren de gelofte gedaan, om onze kinderen in »hun opvoeding bij dat woord te houden.” Op deze wijze vervalt elke bedenking! In ’t jongste nommer der Spectator komt een van Fianor over het ontslag der drie en Vosmaer. Al de ellende, die onze regeering in de laatste vier jaren met de officieels kunst beeft gesticht, komt, volgens Fianor, van de drij vende partij, die de adviseurs tot executeurs heeft gemaakt, die eindelijk alle macht in de af- deeling kunst aan het departement van binnen- landsche heeft saamgebracht. Het ontslag netnen door de drie leden was daarvan het onmiddellijk gevolg en is te beschouwen als een verzet tegen de ergerlijke handelingen van het lichaam. Wil men het college homogeen aanvullen, dan benoe- me men de hh Alberdingh Thijm, Nuyens en Schaepman. Omtrent de wijzigingen, in het plan van het nieuwe rijksmuseum gebracht men herinnert zich de onlangs daarover in de Tweede Kamer gevoerde discussie schrijft Fianor: »De wijzigingen, door den bouwmeester aan gebracht, zijn niet meer of minder dan zoodanig, dat al wat er nog van wereldlijke en burgerlijke renaissance aan den bouw was, verdwenen is en heeft plaats gemaakt voor middeleeuwsch gevoelde vormen. De torens hebben hun eenvoudige vor men geruild voor rijker en meer middeleeuw- sche. De pilasters, een bestanddeel der Holland- landsche renaissance, die NB.in het rapport der beoordeelings-commissie uitdrukkelijk waren vastgesleld, benevens de rechtlijnige dekking van de ramen en horizontale banden, hebben plaats gemaakt voor ramen met bogen, voor beelden met consoles en pinakels tusschen de ramen de vensters in den middelgevel zijn geheel middel eeuwsch, de daken der hoekgebouwen zijn ver anderd, de rechte ramen aldaar rond gedekt, het dakvenster verhoogd, de pilasters ook daar ver dwenen. Zoo is ten slotte het geheele karakter van den bouw veranderd. Wat er nog eenigermale van oud-Hollandschen burgerlijken bouw in was, is verdwenen, en het gebouw is thans geheel mid deleeuwsch en kerkbouwachtig gevoeld en ge vormd.” De adviseurs zijn wel over deze ver andering gehoordeen deel heeft zich er tegen verzet, maar dit is met een kluitje in ’t riet ge stuurd. De kwaal, die hier bestreden moet worden, is, volgens Fianor, de bureau-tyrannie. heer O. van gelaten hoop in, onze hoop op de zegepraal van het recht verlevendigd. Ook hierop is geen recht geslagen en als bekroning van dit alles wordt nu het ont werp-Kappeyne ingediend. Niets blijft nu over als nog eenmaal het protest te doen hooren tegen alles wat sinds 1857 is geschied »Dit adres zoo besluit het blad is onze openbare en onwankelbare belijdenis Het is het antwoord der Katholieken aan de regeering. Het is vooral ons antwoord op het mandement der bisschoppen. Ten overstaan van allen betuigen wij, dat het door hen in 1867 gesproken woord nu in 1878 nog ons woord is, dat het onze over tuiging vertolkt, dat hei klinkt in onze beginse- l ons kracht geeft tot dragen en offe- Dit willen wij uitspreken en openbaar be tuigen, dat wat de vaderen des geloofs hebben gesproken in onze hoofden leeft.” .1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1