NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEK, No. 31. r I 1818. ID R I E-E N-ID E R T Q ZATERDAG 22 J U N I. SS 00 50, ,oo O. La an he •n- ïk, dit int t 5 I SMI.h T. )0, ,50 ort uiwuwvio ucaucu i net uiiiwrip als zullende lijden tot eene school zonder gods- 34. UIT DE TWEEDE KAMER. voor hÜ U I T de belangstel- I cessie a ris 'behoefte - II II I X^EAL.l Al». het ontwerp slechts heil zoekt in der onderwjjs. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. de iet De algemeens vergadering der Broederschap zal te Utrecht worden 2e ,00 r, je- te id. jr-, d ne en. 10 i00 6 30 5,39 5,53 ,585 8.43 9.- door 9.11 door 9,34 951 door door door 0 14 5-10 I 00. i M. mi. Het algemeen debat over de schoolwet dat een grooten omvang dreigt aan te nemen, daar nog ruim een 20tal sprekers zijn ingeschreven is in de zitting van jl. Dinsdag voortgezet. De heer Bichon herinnerde de geschiedenis der 8 I i 8 Te Maastricht is Zondag weder door de politie een procesverbaal opgernaakt wegens een pro cessie, en wel die in de St. Mathias parochie. ,00 .0, van candidaaf-nolarissen gehouden op 26 Aug. a.s. De gemeenteraad van ’s Hage heeft den post voor 't scheikundig onderzoek van eet- en drink waren van f300 tot 11000 verhoogd. In dezelfde zitting is een praedvies ingekomen van B. en W., naar aanleiding van het adres van De voortzetting van de gewone algemeene ver gadering van «Eigen hulp” verleden week geschorst, is bepaald op Zaterdag 6 Juli a.s., ten 11'/a ure, in het locaal «Dilligentia” te ’s-Gravenhage. 1 schoolwetherziening, die nu slechts schijnbaar in de laatste periode verkeert. Vasthoudende aan de beginselen zijner nota bij het ontwerp Heems kerk, bestreed by het tegenwoordig ontwerp, dat alle bestaande grieven niet wegneemt, maar nieu we bezwaren in het leven roept. Innig was hij overtuigd, dat onderwijs zonder godsdienst uil- I loopt op bederf van het volksonderwijs en weg- cijfering van de vryheid van onderwys. De Staats-courant van Zaterdag bevat de wel van 9 Juni jl. no. 95, tot wijziging van het recht van successie en van overgang bij overlijden. Het successierecht in de regte lyn, dat bij deze wet wordt ingevoerd, zal niet worden geheven van de nalatehschappendie vóór 1 Juli e.k. openvallen. Eerst bij sterfgevallen, na 30 Juni voorvallende, moeten dus ook de afstammelingen en de ouders van den overledene aan de ver plichtingen der gewijzigde wet voldoen en succes- ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer T/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Hier zij gemeld dat dit recht bedraagt voor af stammelingen eó voor den langstlevenden echtge noot, als er afstammelingen uit het huwelyk in leven zijn, een pel voor erfgenamen in de op- leder, die nog iets te vorderen heeft van de j F I gemeente Sneek, wegens leverantiën of uit- doel had I voering van werken over 1877, wordt, ook met l breiden i het oog op de verjarings-termijn, uitgenoodigd, t daarvan alsnog ten spoedigste uiterhjk 27 Ju ni a s. opgave ter Secretarie te doen. De Secretaris der gemeente Sneek, W. van WANING Jr. De heer Barge betoogde, dat het ontwerp ten eene tendensieux openbare school uit te en Ie bevestigen ten koste van het bij zonder onderwijs, met leerplicht in het verschiet. Natuurlijk, dal dus de strijd in eene vreedzame wettige agitatie plicht blijft, zoolang het geweten van den laatsten geloovige niet tot zwijgen is ge bracht. Ook de heer Brouwers bestreed het ontwerp De R.-Catholieke Peel- en Kempenbode zegt: »Een adres wordt door de Tijd, hoofdorgaan van Neerland» Cathohciteit, in gereedheid gebracht, dat op nader te bepalen wijze aan lenden zal worden voorgelegd. uCalholieke vaders, de godsdienst, de laatste, de eenige reddingsplank uwer kinderen, mag u niet worden ontnomen, in de dagen, waarin elk staats schip te bersten stoot op de klippen des onge loof» «waarin de nevelen der goddeloosheid ons omhul len; «waarin de storm der revolutie raast; «waarin de kraters der hel zich hebben geo pend, die het lava der vreeselijkste vernieling uitbraken; «waarin geheel de maatschappij dreigt uit el kaar te spatten; «waarin de satan streeft; nCatholieken, hebt meêlij met uwe kinderen; 'begrijpt uwe verplichtingen als waarachtig Chris ten, als-feeder vader, als welmeenend burger.” Zou men nu, na lezing van' het bovenstaande, niet wezenlijk bang worden voor de diepe ellen de, waarin de tijdgeest hel menschdom dreigt te storten? Als de Catholieken nu niet als één man het petitionnement teekenen, dan zijn er onder hen, die met geen mogelijkheid meer bang te maken zijn. gaande knie (ouders, grootouders enz drie pet. Vrijgesteld zijn echter bij afstammelingen en echtgenooten de erfdeelen, waarvan het zuiver saldo niet f 1000 te boven gaat. Is dat zuiver saldo boven f 1000, maar minder dan f 1500, daii wordt over een som van f 500 het recht niet berekend. In alle gevallen moet binnen 6 maanden na het overlijden aangifte worden gedaan hij den rijksonlvanger, door een schriftelijke memorie. Zijn er meer dan één erfgenaam in de neder dalende linie, dan wordt de eed slechts afgelegd door een hunner, daartoe door den rijksont vanger aan te wijzen. In de Maandag avond gehouden kiesvereni ging Eendracht maakt Macht, te Veendam, zijn de 2 moties van wege de kiesvereeniging De Grondwet in behandeling geweest. 1°. De fiere, vrije mannen van het Noorden hebben goed en bloed veil voor de gewapende verdediging van ons Nederland en verlangen du re ministers voor marine en oorlog. De uitslag was: 18 stemmen tegen, 1 voor en 3 buiten stemming. 2U. De fiere vrije mannen enz verlangen goed- koope ministers van oorlog en marine en verde diging van stoffelijke, zedelijke volkswelvaart. De stemming gaf aan: 19 voor, 1 tegen en 2 bui len stemming Van de andere onderafdeelingen ziel men eerstdaags den uitslag van die moties tegemoet. De arrondissements rechtbank te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in het bekende geding over de muurvlakte, van het weggebroken per ceel^op het voormalig Schapenplein hij de Munt. Zij heeft de tusschen den heer M. Oostmeijer en de Amsterdamsche Omnibusmaatschappij bestaan de overeenkomst van huur dier muurvlakte ont bonden en overeenkomstig de conclusion van beide partijen de Omnibus-maatschappij, die ge meld perceel deed wegbreken, veroordeeld in de kosten van het proces. De rechtbank bepaalde voorts de aan den heer Oostmeijer uit te keeren schadevergoeding op f 301’, zijnde het aanbod der Omnibus-maatschappy, terwijl de heer Oostmeijer de door hem geleden schade op f6300 begrootte. De rechtbank over woog o. a. dat eerstgemeld bedrag voldoende voor kwam, met het oog op den huurprijs voor den nog loopenden huurtermijn, waarbij het belang van den héér Oostmeijer, om juist op die plaats te adverteren, ongetwijfeld is in aanmerking ge nomen. de grondslag der opvoeding moet zijn het Chris- 1 tendom en het ontwerp slechts heil zoekt in I versterking der examina en verhoogmg der be- I zoldiging van de leeraars. I De heer Reekers bestreed het ontwerp, cmdal het de rechten van het bijzonder onderwijs, op de grondwet gebaseerd, miskent. Hij wenschle verplichte zchoolgeldheffing en wees op tal van willekeurige bepalingen in het ontwerp, leidende tot benadeeling van het openbaar en het byzon- De heer van Nispen verdedigde zijne nota te gen het antwoord van den Minister, dat deels hem niet gebezigde argumenten in den mond legde en kunnende leiden lot hatelijkheden of anti-Calholieke passiën opwekken. Wat hij wenscht is vrijheid en mogelijkheid om in eigen boezem voorschriften van geloof en zedeleer vrijelijk na te leven. Hij stelde zich op grondweltelyk stand punt en wilde de grondwet eerlijk naleven. Hij verdedigde uitvoerig het subsidiestelsel als door de grondwet niet verboden en in het belang van allen. Door dit ontwerp was geen enkele grief weggenomen. Wordt het aangenomen, dan zul len wy bijna de slechtste en onbillijksle school wetgeving hebben van Europa. De heer van Baar bestreed hel ontwerp in aansluiting aan den heer van Nispen en protes teerde legen de onthouding aan de minderheden van de vechten, die hun als Nederlanders en Staatsburgers toekomen. Hij beklaagt er zich over, dal de meerderheid ongezind is eenige con cessie aan de minderheid te doen en toont de aan bevordering van Godsdienstonder wijs aan, als grondslag der morele orde in de maatschappij, gelijk men dit in Duitschland meer en meer inziet. De heer Saaymans Vader betoogt mede in 't breede, dal alle onderwys op ’t positief Christen dom moet.gegrond zyn, wil de maatschappy.blij- vén bestaan. De heer Teding van Berkhout betoogde, dat men niet genoeg besefte dat volksonderwijs eene heilige zaak is. Immers ondanks de herhaalde verklaringen van het tegendeel, deed de Minister voorkomen, alsof de antirevolutionairen leerstelli ge godsdienst op school gedoceerd willen hebben. In de zitting van Woensdag vervolgde de heer Teding van Berkhout zijne rede. Hij betoogde, dat het ontwerp geheel onaannemelijk was voor de Nederlandsche natie, daar het geen rekening houdt met de behoeften der volkschool, op pae- dagogisch terrein geen verbetering brengt daar naar de opperheerschappij werp, daar vele gemeentebesturen hun plicht niet sierecht betalen, doen. Eindelijk bracht hij hulde aan de dagblad- pers tegenover de verwijlen, door den heer Wint- gens tot haar gericht over héi. weergeven van het verhandelde. dienst, maar van s'.aatsalmacht, door geld bemin nelijk gemaakt. De heer de Jonge betoogde dat de wet van 1857 lot groote teleurstelling aanleiding had ge geven, omdat de christelijke grondslag ontbrak en dat om diezelfde reden dit ontwerp teleurstel ling zou baren. Steunende op den Bijbel, zou en zijne medestanders de vrijheid blijven ver dedigen. De heer Baslert gaf zijne voorwaardelijke in stemming met het ontwerp te kennen’, dat niet veel van het ontwerp Heemskerk verschilde, zoo- dat dan ook het votum van 25 September laatst leden niet gerechtvaardigd is. Dat in de wet van Staatswege de behoefte aan Godsdienstonderwijs is opgenomenacht hij eene verbetering. Als schaduwzyde noemde hij de kosten, de opheffing van de gesubsidieerde bijzondere school, de geest van centralisatie. De heer Mackay bestrijdt in de zitting van jl. Donderdag het ontwerp, waarin de Minister on wrikbaar vasthoudt aan eigen denkbeelden, waar in de minister, ja, het recht op vrijheid van on derwijs erkent, maar dit illusoir maakt. Dat recht verdedigt hij uitvoerig. Al zij het schoorvoetend, eens zal de lijd komen, dal het ons verleend wordt. De heer Van Houten toetste het ontwerp aan de eischen van het ondeiwijs. Hij had verschil lende bedenkingen en vooral' bezwaar tegen hei overbrengen van het bestuur der school van de Gemeenteraden naar den Minister. Indien daar omtrent in het ontwerp geen wijziging kwam, gevoelde hij zich bezwaard om er vóór te stem men. De centralisatie toch ten aanzien van de organisatie der school zou tot groote moeielijk- heden aanleiding geven. Ook gold ‘zyne beden king de ongelijkmatigheid, waartoe het verleenen van 30 percent aan de gemeenten aanleiding zou geven. De heer de Meijier verdedigde het ontwerp, waarin de Minister getrouw is gebleven aan de beginselen van de wel van 1857. Hij bestreed de grieven en wenschen der tegenpartij en be toogde, dat de neutrale school alleen tol verdraag zaamheid kan‘leiden en onderwijs aldaar zeer gced mogelijk is zónder leerstellig Christendom, mits deugd en zedelijkheid worden gedoceerd. De bijbel is een schoon boek, maar niet geschikt voor kinderen van 6 tot 12 jaar. De heer van den Berch zette op nieuw de wenschen’van de voorstanders van het bijzonder onderwys uiteen, waaraan dit ontwerp niet tege moet kwam. De heer Heijdenrijck verdedigde het recht der ouders, om zelf de kinderen op te weden. De Staat kan dat recht niet vindiceeren. De Grond wet wil, blijkens hare geschiedenis, aan het bijzon- derouderwijs een groot aandeel in de volksopvoeding geven. Hij hoopt op langzame toenadering, waar in hy reeds bij de heeren Wintgens en Bastert sporen vindt. De heer Borgesius wees op de verandering dér lijden, tengevolge waarvan het clericahsme een macht in den staat is geworden. Hij bestreed niet de godsdienst, maar de politiek onder den naam van godsdienst gevoerd, welke anli-natio- naal is. Tegenover den beer van Houten ver dedigde hij den centralisatiegeest van het ont- art. 24 .- aan een De heer Moens heeft een reeks van amende menten op de wet voorgesteld. Daaronder komen o. a. voor Art. 12. Het artikel wordt gelezen: „Van rijkswege worden minstens tien kweekscholen voor onderwijzers en minstens drie kweekscholen voor onderwijzeressen opgericht en onderhouden Art. 17. Dit artikel wordt gelezen „Aan hen, die het gewoon schoolonderwijs genoten hebben of in ont wikkeling met zulken gelijk staan, wordt gelegenheid gegeven tot. het ontvangen van herbalingsonderwijs. „Het herbalingsonderwijs omvat minstens de vakken a, b en c van art. 2 en kan zich uitstrekken tot al de vakken in dat artikel genoemd. Art- 26. Alin. 1 en 2 worden gelezen.- „Aan eiken onderwijzer wordt een vaste jaarwedde toegelegd.” Die jaarwedde bedraagt in geen geval.- „voor bet hoofd eener school van de le kl. minder dan f 800; van de 2e kl. minder den f'.000, van de 3e kl. minder dan f 1200. Voor een onderwijzer in het bezit eener hoofdonderwij zersakte, aangesteid naar den maatstaf van aan een school der le kl minder dan f 700 school der 2e kl. minder dan f 800; aan een school der 3e kl- minder dan f 900; voor de overige onderwijzers, onverschillig aan welke school zij geplaatst zijn, minder dan f 500. DE PERS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1