GEMEE.ÏÏE HET ARRONDISSEMENT SNEEK, VIEUWS- EN ADTOENTIE-BLID VOOR DE t I "A O 1878. No. Ö3 D R I E-E N-D E RT f G 8 T E JAARGANG 29 J U N I. ZATERDAG EX 00, ,00. rus 2 'M '4 7« f I 4 1 'I'. 0 S1EEKER io*—gj s i ''■■4 UIT DE TWEEDE KAMER. f33 Bl A A OLA XI». 31. f. PERS. ad- •i li» in cue inn I de 00. - 4 50. >ort Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. een De voorsteller en der Oije, verde- t,00 .50 ,50, 1 onderwijs verplichtend ie stellen,"'zóu niemand tl. lie) elk bij ind het ijk, za- 4 jr, der Jen K«- I 'g jld. A M. Juni. het van bepaald van cn- r«» ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. rd i en, ien.' 5 10 a 180 Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden uir. P. R. Feith, thans rechter te Amsterdam; tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam mr. M H. 'sJacob, thans rechter-plaatsvervanger en advocaat aldaar. ning van het goede, dal gewrocht is, ’t van elkander by de behartiging van v- De heer van Naamen heeft mede eenige amen dementen op hel schoolwet-ontwerp voorgesleld. Daraonder komt voor Art. 2ö al. 1 ie lezen.- „Aan eiken onderwijzer wordt een vaste jaarwedde toegekend. Deze ja rwedde be draagt voor den bezitter der akte van art, 57a, tniua in vier bonlerd gulden.- voor den bez> ter drr akte van hoofdoiiderwijzer minstens zeven boucerd gu denvoor het hooft der school mnsteus zeven honderd gulden; wanneer deze hoogstens vijf ig 'eerliiigen, minstens negen honderd gulden, wanneer deze meer dan vijftig leeilin- gen, minstens elf honderd gulden, wanneer deze meer dan honderd en vijftig leerlingen, niiuatens veertien hos- derd gulden, wanneer deze meer dan drie honderd leer Hogen heeft. ,2e 7,50 Men schrijft uit Rotterdam aan ’t Handelsblad Dinsdag had te half 2 op de begraafplaats Croos- wijk de begrafenis van dr T. J. Stieltjes plaats. Een breede schaar van vrienden, gemeentelijke en militaire autoriteiten, alle ambtenaren tol de minste der Handelsvereeniging, welker adviseur I Stieltjes was, (de werkzaamheden te Feyenoord clondnn elilï wachtlon dnn «tont >ln tint AnrLUnf ’t Getal amendementen, op de wel op lager on derwijs ingediend beloopt ruim 60 en men wacht nog meerderen De krachtige aanval zal tegen de finanliëéle zijde van het on‘werp gerigl worden In de zitting der Kamer werd verslag uitge- braeht over meer dan duizend petitiën ter zake het lager onderwys. er liever niet van gediend zijn. Voor de verkiezing van 1877 was de kiesver- eeuiging «Eendracht maakt Macht» te Joure on tevreden. Vooral ook Sneek temperde die mis* noegdheid. Thans doet men in Sneek van zich hooren, en dal ter wille van «een bochtje» - Maar, vrienden, laat ons verstandig zijn en ons eerst tweemalen bedenken, waar we, bij de een- heidszin onzer tegenstanders, tweedracht zullen zaaien onder elkandër,” omvattende 8 punten, over welke weltelijke re geling het lager onderwijs zich uitstrekt en voor al om den onderwyzer dér bijzondere school rijkstiaclement toe te kennen, de heer Schimmelpenninck van digden het, als bevattend een minimum der ei schen hunnerzijds en als verzoenend amendement. De minister en de heer van der LoefT bestre den het als niet ernstig overdacht, vooral ten aanzien de toekenning eener ryksuitkéermg aan ieder onderwijzer, die gedurende een jaar aan 30 leerlingen onderwijs had gegeven. Het amen dement werd verworpen met 50 legen 13 stem men. Daarna kwam art. 1 van het ontwerp aan de orde. De heer van Nispen verklaarde daarop geen amendement voor te stellen bij den be paalden onwil in de kamer gebleken, cm in be ginsel eene gesubsidieerde bijzondere school te erkennen. Op dit artike1 werd met 42 tegen 31 stemmen verworpen, een amendement van den heer van der Kaaij om het geven van huison derwijs niet te binden aan eene bepaalde plaats. Art. 1 is onveranderd goedgekeurd. Op art. 2, bepalende de verplichte en faculta tieve leervakken van het lager onderwijs, waren verschillende amendementen voorgesteld. Een ameudement-van Delden, om nuttige hand werken voor meisjes niet als verplicht leervak op te nemen, werd verworpen met 50 tegen 24 stemmen. Een amendement-Be<ch, om vormleer niet verplichtend te stellen, werd verworpen met 44 tegen 30 stemmen. Een amendement-Moens, om handteekenen wél verplichtend te stellen, werd verworpen met 58 tegen 16 stemmen, en een amendement-Moens. om vooroefeningen in de gymnastiek wèl verplichtend te stellen, werd verworpen met 51 legen 23 stemmen. Art 2 werd aangenomen. Bij de voortzetting van het onder wysdebat in de zitting van jl Dinsdag, was de Minister van Binnenl. Zaken het eerst aan het woord. De heer Kappetjne zette uiteen, dal het ontwerp gegrond was op de beginselen van de wetten van 1806 en 1857, waai bij de vrijheid van onderwijs was erkend. Het ontwerp tracht niets dan de on der wijsquaestie een stap verder tot oplossing te brengen, en de liberale partij werd daartoe ge noopt, nadat de over zijde op herziening der school wel had aangedrongen en de heer Heemskerk eene vergeefsche poging tot verzoening had ge daan. De Minister bestreed verder de eischen der Gathoheken en anti-revolutionairen, neerko mende op de overheersching van de school door de kerk. De by zonder e school kan de liberale partij eerbiedigen, salariëeren nooit, want de open bare kerkelijke school zou leiden tot het mono polie der Kerk. Hij verdedigde het behoud der woordenChristelijke deugden, die bewijzen dat men eene algemeens zedeleer op de openbare school wil behouden. Dat hel grootste deel der Nederlandsche natie niet gediend zou zijn door de neutrale school, werd niet door feiten bewe zen. Tegenover de toegezegde voortduring der agitatie stelde de Minister de beginselen der li berale party, die het: «je mamtiendrai” zou ge dachtig bljjven, waar zy stond tegenover de ei schen der kerkelyke partijen. Bevestigend kon hij de vraag niet beantwoorden of hy later het onderwys geheel tot eene rykszaak zou maken maar dat lag niet in de xeden des volks. Im mers de liefde van de gemeentebesturen voor de openbare school is de beste waarborg voor eene doelmatige inrichting. Na den Minister repliceerden de heeren Hey- denryck, van Nispen, Vader, Tedmg en Wintgens, die allen tegenover den Minister en andere spre kers hunne bezwaren en hun by zonder stand punt volliielden De hoeren Teding van Berkhout, Mackay en Bichon betoonden aicii in de zitting van jl. Woens dag onvoldaan over de rede van den minister die hun argumenten niet had wederlegd. Zy bleven die dan ook handhaven. Ook de heer Baige deed dit zijnerzijds, door de grondwettig heid van zijn standpunt vast te houden De heer Greniers begreep de felle oppositie niet, waar duidelijk de onmogelijkheid bleek aan de eischen van de overzijde te voldoen. De so lutie v^q den heer Wmtgvns, om Ijgt.godsdieijst In hel Weekblad voor Notarisambt en ministratie vindt men de Volgende opmerkingen over »de nieuwe successiewet” «Volgens het nieuwe artikel 12 der successie wet kunnen de erfgenamen in de rechte lijn wanneer het door ieder hunner geërfde of ver- kregene geen f 100U te boven gaat, volstaan met de inlevering eener niet specifieke memorie van aangifte, waarbij in plaats van eene omschi ijving van actief en passief, alleen het zuiver saldo der nalatenschap behoeft te worden opgegeven. Deze bepaling, bij amendement in de wet ge komen, is zeker zeer mooi, maar nog mooier ware ze, wanneer ze eenig practisch. nut kon hebben en wanneer niet door zoodanige niet specifieke aangifte te doen, alle aanspraak op vrijstelling van recht werd verloren Artikel 56 no. 2 toch bepaalt dat alleeu vrijstelling van recht in de rechte lijn wordt genoten wanneer uil eene specifieke aangifte bljjkt, dat iede- niet meer f 1000 erft. Wil men alzoo vrij zijl van successierecht dan moet men specifieke aangifte doen. Wie zal nu de niet specifieke aangifte volgens art 12 doen Zeker niemand. Van art. 56 no 3 geldt hetzelfde Wal den eed aangaat, die behoeft in de rechte lyn, volgens art. 29 Ir, b, niet te worden afge legd, wanneer ieder erfgenaam, volgens de spe- i cifieke aangifte, aan actief niet meer dan f 1000 bekomt; doet men dus de niet specifieke aan- j gif'e volgens art. 11, dan moet men in iedet geval de aangifte beëedigen. Blijft de wet zoo- als die nu is dan zal echter zoodanige niet spe cifieke aangifte, zooals boven gezegd, nooit voor komen. Zouden ten gevolge van de aanneming van hel amendement-Patyn (art. 12) op enkele plaatsen in de wet de woorden «volgens de specifieke aangifte” niet hebben moeten wegvallen Onder het opschriftEenheid of tweedracht? schrijft sFriso" in haar laatste nummer: «In eene dezer dagen gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Burgerplicht”, te Sneek, is op voorstel van den heer G. ter HorsltJHz. de volgende motie aangenomen «De vergadering der kiesvereeniging sBurger- plicht” te Sneek, betreurende de houding der af gevaardigden van dit district inzake de Friesche spoorwegen, gaal over tot de orde van den dig.” Men ziel het, mea is te Sneek ontstemd, omdat de afgevaardigden van dit district hunue goed keuring konden hechten aan eene betrekkelijk geringe ombuiging van een lang begeerden spoor weg, waardoor Bolswardook tot het district behoorende, tevens gebaat zal worden Men wil nu eenmaal zoo, enfin ’t Einde zal den last dragen. Maar zeer zeker zal er bij deze en geene kies vereniging ook deze motie zijn ingevaren »De vergadering, betreurende de motie van de kiesvereeniging «Burgerplicht” te Sneek gaat over tot de orde van den dag.” Wij willen eveijwel niet opwekken tot het ne men van deze en dergelijke besluiten. Dikwerf wordt daarmede in overhaasting gehandeld. Maar overgaan tot de orde van den dag, zeker dat is wel zoo goed. En wat is dan wel aan de orde? Veel, zeer veel. Onder dal vele wijzen we thans echter op de pogingen van het Centraal Comité voor ’t kies district Sneek, (dat van antirevolutionaire zijde belast is geweest met de leiding van de laatst gehondgn 'verkiezingen -eq -daarna is werkzaam gebleven,’óm voor te bereiden wat ook voor de toekomst te dier zake kan dienen”) om nadere aaneensluiting te verkrijgen, wijl blijvende een heid noodig en nuttig is. Ziet, die heeren geven ons, liberalen, al we der eene goede les. Waar wij door motiën als boven verwijdering zullen bewerken, daar zoe ken rij eenheid te verkrijgen. Verdeeldheid uit onverklaarbare vrees, of uit een zeker soort van hebzucht, hoe het te noe men. Men mag niet alles voor zich alleen be- geeren, men moet zynen naaste ook iets gun nen, ook iets goeds, geene «overgescholen kluif jes Verschil over eene meer of minder wensche- iijke spoorweg» ich ing, raakt toch niet de richting der liberalen. De drie afgevaardigden hebben geene motie van afkeuring verdiend, zij waren steeds trouw op hun post, waar het de belangen van het Va- derland in T algemeen en ook die van ’t district Sneek speciaal belrof. De orde van den dag brengt als eerste voor waarde voor onderling samengaan mede; erken- T steunen woderkeerig stonden stil) wachtten don stoet aan bet kerkhof belanggeen onzalig twistvuur stoken, niet, waar de hoofdzaak is bereikt, ter wille van een enkel «boclifje” (dat nog wel dubbel vruchtbaar kan en zal zijn) afkeuren en verdeelen, maar een heid betrachten en zich verheugen ook in het voorrecht van den ander. Is nu uwe liberaliteit van dat soort, dat staat of valt met het al of niet doordryven wat gé U in eenige stoffelijke zaak u I hebt voorgesleld, welnu, dan is het zeker' zwak gehalte en dan zullen meer ernslige lieden U I T D E i Aan de IV. R. Ct. wordt medegedeeld, dat den 22sten dezer in de bijeengeroepen vergadering van Kerkvoogden en floreenplichtigen van Wit- marsum met algemeene stemmen besloten is, uit de fondsen der Herv. gemeente aldaar f10 000 ten geschenke Ie geven aan de gemeente Won- seradeel, lol stichting van een gemeentehuis Als nieuwe bijdrage hoe met kerkgoederen hier en daar wordt gehandeld heeft ook dit bericht zijne eigenaardige beteekenis. bevredigen. Hij zette toch uiteen, dat encycliek en syllabus een moderne katholieke leer hadden in het (even geroepen, waarmede het verieenen van staatssubsidie voor de katholieke scholen on bestaanbaar was. De heer Godefroi wees op de onvoldoende for- muleering van de eischen en de weinige een stemmigheid by de anti revolutionairen. De heer De Jonge bestreed dien aanval. De heer Van der Hoeven wederlegde den heer Cretners, even als de heer Haffmans en Reekers deden, die den syllabus niet beschouwden als verbiedende in een dracht en vrede le leven met andersdenkende landgenooten. De Minister ,yan binn. zaken bestrydt de onver diende verwijten van ap.ti-revolutionaire zijde betoogt dal hun eischeen openbare school met den bijbel, ónmogelijk is dal de bedoeling der vrjjhetd van.onderwys alleen was bekostiging van eigen onderwys. Dit ontwerp handhaaft die vry heid «n de tegenkanting is dua slecht» aanblazing van twist. Donderdag is de beraadslaging over de artike len aangevangen. Voor artikel 1 wan een nieuw artikel door den heer Wassenaar voorgesleld, Het Rott. Nieuwsbl. meldt het volgende over het onverwacht overJijdén van den heer T. J. Stieltjes Zondag is de waardige m’an, tengevolge van een beroerte, bezweken. Reeds voor een achttal dagen had hij zich ongesteld gevoeld en vermoedelijk waren het de eerste verschijnselen van den hei melijk naderenden slag toch was hij in zooverre hersteld, dat hij op Zondag met twee zijner kin deren het Park bezocht. Onder het middagmaal had hij nog over het gesmaakte genot in het Paik en over de muziek gesproken, en eenige weinige oogenblikken daarna is hij in zijn stoel overleden. Zoo spoedig, dat zelfs de in de kamer aanwezige familieleden geen docter hadden kunnen ont bieden. Nog Zaterdag had hij gewerkt en ge schreven. Dat laatste blad sprak van zijn gewone arbeidzaamheid, het getuigde geheel van Stieltjes geest.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1