r t I HHN GEMEE1XTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. HEUS- EN ADTOENTIE-BLAD VOOR DE Een apostel voor het Socialisme. I I I I 1 i i i8ia No. 54. D R I F-E N-D E R T I O S T E J 3 JULI. WOENSDAG EN A R O A N Q. |g 7 A »yD, ma 67, k •f al- I. UIT DE TWEEDE KAMER. B1WBXLA AD. storven van de speelbal il. side ter- het i zi en- oe- 10 er* d. Ju- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 9; ia< os- Er en. sic tam .en, iter sch ge» den •eg. jr. ie van ep- >ele ars, en. nke de st), van Go f Op den honderd-jarüjen sterfdag van Rousseau. (2 Juli.) I M. tilli. 4 f 4 's f> 30 6.J9 5.53 ,5S4 8,43 9.- door dooi 9,34 951 door door door 014 i-io 27 ans Bij- t te Ste ler» ans ee- aap, ISNEEKER C ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ’/2 Cents. Bij abonnement is de prjjs be» langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. den” heeft piaals gehad, toch nfoef* de genius der menschheid, even als op Voltaire’s graf, ook op hettweede graf in het Pantheon, waarin het gebeente van Jean Jacques Rousseau rust, een frissche lauwerkrans nederleggen, want het reine streven van dien man heeft geen schuld aan de misdaad van bovengenoemde dolxinnigen. Zeker, indien wij heden met ons oordeel nog op het standpunt stonden van den pbilosoof van Genève, die beschaving en wetenschap heeft beschuldigd, dat zy de zeden bederven en slechts onheil over de menschheid brengen, dan zouden wjj, tege- Ijjk met de misdadigers uit het schrikbewind van de fransche revolutie, tegelyk met Hödel en No- biling, ook Rousseau moeten veroordeelen, want »Weh denen, die dem Ewig Blinden Des Lichtes Himmelsfackel leihn Sie strahlt ihm nicht, sie kann nur zónden Und «schort Stadl und Lander ein r-’* De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Amster- dam van een lid van de Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 23 Juli 1878, herstemming 8 Augustus daaraanvolgende. Tot commandant van de brandweer te Amster dam is in plaats van den heer P. W Steenkamp, de heer V. C. Dijckmeester, thans onder-com- mandant, gekozen. Een nieuwe onder-comman- dant zal niet worden aangesteld. Een 12 jarige knaap, die te Oud-Beyerland in een kriekenboomgaard wacht deed tot verschrik king en wering van vogels, word door twee al daar werkzaam zijnde arbeiders geprest tot het ‘drinken vaneen borrel jenever. Tot drie malen overmanden en dwongen .ze hel kind tel kens een borrel te di inken. En alsof dit niet genoeg was, gingen ze daarna den vlugtenden knaap achter na, haalden hem in, en, terwijl een het kind vasthield, goot de andere jenever in den mond. Daarna viel de knaap in den boom gaard, waar 6 paarden graasden, in slaap. De betrokken ouders haalden hun kind, dat hevige stuipen had, van daar en ontboden geneeskundi ge hulp. Boven alle verwachting is de knaap hersteld, terwijl de handelwijze der arbeiders ongetwijfeld naar verdienste gestraft zal worden. De Stand, heeft een nieuwe wijze van protes- teeren tegen de schoolwet bedacht. Boven zijn laatste nommers is over de geheele breedte van het blad met vette letter ’t volgende geplaatst: >In de drie groots ProtestantsOhe rijken, Prui sen, Engeland en de Vereenigde Staten, die, even als het onze, zeer gemengd van bevolking bestaat, voor ieder die zulks verlangt.' de echter zeggen udoor nacht tot licht’’, en, in het edel en deugdzaam, maar ook besmet mot ïerlei ondeugden, zelfs zóódanig, dat hij tot dief stal ver alt en een arm dienstmeisje daarvan durft be-chuldigen. Al die afdwalingen echter heeft hij later, zoowel door zijn leven als door eene manmoedige, open lijke biecht, trachten te verzoenen door zijne «con fessions”, een merkwaardig boek, dat men moet lezen als men Rousseau en zijn tijd wil begrij pen. 'a. De gunstige toestand van den minister van oorlog blijft aanhouden. De operalie-wond ver toont neiging tot genezing. Het amendement-Van Houten, om die geheele inmenging en gemeentezorg ook ten aanzien van hel openbaar onderwijs uil de wet te lichten, werd verworpen met 38 tegen 29 stemmen. Bij herstemming over het amendement-van den Bench, om de bijzondere scholen vrij te stellen van de voorschiiflen omtrent den bouw, de in richting en ruimte van localen, in het belang der gezondheid en het onderwijs, is dit thans in de zitting van gisteien (Maandag) verworpen met 39 tegen 37 stemmen. Art. 5 bepaalt, dat de inspecteur van hel ge neeskundig staatstoezicht localen als schadelijk voor de gezondheid kan afkeuren en omschrijft de procedure te volgen, om tegen die beslissing in beroep te komen. De heer van Naamen stelt als amendement voor, even als in de tegen woordige wet, die afkeuring te doen uitspreken door den districts-schoolopziener. Voorts hadden de heeren Moens en van der Kaaij nog amende menten op onderdeelen van het artikel voorgesteld. Art 5 is ten slotte onveranderd aangenomen, alleen met eene kleine wijziging van den beer Verheijen. Bij art. 6 kwam de heer Bredius Jr. op tegen het toenemend getal geestelijken en be dienaars der godsdienst, die hier te lande onder wijs geven, speciaal in geestelijke gestichten, ten nadeele van de jeugd. Hij wenschte geestelijken uil Ie sluiten van het geven van onderwys en te verbieden het geven van onderwijs in geestelijke gestichten. Hij stelde dit echter niet voor. Art. 6 is daarna goedgekeurd, even als art. 7. WR. Het debat over de onderwijswet is in de zitting van jl. Vrijdag voortgezet. Op art. 3, bepalende dat openbare scholen zijn die waarvan de kosten geheel of gedeeltelijk door de gemeente of het rijk worden gedragen, dat alle andere zijn bij zondere, en eindelijk dat provinciën of water schappen geen uitgaven voor lager onderwijs mo gen doen, waren drie amendementen voorgesteld; 1°. van den heer Van Naamen om de bestaande gesubsidieerde bjjzondere scholen (meerendeels ten plattelande voor meer uitgebreid lager on derwijs) in stand te houden2°. van den heer Van der Kaay om de provinciën niet uit te slui ten van het doen van uitgaven voor ’t lager on derwijs, en voorts subsidieering door gemeente of provincie van scholen toe te laten, mits ze voor ieder toegankelijk zijn en voldoen aan de bepalingen voor de openbare school gevor derd; 3°. van den heer Lenting om die subsidi eering uitsluitend van gemeentewege toe te la ten, wanneer aan bedoelde bijzondere scholen onderwijs gegeven wordt in de lacultatief gestelde leervakken. De heer Zinnicq Bergmann einde lijk stelde als sub amendement op beide laatste amendementen voor deze gesubsidieerde scholen niet te onderwerpen aan de bepalingen van art 44 voor de openbare scholen. De Minister bestreed dit sub-amendement zoo sterk mogelijk, als een beginsel voorslaande in strijd met de grondwet en het belang van het openbaar onderwijs. Ook de overige arnende- menleo moest hyom verschillende redenen, bestryden. Daarentegen stelde hij voor een zin snede aan art 3 toe te voegen, bepalende dat als bijzondere scholen ook worden beschouwd die waaraan onderwijs wordt gegeven in de talen of wiskunde, te zamen of ieder afzonder lijk, en aan'welke gemeentelijke subsidie wordt verleend onder voorwaarden door den gemeen teraad noodig geacht. Op deze schooi zijn ook artt 4, 5 en 33 (le en 2e lid) toepasselijk. De bh. Lenting en Van Naamen trokken hun amendementen in. De minister verdedigde na der zijn bijvoeging, die toeliet subsidieering van bedoelde scholen, ook al worden er alleen onder wezen de verplichte vakken van het lager onder wijs. Het sub amendement van den heer Berg man werd verworpen met 48 tegen 25 stemmen, tiet amendement-Van der Kaay verworpen met 40 tegen 33 stemmen. Het regeeringsartikel is met de bijvoeging van den minister goedgekeurd. Art. 4 bepaalt dat op alle schoollokalen art 5 van de wet op het geneeskundig staatstoezicht toepasselijk is en bij bestuursmaatregelen regelen zullen woi den gesteld in het belang der gezond heid, zoowel ten aanzien van het onderwijs, den bouw, de inrichting en de ruimte der schoollo kalen van de openbare en bijzondere scholen. Over een amendement van den heer Van den Por..h rto hü/ondoic scholen niet aan die re- Het was zeker een wonderlijk spel van het noodlot, dal de beide scheppers van een nieuw tjjdperk van beschaving, Voltaire en Rousseau alhoewel in dit leven niets met elkaar gemeens hebbende als het doel van hun streven bijna jeljjktydig gestorven zijn, kort vóór dat de eerste morgenschemering van den nieuwen dag doorbrak, Hadden zij hetzelfde doel, èn in den aard èn in de wjjze waarop zy dit trachtten te bereiken, evenzeer tls in hunne persoonlijke verhouding lot elkaar, «tonden zy echter als antagonisten tegenover el kaar. Beide hebben zy even als Goethe en Schiller, hunne lauweren samen gedeeld, maar bij de beide duitsche dichters berustte dit op we- derzijdsche waardeering, wat bij de fransche wjjzgeeren volstrekt het geval niet was. Integendeel, deze beiden waren bepaalde vijanden. En toch heefl de dood, die alle geschillen wegneemt, hen bijna ter «elfder lyd van de aarde weggeroepen; en toch liggen zij naast elkaar begraven. De sterfdag van Rousseau laat zich niet met zekerheid bepalen de een zegt, dat by op den tweeden Juni, terwyl anderen beweren, dat hg den tweeden Juli gestorven is wij zegt Hartwig Kohier, aan wien wy deze levensschets van den merkwaardiger! Franschen wijsgeer ont- jeenen, wy sluiten ons aan bij de laatsten en viere.i dus lijn honderd-jarigen sterfdag op den tweeden dag in Juli Wij vieren dien? Maar, kan men dan wel de nagedachtenis vieren van een man, wiens herstellingen den stoot gaven aan die bloedige dagen der fransche revolutie, die tot in den te genwoordigen lyd heeft voortgewerkt, die zelfs een Hödel en Nobiling tot keizermoord hebben ge veerd Ofschoon wy ’t betreuren, wat in de hoofdstad van het Duitsche ryk «Onder de Lin-_ vaste vertrouwen op den zedelijken en verstan- delijken vooruitgang der menschheid, zien wij zelfs in dien chaos van verwarring een middel om tot het gewenschte doel te komen. Wij moeten den man pryzen, die den krachtigen stoot heeft gegeven aan den socialen ommekeer in alle le venstoestanden, al waren zijne levensbeschou wingen hier en daar dan ook op den dwaalweg, en al worden zij dan ook door anderen nog dwa zer ui'gelegd en toegepast. Door de bloedige tragoedie der menschheid, die zich in de fransche revolutie uitspreekt, schittert tóch het licht der waarheid, en de duitsche sociaal-democratie, mot hare vele 'Jrogredenen en hare uitwasten, zal er ten minste toe bijdragen, dat edele geesten haar zullen bestrijden, waar zij zich op den dwaalweg bevindt, maar zy zal daarbij op gebiedende wijze eene oplossing van het sociale vraagstuk in *t leven roepen, die in den geest van de moderne wereldbeschouwing zal moeten worden beslist. Hel uitgangpunt dezer beweging is en bijt! Rousseau. Hij was, even als Voltaire, een product van zyn tijd. Waarheid en dwaling, kracht en zwakheid, deugd en ondeugd, vereenigden zich in hem als een der vertegenwoordigers van zijn eeuw. Ter wijl Voltaire echter de geestesrichting dier eeuw up satirieke en dikwijls op cynische wijze trachtte te leiden, was Rousseau, hoe vreemd, en ver werpelijk zelfs, zijn leven en zijne handelingen dan ook dikwyls waren was Rousseau steeds een apostel voor reinheid en deugd, sells ten opzichte van de taal, zijner geschriften. En dat is iets wat men in Rousseau niet genoeg bewonderen kan. Zeven-en-dertig jaren toch van zijn leven heeft hy op de meest jammerlijke wyze doorgebracht zonder dat hij zich misschien nog bewust was van zijne schoone roeping, en maar enkel bezield scheen door een vage aandrang om iels te worden i en iets te beteekenen. Door zijn vader, een uurwerkmaker, reeds vroegtijdig door slechte romans naar hoofd en hart vergiftigd, bleef de jonge Jean die al héél spoedig'aan zichzelf werd overgelaten daar jijne moeder reeds by zyue geboorte ge was en zyn vader, tengevolge een zaak eer uit Genève moest vluchten, ten slotte van eigene hartstochten, van die van anderen en van het toeval Nu eens zien wij hem aankloppen aan het studeervertrek van een pa stoor ten platten lande, dan weer aan het kan toor van een advocaat, om hem daarna weer in de werkplaats van eene kopergielerij aan te treffen. Vervolgens zien wij hem om. stiikt door de finesses eener katholieke «welda dige” dame die hem eerst van zijn evangelisch geloof, en daarna teen hy haar jaren laler weer ontmoette van zijn onschuld beroofde Wij zien hem hongerend en van koü verkleu mende wij zien hoe hij zijn leven op de soberste wyze moet rekken door het overschrij ven van muziek en daaibij, in de hem overge- gelen te onderwerpen, staakten de stemmen (34 tegen 34). gelijkheid om zyn kind le zouden ea&r »eea school met den Bybei.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1