NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, Een afstel voor W Socialisme, No. 55. D R I TC-E N-D ERTIGSTE J 1878. ZATERDAG N 0, o. >0 A R G A N G. B tig la. ier u- J* 4 1^» SLEEKER (OIHU ft 50 )0 II. de 14. UIT DE TWEEDE KAMER. t t? I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. -i 00 ld Ie Ie n- sn tn rd ir i- ’a* •rt 30 .53 iW .43 2e oor oor ,34 51 oor oor oor 14 40 Eene herinnering aan den honderd-jarigen sterfdag van Rousseau, f2 Juli 1 en ;n. -6 10 i 5» óKj kunst wordt de zinnelijkheid opgewekt. Daarom weg met beschaving en wetenschapde mensch keere terug tot zijn natuurlijken toestand, want .rein en edel is hij uit de hand van den Schepper >0, r 33 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7'/, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Minister verdedigde zijn stelsel; de strekking daarvan was de inspecteurs, 4 a 6, te maken tot technische adviseurs, de bezoldigde disticls- schoolopzieners te maken lot administafieve amb tenaren en de onbezoldigde arr.-schoolopzieners het toezicht en de leiding van een zeker aantal scholen toe te vertrouwen. In zedelijken invloed zouden laatstgenoemden, hoewel onbezoldigd, ze ker staan boven hun bezoldigde collega’s en van goed toezicht zou men van hen verzekerd zijn. De heeren Borgesius en betreffende het kweekelingen-slelsel. Art. 8 bepaalt, dat kweekehngen op de school na af- Het onderwijs-debat werd in de zitting van Dins dag voorlgezet. Volgens het op den vorigen dag genomen be sluit, werd eerst afzonderlijk behandeld het amen dement Moens op art. 8, om de arrondissemen'.s- schoolopzieners te vervangen door districts-school opzieners. Volgens den voorsteller zou het Regee- ringsvoorstel omtrent het schooltoezicht het doel niet bereiken. Voor de eenheid van het school toezicht waren noodig 5 a 6 inspecteurs en 34 a 35 bezoldigde distiicts-schoolopzieners, maar geen onbezoldigde arrondissements-schoolopzieners, ei genlijk niets anders dan de bestaande districts schoolopzieners, maar met een lageren titel. De heeren Verheijen en van Naamen wilden behoud van een goed getal onbezoldigde school opzieners, maar aanstelling van adjuct-inspecteurs om de inspecteurs ter zijde te staan. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 6 Juli 1878, ’s nam. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een Leeraar aan de Hoo- gere Burgerschool. 4. Idem van een hulponderwijzer aan de Jon gensschool. 5. Benoeming van een lid in de commissie tot onderzoek der rekeningen en begroetingen. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van hel be noemde lid van den Gemeenteraad, K. de Jong Rz 7. Adres van J. T. B. R. Winia en drie an dere agenten van politie, tol verkrijging eener gratificatie. worden toegela'en met goedkeuring van het school toezicht, mits zij 1° niet jonger dan 16 jaren, niet ouder dan 19 jaar zijn, 2° niet anders dan onder toezicht van bevoegde onderwijzers werk zaam zijn en 3° een bewijs bezitten van zedelijk gedrag en van voldoende vorderingen. Hierop zijn voorgesteld vijf amendementen a. van den heer Moens, om voldoende waarborgen te eischen dat de kweekelingen nog theoretisch onderwijs ontvangen; b. van den heer van den Berch, om den leeftijd te bepalen op 14—19 jaar; c van den heer van der Kaay, om alleen te bepalen dat zij niet ouder dan 19 jaar mogen zijnd. van den heer Mac kay, om art. 8 alleen te doen slaan op de open bare school, maar voor bijzonder onderwijs te bepalen dat kweekelingen kunnen worden toege laten, mits onder toezicht werkendee van den heer van der Feltz, om kweekelingen even als tot dusver als werkkracht op de school loe Ie laten. De Minister bestreed alle amendementen, voor al dat van den heer van der Feltz. De heer van den Berch trok zijn amendement in, nadat de heer Verheijen als amendement had voorgesteld den 17jarigen leeftijd in lójarigen leeftijd te veranderen, dat de Minister aan de Kamer overliet. De heer van der Feltz, trok zijn amendement in. In stemming gebracht wordt het amendement- Moens, om de arrondissements-schoolopzieners to doen vervallen, verworpen met 57 tegen 21, het amendemenl-van der Kaay verworpen met 46 te gen 32, het amendement-Mackay verworpen met 51 tegen 27, hel amendement-Moens (theoretisch onderwijs der kweekelingen) verworpen met 67 tegen 11 en het amendement-Verheijen aangeno men met 58 tegen 20 stemmen. Art. 8 is goedgekeurd. In de zitting van Woensdag werden de art. 9 tot 11 onveranderd goedgekeurd, na verwerping met 36 tegen 27 stemmen van het amendement- Godefroi en van der Loeff om een strafbepaling op te nemen tegen overtreding van de voorschrif ten omtrent bouw, inrichting en ruimte der school lokalen. Art. 12 betreft de opleiding van onderwijzers (rijkskweekscholen, gemeente kweekscholen met rijkssubsidie, rijks normaallessen, gemeentelijke opleidingsklassen). De heer Moens had hierop een amendement voorgesteld om minstens 10 kweekscholen voor onderwijzers en 3 voor onderwijzeressen op Ie richten. Hij verklaarde echter dit en al zijne overige amendementen voorloopig in te trekken, met voorbehoud om op sommigen later terug te komen en wel omdat hem gebleken was, dat voorstellen lot vermeerdering der bepalingen van het ontwerp geen kans van slagen hebben. Hij wanhoopt echter niet, dat over weinige jaren zyne wenschen toch zullen verwezenlijkt worden. ook door meest al de andere werken van Rous seau en spreekt zich vooral met nadruk uit in zijn «Emile." Even als Voltaire, wiens keurspreuk wasvEcrasons l’infame", in zijn gloeiende zucht naar vrijheid voor den geest, in zijne aan vallen tegen hierarchische buitensporigheden, ver ouderde dogma’s, godsdienstige dwalingen, ook vaak het edele en verhevene tot het mikpunt maakte van zijne door de satyre gescherpte pijlen, zoo ook veroordeelde Rousseau, mèt het mis bruik en de dwalingen der wetenschap ook de wetenschap zelfhij nam de uitzondering als re gel aan, de onnatuurlijke gevolgen als het natuur lijk doel en riep daarom uit »Retournons a la nature." De wijze echter, waarop hij zijne paradoxe stellingen verdedigde, was zoo origineel, zoo verrassend, zoo verblindend, dat de academie te Djjon hem den prijs toekende. Zoo had dus Rousseau door de wetenschap, namelijk doordien hij in staat was haar te bestrijden zijn eersten triumf verworven. Welk een tegen strijdigheid I Sedert dien tijd echter behoorde de naam van Rousseau tot de gevierden. Hij dong ook naar den volgenden prijs, dien de academie van Dyon uitschreef, maar niet met hetzelfde gelukkig gevolg, want hij verwierf dien ditmaal niet. Daarentegen evenwel heeft dit nieuwe werk »De oorzaken van de ongelijkheid onder de menschen", nog een dieperen indruk op het volk gemaakt, als zijn eerste. Rousseau betreedt daarin voor de eerste maal bet zuiver socialistisch gebied en geeft daarbij ideën ten beste, welke men tot nu toe volstrekt niet had hooren verkon digen, Hij voert den lezer terug in een oorspron- kelijken toestand der menschheid, waarin men nog geen het minste begrip had van de zeden of zedeloosheid van het moderne, beschaafde leven, zooals zich dat in de Europesche en vooral in de fransche hoofdsteden had ontwikkeld. In deze idyllische landen waren, volgens zijné beschou wing, geen bezittersde aarde behoorde aan allen en ieder had het zelfde recht op hare pro ducten. Van af het oogenblik echter, waarop de eerste der menschen een stuk van het land omheinde en zeide«dit stuk grond behoort aan mij”, van af dat oogenblik bestond reeds het on derscheid, en, aangezien niemand hem dat bezit betwistte, werd het onderscheid altijd grooler tusschen arm en rijk, sterke en zwakke, heer en knecht. «Het land behoort aan niemand en de vrucht behoort aan allen”, dat was de quintes- sens dezer philosophic, en daarmeê was de grond gelegd voor de tegenwoordige sociaal-democralie. Rousseau het het niet blijven bij dezen eersten slap hij ging verder en schreef zijn meest be roemd, misschien ook zijn meest gevaarlijk, werk over hel «sociaal contract”, een boek van poli tieke strekking, waarin systematisch en openlijk de» oorlog wordt verklaard aan alle bestaande toestanden. Dal boek is het evangelie geworden voor de democratie. Het is evenzeer gericht tegen hel constitulioneele koningschap van een Montes quieu als tegen de heerschappij van het geweld in het algemeen. «Vrijheid”, «Gelijkheid” en «Souvereiniteil van het Volk” dat was hel gekomen.Deze idéé loopt, als een roode draad, I doel van dit werk, dat waren de slechtbegrepen wachtwoorden, die hel fransche volk in het jaar 1793 als een wilde krijgskreet door de straten van Parijs brulde, dat waren de alarm-signalen der revolutie Volgens de beschouwing van Rous seau zou het despotisme van de massa de vrij heid zijn, en moest eene meerderheid van stem men, waarbij zelfs niet behoefde gelet te worden op de ontwikkeling van de stemmenden, over alles moeten beslissen. Toch was Rousseau volstrekt niet de man, die bloed en geweld wilde en hij heeft er zeker in T minst niet aan gedacht, dat zijne philosophie, door weinig ontwikkelde hoofden aangegrepen, reeds korte jaren na zijn dood alle troonen zou doen waggelen. Niet door de volwassenen toch, en niet door middel van een gewelddadige omver werping van het bestaande, wilde hij zijne hervor mingsplannen ten uitvoer zien brengen, maar wel, tengevolge de opvoeding der jeugd, door het toekomstige geslacht. Te midden van de opgewonden stemming dier dagen vielen zijne woorden echter als druppelen olie in het vuur en verwekten zij een vlam, die vernielend moest werken. Ook Lassalle en de tegenwoordige aan voerders der sociaal democraten willen geen ge welddadige omverwerping, geen koningsmoord, maar achter de eerlijke kampvechters duiken nog maar al te vaak onheilspellende gestalten op, die de verstandigen ter zijde dringen en allicht geneigd zijn tot het bedrijven van allerlei gruweldaden Vele talenten komen op de wereld met een ze ker voorgevoel van hunne toekomstige roeping en in de droomen hunner kindsheid weerklinkt reeds het sirenen-lied van den roem, zy gaan echter I vaak op ellendige wijze te gronde, even als de reisgenooten van Odysseusanderen daarentegen l dwalen een menschenleeftijd rond, zonder hunne ware roeping te begrijpen, tot dat een toeval hun die duidelijk maakt en hunne namen prijken j met onuitwischbare letters in de gescbiedboeken I der menschheid. Zulk een man was Luther en zulk een man was Rousseau ook 1 Luther kwam 1, tot het bewustzijn zijner roeping door een blik- semstraal, die voor hem neersloeg, zonder hem te verteerenaan Rousseau speelde het toeval een i courant in de hand, waarin de door de academie te I Dyon uitgeschrevene prijsvraag stond: Hebben de I vorderingen van wetenschap en kunst ook bijge dragen tot reiniging van de zeden T’ Van af dat oogenblik had Rousseau zijn levens- doel gevonden, en was hjj bestemd de heraut zijner eeuw te worden, terwijl hij tegelijkertijd legen die eeuw protesteerde. Hy-zelf schildert den indruk, door bovengenoemde regels op hem gemaakt, in de volgende woorden «Ik gevoelde myn geest op dat oogenblik als van duizend lichtstralen omgeven. Een stroom van de meest levendige ideën kwam zoo geweldig en met zoo’n onstuimigen aandrang bij mij opstijgen, dat ik in eene onbeschrijfelijke opgewondenheid ver keerde Ik gevoelde eene bedwelming in myn hoofd, alsof ik beschonken was myn borst raakte be klemd door hel hevig kloppen van mijn hart, de adem stokte mij in de keel toen ik heen wilde gaan. Ik ging onder een boom zitten en bracht daar een half uur in zulk een toestand van op- gewondenheid door, dat ik, toen ik opstond, mijne kleederen nat vomLvap tranen, terwijl ik toch niet had bemerkt, dat ik schreide.” Zijn antwoord op bedoelde prijsvraag was een beslist«Neen!” Neen, zeide hij, de wetenschap l en de kunst hebben niets bygedragen lot reiniging pvan zeden, want de schijn is in de plaats getre- L den van ware geleerdheid en deugd, de huiche- arij in «ie plaats van oprechtheid, de zede loosheid in plaats van de reinheid van zeden, en wat gij by u een aandrang noemt om kunst en wetenschap te bevorderen, dat is niets anders dan vermomde eerzucht, zucht tol gewin, aanmatiging, t nieuwsgierigheid en bedriegerij. V De rede wordt gebruikt, om da ware overlui- I ging aan anderen te ontrooven door de poëzie I wordt de onschuld vergiftigd, door de schildcr- Gremers bestreden het voorstel van de regeering, evenals de heer v. Nispen, de laatste vooral met het oog op fmantiëele quaestie in verband met de jongste tijdingen van Aljeh. De discussie over het amendement is afgeloo- pen, doch de stemming aangehouden tot handeling der overige amendementen op art. 8,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1