a mitowk-iuj nm he «JIEBTE R IIET MNMISSEIEW SUM, 'T J N M Ob No. 5L 1878. D RI E-E N-D E R T 1 G T E JAARGANG- ZATERDAG t A t k e e r UIT DE TWEEDE KAMER. g BIXX E X I. A X I»- '0 Neerl. Indie zegt in zijn i. 6 I» n. ■v i* Deze COURA NT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 30 ,29 S3 >83 .43 in. un is e 90 r .15 oor ,34 51 oor oor oor •14 10 1 i. 7 0 A 0 CO A V SNEEK De heer van Asch van Wijk is tegen hel ar tikel. Eveneens de heer Verheyen, die bij aan neming tegen de wet zal stemmen. Heden is de Minister aan het woord. Dinsdag jl. had te Gouda de 101e algemeene vergadering plaats van de Nederlandsche maat schappij ter bevordering van Nijverheid. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen hy den Uitgever. ’t Vaderland meldt Tegen een notaris te Amsterdam is een klacht1 ingediend bij den officier van justitie, wegens hel nemen van 18,000 voor het in orde brengen van een onderhandschen verkoop van een gebouw ter waarde van f110,000. Volgens het Vad. zal het huwelijk van Prins Hendrik niet dan 27steh maar den 24sten Au gustus plaats hebben, op den verjaardag van wy- ien Koning Willem Het Alg. Dagblad van overzicht van 3 Juni »De Regeering heeft nogmaals aan de redactiën der dagbladen de stellige verzekering gegeven, dat van kwade tijdingen uit Atjeh niets door haar bij de publiceering der telegrammen wordt ach- tergehouden en het ernstig verzoek gedaan om alarmeerende tijdingen, waarvoor in de regeerings- tijdingen geen bevestiging te vinden is, niet te verspreiden. Z. E. de Gouv.-Gen. heeft de be leefdheid gehad om van de aanwezigheid van twee der Bataviaasche redacteurs aan den feestmaaltijd voor het Bat. Genootschap gebruik te maken om hun dit communiqué mondeling te doen toekomen Gelijk ook vroeger, blijven wij van meening, dat tegenover erge berichten over Atjeh, dikwijls op schijnbaar zeer afdoende autoriteit medegedeeld, twyfel gewoonlijk noodig is. De reden daarvan is vooral, dat die tijdingen niet hier te Batavia maar op Atjeh zelf ontstlffin. Vermindering van het aantal manschappen op sommige buiten-be- zettingen en de daarop gevolgde afloop van den paddieoogst zijn waarschijnlijk de aanleiding ge weest tot de hervatting der vijandelijkheden van Atjehsche zijde, die trouwens tot nog toe altijd gevolgd is, nadat wij geruimen tijd lang, ter con solidatie van het verkregene, ons rustig gehouden haddenV -:jJaren kan deze toestand met grooter en korter tussfchenpoozen nog blijven duren. Vele jaren zullen noodig zijn om den volkshaat te doen slijten. En toch blijft ons nauwelijks andere keuze over. Een guerre a outrance onzerzijds zouj gesteld al hadden wij daartoe troepen genoeg, misschien de eindbevrediging van het land nog verder verschuiven en voor veel langer jaren aan onze vestiging op Atjeh een uitsluitend militair karakter bezorgen.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, ryfelaars hazardspelers of loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag 13 Augustus 1878, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag 23 Augustus daaraanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zyn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaaldniemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voorden openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld Sneek, 12 Juli 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. W. VAN WANING Jr., Secretaris. Het W.'v. h. R. bevat de volgende mededee- ling »Met zekerheid vernemen wij, dat de overwe ging van het ontwerp van een nieuw wétboek van strafrecht door den minister van Justitie, in gevolge Koninklijke machtiging, bij den Raad van State is aanhangig gemaakt Men deelt ons daar bij mede, dat het Regeerings-ontwerp wat het strafstelsel en de verdere hoofdbeginselen betreft, geheel overeenstemt met den arbeid der staats commissie van 1870, den Koning bij haar ver slag van 1875 aangeboden. Alleen Heeft het derde boek van Ket ontwerp dier commissie eene aanmerkelijke bekorting ondergaan, omdat véle daarin voorkomende, aan bijzondere weftèn onti leende strafbepalingen in het Regeerings-ontwerp niet zijn overgenomen.” Zondag zyn door het Spinoza-Cqmité de ioge- zondene ontwerp-standbeelden. beoordeeld. De prijs is toegekend aan den heer Fred. Hexamer te Parijs, de premie aan den heer Joseph Tüs- haus te Dusseldorf. De ontwerpen zullen gedu rende eemge dagen in. het gebouw der loge op den Fluweeien Burgwal in Den-Haag voor het publiek tentoongesteld worden. Vier personen, werkzaam aan een steenoven onder Eist, kregen Zondag namiddag, tengevolge van het overmatig gebruik van sterken drank, twist, waarbij van het mes werd gebruik ge maakt. Een van hen bekwam een snede in den bals, waarop een ander zijn tegenstander met een schop een slag op het hoofd toebracht, ten gevolge waarvan- hij zwaar verwond nederzeeg. Hij moet sedert overleden zijn. Ook de anderen bekwamen meer of minder verwondingen. De hoofddader werd gearresteerd en naar Arnhem overgebracht. Het gerechtshof te Amsterdam heeft j I Dins dag een viertal jongelieden, die, om voor den burgemeester van Aalsmeer bij zijn 25-jarig ambts- feest een ergernis uil den weg te ruimen, een klein huisje ten deele hadden vernield, schuldig veiklaard aan de hen te laste gelegde moedwil lige vernieling van een gebouw, hetwelk zij wis ten dat een ander toebehooide. Zij werden, on der aanneming van verzachtende omstandigheden, ieder veroordeeld' tot eene cellulaire gevangenis straf van 45 dagen en betaling eener geldboete van f 50. - De Stand, deelt mede, dat er naar aanleiding der onderwijswet een bidstond zal worden ge houden. Naar aanleiding daarvan schrijft het Vad.»De militaire organisatie van de gelede ren der sdoopouders” onder oppercommando van de commissie voor het volkspetitionnement, valt zoo in den smaak, dat er nu ook gebruik van zal worden gemaakt om door het geheele land op denzelfden dag en hetzelfde nur den bidsloud te organiseeren. Wij zouden de commissie aan raden ook een gebed samen te stellen; een toe passelijk gezang te vervaardigen een orgel-com positie er bij te maken, wat ook geen zware taak moet zijn voor zoo geoefende klavierspelers En daarna raden wij de Stand, aan lange arti kelen te gaan schrijven over de nieuwe sponnate uiting der arme, vertrapte volksconscientie.” De justitie heeft zich den dood aangetrokken van het 8jarig knaapje, dat deor een steigerpaal ge- passeerden Woensdag te Utrecht werd getroffen, waarvan wij in ons vorig nummer melding maak ten. Voor den rechtercommissaris zijn versche nen de drie werklieden, die precies te 12 uur des middags hun werk verlieten en een der palen onbevestigd achterlieten. Een droevig ongeval had, volgens het N. v. d. D. Maandag middag te Nieuwediep plaats bij het binnenkomen van het Zweed ch oórlugskorvet Sagr. Bij het lossen van saluutschoten aan boord van het vaartuig, is van een adelborst de hand, van een ander de voorarm afgeschoten. Beiden zijn in het marine hospitaal opgenomen, waar de getroffen deeien geamputeerd zijn. Een der adelborsten verkeert in bedenkelijken toestand. Het korvet kwam van Lissabon; het doet een oefeningstocht met adelborsten, waar onder zich de tweede zoon van den Zweedschen Koning bevindt. Het onderwijsdebat werd in de zitting van jl. Dinsdag voortgezet en wel met art. 33 en hel amendement de Jonge, om het woord »christehj- ke” te doen vervallen. De minister bestreed uitvoerig het amendement en hield io! zyne stellingen in de memorie van antwoord voorkomende, dal christelijke zedeleer behoort geleerd te worden en voor Ca'holiek Protestant en Israëliet dezelfde is. Juist in de rede van den. heer Heydenryck zag hy een be wijs le meer voor de noodzakelijkheid om de ge mengde school te behouden. In het amende ment zag hij de poging om invloed uit te oefe nen op volgzame prikkelbare gemeenten door heerschzuchtige en zelfzuchtige leiders. De heeren van Nispen en Insinger motiveer den hun stem voor het amendement, daar neu traal onderwys niet godsdienstig kan zijn. De heer van Houten bestreed hel artikel op grond van de 3e zinsnede. Na nog zeer uitvoerig discussiën is het amen- dement-de Jonge verworpen met 53 tegen 28 Stemmen en daarna artikel 33 onveranderd goed gekeurd. Na korte discussie is art. 34 aangenomen met 59 legen 21 stemmen cn vervolgens artt. 35 42, met verwerping van eenige amendementen onveranderd goedgekeurd. Voor de voortzetting van de behandeling der onderwijswet zjjn in dc zitting» AV<wnsd.ag verschillende ontwerpen,*vroeger aan de orde gesteld en, van minder emvang',* aangenomen. De heer dé Gasembroot vroeg aan den minister van Kolomen, die tegenwoordig was, wat er waar- was van de verschillende geruchten in de dag bladen omtrent den toestand en onze militaire handelingen in Atjeh De minister van Koloniën antwoordde, <lat officiéél noch officieus bij de regeering iets anders bekend is dan het laatste telegram in de Staatscourantgeen tittel of jota heeft zy later ontvangen, zelfs geen gerucht. Uit den samenloop van omstandigheden zou de minister durven opmaken en onderstellen, dat hel ontbreken van nadere berichten geen ongun stig tceken is. i Vervolgens is het onderwjjsdebal voortgezet. Op art. 43 (elke gemeenle voorziet in de kosten van het onderwys, vooricover het niet komt ten Jaste van anderen) is eer» amendement van den heer Berch van Heemstede, om aan de gemeen ten de verplichting op te leggen tot schoolgeld- j heffing, 1 tol 10 gulden ’s maands voor hen die betalen kunnenverworpen met 57 tegen 18 UIT DE PERS. stemmen, na bestrijding van den minister die het in strijd achtte met het stelsel der wet, ter- wyl hel zou leiden tot toeneming van misbrui ken by de schoolgeldheffing. In deze discussiën opperde de heer Wintgens op nieuw flnantiëele bezwaren. Hij vroeg of de toestand der geldmiddelen van bet rijk en der gemeenten deze uitgaven, ruim 6 miflioen ge doogde en of de verdeeling der kosten tusschen het njk en de gemeenten, zooals nu voorgesteld, aannemelyk is. Van het antwoord hierop maakte hij zyne stem afhankelijk. De minister zou hieromtrent bij art. 45 ant woorden. Art. 43 en 44 zjjn goedgekeurd. Art. 45 bepaalt de ryksbydrage op 30 percent der kosten voor het onderwijs door de gemeen ten bekostigd. Hierop zijn voorgesteld vier amen dementen 1. van de heeren Roëll, van Naamen en Pa- tyn, om alleen aan die gemeenten, waar de be lastingdruk niet verhoogd kan worden, een ryks bydrage te geven voor een deel der kosten, nooit meer echter dan 50% der kosten van de on- derwyzersjaarwedden. 2. van den heer Schimmelpenninck, om de vergoeding niet hooger te doen zijn dan hetgeen voor uitgaven voor hel onderwijs de gemeenten meer zullen betalen dan thans 3. van den heer Bredius om te vergoeden aan de gemeenten 60% van de minima der jaarwedden van de onderwijzers 4. van de heeren Bergsma en Sickesz om het bedrag der vergoeding op 40% in plaats van op 30% te bepalen. Na de toelichting van de vier amendementen bestreed de heer van der Loeff ze uitvoerig, be halve dat van de heeren Bergsma en Sickesz. De heer Arnolts besteed het amendement-Roëll In de zitting van gisteren (Donderdag) is het debat over art. 45 der onderwijswet en de vier daarop voorgesteide amendementen voortgezet. De heer Harinxma acht het artikel eene eerste slap tot meerdere nivelleering van gemeentelas ten. Hy bestrijdt alle amendementen, behalve dal tol verhooging der bijdrage in de kosten lot 40 procent. De heer de Jong bestrijdt hel amendement- Roëll en vereenigt zich met het voorstel der regeering om de bijdrage te bepalen op 30 pro cent. De heer Oorver Hooft keurt het artikel af we gens de ongelijkmatige wet king en onbillijkheid daarvan tcrwyl hij de amendementen van de heeren Roëll en Schimmelpenninck bestrijdt. De heer van Eek is voor het artikel, verbeterd 'door MÈt’Mnendeme.nVBergsma.*- De h’éer‘Viruly betoogt te onmogelijkheid om de kosten te berekenen, maar acht dit ook niet noodigdat zal uit de Slaatsbegrooting biyken Hij bestrijdt alle amendementen. De heer Bastert kan zich met het artikel noch met de amendementen vereenigen, behalve met het amendemenl-Roëll. Met het oog op eventu- ëele verwerping daarvan stelt hij een nieuw amendement voor, om de uitkeering niet minder dan 10 en niet meer dan 50 pet der kosten te doen bedragen en die bijdrage bij bestuursmaat regel vast te stellen, in afwachting van nadere voorziening in de verhouding tusschen Ryks en gemeente financiën. De beer Patijo verdedigde, alsmede de voor steller, hel amendement Roell tegenover den heer van der LoefA De heeren Haffman?, Brouwers en van Tienho- ven zyn voor hel artikel en tegen de amende menten van de heeren Roel! c. s. en Bredius De heer Dijckmeester verdedigde hei smende- meut-Bredius.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1