r nr* GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE II r 1878. No. 58. DRI K-E N-D ER.T1QSTE WOENSDAG N, E >- 1 '1 UIT DE TWEEDE KAMER. J ii 4 4 ■M SVELhl. g le i ver- sloo- een- met t van van gen it- n. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. Zulk een demonstratie zou tot voor-, dan tot nadeel tal te ler er- le lie en tigsten October e. k. En zal deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd en aangeplakl. Aldus gedaante Leeuwarden, den 10 Juli 1878 De Commissaris des Konings voornoemd, M. KINGMA Hz. L.-C. k M. lli. de te Ün te ik- :h- m- at n, en en in. >n Hf i ai<i ■he n i- n v. le z- n, 'i 't 'i» 'ót De Burgemeester, j. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. Vóór de onderwijswet werd in da zitting van j 1. Vrijdag behandeld het ontwerp, regelende de dienst en het gebruik van locaal-spoorwegen (buurtspoorwegen en stoom-tramways). De beeren Bredius en v.d Reich ontwikkelden zwaren tegen den vorm en de toepassing dezer wet. Bij. art. 1 had de heer Godefroi bezwaar dat het van één mensch of eenige weinige men- schen afhangt, ze te veranderen. Ieder welden kende zal liet toestemmen dat men het niet mag doen voorkomen alsof het in de macht des Ro llings stond, op eens alle belastingen af te schaf fen. Evenmin mogen wij bij het volk de gedachte wekken, dat de Koning het in zijn hand heeft, den Bijbel op den school te brengen of het onderwijs zoo te regelen, dat ieder scholen kan hebben naar zijn zin. Wie dat toch doet, hy toont óf dat hij weinig doorzicht heeft óf zich blindelings laat leiden door anderen, aan wie hij te veel vertrouwen schenkt óf dat hij zooveel heil verwacht van den triumf zijner partij, dal hij elk middel geoorloofd acht, om haar te doen zege pralen. Wat meer zegtde heer Brutel de la Rivière wil zelfs een contra-adres aan den Koning rich ten, om hem bekend le maken, dat hij het peti tionnement ten hoogste afkeurthij wil zich daartoe vereenigen met zijne geestverwanten met hen, die gelooven dat het Christendom een volk verhoogt, maar zich tevens schikken in de omstandigheden en daarvan zooveel mogelijk par tij trekken, omdat hij den meesten eerbied heeft voor een vorst die de bezworen grondwet hand haaft, een eerbied dien hij ook gaarne het volk zag ingeprent, om inmiddels alle krachten te ge bruiken, ten einde ook de schoolkinderen op een christelijk standpunt le brengen «hopende en verwachtende dat Z. M hem en allen, die in dien geest werkzaam willen zijn, zal steunen zooveel hij vermag, door een milde uitvoering van die bepalingen der wet, die op het onder wijs in den godsdienst betrekking hebben.” Dit is niet het oordeel van een der onzen maar van een man, die in de Stand, van 11 Juli verklaardede neutrale school slechts té aanvaarden «als een noodzakelijk kwaad”, en voor zich verreweg de voorkeur te geven «aan een onderwijs geheel doordrongen van den geest van Christus Zijn krachtig protest tegen het roekeloos drij ven van de ultra’s onder de kerkdijken, moet dus beschouwd worden als een protest uit den boezem der eigen geestverwanten. gen 22 stemmen. Art. 48 is onveranderd goed gekeurd. Art. 49 (subsidiëering van vaste, zwaar gedrukte gemeenten) is goedgekeurd na aanne ming van een amendement-vd. Loeff, met 59 te gen 11 stemmen, om als tweede zinsnede bij te voegen, dat ’s konings besluit en advies van ge deputeerde staten in de Staatscourant worden gepubliceerd. Arlt. 50—53 zijn goedgekeurd Bij art. 54 is uitvoerig gediscussieerd over den eisch, dal aan het hoofd van de bijzondere school staan moet een 23 jarig onderwijzer met hoofd onderwijzersrang. De heer Heijdenrijck en van Nispen bestreden uitvoerig dien eisch, als zijnde door niets gewettigd. De minister beriep zich op de grondwetfelijke verplichting des wetgevers, ’t Amendement Berch van Heemstede, om voor het platteland hulponderwijzers aan het hoofd eener school te stellen, werd verworpen. De Standaard slaat een bijzonder nijdigen toon aan tegen hen die zich verklaard hebben voor het behoud der woorden ^christelijke deugden" in art. 33 der ontwerp-schoolwet. Het blad her innert dat men in den Fransch-Duilschen oorlog wel eens de. vlag van het Roode Kruis liet wap peren daar waar zich een batterij of mitrailleuse bevond. Iets dergelijks is in de Tweede Kamer gebeurd. «In twee slagorden roept het blad uil staat de natie gesplitst. «Aan den eenen kant trekt alles zich saam wat nog bij hel kruis van Jezus zweert en ntder- knielt, en den Man van Smarte nog als den Ver zoener onzer zonden hulde biedt en dank. «En daartegenover ziet ge de gelederen zich ontplooien van al wal met Nederlandsche lippen dal mysterie van het kruis, als bron van hooger kracht en heiliger deugd, durft loochenen. De Jood voorop, en, hem aan de slippen grijpend, de verklaarde godloochenaar, en achter dien aan de spotter en de lichtzinnige, en, huns ondanks mee optrekkend, de moderne bijbelbestrijders en sceptische en halfslachtige geesten van allerlei natuur. Een bont gewemel, maar, hoe gemengd ook, één in hun beslisten afkeer van den Chris tus, die beleden wordt naar de Schrift.” Die zonderling saamgestelde troep vormt ech ter de meerderheid, en de Standaard geeft toe dat zij in de Kamer de overwinning behaald heeft. Dit toegeven geschiedt echter in de volgende be woordingen 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen bij den ADVERTENTIEN van voor eiken regel meer langrijk lager. Voor waarden Uitgever. NOTIFICATIE De COMMISSARIS des KONINGS in de Pro vincie Friesland, Gelet op hel besluit van Gedeputeerde Staten der provincie van 4 Juli 1878, no. 24, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no 87); Brengt, bij deze, ter kennis van de belangheb ben, dal op Maandag den negentienden Augus tus e. k. in deze provincie zal zijn geopend 1°. de bij letter d van art. 15 der genoemde wel bedoelde jacht op waterwild, vermeld bij art. 17 derzelfde wet, alseenden, duikers, water hoenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen én plevieren, op alle wa teren en hunne oevers, alsmede langs de kusten, moerassen, petten, plassen, grachten en tenen 2°. het vangen van eendvogels in een denkooi of daarmede gelijkstaand toestel voorts wordt het vangen van waterwild slagnetten geopend op Maandag den een-en twin- AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneék, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zyne vergadering van 22 luli 1878, no. 11, is vastgesteld het volgende: BESLUIT tot wijziging van het Reglement voor de openbare school van meer uitgebreid laffer onderwijs voor meisjes te Sneek vastge steld den 8 Mei 1878 en afgekondigd den den 7 Juli daaraanvolgende Artikel 5 wordt gelezen als volgt De toelating van leerlingen, die wordt aange vraagd bij de hoofdenderwijzeres, geschiedt na afgelegd examen door de hoofdonderwijzeres ten overslaan der Plaatselyke Schoolcommissie at te nemen eenmaal ’s jaars, en wel ni de zo- mervacantie. Tijd en plaats van het examen worden door de schoolcommissie bepaald en bekend gemaakt; door haar wordt omtrent de toelating beslist. In bijzondere gevallen, kan op den tijd der toelating door dat collega eene uitzondering wor den gemaakt. Aldus vastgesteld te Sneek ter openbare raads vergadering van 22 Juni 1878. J. van DRIESSEN, Voorz. W. van WANING Jr., Secr. Welk besluit aan de Gedeputeerde Staten van Friesland in afschrift is medegedeeld en blijkens bericht van 9 Juli 1878 no. 8, door dat college voor kennisgeving is aangenomen. En is hiervan afkondiging geschied den 16 Juli 1878. l Als de Standaard goed ingelicht is ’t geen niemand zeker betwijfelen zal, dan bestaat het voornemen, de aanbieding van het adres, om «een school met den Bijbel” aan Z. M. den Koning, vergezeld te doen gaan van de overhandiging eener memorie, waarin de tegenwerping, dat in williging van het verzoek inpracticabel zou zijn, zal worden afgesneden door korte opsomming van wat in andere landen van gemengde bevol king de facto bestaat en ook van hetgeen hier te lande achtereenvolgens is voorgeslagen. Een ijveraar geeft in hel Zuiden in overwe ging uit iedere provincie ook nog een vijftal kin deren met een smeekschrift naar Z. M. de Ko ning te sturen, om «bescherming le vragen tegen het lot dat hun wacht, als de beruchte schoolwet wordt aangenomen zeker de wet meer zijn. een nieuwe hinderpaal voor De heer Saaymans Vader acht het artikel privilegie voor het openbaar onderwijs Na verdediging door de voorstellers zijn worpen het amendement-Roèll mei 61 tegen 20, dat van den heer Bastert met 72 tegen 9, dat van den heer Schimmelpenninck met 55 legen 26, dal van den heer Bergsma met 65 tegen 16 en dat van den heer Viruly met 51 tegen 30 stemmen. Art. 45 is daarop onveranderd aangenomen met 45 tegen 36 stemmen. Heden (Maandag) is het onderwijsdebat voort- gezet. Bij art. 46 had discussie plaats over de facultatieve schooigeldheffing. De heeren Teding van Berckhout, Saaymans Vader, Mackaij en Heij denrijck keurden die af, wegens misbruiken daar van gemaakt ten nadeele van het bijzonder on derwijs. De beer Moens wees op de misbruiken ten nadeele van het openbaar onderwijs. De heer Schimmelpenninck van der Oye wilde imperatieve schooigeldheffing uit een financieel belang van den Staat. De minister verdedigde hel artikel. Dwang tot schooigeldheffing ware in stryd met de vrijheid. Art. 46 is daarna zonder stemming onveranderd goedgekeurd. Art. 47 (bevordering door de gemeenten van hel schoolgaan der kinderen van bedeelden, on en minvermogenden) is aangenomen met 50 te- tegen machtiging van hel uitvoerend gezag, om bij bestuursmaatregel af te wijken van de wet van 1875 De Minister van Waterstaat verdedigde het ont werp in het belang van het verkeer. Voor de veiligheid zou bij de nadere regeling zorg worden gedragen. De machtiging in art. 1 was gewettigd én daarvan bestonden verschillende voorbeelden. Art. 1 is aangenomen met 65 tegen 9 stemmen en het geheel ontwerp met 67 tegen 7 stem men. Nog is aangenomen het ontwerp tot vereeni- ging der gemeenten Schin op Geul en Strucht. Vervolgens is het onderwijsdebat voortgezet. Art. 45 der onderwijswet met 5 daarop voor gestelde amendementen was aan de orde. De heer Roell bracht wijziging in zijn amen dement, zoodal het onder gemeentelasten met Le- grypt heffing volgens art. 238 der gemeentewet. Nadat de beer van der Loeff de rede, door den heer Patijn gehoudenhad tegengesproken, ver dedigde de Minister het Regeeringsartike). Uit- keering was noodig waar gemeenten tot belang rijke meerdere uitgaven verplicht worden, want bad de Regeering de gemeenten meer beschikking gegeven over rijksmiddelen, dan zou dit de vrij heid van belastingherziening belemmeren. De bijdrage aan de gemeenten moet door Neder), belastingschuldigen, niet door de Javanen gedra gen worden ze bedraagt niet meer dan 4 millioen. Bij de Staatsbegrooling voor 1879 zal blijken, dat de Regeering bezuiniging mei het oog op de finantiëele omstandigheden wil, maar de zucht tot bezuiniging mocht niet leiden tot veronachtzaming van het onderwijs. De amendementen bestreed de Minister allen, als onbillijk zullende werken of nadeelig voor het belang van het onderwijs Het cyler der Regeering van 30 pct. was ’t billijkst. De heer Bredius vei klaarde zijn amendement in te trekken. Docr de heeren Viruly en Meinesz is als amen dement voorgesteld de 2de en 3de alinea’s van art. 45 te doen vervallen. De heer van Nispen bestrijdt het artikel, daar de Minister niet heeft aangewezen de middelen tot dekking. De heer Wintgens zegt geen antwoord op zijne vraag te hebben ontvangen. De heer Fransen van de Putte acht dit artikel belastingherziening. een UIT DE PERS. De heer C. J. Brutel de la Rivièze, predikant te Haarlem, heeft in het Evangelisch Zondags blad zijne afkeuring uitgesproken over het zoo genaamd volkspetionnement en tot deelneming daaraan gewaarschuwd Hij noemt dat petitionnement volksmisleiding. Zeg mij wat gij wilt? vraagt hij den leiders. Wat moet de Koning doen? Het Ministerie ontslaan, de beide Kamers ontbinden? Een dubbele Ka rner te zamen roepen om de Grondwet le her zien? Wilt gij dal? Zegt het dan met ronde woorden. Maar gij weet, dat dit alles niets zal baten. Wat will gij dan? gaat hij voort. Een coup d'etat <1 Wjlt gij dat de Koning de geheele con stitutie zal onderst boven werpen? Weet gij wei, gij die deze gansche beweging op touw hebt gezet, wat gij doel Of de Koning zal antwoorden op uwe petitiën en het volk zal denken «de Koning laat zich evenmin als andere hooggeplaatste personen aan ons zieleheil gelegen zijn,” Of de Koning zal zeggen«Ik ben gebonden door mijn ministerie en de beide Kamers,” en dan zullen deze de schuldigen zijn. Doch gij weet het maar al te wel, de schul dige moet elders gezocht worden. De verdeelde Kerk is zelve oorzaak van den toestand waarin we leven. Tegenover al de secten waarin de Kerk verdeeld is moet de Staat zich op een on zijdig, neutraal standpunt plaatsen. Hij moet aan de secten de vrijheid laten om zich le ontwik kelen, ook om scholen op te richten maar on dersteuning geven aan een of twee of drie van haar, dat kan hij niet. Wij moeten de omstandigheden nemen zooals ze zyn en het volk niet in den waan brengen L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1