rm GEBEENTE EN HET ARRO.WISSEHEIVTSOK. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR BE 1 h if o IS78. No. 39. ZATERDAG j 1 i. i I Ml o 0. o KM i i J S II'. K L Vrijdag 20 e.i 21 Juni X). UIT DE TWEEDE KAMER. liberaal M. i. Wethouders voornoemd, J. van DBIESSEN. W. van WANING Jr Secretaris. i i i< i )O 0, t h 1 Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 9. ding ra- sorns van 0. Tt van 4. li nt e e is 1, n >0 >30 1,29 >,53 683 1,43 i loor hl 6 loor 1,34 >61 loor loor loor J 14 -10 1 1 en I. '1 10 0. 0; 2e vooroordee- in den nog gaarne op den christelijke deugden. wanneer men ziet ADVERTENT1ËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dat de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, ryfelaars hazardspelers ot loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag 13 Augustus 1878, des morgens acht uur, en eindigen op Vrijdag 23 Augustus daaraanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald: vdat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing 1 van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld Sneek, 12 Juli 1878. Burgemeester en AFKONDIGING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek Gelet op de missive van den heer Commissa ris des Konings in de provincie Friesland van 19 Juni 1878, ie afd, no. 1166, (Prov. blad no. 66), Brengt ter kennis van de ingezetenen, de na volgende, door den Minister van Financiën in de Staatscourant gedane bekendmaking, blijkens welke de uitgifte van nieuwe bronzen centen ook tot de provincie Friesland wordt uitgestrekt «DE MINISTER VAN FINANCIËN, maakt bekend dat voortaan, gedurende de nage melde dagen, op de gewone kantooruren, ten kantore van alle betaalmeesters, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder, op aanvraag, ver krijgbaar zullen zyn bronzen stukken van een cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43) en hel Koninklijk besluit van 18 April 1877 (Staatsblad no. 84), en zulks in sommen van niet minder dan twintig cents, tegen overgave van een geljjk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, hetwelk voor minstens een vierde zal moeten beslaan in Nederlandsche koperen centen, geslagen naar de wellen van 28 September 1816 (Staatsblad no 50) en 26 No vember 1847 (Staatsblad no. 69). De laatstbedoelde centen blijven intussclien wet tig betaalmiddel zoolang zij niet, op een bij alge- meenen maatregel van inwendig bestuur te be palen tijdstip, builen omloop zijn gesteld. De belaulmeesters-kantoren zijn, behalve op zon- en feestdagen, voor de bedoelde verwisseling opengesteld van den 16 tot en met 25 van elke maand, met uitzondering nochtans voor de kan toren ’s Uertogenbosch, Arnhem, *s Gravenhage Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Utrecht, Leeuwarden, Zwolle, Groningen, Assen en Maas tricht van Donderdag en "J nn L" 1878. ’s Giavenhage, den 12 Juni 1878. De Minister voornoemd, (getGLEICHMAN. Voor kopij conform, De Secretaris Generaal, B A R T S T R A. Snoek, den 24 Juni 1878, De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Na discussie werd het amendement verworpen Loeft over, om geneeskundige hulp uit te zende rnet 51 tegen 25 stemmen, waarna het artikel, ren en duidelyk te doen uitkomen, dat door den heer Bergman werd bestreden onveranderd is goedgekeurd. Artt. 58 en 59 zijn goedgekeurd. Artt. 60—64 zijn goedgekeurd, na verwerping met 44 tegen 34 stemmen op art. 61 van het amendement-Verheijen om voor hoofdonderwij zers niet te vergen een examen in de wiskunde en voor hoofdonderwijzeressen niet te eischen een examen in de wiskunde en het handteekenen. Op art. 65 zijn voorgesteld twee amendemen ten 1. van den heer Verheijen, om niet de hoofd onderwijzers acte te vorderen voor het verkrijgen ,van acten voor levende talen en andere vakken 2. van de heeren van der Kaay en Beaufort van gelijke strekking, maar tevens strekkende om de examens te doen afleggen voor gewone commissiëu van middelbaar onderwijs. Het debat over art 65 der onderwijswet en de daarop voorgestelde amendementen van de heeren Verheijen en van der Kaay, is jl. Woensdag voort gezet. De heeren Moens, Borgesius en de Mi nister bestreden- ze uitvoerig. Ze bestendigden alle misbruiken en de Minister achtte ze in strijd met den samenhang en de economie der wet. Daarentegen bleven de heeren van der Kaay, Ver heijen, Beaufort en van der Hoeven betwisten, dat voor ac'en voor talen of speciale vakken hoofd of hulponderwijzersacte noodzakelijk zoude zijn en vooral keurden zij afneming der examens door commissien van middelbaar onderwijs sterk af. Ten slotte zijn beide amendementen verworpen met 43 tegen 39 stemmen en is art. 65 onver anderd goedgekeurd, gelijk mede het aangehouden art. 65. Artt. 6680 zijn na korte discussie onveran derd goedgekeurd, het laatste met 58 tegen 22 stemmen. Op art. 81 is voorgesteld een amendement van de heeren van der Oije en Barge, om weg te laten de vierde alinea, dat gemeentelijke onder steuning aan ouders, wier kinderen niet ter school gaan, wordt geweigerd. De Minister verdedigde die alineagelijke be paling beslaat in de reglementen der armbesturen. Alleen wordt daarin ondersteuning afhankelijk gesteld van genot van openbaar onderwijs. Dit artikel wil te dien opzichte geen onderscheid ma ken tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Dit werd anderzijds door verschillende sprekers bestreden, die het art. in strijd met de armenwet achtten. De Minister liet uit het artikel vervallen de woorden van welken aard ook, ten einde genees kundige hulp als politiezorg niet uit te sluiten. Over hel amendement-Barge staakten de stem men, 40 tegen 40, zoodat het art. is aangehou den. Aitt. 83—87 zijn goedgekeurd. De Regeering stelde in plaats van art 88 en 89 eene gewijzigde redactie voor. Het onderwijsdebat werd Donderdag voortge zet. Artt 88 en 89 zijn vervangen door nieuwe, de redactie daarvan is door den Minister goedge keurd, na verwerping van het amendement Moens, om den termijn van 1883 te veranderen in 1881. De overige artikelen zijn goedgekeurd, na verwerping van het amendementRoëll, om de ontslagen inspecteurs hunne volle wedde te verzekeren. Het aangehouden art. 81 gaf nog aanleiding tot debat, in verband mei hel amendement van der Oije—Barge tot weglating van de bepaling, dat ondersteuning wordt geweigerd als de kin deren niet ter school gaan. De minister nam het amendement—van der dat alleen bedoeld wordt gewone ondersteuning door arm- bestuien. De minister herhaalde zijne verklaring, dat weigering van ondersteuning ook thans ge schiedde door de armbesturen, maar alleen bij niet bezoek op de openbare school. Het artikel maakte geen onderscheid tusschen openbaar- en bijzonder onderwijs. Het amendementBarge is verworpen met 42 tegen 40 stemmen, waarna de geheele wet is aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. (Van den uitslag der eindstemming gaven wij gistermiddag reeds bij afzonderlijk bulletin aan onze abonné’s kennis.) Tegen de wet stemden: de heeren Heijdenrijck, Saaijmans Vader, de Casembroot, Arnoldts, Bar ge, Verheijen, Haftmans, van der Schrieck, Te- ding van Berkhout, Insinger, Borrel, Mackay, van der Hoeven, van Baar, de Jonge, Schimmelpen- ninck, van Asch van Wijek, van der Oije, Wint- gens, Bichon, de Bieberslein, van den Berch van Nispen, Kerens, Bergman, Brouwers, Lam brechts, Gorver Hooft, Luyben en Reekers. Vervolgens is na discussie aangenomen, mét 75 tegen 3 stemmen, het ontwerp tot vaststelling van bijzondere bepalingen tot beteugeling der longziekte bij het rundvee in bepaalde deelen des lands. Na de vaststelling der huishoudelijke raming in commiltè is de Kamer gescheiden. In de zitting van jl. Dinsdag is aangenomen de wijziging der spoorwegbegrooting voor 1878. De Minister van Waterstaat verklaarde, dal spoed zal worden betracht bij de lijn ZwolleAlmelo en het goederenstation te Feijenoord. De afba kening van de ombuiging over Bolsward is af- geloopen, de opname nog niet. Vervolgens werd behandeld het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 9. De minister van Waterstaat betreurde, dat de som voor de Parij- sche expositie was overschreden en zou bij voor komende gelegenheid trachten dit te voorkomen. Van indiscrete beschikking over ’s Lands geld door de hoofdcommissie, wat de heer Oldenhuis Gratama beweerde, kon geen sprake zijn. Het onderartikel, waarbij 260,000 gulden ver hooging wordt aangevraagd voor den Rotlerdam- schen waterweg, is goedgekeurd mei 56 tegen 3 stemmen. De heeren van den Berch, de Casem broot en Insinger betwijfelden het welslagen der zaak. De minister meende, dat oogenblikkelijke ach teruitgang niet mocht doen wanhopen aan het welslagen. Evenmin kon hij nu reeds ui'gaan van de onderstelling, dat de staatscommissie in haar rapport het welslagen van den waterweg zou ontkennen. Bij onderdeel: verhooging van het subsidie voor de Parijsche expositie, werden op nieuw door ver schillende sprekers onze expositie en de hande lingen der hoofdcommissie afgekeurd. De heeren Teding van Berkhout, van Kerkwijk en de Mi nister verdedigden de commissie uitvoerig. Het onderdeel is aangenomen met 57 tegen 14 stemmen. Het geheel ontwerp is aangenomen met 67 te gen 3 stemmen. Daarna is het onderwijsdebat voortgezet. Art. 55 is goedgekeurd. Art. 56 aangehouden tot na art. 65. Op art. 57 was voorgesteld een amen dement Moens om het hulponderwijzersexamen te doen afnemen niet door eene commissie van school opzieners, maar door eene commissie van des kundigen, waaronder de voorsteller de onderwij zer» verstond. De minister bestreed dit amendement. De aard van dit examen bracht mede afneming door niet- spccialiteiten. De Tijd schrijft ten aanzien van het achtdaag- sche debat in de Tweede Kamer over de onder- wijs-wet, en hoe ontstemd dat blad is, blijkt uit het volgende «De heer Basterl behoort soms tot de rechter-, soms tot de linkerzijde. «Hij mist den hundenniuth om afhankelijk te zijn en is te onklaar van begrippen, te verward van voorstellingen, om een radicaal, een van beginselen te kunnen wezen. «Hij mengt en haspelt allerlei dingen dooreen en meent in ernst, dat de christelijke deugden der wet de nieuwe aera der heeren Straatman en van Houten zullen tegenhouden. »De heer van Houten is een liberaal, al behoort hij niet tot de liberale partij. »Is hij geheel onafhankelijk «IJdle waanhij wilde eene ongeloovigo school en schept zich een toekomst, maar vergeet, dat die wel eens geheel anders zou kunnen zijn, als hij zich haar voorstelt. »De heer van Houten meent alle len te hebben afgelegd en vermeidt zich waan, als een toonbeeld van zuivere, naakte men- schelijkheid rond te wandelen. Zijne persoonlijk heid kleedt hem als in een wapenrusting en zijne vooroordeelen omgeven hem als een staatsieman- tel, met langen, ruischenden sleep. «Hij ontkent dat, maar Pascal voegt hem toe «begrijp toch, trotschaard, welke paradox gij voor u zelven zijt.” «De heer Goeman Borgesius rent als een zende Roeland op de ultramontanen toe en doet hij denken aan den Don Quichotte Wiertz: Don Quiblague. «De heer Meijier speelt doedelzak het deuntje der Vernam hij nooit de les dat de Kamer gaal slapen en haar oogen toeval len van vermoeienis, dan moet men niet op een doedelzak gaan spelen, om haar slaap nog dieper te maken.” «Op den heer Godefroi is deze schets van Ti- mon: »»de advocaten zijn heet van tong en koud VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Maandag den 22 Juli 1878, 's nam. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Aanvulling van het raadsbesluit d. d. 22 Juni jltot verhooging der toelage ten behoeve den kweekeling Anne Kuipers. Onderzoek der geloofsbrieven van het be noemd lid van den raad den heer D. Gorter. 5. Adres van J. Rooda, tot bekoming van een subsidie, ad f100, voor een te houden harddra verij. 6. Adres van den heer G. B. Reddingius verzoekende eervol ontslag als gemeente-ontvan- ger. 7. Bepaling van het bedrag van den borgtocht, door den te benoemen gemeente-ontvanger te stellen. 8. Benoeming van 2 plaatsvervangende Wet houders. Voorstel van Burg, en Weth. naar aanlei- van door den heer dr. B. Symons bewezen diensten ten behoeve der Latynsche school. 10. Missives van Heeren Curatoren der La- tijnsche school, betreffende de belangen dier in richting. UIT DE PERS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1