J GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, t p 1 I i raws- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE PI r r ,,a 3 No. 62. I WOENSDAG De verkiezingen in Duilschkmd. I L ,00 50. J Ni - SU ir- uk be- t M 8 'i ,50 0, Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. lie |h- le 50. 00 30, 30. ort ss- he dl- il ten d. /O 10 a >0. 50; ,2c 50. ,00 >b. nd Itb 9,34 951 door door door 10 14 5-10 i 5.30 6,89 6.53 ,583 8,43 9— door 9,15 an >e in 71j~ue -- 4 l M. li. f UIT DE PERS. De Tijd wijst er op dat geen der bladen die zich met mgr. Schaepman’s circulaire bezig hou den, het feit der openbaarmaking zelve bespre ken, en zich bepalen bij de opmerkingen dat de I ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ■:-z manier, waarop de Tijd deze wijze van handelen kenschetst, dolzinnig, grof, plomp enz. is. «Zoo oordeelt ook de roover over de taal van den voorbijganger, die: houdt den dief' roept”, merkt het blad op. Het roomsch katholiek orgaan wil al de onge rijmdheden niet aan de kaak stellen, die verteld zijn, maar zich alleen bepalen bij de opmerking, dat zij die, naar aanleiding van des aartsbisschops woorden «wij verlangen dat door u geheel dezelfde gedragslijn worde gevolgd als werd voor geschreven in onze circulaire enz.” van beve len spreken, op de potsierlijkste wijze hun on wetendheid in het lichtstellen. «Waar kerkvoog- den bevelen, zegt de Tijd, gebruiken zij altoos de stelligste termen, die bestaan volgens vaste overal in de wereld geldende formulieren, die omtrent hun bedoeling by niemand den minsten spelen, ook op het gebied der industrie. Eenig kapilaal dat beschikbaar werd, dooidat b. v. som- j mige staten hun schuldbrieven konden aflossen, maar nog meer de speculatie, de groote verwach tingen voerden tot velerlei ondernemingen. Er openbaarde zich hierdoor groote behoefte aan werkvolk, de loonen stegen, tegelijk de preien sies. De arbeiders namen hun kans waar. Ook hun bloed had aan de oevers van de Moezel en de Loire gestroomd Waarom zouden zij de voor- deelen niet oogsten Haast scheen het, dat de droombeelden de wa re of schijnbare arbeidersvrienden vervuld gingen worden: de loonen namen toe, de werkuren af; de arbeider schreef den meester de wet voor met den dag verzwaarde hij zyn eischen en zoo- dra werk of patroon hem tegenstond, liet hij den meester in de steekverbreking van huur van den kant der werklieden dreigde een maatschap pelijke ramp te worden. Maar de wind keerde. Een groot aantal ondernemingen moesten worden opgegeven; vele nieuw gebouwde fabrieken kon den niet aan den gang komen, andere werkten met verlies; hel schijnbaar eindelooze bouwen moest eenmaal gestaakt wordende loonen vie len; de pretenties der werklieden konden zich niet slaande houden, maar de ontevredenheid stak in de plaats daarvan het hoofd op. Dat bij de verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag de socialistische party, dank zij hel al gemeen stemrecht, voorstanders in de vertegen woordiging poogde te brengen, spreekt van zelf. Zij slaagde op vele plaatsen, zoowel in eenige groote sleden als in eenige kleine landstadjes zoodat de onlangs ontbonden Rijksdag 12 leden uit die partij teldeterwijl zij in een aantal andere districten het tot belangrijke minderheden bracht. Maar het initiatief tot de invoering van maatschappelijke Lei vormingen werd tot nog toe door de sociaal-democ-. «tische leden van den Rijks dag niet genomenzij bepaalden zich gewoonlijk tot de bestrijding van voorstellen, die hun partij schadelijk konden zijn. Des te meer werd er vergaderd en gepubliceerd zelfs zien eenige groo te en vele kleine dag-, week- en maandbladen van sterk socialistische kleur geregeld het licht. Met één woord, de socialistisch democratische par tij in Duitschland is georganiseeid.” twijfel overlaten. Van deze termen nu is geen enkele in de circulaire te vinden, en bijgevolg is daarin van bevelen in de versie verte geen spraak.” De Arnh. Crt. geeft naar aanleiding der cir culaire, nog de volgende opmerking ten beste «De geestelyken hebben natuurlijk het recht om de onderteekening van de adressen in zake hel petitionnement te bevorderen Alleen zouden wij wenschen, dal het niet geheim, maar openlijk gebeurde. Nu zou het den schijn kunnen heb ben, dat de onderteekenaars der adressen uit eigen beweging hun naam er onder plaalsen, en ter juiste beoordeeling van de waarde der adres sen is het toch beter, dal men wete hoe het kwam, dat zoovelen zich daartoe vinden lieten. Bij de coufessioneelen is de zweep die hen diytt ten minste zichtbaar." Met zekere spanning wordt de uitslag der ver kiezingen voor leden van den Rijksdagwelke leden (30 Juli) zullen plaats hebben, tegemoet «zien, niet maar alleen in Duitschland-zelf, maar ,k daar buiten. ‘Geen wonder trouwens, want de uitslag dier erkiezingen kan van groolen invloed zijn op den olitieken en socialen toestand van het machtige luitsche Rijk en als zoodanig allicht zijn weer lag doen gevoelen in geheel ons werelddeel. Bekend is het, dat de binnenlandsche toestand tan Duitschland in den laatsten tijd verre van jezond is. Ondanks zijn militair dressuur-stelsel, mdanks zijn ijzer- en staalpolitiek, ondanks de jnilliarden, die het zich als oorlogsschatting door «rankryk in den schoot zag geworpen,heerscht |r een toestand van malaisevan kwijning in landel en nijverheid, die nadeelig terugwerkt op Me algemeene welvaart. Ook de politieke toestand van het machtige luitsche Rijk laat nog altijd veel te wenschen iver, niettegenstaande deze geleid en beheerschl Hordt door de vaste en krachtige hand van den jrootsten staatsman onzer eeuw. Is het hem gelukt iel grootsche droombeeld van zoo velen: een groot h eenig Duitschland, te verwezenlijken door de lichting van hel Duitsche Ryk hel is hem |ot nu toe niet geheel mogen gelukken de ver- |eeldheid weg te nemen, die steeds in eigen boezem bef heerschen en die den inwendigen polilieken Jestand van dat machtige lijk nog voortdurend Jazeker maakt. Nog is de afmattende strijd niet geëindigd tus- 'hen de Kerk en den Slaat, waarvan nielte- instaande de bekende Mei wetten het einde Ifs nog niet te voorzien is. En daarnaast heeft de arbeiders-beweging in /uitschland zich in de laatste jaren aanmerkelijk jtgebreid en, dank zij het algemeen stemrecht, Ich ook krachtig op politiek terrein laten gelden. «De arbeiders-klasse en de geheele industrie in iuilschland zoo schreef de N. R. Ct. dezer 'agen nog had geprofiteerd van de meer vrijzin- ge richting die sinds '66 zich had doen gelden, die o. a. alle belemmeringan, die de vrije eeiefening van beroep of handwerk nog in den stonden, door de wetgeving wist op te heffen. hentt de sociaal-democratie echter met de in #:ieuwe rijk beslaande maatschappelijke toe- den *n «een vrede kon hebben, spreekt van zelf, van p Ie wa’’ te dien °Pxic*l,e' nieta ‘D haar Kee8t her’ leuu,' men had nog zooveel te verlangen van Regeering, met wie men althans hierin over- nslemde, dat de Staat almachtig kan heerschen bver de maatschappij en dat de liberale staat mnde niet zuiver is. En dat die democratisch- d'oor -«cialistische richting onder de arbeiders meer en lieer veld won, was een direct gevolg van een oorlog van 1870/71. De reusachtige inspanning, de glorieryke wapenfeiten, de herwinning van oud Duitsche landen, de schatting van 5 milliard, 'dden een opgewondenheid, een roes opgewekt rucJPi geheele bevolking, die alle voorzichtigheid tol ihlte. Hel herboren, groote, machtige, ryke W( ichland zou voortaan in alles de eerste rol had nu eene schijnbaar ongezochte gelegenheid om tot eene ontbinding over te gaan van den Duitschen Rijksdag, die toch reeds tè veel liberale elemen len bevatte voor de meer en meer in reactionaire richting vallende regeerings-politiek, waarvoor zij niet méégaande genoeg bleek te zijn. Onder den inlimideerenden invloed van de misdaad, door mannen als Hödel en Nobiling ge pleegd, voor welke dolzinnige daden men de geheele socialistische partij verantwoordelijk wil stellen zullen thans de verkiezingen voor den nieuwen Rijksdag moeten plaats hebben, en onder dergelijke omstandigheden behoeft het geen be vreemding te verwekken, als de regeerings-partij bij de stembus de overwinning behaalde en zij een meer volgzamen Rijksdag terugkreeg. Geschiedt dit echter, dan gaat Duitschland o. i. zeer zeker weer met staande zeilen den weg op van de reactie en zal de sociale en politieke vrijheid er een gevoelige knak krijgen. Men wil de vrijheid van spreken en schrijven, van vereenigen en verga deren onderdi ukken men wil een streng politie- stelsel invoeren, alsof het tegenwoordige zoo mild ist dat ieder in de uiting zijner meening, in zijn handelingen en verhoudingen bespiedt en vmassre- geit." Daardoor nu en zeer zeker is dit ook de ge heime bedoeling der regeering daardoor nu zal niet alleen hel socialistische streven worden tegengegaan, maar de geheele vrijheid zal er door verstikt wordentenzij wat ook volstrekt niet tot de onmooglijkheden zou hooren tenzij de druk en de verbitte ring, welke hiervan het gevclg zullen worden, eene uitbarsting opwekken, die gruwelijke uit spattingen en onherstelbare nadeelen veroorzaken, en alzoo hel tegendeel bewerken zullen van ’l geen men er meè’ trachtte te bereiken 't Is dan ook te hopen, dat de uitslag der verkiezingen eene andere zij, dan de regeering zich voorstelt, en dat het gezond verstand van het Duitsche volk de reactionnaire klip zal weten te vermijden, waarop zijne politieke en maatschappelijke vrij heden dreigen te zullen stranden, of althans met aanmerkelijke kortwieking bedreigd worden. Het Hand, heeft in een vorig nommer eenige kantteekeningeu gevoegd bij hel volkspetitionne- ment aan den Koning, waarin o. a. werd te ken nen gegeven, dat ’t volk, door hen die het peti tionnement op touw gezet hebben, misleid wordt, en dezen dus zonde pleegden. Aan protesten daartegen ontbreekt het niet. Hel blad licht in een later nommer nader zijn betoog aldus toe «Dat het petitionneeren op zichzelf geen zonde is, wie twijfelt er aan Maar wij blijven het zonde noemen, wanneer een man als dr Kuyper, die, zoo niet de hoofdleider, in zijn Stand, de woordvoerder is, aan de «gedoopte christenen” komt vertellen, dat de Kamer is de fictieve natie (de echte is hij en de zijnen) en daarom die ver tegenwoordiging verachtelijk maakt in de oogen des volks, als hij haar slaalschheid en wat niet al vet wijt «Wanneer hij zegt, dat een wijs koning zulk een wet na 't gehouden petitionnement niet be krachtigt en dus, zoo hij wèi die wet bekrachtigt, een dwaas wordt gemaakt m de oogen des volks; «Wanneer door dal voortdurend wijzen op het verschil van rijk en arm de hartstochten van 't proletariaat stelselmatig worden opgezweept «Wanneer gezegd wordt dat de vrijheid tol oprichting van bijzondere scholen in ons land niet bestaat «Wanneer zoo door scheeve voorstellingen en ijdele voorspiegelingen van een zaak, die geheel en al een geldquaestie is, gemaakt wordt een waarbij de gewetensvrijheid wordt aangerand en, gelijk wij vroeger schreven, het volk wordt ge voerd tot ongehoorzaamheid aan de gestelde mach ten en tol vervreemding van God en godsdienst; «Dan noemen wij deze beweging van de volks massa, van welke negen-tiende deel niet weet wat zij teekenlook bij de erkentenis, dat er mannen zijn onder hen, die in gemoede meenen een goede zaak voor te staan, wier meening wij eerbiedigen, volksmisleiding (zelfs al zij ’t bij de laatstgenoemden te goeder trouw). En volksmis leiding noemen wij zonde. Aan adressen ontbreekt het in de schoolwet- zaak niet. Het Evangeliesch Zondag deelt er een mede waarin, onder protest legen het drij ven van sommigen, aan Z. M. verzocht wordt, dat de bepalingen der wet, die op het onderwijs in den godsdienst betrekking hebben, op de meest milde wijze worden toegepast. Het Dagbl. ein delijk heeft den stoot gegeven tot een ander, waarin uil een financieel oogpunt bezwaren tegen de wet worden ingébracht. Het Vad. maakt met bijzondere ingenomen heid gewag van het gerucht, dal de minister van financiën er ernstig op bedacht moet zijn op het aanbrengen van doortastende veranderingen in het stelsel van benadering, door de ambtenaren der in- en uitgaande rechten uitgeoefend. Men weet, dat daaronder verstaan wordt de bevoegd- Niet zonder bezorgdheid nu zag de Duitsche Regeering hoe de sociaal-detnocrafische partij zich telkens meer uitbreidde en reeds sedert lang was zij er op bedacht om aan hare «woelingen!!” paal en perk te stellen. Bekend is het, hoe te gen sommige harer woordvoerders bij herhaling vervolgingen werden ingesleld en vonnissen uitgesproken. De gestrengheid, waarmeê de re geering in deze te werk ging, heeft ontegen zeggelijk bij vele leden der sociaal-democratische partij kwaad bloed gezel en verbittering teweeg gebracht. Intusschen bleef de regeering voortgaan, haar zooveel mogelijk te bestrijden, en na de schan delijke moordaanslagen, door Hödel en Nobiling op den Keizer gepleegd, meende zy zich tot de tanden tegenover die part ij te moeten wapenen. Men

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1