GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE L n n n e V •- 1878. D R I K-E N-D E R T I G ZATERDAG 3 AUGUSTUS. e j No. 63. i. o »o 4 o suim RUT. 10 B I X X E X L. A X n NATIONALE MILITIE. 1- 5 114,184 kin- O 9 3 13 3 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. althans met ons gezond versland kunnen niet vatten.” ra u i 7 0 0 I ver hel Crt. kunnen worden rt it b >r b 1 t ir ir 4 0 K) tr it n ie 5; !e X 0. ft it De algemene Ned. vrouwenvereniging »Tes- selschade” heeft een prijsvraag uilgeschreven naar het beste en beknopste werkje over «Kunst toegepast op vrouwelijke handwerken.” 1 De rechtbank te Maastricht heeft den kapelaan Gorten, die terecht stond wegens het geleiden van een bedevaart, die volgens het O. M. onge oorloofd was, vrijgesproken, maar den pastoor Syben schuldig verklaard aan het geleiden eener ongeoorloofde processie, en dus verklaard, dat hij in strijd met de wet heeft gehandeld en hem veroordeeld in de kosten. De hoofdcommissie voor het nationaal hulde blijk aan Prins Hendrik heeft besloten de leve ring van het album op te dragen aan den heer van Holy te ’s Gravenhage, die eene teekening had ingediend, waarvan het dubbele naamcjjfer het middelpunt vormt, omgpven door eene cir- celvormige omlijsting. Links en rechts zijn twee vakken aangebracht, waarin de wapens van den Prins en de Prinses. Het geheel is ornsloten door een rand, waarin de elf wapens der pro- vien zijn aangebracht, gekroond door het Neder- lendsche wapen. In verschillende kleuren be werkt, vormt het een harmonisch geheel. Het titelblad wordt vervaardigd door den wel bekenden schilder Rochussen. Verder is besloten tot het uitschrijven van een prijsvraag voor twee monumentale fonteinen (of ficieus was kennis gegeven dat het den Prins raadzaam was voorgekomen, in verband met de situatie van het voorplein van hel lusthof te Soest- dijk, om hel plan tot oprichting van slechts ééne fontein te laten vervallen). Tot de samenstelling dier prijsvraag werden uitgenoodigd de heeren Redeker Bisdom, architect te Amsterdam, en Ed. G. A. Fol, architect te Rotterdam, beide leden der hoofdcommissie In de opdracht tot hel maken van een ontwerp der fontein aan den heer Ed. Collinet is dus ee ne wijziging gebracht. In het Alg. Nieuwsbl. van Steenwijk en om streken kwamen dezer dagen een tweetal artikelen voor over het volkspetitionnement, waarin de be weging werd afgekeurd en ’t goed recht der open bare school betoogd. Naar ’l blad heden meldt, heeft het daaraan het verlies van een paar abon- nés te danken. Een van hen heeft op de vol gende wijze zijn weinige ingenomenheid met de artikelen geuit «Mijn Heer Door dezen geef ik UEd. kennis. Als in geen geval meer lezer tezijn van een blad dat zich noemd Algemeen nieuws. Ik had mij voorgestelt En dat met récht van UEd. te lezen nieuwigheden ten algemeenen nütte Maar hier in teleürgesteit De nieuwigheid is razernij oude leu gens gesteken in een nieuw IJslands kleed «Zier hier van uwe doodacte Schoolzaak Naar mij oordeel zou UEd. beter gehandelt hebben Een nieuws te melden Als dat op hoger gezag Karboulen geslacht zijn om met dat bloed de Hollandsche Duivel Uit de spoor teverbannen Uw loon zou smoutig, UEd. finantie zond toenemend Uw afscheidnemende Lezer.” BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekend, dal de JAAR MARKT, op welke geene bedelaars, rijfelaars hazardspelen of loterijen met kaartjes om koek glas en aardewerk of andere voorwerpen, zullen worden toegelaten, alhier zal ingaan op Dinsdag 13 Augustus 1878, des morgene acht uur, en eindigen op Vrijdag 23 Augustus daaraanvolgende, des morgens acht uur, en dat vóór den 25 dier maand, alle kramen, disschen, tenten enz. zullen moeten zijn afgebroken en weggeruimd. Tevens wordt hierbij herinnerd aan art. 46 van de algemeene Politie-verordening, waarbij is bepaald: »dat niemand eene tent, kraam of iets dergelijks, op den voor den openbaren dienst bestemden grond mag opslaan, dan op aanwijzing van den Marktmeester en na voldoening van het marktgeld. Sneek, 12 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemdi J. van DRIESSEN. W. van WANING Jr., Secretaris. In een te ’s Hage ontvangen particulier schrij ven uit Noorwegen komt o. a. het volgende voor: «Ik vrees, dat de Nederlandsche Noordpoolex- pedilie het ook niet treffen zalalthans ome (Noorweegsche) expeditie is terug te Hammerfest; die heeft het niet verder kunnen brengen dan tot op 73° 10’ uithoofde van het menigvuldige ijs. Zij heeft Beeren-eiland moeten omvaren zon der hel te kunnen aandoen, daarin verhinderd door hevige stormen.” De Arnh. Crt. zegt »De Israëlitische Nieuwsbode, die men ons de zer dagen zond, bevat een artikel, waarin aan ge drongen wordt om op Zaterdag de openbare scholen te sluiten; door ook ’s Woensdags mid dags les te geven, zou het verlies nagenoeg zijn hersteld. In vele gemeenten echter is reeds de I Woensdag middag geen vrije middag meer, zoo- dat daar het herstel op die wijze niet zou kun nen woiden gevonden. De Eerste Kamer heeft Dinsdag avond hare werkzaamheden hervat. Een 300tal adressen, houdende bezwaren tegen, en één strekkende ter verklaring van adhaesie aan het ontwerp betref fende hel lager onderwijs zijn verzonden aan de Commissie voor de verzoekschriften. De door de Tweede Kamer laatst aangenomen wetsont werpen werden verzonden naar de afdeelingen. De commissie voor het volkspetitionnement om den bijbel op de school, maakt bekend, dat hel smeekschrift geteekend is in Groningen door 15,562 personen en 6,728 kinderen van 6 tot 12 jaar, in Friesland door 37,796 (12,653 kin Drenthe door 5,778 (2,164 k.), in Overijssel door 21 296 (7,713 k.), in Gelderland door 41,435 (14 819 k in Utrecht door 26,980 (7,878 k.), in N.-Holland door 46,622 (19,997 k.), in Z.-Hol- land door 87,888 (33,950 k in Zeeland door «Als het goed gaat zegt dezelfde altoos in den zin der petitionarissen, de adressen aan den Koning geteekend door meer namen dan ons land volwassen inwo ners bevat. De conservatieven toch betoogen dal ook zij die reeds op andere adressen hebben geteekend zeer goed op die van hen hun naam kunnen zetten. De eigenlijke strekking van dit betoog is te verklarenbij de duizenden die op de petitiën der confessionelen en catholieken toe kenden, willen de conservatieven niet met een kittel hoopje te voorschijn komen. «Maar kan dezelfde persoon twee adressen tee- kenen, van dezelfde strekking maar in motieven» verschillend, met zooveel te meer recht kan hij twee adressen teekenen, waarvan de motieven de zelfde zijn en slechts de vorm verschilt, hoewel ook dit geen streng vereischte is. Als er maar geteekend wordt, doet het overige er niot toe. «Na de brutale afwijzing door de confessionne- len van den steun dien de conservatieven hun verleenen willen, zou het ons echter verwonderen dat velen, die in hunne eigene adressen hun ge moedsbezwaar te kennen gaven, ook nog hunne finanliele vrees aan den dag zouden leggen in de adressen der conservatieven.” ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De Standaard zegt Voor zoover de geteekende adressen uit schillende plaatsen aan de commissie voor volkspetitionnement zijn toegezonden, blijkt dat o. a. in de onderstiande steden het navolgende aantal handteekenen is verkregen Amsterdam 33,700. Rotterdam 15,300, ’s Gra venhage 13,700, Utrecht 10,400, Groningen 4,400, Leiden 6,000. Volgens de Banier zijn te Sneek 1864; Schar- negoutum en Omstreken 305; Julrijp en Hom- merts 845; Oppenhuizen en Uitwellingerga 376; Heeg 400; Woudsend 330; Oudega, Idzega en Sandfirden 217; Wolsum en Westhem 126; IJs- brechlum c. a. 30 en Ulsl 580 handteekeningen op het adres verkregen. De BURGEMEESTER van Sneek gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in Fiiesland van den 26 Juli jl. 2e afdeeling no. 546, brengt bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dal dit jaar onder de wapenen moeten komen, teneinde in den wapenhandel te worden geoefend a. Van 7 Augustus tot 14 September 1878 bij het Regement Grenadiers en Jagers, de acht Regemenlen Infanterie, de vier Regementen Hussaren en de Kompagnien Huspilaal-soldaten de miliciens van de lichting 1875. b. Van 23 Augustus tol 30 September 1878: de Regementen Veldartillerie met uitzondering van de Kompagnien Artillerie transporttrein en van de Kompagnie-transporttrein bestemd voor de administratieve dienst, alsmede bij het Regement Rijdende Artillerie de miliciens van de lichting 1875. c. Van 16 September tot 24 October 1878 bij de Kompagnie-transporttrein bestemd voor de administratieve dienst, de miliciens van de lich ting 1875. d. Van 23 Augustus tot 30 September 1878: bij het Baltaillon Mineurs en Sappeurs de mi liciens jran de lichting 1876. De betrokken verlofgangers worden verder her innerd aan hunne verplichting, om bij de opkomst onder de wapenen, voorzien te zijn van de Wee ding en uitrustingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, en om eenigen tijd vóór hunne opkomst den verlofpas ter Secretarie der Gemeente te laten afteekenen. Sneek den 2 Augustus 1878. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Bij Zijner Majesteits besluit is benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger te Sneek de heer W. van Waning Jr., secretaris dier gemeente; tot lid in het dijkbestuur van Wijmbr'itseradeel ca., Contributie Zeedijken (de steden Sneek en Ulsl daaronder begrepen), de heer K K. Kooy. om een prijs f100 werd deelgenomen door 16 paarden, den heer J. S. IJbema te Sneek, In de Groninger Courant leest men onder de ingezonden stukken het volgende geteekend »T” over het broeien van hooi. Gedurig leest men weder in deze weken van hevige branden, welke door het broeien van hooi zijn ontstaan. Voor een jaar twee drie is in deze courant een een voudig middel opgegeven om het te sterke en daardoor gevaarlijke broeien te voorkomen. Het beslaat hierin, dat men een vrij groote mand op den grond zette van den schuur, waar het hooi geborgen zal worden, en dit om de mand heen opstapele, terwijl men die mand bij het rijzen van den hooiberg steeds hooger optrekt. Daar door vei krijgt men midden in den hooiberg een schoorsteen, die na weinige dagen geducht gaat rooken en zoo aan de gevaarlijke gassen een uitweg verschaft. Nog beter werkt dit middel, als men telkens, wannéér er een voer hooi is ingeladen, eenige handen vol zout er op strooit. Dit gaat het ster ke broeien tegen en maakt het hooi bovendien veel smakelijker en gezonder voor het vee. De inzender dezer regelen heeft vele jaren lang dit middel zien bezigen en altijd met het uitne- mendste gevolg, dat er geen brand in het hooi kwam, het hooi niet uit vrees voor brand be hoefde uiteengeworpen te worden en het vee het te grager at. Eene derde adresbeweging is in vollen gang. Het Haagsche Dagblad bevat den tekst vaneen adres, dat aan zijn bureel en bij eenige boekver- koopers in den Haag ter teekening ligt en waar bij de Eerste Kamer wordt verzocht het on- derwijs-ontwerp niet aan te nemen. Als rede nen worden opgegeven, dat het ontwerp dreigt met 1°. een gevaar voor het volksonderwijs, en 2°. een te zwaren druk voor de Rijksfinanciën en gevolgehjk voor de belastingschuldigen. »Maar van zulk overwegend belang zou die drie uren verlies voor de opleiding der kinderen niet zijn. Wij hebben althans nooit aan onze israelitische medeburgers bespeurd, dat zij bij de belijders van andere godsdiensten ten achter stonden, niettegenstaande er onder hen zijn, die op Zaterdag óf niet school kwamen óf slechts acte de présence gaven. «Maar ware de geheele zaak niet eenvoudig te vinden, wanneer de sabbath der Israëlieten op denzelfden dag gesteld werd als de rustdag van alle andere landgenooten? Door één dubbelen sabbathdag ware elk gewetensbezwaar tegen de ontheiliging van den rustdag te voorkomen. Dat men juist aan den Zaterdag zou zijn gehecht is niet wel aan te nemen: die oudtestamentische zevende dag is bij de invoering van den grego- riaanschen stijl toch reeds op een anderen dag gevallen. «Het denkbeeld is zeker niet’nieuw, maar daar het nooit is toegepast, moeten wij aannemen, dat er onoverkomenlijke bezwaren tegen bestaan. In onze rede echter wortelen die bezwaren niet; wij ze 14,037 (6,722 k.), in N.-Brabant door 7,765 (2,550 k.) en in Limburg door 20 (10 k.), te zamen door 304,179 personen en deren. UIT DE PERS. Aan de harddraverij te Steenwijk van Het paard van pikeur Hettinga, werd overwinnaar. Voor de betrekking van rector aan het gym nasium te Zutphen zijn voorgedragen de heeren dr. A G, Kok rector aan het gijmnaRium te Sneek, dr. H. C. Michaelis en dr. H F. B. van Hoff, de beide laatsten praeceptor aan het gijm- nasium te Zutphen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1