GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. MEEWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1 11 r 1878. No. 66. D IR I K-E N-D E R T I G S T E 14 AUGUSTUS. WOENSDAG TEN, weinig De Commissaris van Politie .trtH rekke ngen :n de Oos- S». L De vkrlo- b n. I S V I.Eh I I! (tlllHVI. doods- i‘jn PERS. D E U I T X. De «dat voor de smeekbede alleszins oorzaak be- H I X N E X U A N D. 13, 15, lf>, 19 en 33, des nachts om 3 uur, de overige dagen tot de politie de slui- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f\.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. de aan >ustra. •n akker, u?.tus. Hesse! Villen :r Re. d - r>p der Josna. ug te door s Kin* i. Na twee evens- m de ed, n wevo van de ddelen ïeftjjd, m ea dezer lliag wenschelijk acht of bij ongeregeldheden be veelt, tevens dat op Zondag den 18 Augustus, de Muziek en Zang eerst mag aan vangen des avonds na hel eindigen der godsdienstoefening. i’/.e ,05 i o DAM. Aug. i'/.o ^/.S >3's *’/.s g Van o reeth ten hebben als volgt rericW dezer is aangeboden de rrtien. ontvangsten ig van ioofd- naar ’s na. te Sneek, maakt aan belanghebbenden bekend, dat de sluiting der Koffiehuizen en Tapperijen gedurende de Kermis aanstaande, zal plaats moe* zoo veel inogelijk hopen om hier i eene school met den Bijbel was eene memorie ter adstructie gevoegd, i zestal nonnners Ier ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 */2 Cen'.s. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Hoboken, Zuidholland, heeft een IGjarige knaap een kind van 6 jaren doodgeschoten. De grootste zou met het kind »de boer en het var ken” spelen. Daartoe werden de voeten van den kleine vastgebonden; doch daar deze de handen niet wilde vastgebonden hebben, nam de groote een geweer, niet wetende dat het geladen was, en zou zoo het varken dooden. Toen hij mikte, ging het schot af en trof het kind doodehjk. onvoorzichtige is voorloopig gearresteerd. K E NN ISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, maken hiermede bekend, dat, aan den Gemeenteraad in zijne vergadering van Rekening van de i en uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1877, en dat die rekening, te beginnen met heden, gedurende 14 dagen van 's morgens 9 tot’s namiddags 1 uur, voor een ieder ter in lage is nedergelegd ter Secietaiie dezer gemeente i orn- eu *óorts in afschrift tegen betaling der kosten kolon. algenreen verkrijgbaar wordt gesteld. Sneek, den 12 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. Te Buggenum bij Roermond had in de vori ge week bij de in aanbouw zijnde spoorwegbrug over de Maas een treurig ongeluk plaats. Ter wijl een werkman onder een stilstaande locomo tief iets te verlichten had, gaat de machine voor uit en het rad verbrijzelt hem den voet. Naar Roermond gebracht, is hem op het Louisahuis het onderbeen afgezet. Van het gebeurde is procesverbaal opgemaakt en uit de instructie moet zijn gebleken, dat het ongeluk toe te schrijven is aan verregaande onvoorzichtigheid van den ma chinist of van den opzichter, die het teeken ge geven heeft tot vertrek. om het groote publiek t e amuseeren. Koevoeterpolder, 11 Augs. 1878. Gisteren avond te 8% ure, sloeg de bliksem bij de Jelte- sloot, in eene der nieuwe boerderijen van dezen polder, bewoner A. Sijmensma. Aaogewakkerd door den wind, stond weldra alles in hevigen brand. Van de kinderen, die reeds te bed waren, moet er een nog pas aan de dreigen de vlammen zijn ontrukt. Van inboedel, reeuw en gereedschap is slechts weinig gered en nage noeg alle hooi verloren, althans zonder veel waar de niettegenstaande de brandspuit van de kerk te Jutrijp spoedig op de plaats des onheils aan wezig was en goede diensten deed. •[- Harich, Aug. Na vergelijkend examen is tot kweekeling aan de openbare lagere school al hier, benoemd P Dijkstra, thans werkzaam aan de openbare school te Sloten. Het salaris aan genoemde betrekking verbon den, bedraagt 200 ’s jaars. -J- Jouhe, 12 Aug. De gewone jaarvergadering van de onderwijzers met den schoolopziener van het 7e schooldistrict in Friesland, zal dit jaar ge houden worden op Vrijdag den 16 Augs. a. s. in ’t hotel Cats alhier. De werkzaamheden zullen beslaan in 1. Verslagen van den toestand der onderwij- hoJdFnUg van'bedoeld voorstel, om dit op nieuw zers gezelschappen; 2. Bespreking van de vol- in behandeling te brengen bij de spoedig door gende onderwerpen Bij de smeekbede om ‘Bijbel was eene memorie die de Standaard in een openbare kennis zal brengen. In die memorie trachten de petitionarissen te I bewijzen: I «dat voor de smeekbede alleszins oorzaak be slaat. «dat er recht is tot die Bede, «dat er, om die Bede in te willigen, mogelijk heid is, bum er t ke kan zijn ezgen Bestuur der Zeilvereeniging «Sneek” als missie tot viering van het huwelijk van Z worden voltrokken, eene subsidie van f 15ü. Na langdurige discussiën over het voorstel van hel raadslid H. S. de Vries, strekkende om den prijs van het gas te verlagen van 10 tot 8 Ct per M3 en 50 procent van de netto wist, die de fabriek jaarlijks afwerpt, in de Gemeentekas te storten, werd ten slotte eene motie van orde aangenomen van de heeren Joustra en Mulder, waarbij door den Raad besloten werd tot aan- Multapatiors Bond wendt thans pogingen aan, om tot de oprictding van bondshuizen te geraken Die zaak was reeds vroeger onderzocht en men erkende dat zij een der krachtigste middelen zou kunnen zyn om het misbruik van bedwelmende dranken te bestrijden. De afdeelingen zijn nu gewezen op het voorbeeld van de militaire can tines te Breda, om te doen uitkomen, dar bij goeden wil, ijver en wijs overleg de zaak njel moeiehjk is, niet kostbaar en behoorlijk kan ren- deeren. «dat er ten aanzien van die Bede geen spra- van strijd met de Grondwet.” Een gebed zegt de Ass. Crt. moet Van ’t bezoek door de Hollandsche poolvaar ders op ’t Oude Smeerenburg op Amsterdam-ei- land gebracht, geeft de heer Koolemar.s Beynen in ’t N v. d. D. de volgende interressante be schrijving «Vroolijk zag de plaats er niet uit. Het weel was dan ook niet gunstig, sneeuwjacht en mist wisselden elkaar bij voortduring af en de gehee- le verdere omgeving bracht er niet veel toe bij hier een verbetering in te brengen. «Het beste wordt de indruk, dien het geheel op ons maakte, teruggegeven door den uiiroep van Grant: «By Jove the very spot a Dutch man would choose The only flat place of whole Spitsbergen, which does look like a swamp or a moor.” «Het feit is, dat de zuid-oostelijke punt van Amsterdam-eiland, «een strand omtrent een kleine Musquetschoot breed”, omringd is van hooge donkere, steile bergen. De plaatsen der 7 ka mers, (die van Amsterdam, Rotterdam, Middel burg, Vlissingen, Enkhuizen, Delft en Hoorn) wa ren evenwel nog goed te herkennen aan de over blijfselen der cirkelvormige muurtjes, waar de traanketels blijkbaar op gerust hadden. «Stel u verder voor een erg vlak strand, waar van de sneeuw alleen dicht langs den waterkant geheel ontdooid is, doch dat voor ’t overige ge deelte een van gesmolten sneeuw gevormden poel daarstell, waar men tot over de knieën toe inzakt en die droge strook grands overigens be zaaid niet gebroken roode dakpannen, HoJIandsch puin, verbazend groote stukken walvischbeen de gas-commissie in te dienen voorstellen tot uitbreiding der fabriek, waaraan dringende be hoefte bestaat Tot Sladsgeneesheeren heeren Dr. A. .lorritsma en toi ontvanger dezer gemeente, Z. M. heeft pensioen verleend aan mr. J. E. baron van Panhuijs, gewezen Commissaris des Ko- ni.igs in Friesland, van f 4000 ’s jaars. Naar het Vad. herneemt, heelt Z, M. Koiirig de petitiën in zake de onderwijswet den ministerraad verzonden, ten einde de minis- .■iers in de gelegenheid Je stellen om Z. M. daar omtrent te dienen mét Ifd vies. werden benoemd de Dr. B. Verver, en na twee vooraf gegane vrije stemmingen, bij herstemming be noemd de .heer H. Zeilmaker W1., hoofdonder wijzer aan de Meisjesschool alhier. De benoem de vereenigde op zich 6 van de 11 uitgebrachte stemmen, legen 5, die op den heer J. Zijlstra waren uitgebracht. Het kermis-bestje brengt weer haar gewo ne jaarlijksch bezoek aan onze gemeente Als de tenten en kramen hare gewone tabernake len ’t ons nog niet kwamen vertellen, dan hebben hare straat-paranimfen ’t ons heden mor gen, door middel van draai en blaas-instrumen- ten, reeds duidelijk verkondigd, dat we in de kermisdagen zijn. ’t Oude bestje ziet er dit jaar nog al vrij flo rissant uitzij veroudert wel, maar zij wordt toch niet zooveel minder; althans wat haar uiterlijk aanzien belieft. De gewone beschikbare ruimte op onze straten en pleinen is althans zeer goed gevuld, en er is daarbij meer sprake van plaats gebrek dan van overtollige ruimte Bij eene vluchtige revue hebben wij o. a op gemerkt, hel Theatre des Variétés van onzen ouden bekende Culphet Theatre a. la Rap- po ouder directie van Mullens en Veithhet Cir cus van Kean en familiede velocipede circus en verdere tenten en tentjes, die aan «elk wat wils” meenen te kunnen aanbieden. Wij missen evenwel een Schouwburg en dat zal voor de liefhebbers van het tooneel zeker eene teleur stelling zijn. Deze vluchtige revue, die natuurlijk nog zou kunnen worden aangevuld met draaimolens het groote vermaak der jeugd rnet allerlei kramen, waar zoete- en ?ure waren verkrijgbaar zijn, en met die waarin de kooplustigen te kost en te keur kunnen gaan, om zich allerlei artikelen aan te schaffendeze vluchtige revue, die wij in ons volgend nummer aan te vullen, zij voorbands voldoende, aan te toonen, dat het «Oudje”, ’t welk ook in verschillende koffie-huizen enz op muzi kaal feestelijke wijze wordt ontvangen nog al tijd voldoende levensvatbaarheid schijnt te bezitten, «Na volbragten arbeid zegt de Krnhemsche nlreut Courant is goed rusten De heer Kuyper zrisch heeft ons Land weder verlaten. Zijne gezoud- heid noopt hem daaitoe «Voor den heer Kuy, er hopen wy, dal hij in eene andere luchtstreek baat moge vinden. Maar is het klimaat van Nederland nadeelig voer den heer Kuyper, hij zelf is nog nadeeliger voor hel geluk van ons Land. Wij roepen hem dan ook een opregt gemeend marwei!” toe maar geen stol wèerziens?’ geen ad- tfen- structie noodig hebben en hoe langer die is, hoe meer het blijkt dat liet gebed kunstig was. cornet HOL I Oi. Daaruit blijkt naar ’t Hand, doet opmer- sloeprietnen, half vergaan touw en hier en daar ken, gelijk trouwens van onzen constituti- enkele graven, dan hebt ge een droevig doch vrij oneelen Koning niet anders kon worden verwacht, juist begrip van wat er van die weleer zoo druk dat Z. M. wel kennis neemt van de wenschen, die vanwege de burgers tot hem worden gericht, maar daarop niet beschikt zonder het gevoelen zijner verantwoordelijke raadslieden te hebben ingewonnen. enkele graven, dan hebt ge bezochte plaats is overgebleven. «Het kerkhof aan ’t noordelijk uiteinde van ’t strand was zoo mogelijk nog treuriger, en zoo- als wij het in een dichte sneeuwbui betraden kan meri Ttich moeilijk zoo iets sombers en doodsch voorstellen. De meeste kisten waren opengebro ken, de grafkruisen allen orngewaaid en hoofden en beenderen lagen verspreid. »ln sombere stemming naderden wij een dier akelige doodkisten, waar nog het grafschrift bo ven prykt »Hier ligt begraven Jan Fred. Mey- rol van Pruysen, is in den Heer gerust, den 19n Juli op het schip Euenwigt, comm. Cornelis Dek, 1778.” Alzoo juist honderd jaar geleden en toch waren nog, door de strenge koude bewaard, de trekken van ’t gezicht te herkennen, nog kwam grjjs geworden haar van onder de met mos be groeide wollen muts te voorschijn en sierden rood gekleurde kousen de zwart verkoolde beenderen. Wij dekten de kist met het half vergane deksel, stapelden stilzwijgend eenige zwaïe rotsblokken er boven op en herstelden het kruis met het opschrift zoo goed het ons mogelijk was.” Den volgenden dag werd de medegebrachte grafsteen op het hoogste punt van den heuvel geplaatst. In den avond bracht de kommandant met de geheele bemanning een bezoek aan de pfaats. »Het was een eigenaarig gezicht schrijft weder de heer K. B. die 14 gezonde, levens lustige zeelui met hunne rood gekleurde hemden zich rondom dien eenvoudigen grafsteen te zien scharen en met diepen ernst luisteren naar de woorden van onzen Hinken, eenvoudigen komman dant, die in korte woorden ongeveer het volgen de zeide «Mannen Door hel oprichten van dezen steen vervullen wij een wensch van de Nederlandsche natie, die bier op deze oude begraafplaats van reeds lang gestorven vaderlandsche zeeluieen kennelijk huldeblijk wil plaatsen, ter herinnering aan de koene daden en kloeken ondernemings geest onzer onverschrokken zeevaarders. Eeuwen heeft hunne asch hier reeds gerust, en als wij rond ons kyken, blijkt dat van vele dier graven nog slechts weinig is overgebleven, maar wat niet vergaan is en wat niet zal vergaan, zoolang Hol land’s vlag nog fier op alle zeeën waait, dat is de achting en eerbied, waarmede wij, hunne na komelingen, de herinnering in eere houden aan die mannen die, eeuwen geleden, zooveel gedaan iiebben voor de eer en welvaart van ’t geliefde vaderland. Van dit .gevoelen is het jplaatsen, van dezen grafsteen een nieuw en blijvend bewijs. SNEEK, 13 Augustus. In de j. 1. Zaterdag avond gehouden vergade ring van den Gemeenteraad, hebben de nieuwbe noemde Raadsleden de heeren K. de Jong Rz. en D. Gorter, na beëediging, zitting genomen. Ten behoeve van het Muziekcorps der d.d. Schutterij alhier werd, ingevolge daartoe strek kend verzoek van den Schuttersraad, door den Raad eene subsidie toegestaan van f 2o0, en aan het Bestuur der Zeilvereeniging «Sneek” als com- i den 24 Aug e k., waarop K. H. Prins Hendrik zal

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1