NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I No. 67. 1878. DRI K-E N-D E R T I G S T E J ZATERDAG 17 AUGUSTUS. s s 3 i. O 9. >0 sr 9. O SNII.KIIt «I K O I. BI5NEXLAAD. BVITKN L AN :n tog van M. te i j Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te ’s Gravenhage mr. J. J. Geuns, thans rechter aldaar. artisten-gezeischap veel goeds, toch moet zeer afwisselend zijn. huis. van 1 prouveert rt 7 0 a I0 o Ie Is 9; le De nieuw opgerichle Sociaal-Democratische ver- eeniging te Amsterdam heeft het getal harer ver gaderingen bepaald op minstens twaalf per jaar den. eersten Zondag van elke maand wordt een ver gadering gehouden. Twee dezer vergaderingen de jaarlijksche en de haifjaarlijksche, dienen ter behandeling tan huishoudelijke zaken en de tien oveiigen hebben ’t karakter van cursussen. Zijn onze inforrnatiën juist zegt de Amster damse/ie Courant dan is hetgeen dezer da gen in enkele Duitsche bladen werd gemeld, en daaruit hier te lande werd overgenomen, aan gaande huwelijksplannen van Vorstelijke perso nen te Weimar, allervoorbarigst, ja wellicht ge heel uil de lucht gegrepen. her- van van 11 'o IJet gerechtshof te Leeuwarden heeft Dinsdag jl O. S. arbeider te Nijland, die in den nacht van 10 op 11 Mei heeft ingebroken bij den land bouwer Douma onder Hartwerd, met het doel om te stelen, en bij die gelegenheid zoowel Dou ma als zijn vrouw onderscheidene bloedende won den heeft toegebracht met zijn dolkmes, schuldig verklaard aan poging tot diefstal bij nacht, door iemand in het bezit van een wapen met behulp van inbreken van buiten in een bewoond huis en van geweldoefening, die sporen van kwetsing heeft achtergelaten, en hem veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf. Gisteren avond werd de eerste voorstelling ge geven. Alhoewel ons daaromtrent nog geen bij zonderheden bekend zijn, 1 elwijfelen wij het toch niet of ook daar zal het in de eerstvolgende da gen aan het noodige bezoek niet ontbreken. Er zijn hier althans genoeg liefhebbers van paarden- dressuur en kuns'rijdet «voorstellingen, van wie - men mag verwachten, dat zij van deze gelegen- 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 2 Gch.b. Bij abonnement is de prjjs be- daaromtrent te vernemen bij den Volgens een telegram uit Penang van 9 Aug. is het Nederlandsche stoomschip «Voorwaarts” afgebracht. Door hel breken der pompen was oponthoud ondervonden. OVERZICHT. De betichten uit Bosnië en de II e r z e g o. w i n a, gewagen nog voortdurend van bloedige botsingen tusschen de opstandelingen en de O os tenrij ksc he troepen, die belast zijn met de uitvoering van het Berljjnsche dwangbevel, dat voorschrijft: bezetting van die beide Turksche provinciën door de Oostenrijkers. Ziethier wat daaromtrent in de laatste dagen werd gemeld ADVERTENTIËN van voor eiken regel meer l'/2 Cents, langrijk lager. Voor waarden Uitgever. -f- Franekeraêeel, 15 Aug Telken jare komt de varkensziekte hare offers vragen en wat al middelen er worden aangewend tot voorbehoe- ding of genezing, ze lijden veelal schipbreuk. Ook thans zijn er al weer vele varkens voor ’t geweld der ziekte bezweken of geslacht, zoodra men de eerste kenteekenen begon te bespeuren. 'I Is wel opmerkelijk, dat zich bij den landbou wer W. W. Anema te Achlum, gedurende de 28 jaren, die hij op dezelfde plaats woont, nog nooit de ziekte heeft vertoond, wanneer de var kens maar steeds op zeker stuk land «het vier kant” liepen. Bij varkens, die in andere stuk ken land verkeerden, openbaarde zich de ziekte daarentegen wei. Sommigen willen dit verschijnsel toeschrijven aan de menigte broeien» of brandnetels, die op genoemd stuk land groeien, weer anderen aan het vele speenkruid, dat er op Ie vinden is. Hoe dit nu ook zij, ’t is zeker een zaak, die wel eens nader onderzoek waard was. een bataljon geregelde troepen en benden op standelingen. Na een gevecht, hetwelk negen uren aanhield, sloeg de vijand op de vlucht, met achterlating van vele gevangenen, terwijl 3 stuk ken geschut en 3 vaandels werden buitgemaakt; een luitenant en eenige manschappen sneuvelden; een zestal officieren en 140 man werden gekwetst. Luidens latere berichten van den opperbevel hebber moest de vereeniging van de hoofdkohn- ne met de van Travnik oprukkende 7e divisie Dinsdag bij Vites (halfweg tusschen Travnik en Zenica) plaats hebben. De 20ste divisie, onder Szapary, kon den last om tot Zwornik door te dringen voorloopig niet volvoeren. Zij leverden den 4den bij Gracanica en den 8sten bij Hanpir- hovac voorpostengevechten, terwijl zij den 9den en den lOden voortdurend strijd leverden bij Tusla. Belemmerd door onoveikornelijke zwarigheden bij de verpleging en door het bezwijken van schier alle trekdieren achtte Szapary, zonder door den vijand er toe gedwongen te zijn, tot verzekering van zijn communicatie-lijn het raadzaam op Gfa- canica terug te trekken. Zijn verliezen zijn nog onbekend. Inlusschen zullen de Oostenrijksche troepen ongetwijfeld spoedig bij Serajevo aankomen. De gouverneur van het door de opstandelingen al daar georganiseerde regeerings comité, Hasir-pa- cha, is bereids naar den commandant van het bezettingsleger vertrokken, seint men uit Kon- stantinopel, om de bevolking der hoofdst; d in zijn genade aan te bevelen. De Porte heeft, zoo meldt hetzelfde bericht, Mehemed AH pacha tot zijn commissaris voor Bosnië benoemdhij zal onverwijld derwaarts vertrekken, om de bevol king tot rust te brengen Dit laatste bericht luidt wel wat meer bemoe digend voor hen, die hopen op een spoedig ein de van de op nieuw aangevangen worsteling in het Oosten, maar zij kan niet dan onder de noo dige reserve worden aangenomen. Op de goede trouw toch van de Porte kan, naar men weet niet al te veel worden gerekend Intusschen doet ook een ander bericht het vermoeden ontstaan, dat zij meer en meer be gint in (e zien, dat direct of indirect verzet te gen de besluiten van het Congres haar ten slot te ook al niet veel zal baten. Althans uit Konstantinopel wordt gemeld, dat generaal Totleben met een Russische maatschap pij in onderhandeling is over het vervoer van de garde naar Odessa; dit zou met behulp van 50 schepen in 20 dagen moeten geschieden. De forten ten noorden van Varna zijn thans door de Turken ontruimd en door de Russen bezet geworden. De Porte heeft voorts op aandringen van den Czaar en op raad van den Duitschen gezant, ook lol ontruiming van Balum besloten. Volgens het Taghlatt zijn Oostenrijk, Rusland en Engeland overeengekomen om op den troon van Bulgarije te plaatsen prins George Bisbesco, derden zoon van George Demetor BisbQsco, op 1 Jannuari 1845 levenslang tot hospodar van Walachije benoemd, doch io 1848 ten gevolge van een opstand afgelreden; Duilschland zou dit plan goedkeuren. De Engelse h-Turkse he conventie schrijft men uit Londen aan de Köln. Ztg begint reeds duidelijk haar gunstige uitwerking te doen zien. Eenige dagen geleden verkreeg een voor namelijk uit Engelschen gevormde maatschappij een firman voor het aanleggen van een spoorweg van Jaffa naar Jeruzalem. Te Larnaka op Cyprus is nauwelijks meer een huis onbewoond; winkels, agentschappen en banken zijn als uit den grond verrezen; van alle zijden komen vreemdelingen opdagen en door stoombooten wordt hel verkeer langs de kust levendig gehouden Over den ge zondheidstoestand der naar het eiland gezonden SNEER, 16 Augustus. Alhoewel de eerste dagen der kermis hier ge woonlijk vrij stilletjes voorbijgaan en de eigen lijke kennisdrukte eerst met de tweede week be guit, werd toch reeds door velen gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid om hier en daar eens een kijkje te gaan nemen en van deze of gene kermis amusementen te profiteeren. Reeds werden in het theater van de heeren Mullens en Veith een paar avondvoorstellingen gegeven, die flink bezocht werden en, naar men ons meedeelt, wij waren zelf nog niet in de gelegenheid een bezoek te brengen aan het The ater a la Rappo aan het auditorium veel ge noegen verschatten. Ook het Theatre des Variétés onder directie van den heer J. Calp, opende Woensdag avond zijne groote voorstellingen vooreen nogal aanzien lijk publiek. Met veel genoegen hebben wij die voorstelling bygewoond. Zooals gewoonlijk heelt de heer Calp, de vriend van oud en jong, zich ook thans weer beijverd om door afwisseling van werkzaamheden zijnen bezoekers gemegente doen en met jeugdigen ijver is hij nog steeds werk zaam om telken jare iets nieuws te leveren. Wie een prettigen avond wil doorbrengen verzuime dus vooral niet ook zijn theater te bezoeken. Ook in het Circus van den heer Kean en fa- r milie zijn de werkzaamheden thans aangevangen. heid gebruik zullen maken. Onder de verschillende kleinere tenten, waar wij ons de gelegenheid zien aangeboden een meer stil genot te maken, noemen wij in de eerste plaats het 9 Kunstkabinet van C. von Laa- ten dat hier in het vorige jaar reeds tal be zoekers lokte en t welk we oo r thans weer in de attentie van het kunstlievend publiek aanbe velen De keurige verzameling glas-phothogra- fien aldaar tentoongesteld en met vele nieuwe I vermeerderd, vormen een reeks prachtige stads- I gezichten en natuurtafereelen, die een treilenden indruk maken. Men verzuime vooral niet aan dit Kunstkabinet” een bezoek te brengen. Nie mand zal zich dit bezoek beklagen. Behalve bovengenoemd kunstkabinet bieden nog een tweetal panorama’s hunne bezienswaar digheden aan, waaronder dat van den heer lluis- kens eenige fraaie mechanieke kunststukken beval De Velocipede-cirsus zal zeker ook thans weer, even als het vorige jaar, druk worden be zocht, terwijl ook de nette tent met de twee kleine Noordhollandsche boerinnetjes wel niet onopgemerkt zal werden voorbijgegaan. Een enkele (ent hebben we zien staan, die we hier gaarne op de kermis zouden hebben gemist, ’t Is die, waar een paar zoogenaamde Wil den worden tentoongesteld, en werkzaam zijn. De reclame, die wij voor dat tentje hebben z'en maken met een paar levende dieren een konijntje en een kuiken, doen ons vreezen, dat de toeschouwers daar binnen op een schouwspel wor den vergast, dat o. i. even walgelijk als onzedelijk is. ’t Heeft ons aan den lust en den moed tot onder zoek in deze ontbroken, maar als ons vermoe den juist mocht zijn, dan hopen wij, dat het pu bliek het dien verscheurenden «heeren” Wilden niet lastig zal maken met zijn bezoek evenzeer als we ’t als dan zouden betreuren, dat soortgelijke onzedelijko vertooningen hier nog worden geduld Wij hopen, dat alsnog daaromtrent van bevoegde zijde een nauwgezet onderzoek zal worden ingesteld. Behalve in bovengenoemde theaters en tenten, waarin het publiek de gelegenheid wordt aange boden zich, elk naar zijn smaak, te amuseeren, geeft het kermis-leirein nog heel wat te genie ten voor «Ie bonne bouche”. Ki amen met zoete-, zure- en vette-waren zijn behoorlijk vertegen woordigd, terwijl er evenzeer overvloedige gele genheid bestaat om de kinderhand te vullen met een kermis-geschenkje uit de vrij talrijk verte genwoordigde kramen met galanteriën Een uit zondering op de gewone kermis-etalage vinden we steeds bij den heer Lauwers, wiens keurige collectie van optische instrumenten altijd beziens waard is en die ook thans weer ruime keuze aanbiedt bij billijke prijzen. Dat de verschillende café’s en sociëteiten druk bezig zijn om hunne bezoekers genoegen te doen, is reeds gebleken en blijkt thans, op nieuw uil de achterstaande annonces. Allen hebben de een vroeger de andere later muziek- en zanggezelschappen geëngageerd, teneinde het hun nen bezoekers zoo aangenaam mjgehjk te maken. De malinée’s en soirée’s in de «Nieuwe Doelen”, onder directie van den heer Martron, schijnen voorkopig goed te worden bezocht, even als die van den heer Sj. Bouma, waar het gezelschap van de heeren d' Ancona en Sino werkzaam is. Ook de heeren Teppema, Stoelinga en Velthuis vinden toehoorders voor de door hen geënga geerde muziekgezelschappen. Blijkens achterstaande annonce zullen Zondag e. k. ook de soirée’s musicale, onder directie van den heer Beijerichen Friedrichs, in de Concert zaal van den heer Agema, worden geopend. Naar wij vernemen, belooft het aldaar geëngageerd Het repertoire De Oostenrijksche divisie, die onder den tog van Wurtemberg in het noordwesten Bosnië binnendrong, heeft in den loop dezer Travnic bezet, terwijl de legerafdeling, die onder generaal Philippovic bij Brod in het land viel, den volgenden dag zijn hoofdkwartier in hel even ten westen van Travnié gelegen Zenica zou opslaan, zoodat deze beide korpsen elkander reeds de hand gereikt hebben. Uit het hoofdkwartier van laatstgenoemden ge neraal, dat 10 dezer nog te Zepec gevestigd was, is bericht ontvangen dat de opstandelingen, die na den slag bij Zepec waren gevlucht, naar Serajevo zijn ontkomen. Volgens opgaaf van een kapitein bij den Turkschen generalen staf, die zich bij het hoofdkwartier had aangemeld, werd de sterkte der opstandelingen in dat gevecht op 6 10,000 man berekend. Hij bevestigde het bericht hunner vlucht naar Serajevo, maar meen de dat een andere afdeeling, van Serajevo ko mende, Je Oostenrijkers bij Busovace zou willen tegenhouden. Dit werd echter betwijfeld. De zevende divisie kwam op 8 dezer een uur ten noordwesten van Jaïce in botsing met een vijan delijke afdeeling van 5000 man, beslaande uil Bij de jl. Woensdag gehouden harddraverij met paard en chais, waaraan 16 mededingers deel namen, werd de prijs 125 behaald door de bruine bles merrie van den heer R. de Boer te Hijdaard, bereden door den eigenaar, terwijl het laatst mede in de baan was de schimmel merrie van II. Rudolphi te Scharnegoutum, pikeur S. HèttRiga. Het weder was slecht en het getal toeschou wers gering. De jaarlijksche harddraverijen schij nen hier weinig meer in den smaak te vallen De heer J Calp geeft heden avond zes uur eene buitengewone gratis-voorstelling voor de Wees-kinderen en de verpleegden in het Armen- Dit belooft aan de jongeren en ouderen dagen weer een paar genotvolle uurtjes en l voor hel goede hart van den heer Calp, die ook thans weer getrouw blijft aan zijne jaarlijksche goede gewoonte.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1