I GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, IMEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE J WOENSDAG 21 AUGUSTUS. en I 1878. Mill >xa- 51* Si S' s? 34 bvb I Tl hil- BINNENLAND* B U I T E N L A N Het ontwerp is dus tot wet verheven OVERZICHT. SNE EK, 20 Augustus. en. houden. 11. <ie den oeg de i'g. de kandidaten voor het examen lot bekoming eener beurs uil de Buma-stichting. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.2.5. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Wij ontvingen het uitvoerig jaarverslag de algemoene vergadering der Maatschappij 19, 20, 21 September a. s zullen door eene Deensche boerin den geleverd in het bereiden van de Deensche methode. Het Vad. verneemt, dat de Minister van Wa terstaat. Handel en Nijverheid voornemens is, om eenige bekwame werklieden in de gelegenheid te stellen op ’s Rijks kosten de Parijsche tentoon stelling te bezoeken en op een desbetreflend verzoek reeds gunstig heeft beschikt. De heer W. Bekker, burgemeester van Bednm, is benoemd tol burgemeester van Hennaardeia- dee). de 60 door een )9 'o S1EEKER en zal de wet van 1857 vervangen, op hel tijdstip dat, volgens het slot artikel, nader door den Konii.g ui 1- it zij Wij hebben ver ge- iele vol- iaar ..els I buitengewoon groot. Ook de dag van morgen belooft, met het oog op den alsdan te houden zeilwedstrijd, nog veel drukte. •f Joure, 16 Aug. De jaarvergadering der on derwijzers met den schoolopziener uit het 7e district, heden alhier gehouden, werd van onderwijzers, die er in ’t district zijn, 46tal bezocht. Als eene zeldzaamheid kan hier bij worden gevoegd, dat tot de opgekomenen be hoorden de oudste hoofd- en de oudste hulpon derwijzer uit Nederland. Deze hoofdonderwijzer, de heer W Coopmans uit Broek, telt ruim 80 en de hulponderwijzer, de heer Pater uit Idsken- huizen, ruim 70 jaren. Franekeradeel 19 Augustus. De scheiding tusschen de kerkelijk gecombineerde gemeente Achlum en Hitzum, die door de orthodoxe partij in laatstgemelde plaats aangevraagd was, is door de floreenplichtigen niet toegestaan. Naar wij vernemen, zal ds. Hellema op Dins dag den 3den September e k., den dag waarop hij zich vóór 52 jaren aan de gemeente verbond, zijn afscheidsrede houden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7% Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Met genoegen vernemen wij, dat bij het ge meentebestuur is ontvangen een schrijven van den minister van Binnenl. Zaken, waarbij door Z. Excell, eene Rijks-subsidie van hoogstens 50% wordt loegezegd, ter bestrijding der kosten van de oprichting en het onderhoud van een Gymna sium alhier, ingeval door den Gemeenteraad tol de oprichting daarvan ingevolge de nieuwe wet mocht worden besloten. De kermis loopt weer naar’t einde Bijzon der druk is zij nog altijd niet, al was zij dan ook gedurende de laatste dagen wat meer leven dig dan gedurende de eerste. Zondag avond .werden dej kernjis-amusementen echter druk be zocht De verschillende théaters en tenten en de onderscheidene muziek-gezelschappen lokten tal van bezoekers. Vooral de concertzaal van den heer Agema, waar het gezelschap onder di rectie van den heer Beijerichen Friedrichs voor het eerst optrad, was meer dan bezet. Het af wisselend programma werd over ’l geheel flink uilgevoerd Veel bijval mochten vooral de acro batische werkzaamheden van de gebroeders Pe- dronelli ondervinden, wier oefeningen evenzeer uitmunten door netheid als door behendigheid en krachtsontwikkeling. Ook het optreden van den heer en mevrouw Gelübke verschafte veel ge- noegeh aan het talrijk auditorium. Wij twijfelen niet, of aan dit gezelschap zal, ook gedurende de laatste dagen der kermis, nog een druk bezoek ten deel vallen. Ook de overige kermis-amusementen, waar van de voornaamste reeds in ons vorig nummer de revue hebben gepasseerd, zullen, als het weder zoo gunstig blijft, zeker nog een paar drukke dagen krijgen en goede zaken maken. Heden althans is hel bezoek van buitenlieden hier Prins Hendrik is Zondag, tot voltrekking van zijn huwelijk, naar Berlijn vertrokken. Hem werd aan het station te ’s Hage uitgeleide gedaan door den Duitschen gezant. Een talrijke menigte was tegenwoordig en wuifde den vorst na. Het vorstelijk echtpaar zal 9 September het lustslot te Soesldijk betrekken en vóór dien tijd waar schijnlijk Amsterdam bezoeken. Prins Frederik verbekt heden en zal, voor hij zich naar Berlijn begeeft, den Duitschen keizer te Babelsberg be zoeken. J- tvS UW.UIUIU-ï.I. lal worden bepaald. i aan deze uitkomst, zegt het Hand geen oogenbhk getwijfeld De stapels van adres sen konden ónmogelijk uit de herinnering des Konings deze diie feiten wegcijfeien 1. dat na de godsdienstige beweging van 1856 een ministerie, uit die beweging voortgespróten, toch geen andere wet kon tot stand brengen dan die van 1857 I 2 dat noch de minister Heemskerk, noch de w I minister Kappeyne van het godsdienstig stand- u punt een andere herziening meende te mogen 0» voordragen als die waarbij het grondbeginsel der wet van 1857 onveranderd bleef behouden en 3 dat het ontwerp Kappeyne door beide Ka mors met aanzienlijke meerdeiheid is aangenomen. Wij herhalen aldus vervolgt genoemd blad wat wij na de aanneming der wet door de i tweede kamer hebben opgemerkt: Vergeleken met de bestaande schoolwet, zal de nieuwe regeling, als zij door de goedkeuring der eerste kamer en de bekrachtiging des konings tot wet zal zijn verheven, ons onderwijs in be langrijke mate verbeteren. Zij verbetert hel toe zicht op de schoollokalen, vermeerdert de gelegen heid tot opleiding van onderwijzers, vermindert de veel te tahijke schoolklassen, schaft het on derwijs geven door de kweekelingen af, voert een betere bezildiging in voor onderwijzers en meer waarborgen voor de benoeming van een bekwaam peisoneel, laat de regeling vair het onderwijs in hooge mate over aan de onder wijzers zei ven en aan het schooltoezicht, bieidl de bevoegdheden van dat schooltoezicht uil, bevordert schoolbezoek en herhalingsonderwijs, waakt op billijke wijze dat voor godsdienstonderwijs (te geven van wege de kerkgenootschappen) uren worden vrijgela ten, en neemt een belangrijk gedeelte in de kos ten van het lager onderwijs voor rekening van het tijk, zoodat hel toezicht daardocr reeds krach tiger zal worden. Z. M. de Koning heeft het wetsontwerp tot herziening der wet op het lager ouderwjjs met in- zijne handteekening bekrachtigd, ivig sla- de zet De burgemeester van Rotterdam heeft in de zitting van den gemeenteraad medegedeeld, dal het dagelijksch bestuur, als blijk van openbare hulde aan de drie ingenieurs, die in den laatsten tijd aan Rotterdam zijn ontvallen, deheeien Rose Stieltjes en van der Tak, besloten heeft drie hoofdstraten op Fijenoord te noemen: Rosestraat S iel jesstrat en van der Takstraat. Deze inededee- ling werd met toejuiching ntvangen. van van Weldadigheid Indertijd hebben wij daaruit reeds een en ander medegedeeld wij kunnen ons er dus toe bepalen, met aan de hand van het ver slag, nogmaals er op te wijzen, dat de maatschap toestand ver- Wel is het afgeloopen jaar buitengewoon i en legaten is een winst overgehouden van f 5035,18, maar ware dit niet geschied, dan zou men reeds voor een deficit staan, hetwelk door buitengewone maatregelen gedekt zou moeten worden. En zelfs indien men een aantal voordeelige jaren in het vooruitzicht bad, dan nog zou hel zeer waar schijnlijk zijn, dat eerlang tot buitengewone maat regelen moest overgegaan worden. heidswege voldoend openbaar lager onderwijs ge steven”, wordt beter dan tot dusver nageleefd en I evenzeer de bepaling, dat »het openbaar onder wijs een voorwerp is van de aanhoudende zorg der regeering.” Nog om een andere reden is de uitkomst ver blijdend. De veeljarige strijd over de schoolwet is nu waarschijnlijk voor peruimen lijd van de baan. Wel zal buiten de kamer de agitatie niet geheel verdwijnen, maar zij zal in omvang stel lig afnemen en op de partijverdeehng zal de be slissing stellig niet zonder invloed blijven. Aan bondgenootschappen ter wille van hel lager on derwijs, is nu vooreerst de pas afgesneden. De schoolquaestie zal niet langer een overwegenden invloed bij verkiezingen en crisissen oefenen, en dat is een zegen voor ons land, dat aan nog zoo vele andere verbeteringen behoefte heeft. In dal opzicht kunnen de gevolgen van de gevallen be slissing moeielijk worden overschat, maar thans bezwaarlijk worden overzien. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sn eek, Ponderdu^ den 22 Augustus 1878, ’s nam. 6 uur Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. I 3 Verzoek van H. Zeilmaker Wz., om eervol ontslag als Hoofdonderwijzer. 4. Beëediging van den nieuw benoemden Ge- meente-Ont vanger. I 5. Voorstel tot opheffing der Lalijnsche School en tot oprichting van een Gymnasium. 1£iNa afloop der openbare zitting, aanwijzing van ist- ^j- a>t- iilg. vNous étions venus,” zou een Ooste r ij k s c h generaal, die met het bezettingsleger in Bosnië getrekken is, dezer dagen met een niet onaardige woordspeling gezegd hebben, snous étions venus pour occuper la Bosnië etc’est la Bosnië qui nous occupe." Inderdaad de bezetting van Bosnië bezorgt de Oostenrijksche troepen handen vol werk en de voortdurende strijd tegen de opstandelingen kost hun meer menschenlevens, dan men aanvanke lijk had gedacht. De opstand moet trouwens goed georganiseerd zijn en aanj den noodigen steun schijnt het den opstandelingen niet te ont breken. Volgens berichten van den opperbevelhebber van het Oostenryksche leger, betredende zijn on derhoud met Hafiz bassa, den gevolmachtigde van het revolutionaire” gouvernement van Serajevo, is bet ontwijfelbaar zeker, dat bij dertig bataljons Tuiksche geregelde troepen zich de Mohamedaan- sche opstandelingen aangesloten hebben, en dat groote hoeveelheden wapenen en munitie naar Bosnië gezonden en aldaar verdeeld zijn. De op standelingen moeten stelling genomen hebben bij Belalovac, ten zuidoosten van Buzovaca, aan den eenigen straatweg die van Travnik en Zenica, waar de Oostenrijksche hoofdwacht thans veree- nigd is, naar de hoofdstad Serajevo leidtr zoodat het in dien omtrek waarschijnlijk tot een gevecht zal komen Te Tranjaluka (in het noordwesten, een der eerste plaatsen, die door den hertog van Wur- temberg bezet werden) werd de Oostenrijksche bezetting 14 dezer door de opstandelingen aan gevallen, die echter, na een kortstondig gevecht, leruggeworpen werden. Volgens een telegram van den plaatselijken commandant, van den vol genden dag gedagteekend, was de rust te Banja luka hersteld. De verbinding met Gradiska (aan de noordelijke grens) en de zevende legerdivisie was mede hersteld. Het lijdt dan ook bijna geen twijfel of de Oostenrijkers zullen weldra het verzet der Bos nische opstandelingen overwonnen hebben te meer nu gelijk wij in ons vorig nummer on der de telegrafische berichten meldden de over eenkomst tusschen de Porte en het kabinet te Weenen gesloten is, waarbij, naar het heet, de souvereiniteit van den SU an op de beide door Oostenrijk te bezetten provinciën erkend wordt. pij nog steeds in een moeilijken keert. ”Men behoeft deze opsomming van dc voor- j gunstig geweest, na aftrek van giften naamste verbetei ingen slechts te lezen, om tot de overtuiging te komen, dat het ontwerp, thans aangenomen, trots zijne gebreken en leemten, een zeer belangrijken vooruitgang voor hel lager onderwys ten gevolge zal hebben en dat de be slissing des konings derhalve met ingenomenheid mag worden begroet. Het voorschrift der grond- wel»Er woidt overal in den laude van over- Ondcr de bestaande om tandigheden is het uiterst moeielijk voor de maatschappij om door boschaanleg een reserve kapitaal te vormen. Toch zou het in stiijd te achten zijn met een goed be heer, indien hiermede niet werd voortgegaan. Wordt de maatschappij in staat gesteld om op den ingeslagen weg verder te gaan, dan is in de toekomst hel vooruitzicht gunetig. Hadden de be ginselen, waarmede thans wordt gehandeld, steeds op den voorgrond gestaan, dan zou men de moeielijkheden waarschijnlijk nu reeds lang te boven zijn. De commissarissen vertrouwen dal zij niet te vergeefs op de medewerking van het Nederlandsche volk rekenen in hunne pogingen om aan de maatschappij een voortdurend en bloeiend bestaan te verzekeren. Ter gelegenheid van de tentoonstelling door de Hollandsche Maatschappij van landbouw op 18, te Delit te houden, proeven wor- boter volgens Uit Den Haag meldt men aan het Utr. Dbl., dat de minister van binnenlandsche zaken een regeling der bezoldigingen van de ambtenaren ter provinciale griffien heeft ontworpen en het betrekkelijk Kon besluit eerstdaags in het Staats blad zal verschijnen, terwijl op de onl werp-staats- begrooling voor 1879 een belangrijk hooger cijfer daarvoor is uitgetrokken. Hierdoor is aan een sedert jaren door de Staten der verschillende provinciën geuiten wensch voldaan en het lot ook van die ambtenaren op beleren voet gebracht, voegt het blad er bij. and slat. A M. "S* Men verzekert, dal een achttal Nederlandsche harddravers eene invitatie uil Parijs zal ontvan gen om deel te nemen aan de harddraverij die aldaar gehouden zal worden. De beesten genie ten vergoeding van reis- en verblijfkosten, ’t Is vereerend maar oveiigens wel wat jammer dat niet de menschen maar het vee de eer van Ne derland op de tentoonstelling te Parijs meet op- '••-•Cr* 1 t'RAl'T.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1