NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I I B GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, fc ft No. 71. D R I E-E N-D E ZATERDAG 1 N. 1878. st- 4 I SOEK 56, der patenten, a. B1X.VEV 1.1 Nl>. am. Bin. ram Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fl.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. gfn >de rin- 1,00 ■10, Den Haag te wezen, station, is den ingang de De Men zegt, dat Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden op 4 September e.k. aan de hoofd stad een bezoek zullen brengen. Zut- voor dergezet als onderwijzeres in piano, zang en de clamatie. bol rle Z4 z. '4 srs, vi er- i»n- ,2e 36. ,00. .tsle ,00 00. trd n en in. tuk. '.00 ,00, ,50, A M. JS- c. 6. KENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaakt, dat, van af den 2 tot en met den 7 der maand September e. kdes voormiddags 5.30 6,89 6,53 ,584 8.43 9— door 9.15 door 9,34 9 51 door door door 0 14 5-10 4 Het waarborgfonds ad f 150.000 voor de eer lang te Arnhem te houden nationale tentoonstel ling is volgeteekend. De tentoonstelling zal ten doel hebben het bevorderen der vaderlanglsche nijverheid en die der overzeesche bezittingen, met een daaraan verbonden internationalen wedstrijd voor enkele fabrikanten en voor werktuigen. De tot dit doel op te richten vereeniging wordt aan gegaan voor den tijd van drie jaren, te rekenen ian den Isten Juli 1878 en den Koning zal voor haar rechtspersoonlijkheid worden verzocht. De tentoonstellingscommissie bestaat uit 17 leden. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar aanleiding van -de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no 95), ter kennis van de ingezetenen dat ter Secretarie der gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift van Reinder Vrolijk om vergunning tot het oprichten van een Stoom- Zeemtouwersmolen op een aan hem behoorende plek grond, gelegen in de nabijheid der Sneeker Leeuwarder trekvaart, kadaster sectie A no 735, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Donderdag den 12 September 1878, *s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegen heid zal worden gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek, 30 Augustus 1878. J. van DRIESSEN, Burg. W. van WANING Jr., Secr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek maken bekend, dat het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, met ingang van 24 Augus tus e.k. is verplaatst naar het oude kerkhof, te genover het telegraafkantoor. Sneek, 23 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. 19 °z0 12. Aanbieding der Gemeentebegrooting voor 1879. 13. Adres van G. H. Visser, ter bekoming van grond in grondrente. 14. Voorstel tot vereeniging der beide meis jesscholen en lot wijziging in de bestemming van schoollocalen. 15. Verordening van de marktgelden. 16 Zijn wij wel onderricht zegt de N. Rott. Ct. dan is er sprake van eene aanstaande echt- vereeniging van Z. M. den Koning met de Prin ses Pauline Emma Augusta Hermina v. Waldeck- Pyrmont, geboren 19 Oct. 1855, dochter van den regeerenden Vorst van Waldeck. Bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle is een werkje verschenen over Varkens ziekte door G. A W. van Hoorn, Districts vee arts te Arnhem. Ten einde de gevreesde varkensziekte teggn te gaan wordt ieder veehouder dit werkje ter le zing aanbevolen. De prijs is slechts 5 Gent. Toen aan den gemeenteraad van Roermond me- dedeeling werd gedaan van de koninklijke be slissing, waarbij het besluit van burgemeester en wethouders tot schorsing van den hoofdonderwij zer v. d. Kamp is vernietigd, heeft het oudste raadslid, de heer Schreurs, zijn verwondering te Mej. Kruseman kondigt in de Soer. Crt. aan, dat zij zich te Waroe nabij Soerabaja heeft ne- den, en uit welker hart hooge masten met wim pels zullen verrijzen. Aan de Kneuterdijkzijde van het Voorhout is een andere eerepoort opgeslagen, even vlug en los als die hij het station kolossaal en deftig is, terwijl op de Plaats, waarover het jeugdig echt paar zich naar *s konings Paleis begeeft, een fontein is gebouwd, wier vroulijk geklater hel gejuich der blijde menigte begeleiden zal. Ook de Holl. Maatschappij van Landbouw zal aan het uiteinde van het Korte Voorhout, nabij ’t hotel vPaulez”, een soort eerepoort van boom-, struik en bloemgewas oprichter), waarvan de schikking aan den goeden smaak van den algemeenen se cretaris dier maatschappij, den heer Waldeck te Loosduinen, is opgedragen. Voeg daarbij vlag gen aan alle huizen, straten, vensters en daken gevuid mei v. oohike, gezichten en ge zult u kun nen begrijpen, welken iudrr-k onze schoone, rui me hofstad op de jonge Nederlandsche prinses miken moet. Ook de illuminatie beloof» alge meen en fraai te zijn van stadswege bepaal', ze zich tot den Vijverberg en Voorhout, welke laat ste door tal van lampionslingers »en plafond” zal worden verlicht, maar de illuminatie van wege de ingezetenen is algemeen en zal zich tot de stilste straten der s'ad uitstrekken. Het Vaderland zal den feeslelijken intocht vieren door Zaterdag niet te verschijnen. van 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 1878/79, tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven regu, en bo vendien, voor zooveel de drankverkoopers betreit, tegen vertoon der kwitantie van betaalde belas tingen, zullende na dien lijd de onafgehaalde pa tenten door den deurwaarder der belastingen, tegen betaling van tien cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek, den 30 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN, Burgem. W, van WANING Jr Secretaris. De aardbeving, waarvan wjj reeds in ons vorig nommer melding maakten, is niet alleen in West- phalen, maar ook in verschillende plaatsen van ons land waargenomen en ook te Luik in Belgie. In Limburg en Gelderland en zelfs in Amsterdam zijn Maandagmorgen omstreeks 9 uur schokken of schuddingen gevoeld. De zetters op de druk kerij van het Ilandelsblad meenden eene trilling in de derde verdieping van het gebouw op te merken. Te Arnhem heeft men even vóór 9 uur drie schokken gevoeld, loopende van het Z. Z. W. naar het N. N. O. Onderscheidene lampen en meubelen waren in eene trillende beweging, ter wijl enkele personen duizelingen kregen en een gevoel ondervonden of zij onpasselijk weiden. Te Winterswijk heeft men des ochtends ten 8 uur 54 minuten gevoelige schokken van aardbe ving waargenomen, die de meubelen in de wo ningen deden schudden. De schrik was alge meen. De duur der schokken was 15 seconden. In Maastricht wankelden vele gebonwen, zon der dat echter ongelukken zijn voorgevallen. De schokken duurden omstreeke 15 seconden. Te Sittard hadden twee hevige aardschokken plaats, die, elkander spoedig opvolgendecirca tien seconden aanhielden. Meubels enz. alles was in hevige beweging en ieder vreesde dat de hui zen konden instorten. Het verschijnsel werd door onderaardsch rollen voorafgegaan. De richting der schokken was van oost naar west. Ook in de omstreken, Schinnen, Munstergeleen, Echt enz. werden de schokken waargenomen. Ook te Grave kwamen de meubels in een tril lende beweginglieden, die zich op de zolders bevonden, bespeurden een slingerende beweging der daken aan den zolder hangende voorwerpen gingen heen en weder; zelfs een zieke kon op zijn bed het verschijnsel waarnemen. De rich ting was aldaar horizontaal van hel zuiden naar hel noorden. De duur der beweging was onge veer een minuut. Te Iberten bij Roermond heeft men eenige schokken gevoeld, waarbij de huizen er van schud den. Te Roermond liepen eenigen verschrikt het huis uit. De schokken duurden een paar minuten. Te ’s-Heerenberg werd een vrij hevige schok gevoeld. Er was onmiddellijk vooraf een dof ge luid vernomen, alsof op eenigen afstand eene ontploffing plaats had. Deuren en vensters tril den, stilstaand water kwam in schommeling en zelfs de klepel der torenklok maakte eene slinge rende beweging. Ten half 12 is door verschei dene personen opnieuw eene lichte schudding be speurd. Maandagnacht lag een man langs den dijk tus- schen Tuil en Haaften te slapen. Twee inwoners van deze laatste plaats hem ziende, meenden een werk van barmhartigheid te verrichten, door hem met zich mede te nemen, daar hij op een der steenovens te huis behoorde. Het schijnt, dat de steenovengast niet gaarne in zijn slaap gestoord werd.. Na met moeite wakker gemaakt te zijn, neemt hij een paal en slaat zekeren K. v. B. dood. De andere persoon ontvlucht en de dader begeeft zich naar zijne woning. Kort daarop is hij door de politie geboeid in verzekerde bewaring gesteld. De heer Sturnpff, direcleur-gérant van het »Ne- derlandsch Tooneel”, deelt mede, dat de veree niging o. a heeft geëngageerd mej van Biene, dat dr. J ten Brink en andere letterkundigen van naam, de vertaling op zich genomen hebben van de nieuwste Fransche en Duitsche stukken en dat het speelsaizoen zal geopend worden met de »Vrok van Molière”, opnieuw vertaald door den heer Taco de Beer. De trein, die Zaterdagavond te 8,10 van phen naar Zwolle vertrok, overreed even het station te Deventer een man, die oogenblik- kelijk gedood werd. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, op zijn verzoek, als kantonrechter te Beetsterzwaag. Prins en Prinses Hendrik zullen Zaterdag mor gen, omstreeks half elf uur, per extra trein van het Loo naar Den Haag vertrekken, in gezelschap van Z. M. den Koning, den Groothertog en Groothertogin van Saxen Weimar-Eisenach. vorstelijke personen zullen te Amersfoort gecom plimenteerd worden door den Commissaris des Konings van de provincie Utrecht en verdere au toriteiten, en te Utrecht door burgemeester en wethouders dier gemeente, den kommandant der schutterij, enz. In Den Haag zullen zich ter ontvangst aan het station bevinden: de opper ceremoniemeester en de kameiheer-ceremoniemeester, de commissaris des konings in de prov. Zuidholland, de waarne mende gouverneur der residentie, de kommandant van de le divisie infanterie, burgemeester en wet houders met een commissie uit den gemeenteraad Z. M de koning en HH KK. HH. zullen ver- volgens plaats nemen in de voor hun bestemde rijtuigen van den stoet, die, in tijds vóór het sta tionsgebouw opgesteld, zich zal begeven langs de Prinsessegracht, het Korte Voorhout, het Tour- nooiveld. den Vijverberg en de Plaats, naar het koninklijk Paleis in het Noordeinde. Aan don stoet zullen deelnemeneen escadron van het 3e reg hussaren met den standaard, den staf en de muziek de kamerheer-ceremoniemees- ler de opper-ceremoniemeesler Z. M. de Koning en Z. K. H. de Groothertog van Saxen-Weimar- Eisenach, de waarnemend gouverneur der resi dentie ter rechter en de kommandant der le di visie infanterie ler linkerzijde van de koets; HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik der Neder landen met H. K. II. de Groothertogin van Saxen- Weimar-Eisenach de grootmeesteres van 11. K. H. Prinses Hendrik der Nederlanden en de Groot meesteres van H. K. H. de Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenach de hofdames; de groot meester aan het hof en de adjudant van Z. K. H. den Groothertog van Saxen-Weimar-Eise- nachde kamerheer en de adjudant van dienst van HH KK. HH. Prinsen en Prines Hendrik der Nederlanden; de adjudanten van Z. M., dienst doende bij HH. KK. HH. den Groothertog en de Groothertogin van Saxen-Weimar-Eisenachde adjudant en de ordonnans-officier van dienst van Z. M.een escadron van voornoemd regiment tot sluiting van den stoet. De feestelijke ontvangst die de hofstad aan het vorstelijk echtpaar bereidt, belooft, naar men uit aan de Am. Coar. schrijft, luisterrijk In de Rijnstraat, bij het spoorweg- een kolossale eerepoort opgericht; aan van het Voorhout bij het Tournooi- veld zjjn drie gevlochten bloemkorven geplaatst, welke met bloeiende gewassen zullen gevuld wor- VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Dinsdag den 3 Sept ember 1878, ’s nam. 6 uur. Punten ter behandeling 1, Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Benoeming van een Wethouder. 4. Idem van twee plaatsverv. Wethouders. 5 Idem van drie leden voor elk der Com mission van bijstand voor het beheer der stadsreiniging, b. de straten en wallen, en het beheer over gemeente-eigendommen. Idem van een lid der vaste commissie voor de strafverordeningen. 7. Idem van een ambtenaar van den Bur ger!. Stand. 8. Idem van een hulponderwijzer. 9. Opmaken eener voordracht ter benoeming van 3 leden in het College van Zetters. 10. Benoeming van 4 curatoren over het i’ Gymnasium. 11. Bepaling van het getal leeraren voor hel gymnasium, alsmede het bedrag hunner jaar- I wedden. oeg. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 ’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1