GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE DRI E-E'N-D E R T 1 G S T E 1878. No. 72. J A A R G A N a. 4 SEPTEMBER. WOENSDAG N. len ar- tan N ;n ob 80 nen bestreden. de drop, die den een UIT DE PERS. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. en groot- discussies, evenzoo en zer /an dat □s- ,1 te am de ’a- er- het >r m lot sv. Is» tje u- ije te «je n- ne n- :r- rd ne o- 5 30 6,29 6.53 ,583 8,43 9— loor J.15 ie or ),34 951 door door door 0 14 i-10 en tien dien vrede ontnemen, KENNISGEVING. Aan de belanghebbende ingezetenen wordt be kend gemaakt, dat, van af den 2 tot en met den 7 jder maand September e. k., des voormiddags Iwin 9 tot des namiddags 1 uur, ter Secretarie der gemeente zal worden gevaceerd tot de afgifte der patenten, over 1878/79, tegen overgave van het door den ontvanger afgegeven reen, en bo vendien, voor zooveel de drankverkoopers betreft, tegen vertom der kwitantie van betaalde belas tingen, zullende na dien tijd de onafgehaalde pa tenten door den deurwaarder der belastingen, tegen betaling van tien cents, aan de huizen der belanghebbenden worden bezorgd. Sneek, den 30 Augustus 1878. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN, Burgem. W. van WANING Jr., Secretaris. *t nog niet totaal bedorven hart meent een vriend, m den waarachtigen zin van dit woord, de hand te drukken, dan ziet hij tegenover zich een man die iets verbergt, wat hij uilspreken moest. We denken aan ’t egoisme in de wereld en zijn duivelsche toovermacht. Omdat de eigen eer, ’t eigen belang benadeeld wordt, omdat men zelf Van die stalen naturen zijn er die zich om geen van deze dingen bekommeren, dat is al den volke bekend, maar die hebben natuurlijk geen geluk, om de eenvoudige reden dat ze niets ter wereld gevoelen, en gelukkig te zijn onderstelt toch zeker in de eerste plaats wel gevoel, vat baarheid althans voor zekere indrukken. Met deze stieren” rekenen we dus liever niet. Maar zoo we letten op gewone, dagelyksche menschen, dan is er veel, onnoemelijk veel verdriet en ongeluk in de wereld, en wat dan In de Werkmansbode komen een paar artike len voor over het zenden van werklieden naar de Parijsche tentoonstelling. De eischen bij het ‘in aanmerking komen gesteld bekwaamheid en goed gedrag en het inleveren van een rapport worden ■getJfftfjkt’, maar minder gunstig wordt geoordeeld over de voorwaarde dat een som van f 15 moet gestort worden. >Een som van f 15 te moeten storten zoo laat een der schrijvers van genoemde artikelen zich uit en daarbij gedurende 8 i 10 dagen zijn loon te moeten derven, terwijl het huisge zin zijn behoefte vraagtik begryp niet M. de R. (de heer B. H. fieldt, redacteur der Werk- 1 maasbode, is lid der commissie met het aanwij zen der werklieden belast) hoe men dat van ge- trouwde werklieden kan vergen, en nog minder begrjjp ik, R°e d*e met den werkmanstoestand zoo goed op de hoogte bent, als lid der com missie daaraan uwe stem kondet leenen. Zoo als thans de voorwaarden zyn, kunnen slechts on derbazen, meesterknechts, enz. van de gelegen heid profiteeren, maar werklieden niet." De Tijd komt op tegen de handelwijze van de liberale bladen, waar zij, nu de onderwyswei de Staatscourant versiert, zich beijveren vrede en rust aan te kondigen. De zaak heeft zijn be slag meenen zij, maar zij zullen zich daarin I althans wat de katholieken betreft bedrogen - vinden. BEKENDMAKING. Het Gemeentebestuur van Sneek brengt, naar I aanleiding van de artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juli 1875 (Staatsblad no 95), ter kennis van de ingezetenen i dat ter Secretarie der gemeente ter visie is ge legd een verzoekschrift van Reinder Vrolijk om vergunning tot het oprichten van een Stoom- Zeemtouwersmolen op een aan hem behoorende plek grond, gelegen in de nabijheid der Sneeker (Leeuwarder trekvaart, kadaster sectie A no 735, met de bij die verzoekschriften, volgens art. 5 der aangehaalde Wet, behoorende bijlagen en dat, op Donderdag den 12 September 1878, ’s middags 12 uur, in het Gemeentehuis, gelegen heid zal worden gegeven om, ten overslaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen de inwilliging van gemeld verzoek in te brengen. Sneek, 30 Augustus 1878. J. van DRIESSEN, Burg. W. van WANING Jr., Secr. Wat dan? Niets anders dan dood-eenvoudig het geluk te zoeken waar het alleen te vinden is, in innerlijke waarde. Den plicht doen en niet omzien, eh de wereld laten praten, en te midden van den storm een rustig plekje zich te bereiden in T eigen huis. Niet de stormen ontloopen, dat is kinder achtig. Niet den strijd ontvluchten. Dat is flauwhartig. Ieder sta op zijn post. Maar men verovere dat geluk dat bestaal in de blyde overtuiging: ik doe wat ik kan, myn bedoeling is ein, aan de toekomst het oordeel I Dan gaan we op, als naar hooger streken vau- weerzin tegen het algemeen stemrecht, maar bij de liberalen komt dat voort enkel uit eigenbelang, bij de anderen volgens de Tijd uit over weging van algemeen nut. De laatsten meenden, dat het voor ’s lands welzijn en politieke vrij heid noodzakelijk was, dat het kiesrecht beperkt bleef tot de personen, bij wie een zekere maat van onbevangen oordeel mocht worden onder steld. De ondervinding heeft geleerd, dat met die onderstelling het gros der kiezers te veel eer is aangedaan. Hun onverstand, hun vatbaarheid om zich door allerlei leuzen om den tuin te la ten leiden, het gemak, waarmede men hen met open oogen kan bedriegen, heeft menigeen tot de overtuiging gebracht, dat zij voor de uitoefe ning van het kiesrecht even ongeschikt zijn als de menigte, en er dus niets wordt gewaagd met het ook daaraan te verleenen. En misschien zelfs zou deze betere keuzen doen. In elk geval had men van haar niet te vreezen, dat zij één stand en één kerkelijke partij in het geval zou bren gen zich meester te kunnen wanen van ons ko ninkrijk. De Tijd bepaalt zich tot het vermelden dezer denkbeelden zonder er zich nader over uit te la ten, wijl het oogenblik daartoe nog niet gekomen is. *t Is echter te vermoeden dat het vraagstuk betreffende bet algemeen stemrecht binnen niet langen termijn aan de orde zal komsn. niet'No. 1 kan zijn, daarom wordt het innerlijk goede bekampt, met eerlijke en oneerlijke wape- Het doet er niet toe hoe maar die ons in den weg staat moet vallen. We denken aan den laster in de wereld en zijn dommekracht. Neen, officieel kwaadspreken, daartoe is men te fatsoenlijkmaar schouderop halen, glimlachen met »ik weet niet’s” en »maar men zegt toch ’s” e tutti quantie te debiteeren, heeft men al menigeen zedelijk vermoord, terwijl de moordenaar was een zeer solide en eerbare, die nooit, neen nooit kwaadspreken wilde. We denken aan den nedengen hoogmoed en al zijne bespotlelijkheid, die meer kwaad doet dan alle openbare pedanterie ooit kan brouwen. Men zet zich zelven op den achtergrond om met dit kunstmiddeltje zich onmerkbaar op den voor grond te dringen of liever nog een minder ge- wenschte weg te dringen, waardoor al zooveel levensvreugde van den medeinensch vernietigd is. We denken aan de menschenvrees en al haar kleinzieligheid, waardoor de opgaande zon wordt aangebeden en men vreest haar glans te bene velen, en waardoor men redeneert naar zij het liefst wil. We denken aan den clubgeest, kostelijk bezit van Nederland bij uitnemendheid, waardoor ter wille van eenige vrienden of zoogenaamd beken den, bekwamen op den achtergrond geschoven worden, bekwamen, die toevallig de twijlelachti- ge eer niet genieten lot de club te behooren. We denken aan de aanbidding van ’I gouden kalf, waarin het «rijke” Nederland zeer ver is, waardoor men plutocratie in plaats van de oude aristocratie stelt, en ieders waarde afmeet naar zijn bezit. We denken Jeremiaden genoeg, maar geen enkele waartoe geen aanleiding bestaat en ettelijke bladzijde te vullen met dergelijke klachten zou niet zeer moeie- lijk zijn. Maar dit is niet te ontkennentusschen deze en dergelijke liefelijkheden en schoonheden loopt ons bestaan voortis er dan wer kelijk veel geluk op de wereld ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 '/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. «Wij berusten volstrekt niet in de wet”, roept het blad uit. «Wij zullen daartegen oppositie voeren met alle kracht en macht. Hoe, langs welke wegen? Het is onnoodig hierover nu reeds in beschouwingen te treden. Ten bekwamer tijd zal dit wel blijken. Uit onzen aard zijn wij vreedzaam tot lydzaamheid toe, maar des te taai er is dan ook ons verzet, wanneer de grens der lijdzaamheid bereikt werd. Het petilionemenl was geen oogenblikkelijke opwelling van wrevel, dat als een stroovuur een poos vlamt en dan uitgaat. Wij zijn geen fatalisten en de afwijzing onzer bede om recht heeft ons de liefde tol onze kin deren niet ontnomen; zelfs is het gevoel onzer ouderplicht er te sterker door geworden. Het petilionemenl heeft ons geleerd, dat er in Neder land geen recht te verkrijgen is. Wij weten nu dat wij op niemand kunnen rekenen dan op ons zelven. Welaan, wij zullen daar naar handelen. Doch, even als wij tot dusver deden, zonder hartstocht en overijling. Door niemand zullen wij ons laten verlokken tot ontijdige beweging, en levens zal het niemand gelukken onzen ijver te doen inslapen. Bedaardheid en gestadigheid zal ons wachtwoord blijven, en steen uitholt, ons zinnebeeld. Het blad zet daarop uiteen, dat de liberale par tij, die onder Thorbecke nog een poliliek-econo- mische partij was, thans een kerkelijke partij ge worden is. Moderne predikanten zijn haar ver kiezingensagenten en haar woordvoerders in de pers en exclusief modern is het schoolchristen- dom, dat zij, met toenemend geweld, aan de natie hoopt op te dringen onder de doorzichtige sluier der neutraliteit. Zij handelt geheel als kerkehjke partij, maar vreest niets zoo sterk dan er voor te gelden. Vandaar die on waardige gril len, vandaar die gemelijkheid en verbeten spijt, die tot vulgaire kwinkslagen met de Heilige Schrift drijven. Het is dan ook pijnlijk een sec- taris te moeten wezen als men mets dan staatsman zou willen zijn. Het blad besluit hare beschouwing over apo litiek zelfbedrog" aldus: De liberale partij ten onzent, is, volgens het blad, niet alleen een ker kehjke partij, maar haar mannen komen bijna uitsluitend voort uit den stand, waarin de modern- geieformeerde secte haar meeste aanhangers telt. Zij behooren schier tot de middelklasse der ste den. Strekken haar politieke maatregelen tot be- voordeeling van modernen, haar economisch beleid richt zich alleen naar de belangen van dien stand. Wat hooger staat beleedigt haar trots, en met ijverzucht waken onze wetgevers, dat de nijverheid zich niet ontwikkele boven de middelmatigheid. Voor wat lager staat hebben zij in het geheel geen oogen. Geen land ter wereld, waar de geringe burger zoo slecht wordt gevoed als in Nederland. Dure levensmiddelen en karig loon is de tcestaud. En dat niet alleen in dagen van weinig vertier, maar evenzeer in dagen van voorspoed. Die komt bij ons of ten volle of ten minste grootendeels ten goede aan een enkelen stand, dien stand namelijk welke ons onze wetgevers en regeerders levert. Ten gunste eener enkele kerkehjke partij en van een enkelen stand wordt dus het geheele land geëx ploiteerd. Dat hieraan een einde zal komen, be twijfelt het blad geen oogenblikwijl een volk nog eerder een autocratie verdragen kan, dan zulk een modern-gerefonneerde burger-aristo- cratie. Tot nu toe heeft deze partij zich weten te hand haven, dank zy het aanvuren der kerkelijke harts tochten bij de kiezers en de onrechtvaardige en willekeurige indeeling der kiesdistricten. Betref fende dat laatste punt zijn er geen halsstarriger behoudslieden te vinden dan de liberalen in ons land. Wel bestaat er ook bij de andere partijen Onder het opschrift «Jeremiaden” vinden we in het laatste nummer van Oostergo onderstaande «bladvulling”, die zeker door velen onzer lezers met genoegen zal worden gelezen. Laten we zegt de schrijver ter afwisseling van onze binnen- en buitenlandsche politiek, eens een oogenblik stilstaan om aanandeie dingen te denken Daar is zoo verbazend veel dat zich aan ons opdringt, juist als we ons veelal bezighouden met de po litiek van den dag en met de klein- steedsche kibbelarijen en disputen en dat we onze medemenschen, die *t wei zal gaan als ons allen, wel eens over ’t een er wel werkelijk veel geluk "zijn op deze onze wereld? Dichters en onverbeterlijke illusionisten dweepen gereede lijk met de schoonheden van deze aarde en tee- ander onderhouden mogen. Zegt, mijne vrienden 1 zou onverbeterlijke illusionisten dweepen gereede- kenen allerlei idyllische tooneeltjes van «hutten van klei aan ’t eind der aarde”, maar wie nu in zoo’n hut-verblijf geen lust heeft en medeleeft met zijn tijdgenooten, kan zich niet best vinden in al die idyllische voorstellingen en gaat, als praktisch mensch, eenvoudig te rade met de wer kelijkheid. En dan is er dan werkelijk veel geluk op deze onze wereld Geluk, dat is niet genot, neen we weten allen wat we met dit onbeschrijfelijk en onvertaalbaar woord be doelen vrede, een gemoedsstemming die ’t meest overeen komt met rust, de rust na den wel vol brachten arbeid. ’t Is mogelijk, maar er zijn duizende duizende dingen die ons l- die rust rooven. We spreken nu niet van de honderde zorgen, waarmeê ieder mensch op zijn tijd heeft te kam pen deze alledaagsche dingen kunnen we hier buiten rekening laten. Neen, we denken om an dere dingen die ieder verstandig mensch ergeren en hinderen. Willen we er iets van noemen We denken om de onwaarheid in de wereld en haar ellendige oppermacht. Aan *t feit, dat ridderlijk uit te spreken wat men denkt contra bande schijnt te wezen en zoogenaamde vrienden een vriendelijk gelaat toonen, terwyl men toch ganseh zeer afkeerig of vijandig gestemd is. Rid derlijk te zeggen wat men denkt men doet het niet en beproeft bet niet eens. En als dan 01 RAVI. SNEEKUR 0. i a 8 ar. jr- tl. ie f 4 8 8 10 8 M. S‘ 16

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1