NIEUWS-1ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, No. 73. D R I E-E N-D E R T I G S T E JAARGANG. 1878. ZATERDAG 7 SEPTEMBER. 01 f. ef KENNISGEVING. BINNENLAND* UIT DE PERS. k. no. M. lemiek I m Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.——; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 7 10 a Volgens den Haagschen berichtgever van de Zutp. Ct. kan men van den minister van finan ciën een belasting op het kapitaal in portefeuille It a e O 5, te oor .15 oor .34 .61 oor •or oor .14 ■10 .30 .*9 ,53 >84 .43 De Midd. Crt. verspreid, het volgend bulletin Z. M. de Koning heeft Zondag aan het gala diner officieel zijn aanslaand huwelyk met prin ses Adelaide Emma Wilhelmina Theresia van Waldeck-Pyrmont aangekondigd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken bekenddal op de Secretarie dezer gemeente gedurende 14 dagen te beginnen met den 7e dezer maand, voor een ieder ter lezing is neêrgelegd en in afschrift te gen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesteldde aan den Raad aangebodene begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente Sneek, voor het jaar 1879. Sneek den 6 September 1878. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN, Burgem. W. van WANING Jr., Secretaris. SNEEK, 6 September. In de j.l. Dinsdag avond gehouden raadsver gadering werden gelijk wij in ons vorig verwachten. Misschien wordt het wel een St. Nicolaas-surprise, naar hij doet opmerken. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 '/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Het aantal personen, die Zaterdag met de trei nen uit verschillende oorden des lands naar ’s Hage zijn vervoerd, wordt op 100,000 geraamd. Amsterdam, uitbetaald kreeg de som van f 600 voor een bon tot dat bedrag in een kistje siga ren van Tas gevonden, en een telegram aan Tas moest zenden, waarin hij ’t vinden van den bon berichtte. Als hij een en ander wilde doen, zou hij f 10 krijgen en bovendien enkele kistjes fijne sigaren I Peperkamp vond, dat hy op die wijze een gemakkelijk buitenkansje kon hebben en teekende dadelijk de quitantie, door Mozes Knoek geschreven. Een paar dagen later kwam zich iemand aan Peperkamp voorstellen als de heer N. E. Tas uit Amsterdam hij gal hem flö en 4 kistjes sigaren en liet hem het telegram teekenen, waarbij aan Tas bericht gegeven werd van het vinden van den bon, met last dat den volgenden dag te ’s Bosch ter verzending te doen aanbieden. Hij zeide hem wijders, dat in den loop van enkele dagen een aangeteekende brief aan zijn adres uil Amsterdam zou worden ver zonden, waarvoor Peperkamp op het postkantoor had te teekenen. «Het telegram werd ter verzending aangeboden, de aangeteekende brief, een enveloppe met 3 stukjes grauw papier er in, zonder meer, door Pe perkamp ontvangen, en *t feit van het vipden van den bon kon in de dagbladen ter algemeene ken nis worden gebracht. »Aan Peperkamp werd niet gezegd, dat het laatste zou plaats hebbeneerst bij het lezen der annonce begreep hij, dat hij medeplichtig was aan het beetnemen van «het loten-minnend” pu bliek en kwam hij bij den burgemeester met een berouwvol gemoed, om de ware toedracht der zaak, zooals boven omschreven, mee te deelen, ten einde daaraan bekendheid te geven, zoowel in 3 belang van den soliden sigarenbandel, als in dat van hen, die sigaren koopen met bet deel om in ’t bezit der kostelijke bons te geraken.” Op uitnoodiging van den Nederlandschen consul te Parijs, den heer Martin Goster, zal de heer Joh. M Goenen zich met zijn muziekcorps ander maal in Frankrijks hoofdstad doen hooren, en wel bij gelegenheid der Nederlaudsche harddra verij op 2 en 4 Oct. as. Dit eigenaardige Neder- landsche schouwspel zal dus opgeluisterd worden door Nederlandsche muziek. Bij Koninklijk besluit is aan den heer J. Vitrin- ga de Wal, op zyn verzoek, met ingang van 1 November a. s., eervol ontslag verleend als di recteur van hel Postkantoor te Harlingen. Z. M. heeft benoemd tot landmeter van het kadaster van de 3de klasse, den heer Vruggink te Sneek, thans adspiranl-landmeter. Z. M heeft benoemd tot lid van den Raad van State mr. II. C. Verniers van der Loeff, lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal. Berthold Auerbach, thans in Scheveningen gelo geerd, prof. Zimmermann en de heer Campbell, bibliothecaris der Koninkl. Bibliotheek, hebben te ’s Hage hel huis gekocht, waarin Spinoza kamers had van 1652 tot aan zijn dood (1678). Het is no. 28 in de Doubletstraat. In den gevel zal nu een gedenksteen worden geplaatst. De afsluitdijk, die gelegd was in de nieuw ge graven gracht achter de P. C. Hooftstraat te Am sterdam, is Dinsdagochtend te elf uur doorge- bre?[en. Het achtergelegen land met inbegrip van een gedeelte van het Vóndelspark en de tuint- tjes acchter de huizen in de P. G. Hooftstraat en aan het Schapenburgerpad zijn ondergeloopen. Een dagblad-correspondent meldt, dat ^de bewo- nera.der P. C. Hooftstraat bovendien verrast wer- 'dèrPmet een massa water in de sousterrains. DafSès en dienstbaren liepen tot aan de borst in heV walër, om te redden kippen en duiven en ko- pergöed, fornuizen, en de hemel weet wat niet al. Het Vad. deelt mede, dat, uithoofde van de ongesteldheid van den minister De Roo voor het departement van oorlog geen gewone begroo ting, maar een credietwet voor eenige maanden zal worden ingediend. Ten einde voor belangstellenden de ongehoorde, «wonderbare” en «onbegrijpelijke” aanbiedingen met bons door een aantal firma’z in de nieuws bladen gedaan, meer begrijpelijk te maken, kan dienen wat de heer L. Godsschalx, burgemeester van Berlicum, in de Hert. Ct. meedeelt «Eenige dagen geleden kwam zekere Mozes Knoek, wonende te ’s Hertogenbosch op de Smalle Haven, bij Jan Peperkamp, herbergier te Berlicum, met de vraag of Pepe kamp ge!d wilde verdienen zonder moeite of bezwaar. De laatste was daar van niet atkeerig hem werd toen gezegd, dat hy een quitantie moest teekenen, waaruit blijken kon, dat hij van N. E. Tas, Haarlemmerdijk, te De heer W. Staring heeft een bundel artike len uitgegeven, die nog onder de papieren van den heer Stieltjes zijn gevonden, ’t Is een ver volg op de Militaire Studiën en beval een studie over de organisatie onzer levende strijdkrachten, ingeriebt naar de Nederlandsche behoeften. .Men meldt aan ’t Handelsblad, dat een brief, in 1872 verzonden aan een dame toen te Assen woonachtig, eerst thans is bezorgd. Hij was al dien tijd blijven rusten in het postkantoor te Kampen. De dame had inlusschen den tijd gehad naar Zutfen te verhuizen. De Stand, constateert, dat er e«n nieuw tijd perk voor de schoolquaestie is ingetredenen geeft in de volgende bewoordingen kennis van de wijze waarop nu gehandeld moet worden «Dat wij ook thans zoo luidt dit adres bij elke verkiezing, allereerst voor mannen te zorgen hebben, die de vrije school willen, spreekt van zelf, omdat, wel bezien, in dien strijd tus- schen vrije en staatsschool zich zoowel de tegen stelling van anti-revolutionair en revolutionair als van vryheid en dwang als 't ware belichaamt. Maar wij kunnen ons, althans voorloopig, ont slagen achten van de poging om onze tegenpartij in de Kamer en in de bladen van ons goed recht te overtuigen. Alles wat tot verdediging van ons goed recht kon dienen, is, aangevoerd. Nu zóó overtuigend gebleken is dat de regeerende party niet wil luisteren naar wat recht is nu zullen wij niet langer ons uitputten in het zoe ken naar een modus vivendi, dien de tegenpartij niet wil, doch wij zullen eenvoudig beproeven zelfregeerende meerderheid te worden. Alleen voor overmacht, voor stemmenmeerderheid buigt de revolutionair.” Hel blad zet daarop uiteen, dat de yver voor de byzondere school bij hun aanhangers moet Verdubbelen en besluit zijn artikel aldus «De minister Kappeyne heeft aan den Koning gezegd, dat de petitionnarissen niets meer dan bun handteekening voor de zaak over hadden. Die smaad moet mits op christelijke wyze gewroken worden. Wy zullen biddenen wij zullen geven. Dan zal eens de tijd komen, dat ook de tegenparty zelve verlangen zal naar die vrije school,' die zij nu smadelijke verworpen heeft. Niet door geweld, maar door liefde over wint dc christen. Laat ons trachten tot zulk een overwinning mede te werken.” Onder hét opschrift «een curiosum", schrijft de Kamp. Crt. in haar jongste nummer: >In een der ontelbare anti-revelutionnaire blaad jes, de Banier, richt de heer Verhoeff, predikant te Heeg, een schrijven aan den heer Elout, om den voorzitter der petitioneerende deputatie zyne hooge instemming te betuigen met dieos open brief aan den Minister van binnenlandsche zaken. Onder meer zegt de heer Verhoeff, dat het hem voorkomt, «dat de Minister althans op zulk schrij ven het antwoord niet mag schuldig blyven, en óf Zich rechtvaardigen, óf tarnende honorable” doen moet.” De heeren anti-revolutionairen schijnen de po lemiek over de schoolquaestie tot in het oneindige Ie willen voortzetten. Misschien wel omdat zy voor het overige niet veel snaren op bun boog hebben. Maar wie ook lust hebbe om met hsn daar over te blyven kibbelen, ta vergen, dat de Mi. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld: In een dezer dagen gehouden vergadering van den gemeenteraad heeft zich een niet alledaagsch incident voorgedaan. De heer Zeilinga, lid van den Raad, bracht in 3 midden, dat de gemeente thans in den heer Wybenga een secretaris bezit, die zich onledig houdt met het teekenen van spotprentjes met bijgevoegde rympjes. Hij vond daarin niets, zoo de secretaris die prentjes voor zich en zijne vrienden hield, maar dat die amb tenaar zóóver gaat, om ze publiek in de jacht weide van den kastelein Schaafsma te vertoonen, vindt hij beneden alles, te meer daar het hier geldt sommige leden van den Raad in een be spattelijk daglicht te stellen. Volgens 3 zeggen van den heer Z. was hij er o. a. op afgemaaid, met zyn houten been rechtuit in eene bedstede van de onderwijzerswoning liggende, om de leng te er van te meten Deze handelwijze vond hij van dien aard, dat het hem onmogelyk was lan ger met dien heer zitting te houden en hij ver zocht daarom den voorzitter vorder in deze te handelen. De heer Tuuleler, lid van den Raad, vroeg daarop den heer Z. of hij voor de waarheid van dat verhaal instond, en toen deze vraag beves tigend beantwoord werd, gaf de heer T. in scher pe bewoordingen den heer Wijbenga zijn onte vredenheid te kennen en eindigde met te zeggen, dat hij volstrekt niet in zyne eer door hem wil de aangetast worden en hem aanraadde zijn ont slag te nemen, daar ook hij niet langer mot zulk een secretaris wilde zitting nemen. De voorzitter beloofde onderzoek te doen, om daarna rapport uit te brengen. nister zal gaan antwoorden op open brieven van die heeren, is v»at al te kras De Minister schreef een raport aan den Koning, en nu zou hij met een particulier polemiek moeten gaan voeren over den inhoud van dat rapport. Hij zou tegenover dien particulier zich mopten rechtvaardigen of «amende honorable” doen De heer Verhoeff heeft misschien veel verstand van preeken, maar van de roeping en de po sitie van Minister heeft hij blijkbaar hoegenaamd geen begrip.” Hel Provinciaal Blad no. 98 bevat de volgen de missive, dd. 2 September j.l., van den nieuw opgetreden Commissaris des Konings in de pro vincie Friesiand, den heer Mr. B. P. baron van Harinxma thoe Slooten sAan de Gemeentebesturen, Collegiën, Amb tenaren en Autoriteiten in Friesland. Ik heb de eer u kennis te geven, dat ik de betrekking van Commissaris des Konings in Fries land, waartoe ik door Z. M. onzen geëerbiedig den Koning bij besluit van 6 Augustus 11., 43, werd benoemd, heden heb aanvaard. Ik zal trachten, in die betrekking tot heil en nut van ons geliefd Gewest en zyne ingezetenen weikzaam te zijn en de provinciale belangen in verband en in overeenstemming met de algemee- He landsbelangen zooveel mogelijk te bevorderen. Zal ik daarin slagen, dan heb ik het vertrou wen en de medewei king aller ingezetenen noo- dig, doch in het bijzonder van hen, die in amb- telyke betrekking in de eerste plaats geroepen zyn, tot bevordering van het algemeen en het provinciaal belang mede te werken. Gij hebt dat vertrouwen, die medewerking, aan myn verdienstelijken ambtsvoorganger in ruime mate geschonken, wilt die ook aan-mij niet ont houden. i - Vergunt mij, daarop te rekenen, terwijl ik u van mijne zijde de verzekering geef, gaarne met u te zullen samenwerken tot bevordering van den bloei en de welvaart van ons Vaderland in het algemeen en van Friesland in het bijzonder.” I In verband met het vastgesteld niéuw leerplan voor de gymnasia is aan de Tweede Kamer aan geboden een wetsontwerp tot wijziging der wel op het hooger onderwijs. Daarbij wordt voor gesteld op te nemen een afzonderlyk doctoraat voor geschiedenis. Wijders wordt bepaald dat de gelegenheid, om op den ouden voet toegang tot de universitaire examens te verkrijgen, open slaat tot 1 October 1885 en dat zij, die op 1 Oc tober 1887 hun propaedeutisch examen niet heb ben gedaan, niet meer zonder getuigschrift van het eind- examen der gymnasia of van het exa men voor de staatscommissie het candidaats- en doctoraal examen kunnen afleggen. S M l h Il c 01 II A I. Ie 6. 6 J 'o b ■ft L 1 9 8 1 1 r 0; 0, 0

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1