HB- EN ADVERTEiVTIE BLAfl VOOR DE GEIIEEÏÏE Eiï HET ARROMOSSEHEAT SNEEK, 1 No. 74. 1878. J WOENSDAG 11 SEPTEMBER. i i t- p- n- ar ie n K- je r- ->e n. m ;e u S11' E E K E R C IIR A A I KENNISGEVING. ,4 It M. BI1VNEALAN»- 8 I B n. De passagiers en de troepen zijn allen 's- Nu de burgemeester gebroken en in De kiesvereeniging «Burgerplicht” te Rotter dam heeft den heer mr. J. van Gennep, vroeger advocaat in Ned.-Indie, thans wethouder te Rot terdam, met 29 van de 32 biljetten tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen. van den eene ve f x>r 16 tor 34 51 >or >ot >or 10 30 49 53 8Ó 43 I. i. C in ie m n. n Blijkens een officieus bericht van de Norddeuf- sche Algemeene Zeitung kan de verloving van den Koning der Nederlanden met Prinses Emma van Waldeck Pyrmont in het aanslaande voorjaar worden tegemoet gezien. er pogingen gedaan om uit te maken in welk van de twee of drie huizen, die er voor aangewezen worden, en die op de Paviljoensgracht tegenover, niet in de Doubletstraat gelegen zijn, Spinoza naar de meeste waarschijnlykheid heeft geleefd en gearbeidmaar noch van den aankoop van eenig huis, noch van ’t plaatsen van een gedenksteen is tot heden sprake. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, T'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen by den het Vad. medege- i van een drietal zijner vereerders zijn Wel zijn Daar de Minister van binnenlandsehe zaken af wijzend beschikt heeft op het verzoek van de ge meente Franeker, om subsidie voor de oprich ting en ipstandhonding van een gymnasium of progymuasium aldaar, heeft de Raad besloten niet tot de oprichting van een zoodanige instel ling over te gaan. rie in vriendschap (e leven, indien de premier slechts besluiten kon nu en dan ook wat water iq zijn wijn te doen. Maar bij het einde van het eerste zittingjaar is de hoop der clerica- le’j reeds verydeld. Zij weten nu, dat zij van deze regeering niets hebben te verwachten, en zullen waarschijnlijk voortaan een oppositie a outrance gaan voeren. »Zal evenwel het kabinet-Kappeyne altijd even liberaal zijn als het thans reeds getoond heeft in merg en nieren anti-clericaal te wezen? Ver gissen wij ons niet, dan ligt hier de klip, waar op men wel eens zou kunnen struikelen. De stryd tegen de clericalen is voorloopig roemvol ten einde gebracht maar het land heeft tevens behoefte aan flinke, liberale, hervormingsgezinde maatregelen. Aan de goede bedoeling der mi nisters, om ook in dit opzicht trouw te blijven aan hun afkomst, twijfelen wij geen oogenblik. Maar de verzoeking is groot. Niets is gemakke lijker dan tijdelijk de toch reeds groote meer derheid nog te versterken door de gunst te verwerven van conservatieve elementen Maar de gemakkelijkste weg is niet altijd de veiligste. Wat de regeering rechts zou winnen, zou zij al licht links weder verliezen.’’ Het blad besluit met de herinnering, dat een partij, die haar kracht gezocht heeft in een meer derheid uit heterogene bestanddeelen samenge steld, nooit in Nederland succès heelt gehad. Wederom is er een nieuw schoolblad versche nen. Het is getiteld: Onze Volksschool. Het verschijnt een keer per week en staat onder re dactie van den heer IJ. IJkema. Hel Vad. bespreekt, naar aanleiding van het aanstaande nieuw zittingjaar der Ka- ui er», de vraag, of de liberale party, die nu meerderheid is, meerderheid zal blijven, dan wel of zij langzamerhand kleiner zal worden en daar door de krachten van het ministerie verlammen. «Voor een deel zegt hel blad zal dit zeker afhangen van de handelingen der ministers zelf. Toeu Kappeyne als premier van het nieu we kabinet aan de Kamer het welkom toeriep, verklaarde hij alleen steun te verwachten van zijn geestverwanten aan de linkerzijde. Toch gaf de oppositie niet onduidelijk te kennen, dat ook Spinoza door Donderdag had bij de nieuw aan te leggen spoorweglijn Zwolle—Almelo het volgend onge luk plaats: Terwijl eenige volgeladen zandwagens boven in den HellenJoornschen berg klaar stonden om vervoerd te worden, brak onverwachts een ket ting, waardoor zes nieuwe wagens naar beneden stortten, van welke vier totaal verbrijzeld werden Op iederen wagen zaten vier arbeiders, die gelukkig de tegenwoordigheid van geest hadden om er bijtijds af te springen en alzoo met den schrik vrij kwamen. Mr. A. Kerdijk bespreekt in ’t jongste nummer van de Vragen des Tijds de regeerings statistiek in Nederland, naar aanleiding der opheffing van de afdeeling statistiek by het departement van binnenlandsehe zaken, nu eenige maanden gele den. Sinds dien tijd is er niets vernomen van nieu we plannen en mag men het gerucht gelooven, dan is het de bedoeling der regeering om het bij de opheffing te laten blyven en de werk zaamheden der vroegere afdeeling eenvoudig over de aodere afdeelingen te verdeelen. Door zulk een toestand zou de zorg voor de statistiek ge heel alleen neerkoinen op de Nederlandsche ver- eeniging voor statistiek, een terugkeer dus tol toestanden tan vóór 30, 40 jaar, die gebleken zijn onhoudbaar te wezen. De heer Kerdijk vertrouwt dat althans bij de aanstaande begroeting eenige inlichtingen aan de regeering zullen worden gevraagd. «Men mag tevens zoo voegt hij er bij het vertrouwen koesteren, dat het aan invloedrijke stemmen, om de noodzakelijkheid van vernieuwd, doortastend handelen ten dezen te bepleiten, niet ontbreken zal. Of liever, een voorstel om de nflodige gel den tèr beschikking van de regeering te stellen tot vorming van een centraal bureau van statis tiekopdat dit met krachtige hand den arbeid hei vatte en beter regelc dan tot heden, moet bij de meerderheid .der vei tegen woordiging ingang vinden, en ook de minister zal zich niet kunnen verzetten tegen den eisch, dal van regeerings- wege met de beste middelen gestreefd worde naar die kennis van land en volk, die voor vrucht bare wetgeving en sociale wetenschap beiden ge lijkelijk onmisbaar is. «Het bewjjs van d.t laatste kan niet moeilyk te leveren zyn. Hoeveel verder zouden wij niet gevorderd zyn op het gebied der sociale weten schap, indieu betere kennis van het organisme, dat zij te verklaien heeft, ona ten dienste stond; terwjjl thans de geschiedenis dier wetenschap ook in onze dagen nog, de juistheid aantoont van Maipurgo’s uitspraak: «Geen oordeel, geen theo rie omtrent den mensch kan de bewijaktacht der evidentie erlangen zoolang niet de stoutheid der bespiegeling door het positieve der feiten gê- temperd wordt." Hoeveel vruchtbaarder zou niet de stryd over menig practisch geschilpunt zijn Men schrijft uit Leiden aan de N. R. C.: Eerstdaags hebben wy van de hand rechtzinnigen heer A. Montagne Jz. alhier belangrijke bijdrage te verwachten tot de geschie denis van ons hedendaagsch kerkrecht. ADVERTENTIËN voor élken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. Nu de burgemeester van Berlicum het ijs heeft i een ingezonden stuk in de Prov. Noordbr. Ct. een knoeierij bij de aanbiedingen mol bons van N. E. Tas te Amsterdam aan het licht bracht, worden er meer voorbeelden van dien aard bekend. Zoo wordt aan het Rott. Nieuwsblad uit Gro ninger. gemeld, dal een kantoorbediende aldaar zich insgelijks heelt laten omkoopen zijn naam te leenen om als gelukkige vinder van een bon in de adverteutien van Tas vermeld le worden. Een slappe tijd zoo leest men in ’t Han- delsblad men tikt elkander op den rug, trapt elkander op de teenen, beleeft er scènes, die al les behalve gentleman-iike zijn. De binnen- en buitenvaarders hebben geen vracht. Ze takelen, af in letterlijken en figuurlijken zin, omdat het zoo slap is. We meenden dat de landbouw in Holland ten minste in goeden doen was, maar daar komt een man van *1 vak, die er alles van afweet, ons vertellen, dat het ook daarmee niet al goud is wat er blinkt. Die gedwongen rente niers spellen weinig goeds voor de toekomst. Uit onze fabriekstreken alweer dezelfde boodschap, slap in de spinnerij, in de weverij; de Oost neemt niet, Japan trekt niet. Bankroeten in ’t verschiet, bankroeten voor de deur: 't is geen opbeurend tafereel, als men dal slap en nog eens slap zoo naast elkander groepeert. Men zou 't anders aan vele menschen niet zeg gen, dat de zaken niet beter marcheeren. Dat kleed, en reedt zich alsof volstrek t geen koude aan de lucht is. Kom op de plaatsen van uit spanning. Alles is goed bezet, de bier- en kof fiehuizen overbevolkt. Meubelmagazijnen hebben goed vertier, modewinkels van ’t zeilde. Toch is T waar, dat ’t overal slap is. Slap in de beurs van menig huisvader, van magazijuhouders en winkeliers; in ’l kort: slap is de.kas var. allen, die er hun werk van maken hun evenmensch op crediet van al het noodige en nuttige en aange name te voorzien; ja laat ons er gerust byvoe- gen: en voorzien van alle dingen, die de ontzet tend rekbare behoeften, in eischen verkeerd, der weelde en mode al vragen. ’I Slot van deze jeremiade is, dat onze jongelie den niet moeten azen op postjes, maar de wereld behooren in te gaan, om te leeren en er zelfs zaken te beginnen. Kennis is macht en geeft winst, en noodig is dat men zijne oogeu gebruikt en niet kijkt door den bril van makelaars en commissionairs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, brengen ter voldoening aan het bepaalde bij de artt. 17, 18 en 19 der wet van 14 Sep tember 1866, (Staateblad no. 138), ter kennis van de ingezetenen dier gemeente dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor hel verleenen van inkwartiering en onderhoud van militairen in aanmerking komen, by hun besluit van den 7 September 1878 is herzien dal die herziene lijst is aangeplakt en gedurende 14 dagen, ingaande den 11 September 1878, op de Secretarie voor een ieder ter inzage zal wor- der neêrgelegden dat de bezwaren tegen die Lijst, binnen 14 dagen na afloop van den tijd voor de inzage bestemd, schriftelyk moeten wor- den ingediend. Sneek den 10 September 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. vin DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en «tukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. Omtrent het bij Cadix gestrande stoomschip Gelderland is bij de reederij te Rotterdam het volgende telegram ontvangen De Gelderland bevindt zich in een gevaarlijke positie, maar met het oog op hel schoone weder en de hulp door stoombooten verleend, koestert men eenige hoop om het schip naar Cadix le sleepen De passagiers en de troepen zijn allen aaa land gezet. Z. M. heeft tot voorzitter van de Eerste Ka mer, gedurende de vergadering, die zal aanvan gen op den derden Maandag van September 1878, benoemd mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, lid van die Kamer. Van goederhand wordt aan deeld, dat het bericht, als zou het sterfhuis een j Kly niet ongenegen was met het liberale ministe- aangekocht, ten eenenmale onjuist is. indien een voorafgaand onderzoek naar de feiten nauwkeurig en betrekkelijk volledig wezen kon Na gewezen te hebben op enkele feiten, die de gebrekkige feitenkennis der regeering bewij- ïen b v. bij de wet op den kinderarbeid besluit de heer K. aldus«Ook bij de best mo- gelyke regeling van den statistischen dienst en bij volkomen toewijding zullen jaren en jaren noodig zijn om de kennis te erlangen, die ons thans ontbreekt. Ja, en een droombeeld is het zelfs te verwachten, dat de tijd van volledige kennis ooit zal aanbreken. Maar zij kan althans vrij wat minder gebrekkig worden dan zij nu is; een goede organisatie der administratieve statis tiek is op den weg daarheen de eerste stap, en hel is meer dan tijd, dat die schrede gedaan worde, opdat eenmaal ontkend kunne worden de waarheid van hetgeen twee jaren geleden door den heer Levy werd gezegd«Dit staat vast, wij hebben een departement van binnenlandsehe zaken, maar wij kennen de binnenlandsehe za ken niet.” UIT DE PERS. In de Arnh Cour, wordt nog een enkel woordje gewijd aan onze expositie te Parijs. Op een druk bezoek met uitzondering der nationale groepen mag de Nederlandsche afdeeling niet bogen. De correspondent der A. C. geeft daarover o. m. ’t volgende ten beste Twaalfmaal heb ik thans de wereldtentoonstel ling reeds bezocht, en zevenmaal daarvan had ik een wandeling gemaakt in de Nederlandsche af deeling, zonder bij de «exposition collective” een sterveling (zelfs geen deskundige aan te treffen. De achtste maal haar een bezoek brengende, merkte ik niet zonder verrassing op, dal zich iemand tusschen de winkelkasten door bewoog. Hei ver schijnsel was ongewoon genoeg om mijne nieuws gierigheid te wekken en te trachten een verklaring er van te vinden. De persoon in quaestie was een jong mensch van aangenaam uiterlijk. Nadat ik hem gedurende eenige minuten had waargeno men, stond het bij mij vast, dat hier slechts sprake kon zijn van iemand, bestemd om op het gebied der wol- en Jaken-induslrie zich baan te breken, zoo groot was de belangstelling waarmede hij alles in oogenschouw nam. Alleen trok het mijne aandacht, dat hij ieder oogenblik zijn hor loge raadpleegde, inaar hoe gemakkelijk was het, daarvoor een reden te vinden Een aanstaand lakenfabrikant, die op zijn tijd past, die met zijn tijd wil meegaan 1 waarom niet «Maar daar verschijnt plotseling een tweede persoon ten tooneele.Ab, enfin te voila} méchante 1” hoor ik hem zeggen, en haar: «Impossible de venir plus tót I" Hoe had ik me vergist I De ge waande wol-industrieel was «premier au rendes- vouz”, en de collective tentoonstelling onzer lakenfabrikanten was aan de liefde dienstbaar ge maakt I Ou diable I l’amour va t-il se uicherl Een beter bewys voor de eenzaamheid dezer plek zou, geloof ik, moeiehjk te leveren zyn.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1