11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, fl 1 L f No. 75. 1878. D R I E-JE N-D E R T 1 CF S T E J A A. R a A N G. ZATERDAG 14 SEPTEMBER» 7 N. k. J n. s n i: i 50 =3 BINNENLAND. 10. a.s. SNE E K 13 September. 2e 14. M. i. By het departement na- t I 1ft tn. 0; 0, 30 H bl st 13 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ter- was or 15 or 14 H Of or or 14 10 l7 12 a 50 >0, 50 >0. ite I en ic- ir« en n. re re. ne nt e. te DO >0 50 dul Rachman namens de drie Sagies stappen tot onderwerping gedaan. Naar aanleiding hiervan is de tuchtiging van het vijandelijk gebied voor- loopig gestaakt, maar zij zou, als de onderwer ping niet volgen mocht, worden voortgezet, zoo- dra de ingevallen regens het zouden toelaten. De gezondheidstoestand bij de ageerende troepen is vrij gunstig. De hoofdcommissie der vereeniging voor chr. nat. schoolonderwijs deelt als voorioopig bericht «ede, dat zij eerlang »zoo de Heer wil”, den toestand der vereeniging wenscht mede ie deelen en daarby een beroep zal doen op allen, die be lijden prijs te stellen op een schooi met den B(jbel. Dat zulks niet reeds gedaan is, en ook nu nog eenige dagen zal moeten wachten, heeft eeniglyk zyn oorzaak in de opgestapel de werkzaamheden van den secretaris, grooten deels door het volkspelitionnemenl ontslaan. Naar men verneemt heeft de commissie van administratie over de cellulaire gevangenis te Rot terdam zich bij missive tot Z. Exc. den minister van justitie gewend, op grond eener bij die mis sive gevoegde verklaring van den geneesheer bij gemelde gevangenis, met de mededeeling, dat J. de Wal, cud 45 jaar, landbouwer te Veenkloos ter onder Westergeest (die bij arrest van het ge rechtshof te Leeuwarden, dd. 1 Juni 1878, in hooger beroep gewezen, is veroordeeld tot 1 jaar celstraf, wegens gewelddadigheden, bloedstorting en ziekte hebbende veroorzaakt, tegen een bedie nend beambte in functie) voor verdere opsluiting ongeschikt is. Op grond zijner zeer gedeprimeerde gemoedsstemming, waarbij zich in den beginne typhoide koortsen ontwikkelden, welke successi vely wel verminderden, doch, terwijl voorzegde gemoedsstemming als heimwee blijft bestaan, bo vendien nog gepaard gaat met een algemeen ver val van krachten, welke bij langere opsluiting ge vaar voor het leven geeft, wordt het dringend noodzakelijk geacht, dat vermelde U. J. de Wal gratie verleend en hij teruggegeven worde aan zyn familie, ofschoon onlangs op een verzoek van hom zelf tot gratie door Z. M. den Koning afwij zend is béschikt. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Twee hunner kregen verschil en wel zoodanig dat men elkander buiten de deur noodigde, om daar de twist te beslechten. De vermoorde zou gezegd hebben, dat hy hiertoe genegen was, maar dat men de messen (waarvan ieder boerenjongen steeds voorzien is) moest afleggen. Dit geschiedde. Nauwelijks buiten gekomen ontving hij van de tegenparty een messteek in de borst, waaraan hij onmiddellijk dood bleef. De moordenaar, die een valsche rol speelde, schijnt er dus twee messen op nagehouden te hebben. Naar men wil, zou de vermoorde zich reeds tweemaal als nommerverwisselaar verkocht en zijn geld steeds zuinig bewaard hebbenzoo- dat er geen aanmerking op zijn gedrag viel te maken. Het lijk is des morgens onder een ge weldigen oploop stadwaarts gevoerd, gevolgd door den betichten moordenaar. De alteratie, welke dit geval alom te weeg bracht, moet geweldig zijn geweest. den was. Er werden zelfs eenige biografische aanteekeningen bijgevoegd, ontleend aan de Al manak van Gotha. Voor zoover wij weten heeft het blad die vergissing niet hersteld. Blijkbaar echter werd de Koning van Hanover bedoeld. Thans echter, nu een bericht omtrent een huwe lijk van den Koning der Nederlanden ook in de buitenlandsche bladen vermeld wordt, geraakt de Rappel in eenige moeielijkhaid. Hoe kan hij een koning laten huwen, dien hij drie maanden geleden heelt doen sterven Een Fransch journalist is nooit verlegen. In het nommer van G Sept, leest men»Men meldt uit Amsterdam aan de Germania te Berlijn, dat de Koning van Hanover in het huwelijk zal tre den met prinses Pauline van Waldeck, geboren in 1855.” Bij Steenwijk is Zondag nacht een moord ge pleegd, waarvan de volgende bijzonderheden wor- meègedeeld. In een herberg te Eesveen, behoo- rende tot de gem. Steenwijkerwold, waren eeni ge jongelieden in een drinkgelag bijeen. Bij gunstig weder zal Zondag e. k., van mor gens 12 tot ’s namiddags 2 uur, op het Scha penplein alhier eene muziekuitvoering worden ge geven door het Muziekcorps der dd. Schutterij. •j- Het zestal voor de school te Hoornsterzwaag aan de 15de Wyk voor de betrekking van hoofd onderwijzer, bestaal uit de heerenG. P. Wes- terhof te Nijega in Smallingerland, M. Baarda te Leeuwarden, J. van der Veen te Sneek, J. Bos te Berlikum, G. de Groot te Grouw en J. Zuid- hoff te Ee. Er waren 11 sollicitanten. De ge nomineerden zijn allen werkzaam als hulponder wijzers. •f- Frankeer, 12 Sept. Bij de heden gehouden stemming van vijf leden voor het kei kelijk kies- c Hoge, zijn de kandidaten der liberale partij met 135 tot 139 stemmen gekozen. Wanneer ten gevolge eener toevallige vacature ééu lid Jn ge noemd college moet worden benoemd, onthoudt zich de orthodoxe partij gewoonhjk Bij eene periodieke aftreding neemt zij echter steeds deel aan de stemming. Zoo ook nu. Hare candidaten bleven ech*er met 46 tot 51 stemmen in de min derheid. Dit komt intusschen niet, doordat de orthodoxie hier zoo bijzonder zwak is, maar wel omdat zij tal van vertegenwoordigers vindt onder de christelijk afgescheidenen, de vrije evangelischen, en de kaptislen, die elk een afzonderlijk kerkge nootschap uitmaken Van daar dan ook, dat de keuze van leden voor den gemeenteraad gewoon lijk niet in liberalen zin uitvalt, vooral als de katholieken hunne hulp aan de anti-i*evóiutionai- ren schenken T Is te hopen, dat dit niet het geval zal zijn bij de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad, in plaats van den heer B Bölger, die den 3en Sept. j.l. voor zijn lidmaatschap heelt bedankt. Dan toch zou de meerderheid van den raad anti liberaal zijn, ’l geen met het oog op de invoering van de nieuwe wel op het onderwijs niet gewenscht zou zijn. In de gemeente Franekeradeel heeft de bij de wet voorgeschreven zitting van den Raad op den eersten Dinsdag in Sept niet op dien dag, maar op den vorigen Maandag plaats gehad. Onder meer waren de Burgemeester en een der Wet houders afwezig. Toen is de heer Barigma tot Wethouder benoemd, in plaats van den aftreden de, den heer Alma, dien een deel der Raadsle den wilde swippen”. Ingezetenen van het dorp Schalsum, waar de heer Alma woont, hebben te gen de benoeming van den heer Bangma protest ingediend hij Gedeputeerde Staten, die dit adres ter fine van consideratie er< adries in handen hebben gesteld van den Raad, welke heeft be sloten te advisfeeren tot vernietiging der stemming, niet omdat de vergadering is gehouden op Maan dag 2 Sept., inaar omdat enkele leden daaraan niet hebben deelgenomen. -j- Westergoo (noordelijk deel), 12 Sept. Het meeste koolzaad is reeds weer gezaaid en op ve le plaatsen er ook al boven; de eerste week van September is dan ook vrij zeker de groeizaamste van het geheel* jaar geweest De landbouwers die in het halst van Augustus al begonnen te wanhopen aan het geed binuenkrygeu de; gcx.cl; te en nog te velde slaaude vruchten, kunnen te wcordig hun hart ophalen, nu ze lijjna geen wa Men deel! mede, dat door de heeren Crans c.s. bij den Minister van Waterstaat is ingediend een aanvraag om definitieve concessie, met overleg ging van alle plans, begroetingentoelichtende memoriën enz., opgemaakl door den hoofdinge nieur J. A. Waldorp, tot het aanleggen van een zeehaven voor ’s Gravenhage, op ongeveer 2500 meter bezuiden den Vuurtoren te Scheveningen, welke haven verbonden zou worden met een ka naal naar Vlaardingen voor de riviervaart en met een spoorweg, aansluitende aan de Hollandsche en Rhijnspoorwegen te ’s Hage. In het havenplan zyn opgenomen een binnen dok van 35 hectarende loswallen daaromheen zijn op een gezamenlijke lengte van 2500 meter geprojecteerd. Verder is gerekend op een droog dok, op uitbreiding van de binnendokken voor een visschersvloot en op handelsterreinen in den omtrek. De kosten van het werk, dat binnen zeven ja- ren tijds zou kunnen uitgevoerd worden, zijn be groot op 21l/2 millioen. De Arnhemsehe Courant meldt Woensdag stond voor het Gerechtshof alhier terecht de rijksontvanger der belastingen te Mak kum, die door de Rechtbank te Leeuwarden en in hooger beroep door het Hof aldaar was ve r- oordeeld tot 21 dagen celstraf wegens geweld pleging op en gewelddadig verzet tegen een be dienend beambte in functie, voor welk delict bij hetzelfde arrest zijn broeder tot 15 dagen celstraf was veroordeeld. Op het beroep in cassatie, door de beide veroordeelden tegen het arrest van Leeu warden ingesteld, werd dit door den Hoogen Raad vernietigd en de zaak naar het Hof alhier verwe zen. De ontvanger alleen verscheen ter terecht zitting tegen zijn broeder, die afwezig was ge bleven, werd verstek verleend. Uil het rapport van den raadsheer-rapportenr bleek, dat de beklaagden waren veroordeeld ter zake, dat zij een deurwaarder uit Sneek, die ter executie van een civiel vonnis beslag op het meu - bilair van den ontvanger wilde komen leggen, hadden aangegrepen en teruggeduwd, ten einde hem te verhinderen, die functien te vol voeren De deurwaarder, ter terechtzitting als getuige gehoord, bevestigde deze feiten en gaf een om standig verhaal van zyn ontvangst ten huize der beklaagden. De ontvanger ontkende het ge pleegde geweld ten eeoenmale, maar beriep er zich bovendien op, dat het huis, waar de deur waarder wilde executeren, was gehuurd door zyne zuster, aan wie het meubilair toebehooiende, ter wijl hij alleen kantoor hield in dat huis. Jhr. mr. Sandberg, advocaat-generaai, achtte de feiten volledig bewezen, terwyl het er volgens hem niets toe deed, of dc deurwaarder zich te recht in het huis bevond om beslag te leggen, daar hij in elk geval was in de uitoefening zyner functien. Hy weêrlegde een aantal bezwaren, door de beklaagden bij memorie tegen bel von nis ingediend en concludeerde tol vernietigicg van het vonnis wegens gebrek in den vorm, maar overigens tot oplegging derzellde straf. De verdediger, mr. van Gigch uit 's Hage, meende dat de opgelegde straf niet in verhouding stond tot het misdrijf, dat volgens het vonnis der Rechtbank zelf niet ter kwader trouw was ge pleegd. Pleiter betoogde voorts, dal de deur waarder de voorschriften der wet niet juist had opgevclgd en dus niet kon gezegd worden ui de I uitoefening iij'ior functite'a gehandeld te hebber, Maandag avond omstreeks halfvijf is, vermoe delijk door het uit elkander springen van een petroleumtoestel, waarop een pan met vet stond, een hevige brand ontstaan te Amsterdam in het danshuis Scandinaviën, Zeedijk 26. De vlammen grepen op de tweede verdieping, waar de ont ploffing plaats had, snel om zich heen, zoodat, toen de brandweer aankwam, het geheele boven gedeelte van het perceel, drie verdiepingen hoog, in lichte laaie vlam stond Onmiddellijk werden vier brandspuiten en een stoomspuit in werking gebracht, daarin geadsisteerd door de Jan van der Heyden, die, niettegenstaande zij aan den Stads-Timmertuin aan de helling lag, in 34 mi nuten tijds, liggende in de Gélderschekade, water gaf. Niettegenstaande deze krachtige hulp, werd het bovengedeelte van perceel 28, waarin een slijterij, aangetast, waardoor de dakverdieping vernield werd en het geheele perceel belangryke waterschade leed. Van perceel 26 brandde het aangetastte gedeelte uit. Te 7 uren was het werk der bluSsching afgeloopen. Ondanks de herhaal de pogingen van eenige brandwacht» om door te dringen in het brandende perseel 26, ten einde een 74 jarige vrouw te redden, die men ver moedde dat zich in het huis bevond, kon men, hoewel dit vermoeden zich bevestigde, daarin niet slagen. De vrouw kwam in de vlammen om; haar verkoold lijk werd in den laten avond naar het Oosterkerkhof vervoerd. Zij liet bij het begin van den brand de gelegenheid tot redding, haar aangeboden door een inwonend zeeman, die een andere vrouw achteruit langs een lijn naar be neden had gelaten, voorbijgaan, omdat zij nog het een en ander in veiligheid wilde brengen, maar daarvoor was hel te laat. weshalve hij tot vryspraak concludeerde. Na re en dupliek bepaalde het Hof de uitspraak op Dinsdag. Gepasseerden Zondag avond is een dienaar van politie te Leeuwarden op hevige wijze in het aan gezicht verwond door een aldaar in garnizoen liggend onderofficier. De hulp van dien politie beambte was ingeroepen, wij! eenige burgers het met een militair, die met getrokken sabel reeds geslagen en verwond had, te kwaad hadden Toen de politiedienaar den militair gelastte zijn wapen op te steken, ontving deze aanstonds twee sabel slagen in het aangezicht, zoodat hij hevig bloe dende bewusteloos nedervie). De militair is later gevat en dé verwonde, wiens toestand niet levens gevaarlijk is, onder geneeskundige behandeling gesteld. De aanleiding tot de twist tusschen den onderofficier en de burgers was door de laatsten geseven, wijl zij hem lastig waren gevallen wijl hij rustig met zijn meisje op een bank gezeten. Men leest in de Arnh. Crt. In het begin van Juni bevatte de Rappel de treurmare, dat dc xKoning van Holland” everle Bij het departement van koloniën zijn de volgende tijdingen omtrent de krijgsverrichtingen in Grool-Aljeh van de Indische Regeering ontvan gen bij telegram van 9 dezer: Sedert de vermeestering van Moentassi hebben de troepen zich hoofdzakelijk bezig gehouden met de zuivering van het terrein aan de linkerzijde der Aljehrivier. De kampongs, waaruit onze transporten beschoten werden, ondergingen eene tuchtiging, eenige versterkingen genomen, wegen werden aangelegd en bosschen weggeruimd ter beveiliging van onze posten en convo>ien. Bij de tuchtiging van Lamkrak (tegenover onze linie Atca-Beloel) werd aan den vijand groote scha- j de toegehracht Daarop heeft Toekoc Moeda Bait, I en den 25»ten Augustus heeft ook Habieb Ab-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1