I GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE X uu- las. 't a 1878. Ho. 76. D R I K-E N-D ERTIG8TE J 18 SEPTEMBER. WOENSDAG 2 '4 h I 1B A V ’I'. SIWEEKER de S3 uin. 3' B I N W E N I. A STATE N-GENERAAL. slechts 16 keuzen worden gedaan. •’I r-‘ S - I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ft.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. sid te iar en leke sma M. t. 1 f IS 11. ter- de- rod hen het de kan ruim ries, irich S'ico- ilde, wer, en De is le eh.) ®n- jer- i en lUW. I te hel rlof ije. t i is Jang ie te i de meet bkke zv. cus Sie- lirn», 1 jr. jr. nd. k. te ude* geh. ■W ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek maakt bekend, dat de stukken, bedoeld bij art. 6 en ter voldoening aan art. 7 der Wet van 28 Augustus 1851, (Staatsblad no. 125), betreffende den Spoorweg van Stavoren naar Leeuwarden, De heer F. Dunkler, inspecteur van de mili taire muziekcorpsen, is Maandag middag te ’s Ha- ge overleden. De droevige mare bracht aldaar groote verslagenheid teweeg. De slag is voor zijn kapel, die de ontwikkeling, eer en titels aan den talentvollen directeur verschuldigd is, schier onherstelbaar. De muziekuitvoering van de Ko ninklijke Kapel in den Zoölogischen tuin is on- middellijk bij het vernemen dezer droevige tijding gestaakt. De heer. J. P. Bredius, procureur te Dordrecht en sedert verscheidene jaren afgevaardigde ter Tweede Kamer voor het district Dordrecht, is Zateidag nacht overleden. De heer W. Eekhoff te Leeuwarden sedert 1840 lid van het bestuur en penningmeester van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde, heeft zijn betrekking neergelegd. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt ter voldoening aan Prov. Blad no. 99 van dit jaar ter openbare kennis, de volgende NOTIFICA TIE. De COMMISSARIS des KONINGS in de Pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie, van den 3 September 1878, no. 25, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87); Brengt bij deze, ter kennis van de belangheb benden: dat de groote jacht in Friesland zal worden geopend op Maandag den 30 September aan staande, met zonsopgang en dat alzoo na dat tijdstip geoorloofd zal zijn de uitoefening van de bij art. 15 der jachtwet, onder letters a, b, c en g, omschreven jachtbedrijven, zijnde a. met valken of havikken, mits zonder hon den; b. met windhonden (lange jacht), mits zonder schietgeweer en met niet meer dan 5 honden c. met geweer cn met of zonder slaande hon den of brakken; g. bet vangen van houtsnippen met laat war- of valflouwen. En zal deze op de gebruikelijke wjjze worden afgekondigd en aangeplakt. Aldus gedaan binnen Leeuwarden, den 9 Sep tember 1878. De Commissaris des Konings voornoemd, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 12 September 1878. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. geopend. De Koning hield daarbij de volgende Troonrede Mijne Heer en Het verheugt mij bij de opening dezer zitting aan de Stalen-Generaal gunstige mededeelingen te kunnen doen aangaande den toestand des lands. Ik waardeer de levende belangstelling in het geluk van mijnen beminden broeder allerwege betoond en de ontvangst, door de liefde der Na tie voor mijn huis aan zijne gemalin bij hare komst op den Nederlandschen bodem bereid. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche Mo gendheden zijn van den meeet vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht onderscheiden zich bij voort during door ijverige plichtsbetrachting. De inspanning verdient allen lof waarmede onze krijgslieden in het Noorden van Sumatra zich kwijten van hunne moeielijke taak. De meeste takken van voiksbedrijf leveren stof op tot dankbare tevredenheid. Vooral de land bouw bloeit en verblijdt zich in het vooruitzicht op een ruimen oogst. De staat onzer finantien wijst aan, dat het oo- genblik gekomen is om op versterking der Rijks- middelen ernstig bedacht te zijn. Voorstellen, in dien geest ontworpen, zullen u worden voorge legd en verband houden met de plannen omtrent eene hervorming der bestaande belastingen, welke wordt voorbereid. Het onderzoek van een Wetboek van Strafrecht is zoover gevorderd, dat de indiening van het ontwerp nog in deze zitting mag worden tegemoet gezien. Op de belangen van het openbaar onderwijs blijft mijne aandacht aanhoudend gevestigd. Tot uitvoering der wet op het hooger onder wijs en tot invoering der nieuwe wet op hel la ger onderwijs zal op uwe medewerking beroep worden gedaan. De algemeene gesteldheid onzer Oost Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd Werd de rust elders niet verstoord, de goede verwachting werd niet verwezenlijkt, die in het vorig jaar scheen te mogen worden gekoesterd omtient den loop der zaken in het Noorden van Sumatra. De handhaving van ons gezag aldaar vorderde cp nieuw buitengewone maatregelen. Voor Suriname werd voorloopig de gelegen heid tot het vermeerderen der werkkrachten weder geopend. Zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indie bracht de weldadigheidszin milde offers tot leni ging der ramp, welke het eiland Curasao getrof fen heeft, dat zwaar door een orkaan werd ge teisterd. Wetsontwerpen van verschillenden aard zullen u worden aangeboden. Belangrijke werkzaamheden, mijne heeren, wach ten u. Mogen uwe beraadslagingen, onder Gods zegen, in het algemeen belang tot gewenschle uitkomsten leiden. Ik verklaar de gewone vergadering der Staten- Generaal geopend. en Jan i Ja arna, i en ieter voor zooveel die in de gemeente Sneek zal zijn itma - nus, iana ver eer. te De commissie, door de Maatschappij tot nut van ’t algemeen benoemd tot het uitzenden van weiklieden naar de wereldtentoonstelling te Parijs, heeft reeds voor ’t grootste gedeelte hare taak volbracht. Nadat, in overleg met het hoofdbestuur, de algemeene voorwaarden waren vastgesteld en de voorbereidende maatregelen genomen, deed de commissie eene oproeping in de dagbladen, met het gevolg, dat ongeveer 150 aanvragen inkwamen. Met het oog op de beperkte beschikbare midde len (f 1000), konden uit die talrijke aanvragen slechts 16 keuzen worden gedaan. De keus is gevallen op J. L. Dulfer, boekbinder, ZierikzeeJ. Klomper, timmerman;, ’s Hertogenbosch J. R Vrolijk, let terzetter, AmsterdamIJ. G. Schilstra, mast-, pomp- en blokkenmaker, Gorredijk G. A. de Jong, huisschilder, WassenaarH. P. Lever, letterzetter ’s GravenhageG. van Bemmel, stukadoor, Am sterdam W. Ramman, timmerman, Amsterdam S. Tienslra, timmerman, BolswardJ. A Post, huisschilder, AmsterdamS. de Boer, timmerman, SlotenJ. Merkens, modelmaker, Amsterdam H. Roosjes, timmerman, Hariiugen; N. A. Zek- De heer V. d. M., aanzienlijk handelaar te Rotterdam, stapte dezer dagen te Parijs aan het Noorder spoorwegstation uit, en droeg de zorg voor zijn bagage op aan een persoon, die hij voor een spoorwegbeambte hield, maar die deze qualiteit niet vervulde. De bagage werd niet aan ’t hotel bezorgd. Eenige dagen daarna ont ving hij per post een bos sleutels, protografien en een boek met chèquesvergezeld van den volgenden brief: zMijnheerIk heb de eer verschillende voor werpen, die ik in een koffer heb gevonden, welke thans in mijn bezit is, terug te zenden. «Boeken met chèques zijn van die zaken, waar mede ik mij niet inlaat. Maar doe uw voordeel met den raad van een dieflaat nooit zoodanig boek in uw koffer, want het is al te verleidelijk. »Wat de photografiën aangaat, ze zijn mij van geen nut hoegenaamd en ze moeten voor u veel waarde Irebben Het zou dus onverantwoordelijk van mij zijn, u daarvan te berooven. *Ik acht het overbodig u te zeggen, mijnheer, dat al uw pogingen, om weer in ’t bezit te ge raken van uw koffer, nutteloos zullen zijn. sVerheugd, dat ik u nog in eenig opzicht van dienst heb kunnen zijn, teeken ik mij, uw zeer verplichte, Chevalier d’ industrie De heer V. d. M. was blij, dat de dief nog fat soenlijk genoeg was geweest, om hem het boek met de chèques terug te zenden; hij lachte over het voorval, en nam zich voor, voortaan op reis wat voorzichtiger te zijn in het overgeven zijner bagage. Een sinds lange jaren ongekende slapte van werkzaamheden vindt men tegenwoordig in Am sterdam, schrijft de Werkmansbode. In schier alle vakken is dit merkbaar, ’t Meest in ’t oog- loopend is het in de vakken van scheepslimmeren, optuigen en laden. Wat het eerstgenoemde vak aanbetreft, zijn van de 6 i 700 werklieden die van de Kon. Ned. Marine er buiten gerekend geen honderd man meer aan ’t werk. Op de grootste werven is tot zelfs de laatste comman deur bedankt. Op de fabrieken waar de timmer lieden aan de ijzeren scheepsbouw werken, wor den ze bij ploegen van omstreeks 30 man aan den dijk gezet. Voor een Engelsch schip, dat dezer dagen in 't drooge dok is gehaald, om ge- kalafaterd te worden, waren 50 a 60 man noo- dig en er stonden meer dan 400 op de kaai om naar het werk te dingen. De toestand is hope loos en de vooruitzichten zijn in dit jaargetijde voor duizenden niet bemoedigend. Het zittingjaar der Stafen-Generaal is Vrijdag j.l. door den minister van binnenlandsche zaken gesloten met een rede, waarin hij op de vruch ten van het gemeen overleg tusschen de kroon en de vertegenwoordiging wees. Voor verschil lende ontwerpen riep de regeering de medewer king der Kamer in, gewichtige beslissingen wer den genomen. Belangrijke finantieele maatregelen werden tot stand gebrachtdoor de wijziging van den kiestabel werd aan het grondwettig voor schrift voldaande herziening der wet op bet lager onderwijs bracht een moeilijk vraagstuk tot oplossing. De Koning droeg hem op de Staten- Generaal voor den ijver ter bevordering van i 4 lands belang dank te betuigen De vergadering dèr Stalen-Generaal in het zit- vraagt, noemt het conservatieve blad UIT DE PERS. een zonderling verschijnsel, dat de regeering, in stede van te bezuinigen, met het doen van extra- uitgaven wil voorlgaan. Het Hand is daarentegen van oordeel dat de regeering, door de hand te houden aan nuttige productieve werken, op loffelijke wijze doet wat zij doen moet. De verandering die de minister voorstell omtrent de bijdrage aan Nederland komt het blad minder gewichtig voor dan zij schijnt te zijn. De minister schijnt een zekere som op de begrootmg te willen brengen, die Indie aan Nederland moet afstaan, en wel bepaaldelijk voor uitgaven die op de staatsbegrooting voorko men, alleen omdat wij Indische bezittingen hebben, Dat bedrag wordt voor 1879 op 4 millioen gesteld, omdat voor marinezaken ongeveer zooveel door het moeder- land voor Indie wordt uiigegeven. Maar een vast cijfer is het niet; evenmin wordt door de regeering aangenomen dat al wal Indische dien sten als baten in het vervolg mochten opleve ren uitsluitend voor Indio zal worden gebezigd. Het gevolg van de thans voorgeslagen handelwij ze zal dus als het Hbl. goed ziet slechts zijn, dat niet, gelijk de laatste jaren geschied is, de bijdrage geheel of gedeeltelijk kan uitblijven, maar moet inkomen. Alleen zal men lot een lager cijfer dalen, maar evenals vroeger blijven de Indische overschotten deelen van de algemee ne rijkskas. Het blad wijst nog op het opmerkelijke ver schijnsel, dat thans voor 't eerst door Nederland hulp moet verleend worden aan Indie. Het is een tegenspraak van de beweringen van hen die van oordeel zijn dat Indie nog altijd ten bate van Nederland wordt geëxploiteerd. Het Vad. vindt in de begrooling gereede aan leiding tot ernstige bezorgdheid. Dat de uitga ven hooger zijn dan de inkomsten, als op het budget een bedrag van 50 millioen voor oorlog en marine wordt uitgetrokken, is allicht te be grijpen en hel moet eigenlijk verbazing wekken dat het nadeelig verschil niet hooger is. In de begroeting zelf zijn echter minder goede verschijn selen op te merken. De minister Van Bosse heeft nl. op verschillende posten de middelen opgedre ven boven het vermoedelijk bedrag, terwijl hij op andere posten, bijv, den oorlog in Atjeh, te laag raamt. Vooreerst is koffieprijs met een cent per half kilogram verhoogd, terwijl ook de opium pacht bijna 2 millioen hooger wordt geraamd. Eindelijk wordt op 4 millioen als batig saldo van vorige diensten gerekend, terwijl de zekerheid niet bestaat dat dit cijfer vei kregen zal worden. Het blad komt nader op de andere vraagpun ten, die zich bij deze begroeting voordoen, terug. gelegen, ter Secretarie dier gemeente Ier inzage tan een zullen worden nedergelegd van 18 Sep tember tot en met 23 October 1878 en dat be langhebbenden binnen dien termijn hunne be zwaren mondeling of schriftehjk moeten opgeven aan hel college van Burgemeester en Wethou ders. Sneek, den 17 September 1878. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. De begroeting van Ned. Indie wordt dezer da gen druk in de pers besproken. Het Dagblad wijst er op dat thans de beurt om in den finan- cieelen nood by te springen aan Nederland ge komen is, een feil dat juist geen triumf voor de liberalen kan genoemd worden. De wijze van handelen van den minister, die 4 millioen van Indie voor Nederland uittrekt en daarentegen 10 millioen van Nederland ten behoeve van Indie '"I een goo- lingjaar 1878/79 is gisteren (Maandag) morgen chelarij, een mystificatie. Het blad acht hel voorts

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1