GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Ki No. 77. 21 SEPTEMBER. ZATERDAG t 1 I. 0 I87S. Iets over <lo troonrede. 0. I* >0 0, 7 I/’ I i ïOt SMIklü 4OIHVVT. t J we Iq ik. s- er I 19. EERSTE KAMER. Het nieuwbenoemde lid de hr. Blijdenstein is in zijn be- 9 van Hel zeer 1. a i I 1 1 1 a Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende, franco in te zenden. 10 a I: m er er t Ie et rs o- M. t. schillenden aard worden aangeboden.” Over hunne meerdere of mindere belangrijkheid kan natuurlijk thans nog niet worden geoordeeld. De tijd zal dit moeten leeren. Dat de troonrede geen weidsche optelling be vat van allerlei fraaie plannen, die misschien toch niet tot uitvoering zouden komen, is overigens volstrekt niet af te keuren, ’t Is natuurlijk beier weinig te belooven en veel te doen, dan omge keerd. In zooverre kunnen wij dan ook vrede hebben met de soberheid in mededeeling omtrent de plannen voor de toekomst - en wij zouden er ons zeer in verheugen, indien, aan het einde van het thans aangevangen zittingjaar mocht blij ken, dal hel beter was dan de rede, waarmeè het geopend is dat het vruchtbaar was op wet gevend gebied en gezegend voor ons vaderland. 3 Z, 16 1 van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen by den ’t Zal zeker velen gegaan zijn, zooals ’t ons ging bij ’t lezen van de Troonrede: de eerste die van minisferie-Kappyne is uitgegaan, zij bullen zich onvoldaan hebben gevoeld na de lec- r tuur daarvan. parig kan met genoegen worden herdacht, dat deze vergadering bij voorafgegaan onderzoek en gedachten wisseling, welke gevoelige snaren daarby ook worden aangeroei d, niet vergeet, dat ernstig onderzoek door bezadigdheid geleid, eene harer eerste plichten is. Die plichtsbetrachting vordert wel eens inspanning zander waarborg legen misken ning Bezadigheid en soberheid worden wel eens begroet als onverschilligheid of oppervlakkigheid en het gemis van het recht van amendement maakt dat de beraadslagingen dezer Kamer de levendigheid moeten missen, die aantrekt en be langstelling wekt. De Eerste Kamer vindt door de verrichting harer taak geen prikkel in het succès van den dag. Desniettemin wenschen wij allen ook in dit zittingjaar kalm en bedaard die taak te volbrengen en met nauwgezetheid de be langrijke bij de troonrede aangekondigde ontwer pen, zoo zij ons mogen bereiken, te onderzoeken. Hij aanvaardde het voorzitterschap, rekenende op den steun der Kamer en met den wensch, dat allen lust, kracht en licht worde geschonken om tot het welzijn vm Nederland inede te werken. Besloten is om de troonrede met een adres te beantworden. De Kamer heeft benoemd tot voorzitters der afdeelingen de heeren Nobel, Duijmaer, Beeren- broek en van Swinderen, lot leden der commis sie voor het adres van antwoord de heeren Buch ner, Viruly, Rijkevorsel en de Sitter. Het con cept van het adres werd Woensdag in de sectien onderzocht. Het definitief ontwerp zou ’s mid dags ter tafel komen, om Donderdag aan de or de te worden gesteld. Het ontwerp adres van ent woord op de troon rede is in de zitting van gisteren (Donderdag) zonder discussie aangenomen. Daarna is de Ka mer op reces gescheiden. TWEEDE K A M E R. De heer Dullert, door Z. M. op nieuw tot voorzitter der Tweede Kamer benoemd, heeft na. met zijn, benoeming te zijn geluk gewenscht door den heer De Bieberstein, die hulde bracht aan zijn onpartijdigheid en gematigdheid het voorzitterschap der Kamer aanvaard. In zijn re de herinnerde hij aan de veranderde samenstel ling der Kamer door sterfgeval, benoemingen en wijziging der kiestabel. Was de afgeioopen zit ting langdurig en vermoeiendmet voldoening kan worden teruggezien op het vele en gewich tige dat is tot stand gebracht. Moge hel tot heil van hel vaderland strekken. Ook dit zittingjaar zal inspanning en toewijding vorderen, vooral met het oog op het strafwetboek. Een eenvoudiger wijze van behandeling daarvan in de afdeelingen zal wenschehjk zijn en zelfbeperking in hel voor dragen van wijzigingen en in het houden van redevoeringen, is noodzakelijk. Het nieuwbenoemde lid Froger werd beëedigd en toegelaten. Ingekomen zijn tal van begroo- tingsóntwerpen, die naar de aideelingen zyu ver zonden. De aanbieding der s'.aatsbegrooting zal morgen, Vrijdag, te 3/2 uur geschieden. Ingekomen is een candidatenhjst voor de vaca ture in den Hoogen Raad, bevattende 1. De Ranitz, president der rechtbank te Zwolle2. Boeles, vice-president in het hof te Leeuwarden; 3. Triebels, president der rechtbank te Arnhem 4. Van Andel, advocaat te Den Haag5. De Sa- vornin Lohman, raadsheer in het hof te *s Bosch; 6. De Jonge, president der Rechtbank te Den Haag. Door de nieuw getrokken afdeelingen Adres als voren van K. de Wil als op haler der schoolgelden. 20. Adres van J. J. van Velsen, tot bekoming zijner gewone toelage voor 1879. ADVERTENTIËN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. trent de algomcene gesteldheid onzer Oostindische bezittingen, ook hierop zou zeker nog al ’t een en ander zijn af te dingen en menig com- menlair geleverd kunnen worden, die van het tegendeel getuigde. De stemmen, die zoo nu en dan uit Indie tot ons overkómen, luiden althans meestal minder bemoedigend Wij zijn echter zoo gewoon geraakt aan offi cieele bemoedigings-phrases, dat we elke waar schuwende stem van daar, die van het tegen deel spreekt, meestal met voorname onverschil ligheid ignoreeren. Had onze regeering indertijd bijv, geluisterd naar de waarschuwende stem van Multatuli, wij zouden zeker thans niet in de troonrede be hoeven te lezen »de goede verwachting werd niet verwezenlijkt, die in het vorige jaar scheen te mogen worden gekoesterd omtrent den loop der zaken in het noorden van Sumatra. De handhaving van ons gezag aldaar vorderde op nieuw buitengewone maatregelen.” Minder rooskleurig dan de boven door ons ge citeerde alinea’s, maar daarom niet minder waar, luidt de paragraaf betreffende ’s lands geld middelen. Bemoedigend is het zeker niet, te moeten vernemen, dat >het oogenblik gekomen is om op versterking der Rijksmiddelen ernstig bedacht te zijn”, m. a. w. dat verhooging belastingen op nieuw in ’t verschiet is. Nederlandsche volk toch is bepaald reeds zwaar belast en de druk daarvan wordt, vooral door den nijveren middenstand, te zwaarder gevoeld, naarmate de lastverdeeling meer onevenredig drukt. De telkens met vernieuwden aandrang gedane eisch tot herziening van ons verouderd en onbillijk belastingstelsel, bleef echter tot nu tce een vox clamens in deserto. In zoover noemen we ’t dan ook een blijde boodschap waardoor wij onwillekeurig verzoend zouden worden melden op ’t oogenblik min gunsti- gen toestand van ons finantiewezen dat de regee ring, waar zij voorstellen toezegt om tot versier king van de rijksmiddelen te geraken, er in één adem bij voegt, dat die voorstellen verband zul len houden met de plannen omtrent eene h e r- vorming derbestaande belastingen, welke hervorming wordt voorbereid.” Mocht het de regeering nog in dit zittingsjaar gelukken deze zoo algemeen- en zoo lang gewensch- te hervorming lot stand te brengen en de grond wettelijke bepaling »op hel stuk van belastingen bestaat geen privilege”, waarheid te doen worden dan voorzeker zou dit parlementair zittingjaar I loopbode, alleen daardoor reeds vruchtbaar en gezegend kunnen worden. Behalve bovengenoemde toezegging, wordt in de troonrede speciaal aangekondigd de indiening van een nieuw wetboek van strafrecht, dal nu reeds langer dan een halve eeuw in de maak is. Als het eindelijk eens in dit zittingjaar tot stand mocht komen, zal men dus niet kunnen zeggen, Te ontkennen is het dan ook niet, dat de po litieke spijskaart zooals de Troonrede wel eens genoemd werd er dit jaar tamelijk soe perig uilziet. Behalve de gewone phraseologie, waarop behoudens de kleine variatiën op het bekende thema telken jare worden onthaald, geeft de jl. Maandag uitgesproken troonrede slechts een paar alinea’s, die.eenige meerdere aandacht ver dienen. Voor ’t overige treffen we daarin behalve de gewone gemeenplaatsen slechts vage beloften aan, dat het thans geopend parle mentair zittingjaar vruch'baar zal kunnen worden op wetgevend gebied. Nog ééns als politieke spijskaart maakt de troonrede een magere figuurzij is bijna zoo kleurloos mogelijk en daarbij tamelijk onbeduidend van inhoud. Ook wat de vorm betreft is de gewone sleur gevolgd. Waarom, zoo vragen wij met de K. Ct. waarom niet die aaneen geregen dorre phrases zonder onderlingen sa menhang, die elk jaar nagenoeg gelijkluidend zijn, vervangen door een korten, warmen welkoms- groet van het Hoofd van den Staat aan de Ver tegenwoordiging Zulk een kort en warm woord zou een Koning waardiger zijn en het volk zeker meer belangstelling inboezemen. Intusschen de gewone sleur is’gevolgd; onze parlementaire geschiedenis is weer een troonrede rijker met rooskleurige phrases, als daar zijn >Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mogendheden zijn van den meest vriendschappe- lijken aard. »Zee- en landmacht onderscheiden zich bij voortduring door ijverige plichtsbetrachting »De meeste takken van volksbedrijf leveren I stof op tot dankbare tevredenheid. »De algemepne gesteldheid onzer Oosl-Indische bezittingen mag bevredigend worden genoemd.” Vooral déze beide laatste alinea’s geven stof tof' nadenken en doen onwillekeurig de vraag oprij zen phraseologie of werkelijkheid Ernst of kortswijl? Ziethier de minder rooskleurige en fluweel zachte, maar meer, mejl de waarheid overeenstem mende lezing, die wij meenen daarvoor in plaats te mogen stellen: »De meeste takken van volksbedrijf leveren weinig, stof óp tot tevredenheid. Even als in ve le andere landen doet zich ook bij ons de alge- meepe malaise gevoelen, waaronder handel, scheep vaart en nijverheid in den laatsten tijd gebukt gaan. Het kwijnend bestaan onzer nijverheid is VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 21 September 1878, ’s nam. 6 uur. Punten ter behandeling-: 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van een hd in het college van Curatoren. 4. Idem van een lid in de Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. 5. Verzoek van den directeur der Hoogere Burgerschool, om verlof voor onbepaalden tijd. 6. Verzoek van A. Keuning, om eervol ont slag als hulponderwijzer aan de school voor K. O. 7. Verzoek van Mej. J. Boomsma, om eervol ontslag als hulponderwijzeres aan de Meisjes school. 8. Vermeerdering van het hulppersoneel aan de school voer m. u. 1. o. voor meisjes. 9. Adres van de hoofdonderwijzeres der Be waarschool, betreffende hare woning. 10. Adres van N. S. de Vries c. s., om plaat sing van een gaslantaarn nabij hunne woningen 11. Adres als voren van H. Dijkstra c. s. 12. Adres van J. A. Visser, ter bekoming van grond in grondrente. 13. Adres van D. van der Heij Pz., om ver gunning tot het leggen van een brug over het Sperkhem. 14. Vaststelling der gemeente-rekening over 1877. 15. Voorstellen tot heffing en betreffende de invordering van schoolgeld aan het gymnasium. 16. Voorstel tot wijziging der gemeentebe- grooting voor 1878. 17. Adres van B. de Jongh, om- verhooging' zijner jaarwedde als commies ter Secretarie. 18. Adres als voren van K. S. Nijdam als f k S< h' F 4 worden op de wereldtentoonstelling te Parijs, waar de Nederlandsche- afdeelmg een alles behal ve flinke figuur maakt. Wat de vrij rooskleurige paragraaf betreft om Putte, Lenting, Van Delden, Blussé, en lot leden 4 der commissie voor het adres van antwoord de hh. Teding, Rutgers, de Brujjn Kops, Van Del den en Van Heukelom. de zitting van J1 Limsuag lue^euicu eu u>:ei. «innig genomen. De heer de Vos van Steenwijk heeft het voorzitterschap der Kamer aanvaard met een terughlik op het afgeioopen zittingjaar. Mogen de daarin gevallen beslissingen niet aan allen even aangename her.nueringen verschaffen, een- vervanging van den, in vele opzichten verouderden, Code-Napoleon. Voorts zullen, volgens hel officieele staatsstuk, aan de Staten-generaal wetsontwerpen van ver-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1