NEWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE D IT ARRONDISSEMENT SNEEK, aw». No. 79. 13 R I E-E N-D E R T J 1878. 7 S T E ZATERDAG 28 SEPTEMBER. I N, ,00 ,00 I s\i:ihi:i< A1T. JO, 29. UI T 1 UIT DE TWEEDE KAMER. fe- BINWBXLAKB* I M. t. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 'is rc- 30; ,50 zijn oog !'l ie« el- Se 50. 35. DO i 00. ;sle ld, en en rd ren ird, 20 12 1 a 70 uk. f 4 9 ede ede aan mannenkoor in den schouwburg aan geïnviteerde ter aanbieding aan De staatscommissie voor het geneeskundig examen heeft tot arts bevorderd de heer J. F. Selhorst, doctorandus. ADVERTENTIÉN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De N. R. Ct. verklaart niet teleurgesteld te zijn door de mededeeling, bij de Indische begrooting gedaan, dat voor het eerst sedert langen lijd de inkomsten van Nederlandsch Indie inderdaad on toereikend zijn om de noodzakelijke uitgaven te dekken, en door vermoedelijke batige saldo’s van vorige jaren niet meer aan te vullen zijn. Die zelfde verklaring kan zij evenwel niet afleggen omtrent de wijze, waarop de minister voorstelt in het vermoedelijk tekort te voorzien, en nog min der aangaande de wyze, waarop dit tekort kunst matig wordt opgevoerd Men zou zeggen, dat nu aan het moederland de beurt is gekomen om in de behoeften van Indië te voorzien, het zich aan die verplichting niet onttrekken mag. Maar de minister van koloniën wil blijkbaar deze ver. 5.30 6,i9 6,53 .584 8, «3 9. — rioor 9,15 door 9,3* 9.51 dooi door door 0.1* i 1-10 5 De oude Rolleed. Crt zegt »Men schrijft uit ’s Gravenhage, dat er parti culiere tijdingen, ook in regeeringskringen, moe ten ontvangen zijn uit Indie, die allerminst gun- ?!iuse'wkTrheW,azöu"novr ^uUi&ijK^ de officiëele zijn. De financieels mededeelingen uit Indie moeten uiterst zorgwekkend wezen.” In de Stemmen voor waarheid en vrede, Au gustus, geeft dr Bronsveld een beschouwing en beoordeeling van de Heraut van dr. A. Kuyper, sedert zijn op nieuw optreden 7 Dec. 1877 zij eindigt aldus «De wijze, waarop dr. A. K. onze kei kelijke toe standen bespreekt, kon niet anders dan veibitte ring en verdenking wekken. Ik tracht vruchte loos te ontdekken, welk nut daaruit ken voort vloeien. Moeten de geestverwanten van dr. K zoolang worden opgehitst tegen de Synode, tegen onze hoogleeraren, tegen onze predikanten, die het programma der «gereformeerden” niet on derschrijven, dat zij eindelijk doenja, laat de Heraut onseens zeggen, wat .zij mceten doen. Het is mij niet mogelijk uit te vorschen, waar heen hij eigenlijk de zijnen leiden wil. Laat dr. K. eens duidelijk uiteenzetten, welken weg hij ons aanraadt te volgen Maar als hij onmachtig is om ons in beter conditie te brengen, waartoe dan dat gehoon, week aan week, van onze kerk? waartoe onze zielen gekweld, dat zij moede wor den tot stervens toe, met die eindelooze schrijnende aanwendingen van het brandijzer der schande?.. «Wij achten de Heraut, in zijn kerkelijk stre ven, een blad, dat veel kwaad en weinig goed doet. Het verlamt menigen trouwen evangeliedie naar, daar het tusschen hem en zijn gemeente wantrouwen wekt, en het vormt (naar ik vrees) een groep predikanten, die, bewust of onbewust, dienaren van menschen worden. En alzoo wordt de kerk verwoest en niet gebouwd.” Het Evang. Zblhel bovenstaande overnemen de, voegt er bij «Zoo schrijft dr. Bronsveld over dr. Kuyper - die anaers zijn a»»--VV1J prijzen hem om zijn waarheidsliefde en hopen, dat oordeel over dr. K. menig nu nog gesloten zal openen.” Het D. v Z -H. voegt hieraan nog toe «Er is hier alleen sprake van dr. Kr.’s wroe ten op kerkelijk gebied. Er zou echter aan de opmerking nog eenige uitbreiding te geven zijn zooals hij werkt op dit terrein, eveneens deed en doet hij hel op dat der staatkunde. Velen hebben dat sedert lang begrepen, maar nog niet ieder. Daarom achten wij de opmerking van dr. Bronsveld ook op zijn plaats in een politiek blad.” plicht ing van Nederland afschuiven. Daartoe tracht hij een denkbeeld ingang te doen vinden, dal in 1869 door de vertegenwoordiging verworpen werd: hij wenscht het stelsel van eene vaste bijdrage in de plaats van dat der bijdrage-sluitpost te doen treden. De N. R. Ct. betwijfelt echter of het den minister met dat voornemen wel ernst is. Haar indruk van de regeeringsplannen is dat, wanneer de tijd weer aankomt, dat de In dische begroolingsrekeningen een batig slot over laten, dat aangewend zal worden tot dekking van de gewone en buitengewone uitgaven in Nederland. Komt daarentegen Indie le kort, dan mag men het oog niet sluiten voor den finan- cieëlen toestand van Nederland, die het wensche- lijk maakt, dat Indie niet geheel ontheven worde van de verplichtingom aan de Nederlandsche middelen bij te dragen”, en dan zal, ondanks tekort en eenheid van schatkist, uit den post van vaste bijdrage blijken wat men van de staats- rechtelijke eenheid van Indie en Nederland te denken heeft. De N R. Ct. meent, dat het niet aangaat op die wijze met de Indische begroeting om te springen Ontkent men de eenheid van schatkist, dan hale men de rekening wat hooger op en dan zal men bevinden, dat er nog een geheele reeks van jaren met tekorten op de In dische begrooting kan volgen Beroept men zich echter op die eenheid, dan drage men er ook de gevolgen van. De buitengewone uitgaven van de beide begrootingen, waaraan het nageslacht in billijkheid kan bijdragen, zijn groot genoeg om leeningen te rechtvaardigen, zonder dal men zijn toevlucht tot afkeurenswaardige kunstgrepen be hoeft te nemen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, doen te weten dat door den Raad dier gemeente zijn benoemd tot Leden der vaste Commission tot bijstand van Burgemeester en Wethouders in het beheer van bepaalde takken der gemeente huishouding, be doeld bij art 54, 2e lid, der Gemeentewet, als: a. in de Commissie, belast met het beheer der Stadsreiniging, de heeren Jobs. Gorter, H. Pijt- tersen Tz. en F. H. W. Mulder; b. in de Commissie voor het onderhoudt der Straten en Wallen, de heeren H. Joustra, Johs. Gorter en H. S. de Vries en c. in de Commissie van beheer over gemeente- eigendoinmen, de heéren F. H. W. Mulder, mr. L Reitsma en D Gorter. Sneek, den 27 September 1878. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Ju. Maandag avond zijn de werklieden, die de vo- 1 rige week voor rekening der M. t. N. v. t A naar Parijs waren vertrokken, in den besten wel- 1 stand te Amsterdam teruggekeerd Allen waren - hoogst voldaan, schrijft de Werkmansbode, en 1 roemden bij zooveel meer ook de goede verstand houding die gedurende de reis in het gezelschap had gelieerscht. De heer Cuypers le Amsterdam is te Parijs bekroond als bouwmeester en ontwerper van ge bouwen. De internationale jury te Parijs heeft hem toegekend: «la Ire médaille d’or, avec la plus grande distinction”, o. a. voor zijn teeke- ningen van het museum, dat te Amsterdam wordt opgericht. De reeds lang verbeide feesten, ter herdenking van het 50jarig bestaan der K M. Academie te Breda, en waartoe door de verschillende feest en regelings-commissiën groote toebereidselen zijn gemaakt, werden reeds Zondag geopend met een internationale kegelconcours en optocht der mede dingende gezelschappen door de stad, vergezeld van verschillende muziekcorpsen en vervolgens met een feestconcert, aangeboden door Breda s i J- -L mknrcr onr» er ai n vi t PP r H P I De discussie over het adres van antwoord op de troonrede werd in de zitting van Dinsdag jl. voorlgezet. Bij paragraaf 6 (onderwijs-paragraaf) verklaar de de heer Teding van Berkhout, dat hjj het stilzwijgen der troonrede en van het adres omtrent het bijzonder onderwijs niet aangemerkt wilde hebben als verkleining of geringschatting van het bijzonder onderwijs. De heer van Nispen bestreed de paragraaf. Onwaarheid dezerzijds ware het met belangstel ling te willen medewerken tot uitvoering der nieuwe onderwijswet. Hij protesteerde voorts legen de rapporten omtrent de petitionnementen, speciaal tegen dat omtrent het Catholieke petiti onnement. Het was eene scheeve voorstelling der onderwijs-quaestie, was in strijd met waar heid en recht, het mist waardigheid en ernst en de toon van bespotting, bescherming en voogdij is niet betamelijk. De heer de Bruijn Kops verdedigde de para graaf. De commissie heeft de betrekkelijke zin snede der troonrede opgevat al» eene verwijting naar de grondwettige taak van den Koning. De heer van Houten achtte de petitionnementen een zorgwekkend verschijnsel, maar keurde het advies van het Kabinet goed, daar de petitionaris sen vroegen weigering van de sanctie op een wet, door de Staten Generaal aangenomen, en zjj dus uitgingen van het denkbeeld, dal de meerderheid der vertegenwoordiging niet uitdrukte den wensch van het Nederlandsche volk. De Minister van Binnenlandsche Zaken verze kerde, dat de bedoeling van de zinsnede in de troonrede niet was uittarting. Bespreking van de rapporten achtte hij thans minder gepast. Gaarne zou hij later aan den heer van Nispen mede- deelen hoe hij over de wenschen en hel streven der petitionarissen dacht. De heer Heydenrijck bestreed de adresparagraaf. De Kamer kon de Regeering geen lof toezwaaien, dat deze haar constitulioneelen plicht niet vergeet. De lieer Mackay sloot zich bij den heer Teding van Berkhout aan. Paragraaf 6 is daarop aangenomen met 4a te gen 16 stemmen. Op paragraaf 7 (Atjeh) werd door den heer de Gasembrool voi-rgesleld, maar later ingetrok ken een amendement, strekkende om aan te l dringen op versterking der zee- en landmacht op Sumatra. De Minister van Koloniën verzekerde, dat de Ji macht thans in Atjeh 12 voltallige bataiilons telt autoriteiten en reünisten. Als mededingende kegelgezelschappen hadden zich laten inschrijven: «Vrede en Vrijheid” van Antwerpen, «Alle Negen” en «De Regelaars uit het zuiden”, beiden van Hoogstraten, «Acht om den Lange,” en «Grad aus”, beiden van Amster dam, «Vrijheid en Luim” van Bergen-op-Zoom, «Pas Begonnen” van ’s Bosch, «Pas Buiten” van Breda, «Kegellust” van Eindhoven, Helmondsche Kegelclub, «Unie” van Leur, «Kegelsocieteit” van Rotterdam, «Kegelvereeniging” van Sneek, «Tivo li” van Stratum, «Concordia” van Teteringen, «Hein I” en «De Kegelclub der sociëteit Philhar- monie”, beiden van Tilburg, «De Vereeniging” van Utrecht en de «Sociélé Anonyme” van Woen- seL Op baan A werd de eerste korpsprijs behaald door -«Pas begonnen” te ’s Bosch en de tweede door «Grad-aus” van Amsterdam De eerste en tweede personele prijzen zijn behaald door de Kegelvereeniging te Rotteidam. Maandagmorgen werd T officieele vierdaagsche feest aangekondigd door een reveil militair van militaire muziekcorpsen aan de K. M. Academie en door saluutschoten. Ten 10 ure had de plechtige ontvangst aan het station plaats van de reünisten, waarna men in grooten, statigen optocht de stad binnenlrok, voor bij het hotel «de Kroon”, waar Prins Frederik der Nederlanden, die reeds Zondagavond aldaar was afgestapt, dezen zag passeeren; (de eerewacht bij den Prins wordt door cadetten waargenomen.) Op de K. M. Academie aangekomen, werden de reünisten daar plechtig ontvangen in de recep tiezaal der academie door den gouverneur, den luit. kol. Simon, in tegenwoordigheid van hoogo militaire en civiele autoriteiten. De gouverneur hield daar een kernachtige toe spraak. Ook Prins Frederik hield diep geroerd een aanspraak, waarin hij in herinnering bracht de oprichting der academie 50 jaren geleden en dat hij dit leest nu nog beleven mocht. De Prins sprak lang en gevoel vol; zijn rede werd met een onbeschrijfelijk enthousiasme begroet. Daarop had de plechtige aanbieding plaats van het huldeblijk, namens de oud-cadelten van het Ned. Ind. leger, door een deputatie van 10 hoofd- en andere Jli'eeiendn^%3et.cdar Ulv:éo<r-nrrerèu Yuu, -gekroond door een Indischen Leeuw, die een wapenschild omklemt, waarop de woorden Groet uit het Oos/en^staan. Vervolgens hield Prins Fre derik een revue over de cadetten. Ten 1 ure werd in de groote Hervormde kerk eene feestrede gehouden door dr. J. J. Hollander, hoogleeraar aan de K. M. Academie, terwijl al daar tevens eene feestcantate werd uitgevoerd door 250 executanten. Koor met orkest. De geheele stad is smaakvol versierd; vooral het feestterrein op de groote markt levert een fraai gezicht op. De algemeene illuminatiedoor goed weder begunstigd is op uitmuntende wijze ge slaagd. Het geiieel maakte een prachtig effect, hetgeen door het afsteken van bengaalsch vuur nu en dan nog werd verhoogd. Heel de bevolking was op de been. Vooral op de Markt zag het zwart van de menschen, in het bijzonder dan wanneer de muziekvereeniging «Gecilia” van Breda er zich deed hooien, het geen van 67 en van 8—9 ure plaats had. In den laten avond had een optocht plaats door de stafmuziek van het tweede regement huzaren, gevolgd door een aantal rijtuigen met feestvie renden. Huzaren te paard omgaven dezen stoet als lampiondragers. De tweede feestdag (Dinsdag) was gewijd ten eersten aan den allegorischen optocht!, de K. M. Academie van hej en voldoende is naar de opvatting van den com- van mandant, wien het oordeel over de wijze hoe te handelen is overgelaten. Bij paragraaf 8 protesteerde de heer Oldenhuis Gratama tegen de kleine bijdrage voor Suriname. Het geheele adres is, gelijk wij reeds in ons vorig nummer onder de telegrafische berichten hebben gemeld, aangenomen met 47 tegen 13 stemmen. DE PERS.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1