GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK: NIEÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE l No. 80. WOENSDAG N. 2 OCTOBER. r- De 3de feestdag te Breda, Woensdag, werd door schoon herfstweder begunstigd, zeer iufaar- advertentiën voor eiken regel meer fangrijk lager. Voor waarden Uitgever. UIT DE PERS. SM I.ft LIS COIR IVI. 1 i. e R I W M E X I. A XI). (1 0 a is f 10,200, M. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 5 1 e n ot dc u- ie >n sn id e it 2- ht o- e- if is d 5t Ie 9 16 1 4 16 8 8 8 '16 8 fc-’ 8 f 8 8 8 Ie Het Hand, bespreekt het wetboek van straf recht en de aanmaning door den heer Duller! tot de leden der Tweede Kamer gericht, dat bij de behandeling van dit ontwerp een andere wijze van werken aangenomen zal moeten worden dan in den regel gevolgd wordt.4 Het blad brengt daarbij in herinnering wal bij de samenstelling van het Burgerlijk wetboek (ruim 2000 artikelen) Wethouders voorn oemd, J. van DRIESSEN. Dc Secretaris W. van WANING Jr. Z. M heeft benoemd tot substituut-griflier bij de rechtbank te Heerenveen, den heer mr. baron van Stirum, advocaat te Haarlem, in de piaats van den heer mr. van Rbijn, op verzoek eervol ontslagen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven lol kosteloozs inenting en her- inenting. Sneek 1 October 1878. Burgemeester en van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromlrent te vernemen by den De verbindingsdam lusschen hel eiland Ame land en den vasten wal .s thans voltooid, cchrijft de Leeuw. Cour. Bij een den 23 dezer door den hoofd ingenieur van ’s rijks waterstaat en de beide arrondissements-ingenieurs gedane opneming van het werk is bevonden, dat de dam ruim voldoet aan de bepalingen der concessie. Op enkele pun ten was men nog bezig geringe verbeteringen aan te brengen, die binnen zeer korten tijd zullen zijn voltooid. De N. R. Ct. heeft in eenige artikelen de gev brekkige regeling der patentwet in ons tegen woordig belastingstelsel uiteengezet, daarbij be- toogende hoe zy, tot een werkelijke bedrijfsbe lasting uitgebreid, in een flink belastingstelsel past. Hel blad geeft thans een kleine schets ten beste van de wyze waarop hierbij te werk gegaan xou moeten worden. Het inkomen uit arbeid ontstaat óf alleen uit arbeid, óf uit vereeniging van arbeid en kapitaal te zamen. Tot de eerste calhegorie beheoren de burgerlijke en militaire betrekkingen, de beroepen 1 in loondienst bij anderen (directeuren, boekhou- j ders, enzof wel de geheel vrije betrekkingen (arts, advocaat, onderwijzers, enx.) Tot de tweede moeten gebracht worden de handels- en nijver- is geschied en hoe men toen, door eerst over «de heidsondernemingen, die winst geven zoowel door het kapitaal in de ondernemingen gelegd als door den arbeid van den ondernemer. in ’t eerste geval is de becijfering van het inkomen niet moeilijk en kan het rechtstreeks volgens een tarief geschieden natuurlijk zouden ook de gepensioneerden in de calhegorie begre pen moeten worden, daar hel pensioen niets an ders is dan een belooning voor vroegeren ar beid. Men zou bij deze afdeeling nochtans in ’t oog moeien houden, dat de bezoldiging geen zui vere winst is en ten deele moet dienen tol her stel van verbruikte arbeidskracht. Een som van f500 b. v. zou door alle klassen van het inko men moeten afgetrokken worden. De tweede cathegorie levert meer bezwaar op wijl hier twee elementen samenwerken, die elk afzonderlijk een beoordeeliug vorderen. In de eerste plaats het kapitaal, in de tweede de arbeid van den ondernemer. Het kapitaal, noodig voor de uitoefening van het bedrijf, is te schatten en zou overgelalen kunnen worden aan eigen aan gifte, ter beoordeeliug van een daartoe te benoe men commissie. De bepaling van het tweede element geeft de meeste moeilijkheid. Ter vast stelling van hel cijfer waarop het hier aankomt, heeft men zich de vraag te stellen, welke bezol diging den ondernemer zou worden leegekend indien hij als bestuurder der onderneming ware aangesteld. Dit cijfer is geheel afhankelijk van den omvang der onderneming, wijl de eene zaak door een goed opzichter te besturen is, terwijl de andere het voortdurend toezicht van een la- lentvol man eischt, die veelal niet dan tegen zeer hooge bezoldiging te verkrijgen is. Een tarief met klassen zou de taxatie van dit element kun nen vergemakkelijken. Het blad resumeert zijn betoog aldus: »Om het inkomen te bepalen uit burgerlijke en mili taire betrekkingen, uit beioepen in loondienst van anderen en uit de vrije beroepen, zou van den belastingplichtige een opgaaf gevorderd worden, die beoordeeld en zoo noodig gewijzigd moet worden door een c.minissie van deskundigen. Voor de begrooliug van het bedrijfskapitaal ware dezelfde weg te volgen. Het inkomen uit den arbeid van den ondernemer zelven bij onderne mingen met bedrijfskapitaal ware te begrooten door een commissie van deskundigen.” Ten slotte bespreekt de N. R. Ct. de vraag hoe hoog liet percentage-cijfer der belasting zou moeten zijn. Bij de paieiitwel heeft verinoede- lijk een heffing van 2 pet. op den voorgrond ge staan. Het is billijk dat hel inkomen, alleen uil arbeid voortgekomen, minder hoog belast worde dan dat uit kapitaal, en dus zou l'/2 pct. van die categorie voldoende wezen. Voor het bedrijfs kapitaal zou de belastingwet een vast inkomen van 5 pet. kunnen aannemen en voor het inko men een percentage van 2'/a pet. Een raming der opbrengst van deze belasting is moeilijk; ook de patentbelasting circa 3 mil- lioen kan in deze geen licht geven, wijl veel der kleine beroepen die nu hoog aangeslagen zijn, vrijgesteld zouden worden, welk nadeel echter zou worden gedekt door het bijdragen van de landbouwers, ambtenaren, enz. Zonder overdrij ving zou het cijfer toch allicht 4 millioen bedra gen. Door den Commissaris’ des Konings zijn be noemd tot leden van het college van Zetters der directe belastingen in Friesland, ter vervulling van de met 1 Januari 1879 openvallende plaat sen: in de gemeente Sneek, de heer G. A. Ver- wer, P. Binkes en H. Rinia Kingma. Een buitengewoon nummer van de Staatscou rant meldt: Zaterdag heeft te Arolsen de verloving plaats gehad van Z. M. den koning Willem III met H D. H mevrouw de prinses Adelaide Emma Wilhelmina Therese van WaldeckPyrmont, doch ter van Z. D. H. den regeerenden vorst van Wal deckPyrmont en van H. D. H. mevrouw da prinses Helene, geboren Prinses van Nassau. (Dit bericht ontvingen wij gisteren avond per telegraafte laat echter om het toen nog aan onze abonnés te kunnen meèdeelen.) vraagpunten van stellige wetgeving” te beraad slagen en de «beginselen van de ontwerpen” vast te stellen, tot een goed einde is gekomen. De meerder heid der kamer zal, naar ’t Hand. doét opmerken, ongetwijfeld met den wenk van den voorzitter volkomen instemmen en leering trekken uit de ondervinding, bij het Burgerlijk Wetboek opgedaan. Ook thans is voor een de gelijke behandeling de benoeming wenschelijk van een commissie van redactie, die het werk der at- deelingen voorbereidt door eerst de hoofdpunten van het verwachte ontwerp in de afdeelingen aan de orde te stellen en daarover dan de meening der geheele Kamer uit te lokken; voorts kennis neemt van de amendementen en ook daarover de meening der geheele Kamer vóór de openba re beraadslaging inwint en met de regeering in overleg treedt, en die ten slotte na de openbare behandeling de definitieve redaclié vaststek. Alle kleingeestige letterknechterij bij uitlegging van grondwet en reglement van orde behoort te wij ken voor het groote doel dat men zich te stellen heeft: een nationaal strafwetboek tot stand te brengen, en aldus een laak te vervullen, die zooals de staatscommissie terecht opmerkt meer dan zestig jaar is verwaarloosd «tot nadeel van het algemeen volksbelang, tot oneer van Nederland.” KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, gelet op de resolutie van den heer Staatsraad Gouverneur dezer provincie van den 14den September 1833 no 173/9551, maken door deze aan de belanghebbenden bekend: dat, ingevolge art. 27 der wel op het Personeel, van den 29sten Maart 1833 (Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is, aangifte te doen van de perceelen, die op den 15den Mei dezes jaars niet in gebruik waren, of, door eenen huisbewaarder bewoond zyndegedurende den loop van het dienstjaar ingebruik genomen of van mobilair voorzien werden van het aanschafïen van meer dere dienst- en werkboden of paarden, dan op den 15 Mei werden gehouden; en eindelijk van hel aanwenden tot belastbaar gebruik van zulke voorwerpen van de 5de en 6de grondslagen, als aanvankelijk tot onbelastbare einden aangelegd of gebezigd zijn, zoomede van paaiden die in den leop van hel jaar het tweede viertal hunner melk tanden hebben verloren Zullende de aangiften hiervan moeten geschie den ten kantore van den Ontvanger, alvorens die omstandigheden komen te ontslaan. Wijders wordt hierby herinnerd, dat, naar luid van art. 38 der wet van den 26slen Mei 1870 (Staatsblad no. 82), van alle gebouwen, welke nieuw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid worden, door de belanghebbenden binnen drie maanden na de ingebruikstelling dier perceelen, of nadat ze voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken, aan hel Gemeentebestuur aan gifte moet worden gedaan, daar bij 't verzuim dier aangifte wordt verbeurd de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de aangehaalde wet, Wegens die gebouwen zijn toegekend. Sneek-den 1 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. Dé Secretaris, W. van WANING Jn. Telken jare wordt in Belgie nog in September de herinnering gevierd der afscheiding van Noord- Nederland. Die feesten de Brusselsche Zweep noemt ze tweedachtsfeosten verwekken echter reeds lang die opgewektheid niet meer van vroe ger en de wensch wordt herhaaldelijk gehoord, dat zij afgeschafl mochten worden. Ziehier op welke wijze bovengenoemd weekblad zich er over uitlaat «Holland en Belgie hebben het grootste belang alle oude veten te vergelen en gezamenlijk, als kinderen van denzelfden Neerlandschen stam, on der het bestuur van twee verschillende gekroonde hoofden, in nauwe betrekkingen te leven. Sedert een tiental jaren is de Europeesche kaart totaal gewijzigd en alle volkeren van denzelfden stam neigen zich te iereenigen in ééne familie. Zoo ook mefeten Noord- en Zuid-Nederlanders alles aanwenden om in broederlijke eenheid te leven, ten einde hun onafhankelijk bestaan te verzeke- len en desnoods, zooals in de X\Ide eeuw, dat- geene te verdedigen, wat ons het meeste aan het harte ligt. «De tegenwoordige generatie beseft maar al te wel het nadeelige, ja, de ongegrondheid dier zoo gezegde nationale leesten. «Waarom jaren lang de wonde heropend, de tweedracht herdacht, die ten huidigen dag niet de minste reden van bestaan heeft Waarom niet liever verbroederd, zooals cp de letterkun dige congressen Dat zegt iedereen, dat denkt men in hoogere kringen en het moet bijgevolg niemand verwonderen, dat de zoogezegde nationale feesten van jaar tot jaar onbeduidender worden. Reeds dit jaar is de som der geldelijke toelagen verminderd, die daarvoor aan Brussel werd toe gekend, terwijl er toen op gewezen is, dal de Septemberfeesten in 1880 voor de laatste maal zullen herdacht worden. «Iedereen die belang stelt in de toekomst van ons land moet natuurlijk dit besluit toejuichen, want hoe meer Bolgie en Holland zullen verbroe deren, des te meer zal ons beslaan verzekerd worden, daar beide landen met vereenigde krach ten veel werk kunnen verrichten en desnoods een sterken vijand zullen verslaan.” Zaterdag vergaderde te Arnhem de Vereeniging voor Lijkverbranding. Een 40tal leden woonde deze algemeene vergadering bij. Prof. Tiele be kleedde het voorzitterschap en hield de openings rede, waarin er o.a. op gewezen werd, dat de tegenwoordige regeering in 't geheel niet geantr woord heeft op het verzoek om verbramling van lijken toe te staan. Behalve Amsterdam, Dord recht en Haarlem waren alle afdeelingen uitge- noodigd. Ee toestand der vereeniging is, in aan merking nemende de weinige onkosten die zij heeft, niet zoo gunstig als men wel zou meenen zij is toch nog niet in staat een crematie-oven op te richten, al had zij daar vergunning toe. Het saldo der rekening over 1877 bedraagt f1400, terwijl het fonds voor hjkovens gestegen is tot Een enkele crematie-oven kost echter minstens f7 al 8000 behalve de kosten van 't ontwerp en van den ondergrond, m. a. v. van het terrein. Op de uitgeschreven prijsvraag is slechts één antwoord ingekomen, dat niet bekroond kon worden, maar waarvan misschien een gedeelte dat over de lijkverbranding in Japan zal wor den opgenomen in de «Berichten en Mededeelin- gen.” Het voorstel van de afdeeling Leiden, om le den tegen minder contributie aan te nemen, werd ingetrokken. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeren dr. Campbell, Hooy- kaas Herderschee, De Loos, dr. Egeling, dr. Du pont, prof. Oudemans en mr. Karsten. De vol gende jaarvergadering zal te Utrecht worden ge houden. Om drie ure vereenigden zich vele le den tot het houden van een rijtoer door den omtrekeen gezellig diner besloot de bijeen komst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1