G1EEMTE EM HET 1RR0MNSSEHEMT SMEEK: NIEUWS- EM ADVERTENTIEBLAD VOOR DE No. 81. 1878. D R IE-E N-D ERTIGSTE J AARG A NG. ZATERDAG 5 OCTOBER. N. i ma- het b. e. wet hebben. De Willem Barends wordt eerstdaags TWEEDE KAMER. Amsterdam worden opgenomen. 30 10 4 Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. koop is door een steen in een der huizen eeuwigd. ïe 5B !d Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. an 79 D, er St. 10- let ar en ad n. ti de de üs d en rd. 2e O. 15. 68 m- 67 'ts I I <s b l 50 00 üe Willem nare nas wordt eerstdaags van haar pooltocht te IJmuiden binnen gewacht. Het vaartuig zal in conservatie op ’s rijks werf te ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Te Hoorn zijn twee huizen in de Hoofdsfraat voor afbraak verkocht, welke tusschen 1634 eu 1637, tijdens den toen beruchten tulpenhandel, gekocht werden voor drie tulpen. Deze koop is door een steen in een der huizen ver* Dinsdag en Woendag heeft de minister van waterstaat enz. met den commissaris des konings in deze provincie, verscheidene provinciale kana len in oogenschouw genomen, in verband met hel bij de Tweede Kamer aanhangige wetsont werp tot aanleg en verbetering enz. van kanalen in het rijk. Zij werden vergezeld door de hoofd ingenieurs van den rijks- en den provincialen waterstaat. Te Goirle by Tilburg is een persoon in hech tenis genomen, verdacht van eenige dagen ge leden een ander een slag op het hoofd met een billardstok te hebben toegebracht, waardoor de getroffene jl. Zaterdag zou zijn overleden. De heer van Swinderen, hel nieuw gekozen lid te Duckum, heeft zijne geloofsbrieven inge zonden. Tot syne toelating is in de zitting van De Standaard bevat een hoofdartike), dat aan de veranderde positie der anti-r evolutionair en, dank zy het volkspetitionnement, gewijd is, en welks styl en zeggenskracht doen vermoeden, dat dr. Kuyper weder de pen heeft opgenomen. De schrijver wijst er op, dat de anti-revoluti- onaire leden der Tweedo Kamer vóór het volks- pelitionnement wel wisten dat ze hun steun niet in, maar buiten het parlement moesten zoeken, dat de teedere belangen, waarmee tot zelfs aan de ministerstafel vaak gespot wordt, in den boe zem van het volk voor duizenden heilig waren maar zij konden niet weten dat zij de geestelijke woordvoerders en staatkundige vertegenwoordi gers waren van de helft der Protestantsche be volking. Na het bekend worden van dit feit kunnen de anti-revolutionaire leden in de Kamer niet in de oude '^positie blijven. Met ander bewustzijn, met hoogër moed, met krachtiger taal dan lot dusver, zullen zij in ’s lands raadzaal optreden. Hun positie is ongeloofelijk versterkt, en de algemee- ne malaise, waarmede het liberalisme in alle lan den van Europa, vooral op onze oostergrenzen, worstelt, komt hen daarbij te hulp. Deden zij het niet, het zou een kaakslag zijn in het aange zicht van »het christenvolk” en een dóórtrekken van de scheure, wier aanvang soms een enkel hachelijk oogenblik tusschen het ofticieele en het nationale deel van hel anti-revolutionaire volk is gezien. verder uitstrekkken dan tol het geven van derwijs aan die inlichtingen, waaradn hel leeren der taal op den voorgrond staat en onderwijs in de letterkunde óf in het geheel niet op zijn plaats is óf slechts een zeer onderge schikte plaats bekleedt. Hierin ligt, wat het taal kundig onderwijs betreft, het onderscheid tus schen de hoogere burgerscholen met driejarigen en die met vijfjarigen cursus. De houder van prkte A 'zal dus alle&n' ïiaar bèVoè^dheid hébben* waar van eigenlijk gezegd onderwijs in de let terkunde niet de rede is. Het bijkomend exa men in de theorie van onderwijs en opvoeding, dat art. 78 der wet op het middelbaar onderwys voorschrijft, zal niet gevraagd worden van den onderwijzersrang. Deze vrijstelling schijnt èn billijk èn overeenkomstig den geest van het tweede lid van bedoeld art. 78.” De invoering van dit ontwerp zal gelijktijdig met die der wet van 17 Aug. 1878 (Slbl. no. 127) plaats grijpen. jl. Woensdag besloten. Tot tweeden commiesgriffier is benoemd mr. G. H. Betz te 's Gravenhage met 29 van de 58 stemmen, tegen 23 op den heer jhr. mr. Klerck. Aan de orde zou zijn het opmaken der nomi natie voor den hoogen raad Eene motie van orde van den heer van der Werk werd echter aangenomen met 41 tegen 16 stemmen, om die nominatie uit te stellen tot na afloop der discus- sien over de StaatsLegrooting, daar uit die dis- cussien zou kunnen voortvloeien, dat deze Kamer, die bezuiniging wil, het aantal Raadsheeren in den hoogen raad en de Hoven niet tot het ximum wenscht uit te breiden. van veel gewicht voor de algemeene beschaving; de wet moet zorgen, dal die vorming voor de geneeskundigen niet geheel verloren gaat en dat kan geschieden door den studietyd van den toe- komstigen doctor te verkorten en het verkrygen van den doctorstitel gemakkelijk te maken. Men ontsla hem éën jaar vroeger van het gymnasi um en zorge, dat hij dan zooveel van de wis kunde wete, als noodig is voor zijn natuurkun dige studie aan de universiteit. Dit kan door een geschikte wijziging in hel gymnasiaal leerplan geschieden. De geneeskundige propaedeuse, die ten deele aan de universiteit is behouden, zal daardoor niet noodeloos verlengd wordenkomen de jongelieden één jaar vroeger aan de univer siteit dan hun tijdgenooten, zij zullen haar toch nog minstens een jaar later verlaten. Ook aan de universiteit moet, volgens prof. Donders, een verandering komen. Hij wenscht afschaffing, al thans wijziging, der geneeskundige staatsexamens en ontkent dat het behouden daarvan reeds bij de wet op het hooger onderwijs is beslist. Hij brengt de nadeelen van dit examen in herinne ring en acht het doctoraal examen, dat over prak tijk loopt, voldoende. Maar behoudt men ze dan moet dat practische deel uit het doctoraal examen verdwijnen, daar het toch bij het prac- tisch staats-examen terugkomt. Beter is helech ter, het staats-examen geheel door het faculteits- examen te vervangen. Het doctoreeren kon ook bevorderd worden, als men aan het doctoraat in de geneeskunde de bevoegdheid tot het uitoe- fenen der zuivere geneeskundige practijk (zonder heel en verloskunde) verbond In het stelsel van het ontwerp (gelijke eischen voor wel en niet gepromoveerden) gaat geheel op, dat men de zelfde lessen, dezelfde leermeesters en dezelfde examens invoert, maar dan knnnen alle pro gramma’s vervallen en is verwijzing naar het academisch statuut voldoende. Pindelijk komt de hoogleeraar op tegen de toelating van leerlingen der pro-gymnasia omdat zij te jong zullen zijn en te weinig gevorderd in de wiskunde, zoodat daarin weder een afzonder lijk examen noodig zal zijn. Beter is het, dat de jongelieden nog één jaar een volledig gyma- siurn bezoeken. In het Noorden lezen wij: Ons tegenwoordig ministerie krijgt het te kwaad met den heer van Houten, afgevaardigde uit Gro ningen. Deze dringt aan op herziening der kies wet en hervorming der belastingen. Men stelt het voor, alsof de heer van Houten alleen stond in den lande. De heer van Houten heeft een machtigen volkssteun achter zich Ook wij staan in dezen geheel aan de zijde van den heer van Houten. Meer geld in de kas te krijgen is dood eeuvoudig, maar om te belas ten wat eigenlijk allereerst belast moest worden de onbebouwde eigendommen, daarvoor deinst de regeering terug en zal zij blijven terugdeinzen, omdat de kieswet niet deugt, omdat het geld thans kiest: 1°. Herziening der kieswet. 2°. Hervorming der belastingen. Geene nieuwe belasting, maar hervorming der belastingen, dat moet het allereerste werk zijn. De onbebouwde eigendommen zijn 100 pCt. productiever geworden door handel en industrie, en nu zullen diezelfde onbebouwde eigendommen het kruidje-roer-mjj-niet blijven en juist alweer de handel zal belast worden. Ook wij komen hiertegen op met den heer van Houten, maar ook in dezen is het aan een doove- mansdeur geklopt, zoolang wij geen betere kies wet hebben. De Tweede en vooral niet de Eer ste Kamer is gezind om hervorming der belas tingen, met name op de onbebouwde eigendom- Tnen in te voeren. En toch, wij blijven met den heer van Hou- len hierop aandringen. De hoogleeraar dr. F. C. Donders heeft in een brochure zijn - denkbeelden uiteengezet over de van regeeringswege voorgestelde wijzigingen in de wet op de uitoefening der geneeskunde. Hij heeft daaraan toegevoegd een gewijzigd wetsont werp met memorie van toelichting, waarin o. a wordt voorgesleld, de staat-examens te doen af nemen door commissien, aan elke universiteit door den Koning jaarlijks te benoemen en be staande [gedeeltelijk uit leden der geneeskun dige en wis- en natuurkundige faculteiten, ge deeltelijk uit andere personen. De schrijver heeft ernstige bedenkingen tegen de voorwaarden, bij het ontwerp gesteld voor de verkrijging van den arts- of doctorstitel. Hij vreest dat het ontwerp het getal doctoren tot een gering cijfer zal terug brengen, omdat de studie voor deze, zonder ee- nig belangryk voordeel, langer zal duren, dan voor degenen, die aan een hoogere burgerschool zijn geweest. Een klassieke opleiding acht hy BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek herinneren, naar aanleiding van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134), aan de ingezetenen dat steeds aan degenen, die zich daarvoor aan melden ter Secretarie der gemeente, gelegenheid wordt gegeven tot kostelooss inenting en her- .ineMing. Sneek 1 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. UIT DE PERS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 6en November e, k. des voormiddags elf tot des namiddags één uur op het gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zynde de HeerenJetze Lijkles Bakkor,*'Hijlke Jariz- Kingma/’Pielaf FeAnema en Nocolaas Wilhelmus Jateobus-Catharinas de Voogt, of die dobr overleden -of andere oorzaken zullen zyn-Uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ieder-ter inzage ligt de Secretarie-der gemeente en dat de bezwaren tegen die lyst -gedurende acht, dagen, te rekenen van heJen, bij het gemeen tebestuur -kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Snedk een 4-October 1878. BurgeMeéstér en Het ontwerp tot aanvulling der wet op Middelbaar Onderwijs is bij de Tweede Kamer ingekomen. De voornaamste artikelen zijn Art. 4. Twee afzonderlijke akten van bekwaam heid voor het onderwijs in de Fransche, Dyitsche en Engelsche talen, worden verkrijgbaar gesteld, de eerste, akte A, ten gevolge van een examen in de taal, omvattende kennis der taal, uitspraak en spraakleerde tweede B, ten gevolge van exa men in de taal en hare letterkunde. Art. 6. De bezitter der akten A, in art. 4 vermeld, is bevoegd tot het geven van schoolon derwijs aan alle scholen van lager- en middelbaar onderwijs, met uitzondering der hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus, de bezitter der acte B, in art. 4 vermeld, heeft gelijke bevoegd heid als aan den bezitter der akte, ingevolge art. 77 der wet van 2 Mei 1863 (Stbl no. 50) ver kregen bij die wet of andere wetten, is toege kend. Omtrent de examens A en B wordt in de me morie van toelichting het volgende gezegd Het examen voor de akte B behoudt den omvang dien het thans heeft, overeenkomstig het pro gramma L, bij het koninklijk besluit van 2 Febr. 1864 vaslgesteld. Hy, die hel met gunstig ge volg aflegt, bekomt dezelfde bevoegdheid als de tegenwoordige bezitter der ingevolge art 77 der wet op het middelbaar onderwijs verkregen akte. Hel examen A zal minder omvatten. De be voegdheid, daardoor te verwerven, zal zich niet on- aan- het KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten a. dat tot gaarder der Marktgelden wegens het gebruik van de Veemarkt in deze gemeente, voor het jaar 1 October 18781879, op nieuw is aangesteldF. W. Fokke dat de betaling der marktgelden moet plaats hebben, alvorens het vee tol de markt wordt toegelaten en c. dat de toegang naar de veemarkt is 1°. aan de Grachtzijde, uitsluitend voor het met schepen aangevoerd wordende vee, en 2°. aan de oostzijde, komende langs hel klok huis, voor het overig vee wordende alle aan brengers van vee gelast de gemaakte afsluitingen te eerbiedigen en zich slechts <»p de voorgeschre- vene wijze en de opgegeven plaatsen toegang tot de veemarkt te verschaffen. Sneek den 4 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. i. SXIJkilS (01RAST. 50 '0, 10. iO; ik. *S d. B 1 IV Si E X I. AMD. M. s zo t .0. ste i i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1