GEMEEATE EN flET ARRONDISSEIENT SNEER. NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE 1878. No. 82. D R I TC-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. 9 OCTOBER. WOENSDAG iN. I .f 4 4 SM'FKIiR (OIRAVI. JO. for .7.^7. urn »f a de tweede uw BIIXNEXL AND. Ouder verdenking van poging tot Doord op *t begrip inkomen voorlil, treft Jen Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. on- Af- Lil ian «e- Ke il o U. len ten en 'in de ire- van lent wie, uit. der alk 9 an- ier- nts te htg Lu- ran te Hel besluit van de Tweede Kamer, om het kie zen van caudidaten voor den Hoogen raad uit te stelien mot ’t oog op mogelyke bezuiniging, wordt A M. ft. !4. ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. De telegraaf bracht ons gisteren avond het bericht, dat de minister van Oorlog was over leden. Ook in de Leeuw. Crt. van heden vin den wij onder de telegrammen hetzelfde treuri ge nieuws vermeld. In een heden bij ons ont vangen telegram (zie hierachter) wordt dit be richt echter gelukkig tegengesproken. TWEEDE KAMER. In de gisteren (Maandag) gehouden zitting, werd mr. Betz beëedigd als tweede commies-grifiier. Ingekomen waren eenige ontwerpen, waaronder dat tot bevordering van den aanvoer van vrije arbeiders in Suriname, en dat houdende mede- deeling van hel voorgenomen huwelijk des Ko- nings met prinses Emma van Waldeck-Pyrmont. Tegen heden zijn de Vrijdag niet-behandelde ont werpen aan de orde gesteld. 13/ '1 o 's 4 I )9 pt. Ibe or- iw, na. rd- kje dv. 3U- stje 'an Itje tra en erd Men laat korting toe voor kinderen op de a. dal tot gaarder der Marktgetuen wegens i het gebruik van de Veemarkt in deze gemeente, j voor het jaar 1 October 18781879, op nieuw is aangesteld F. W. Fokke b. dat de betaling der marktgelden moet plaats hebben, alvorens het vee tol de markt wordt toegelatenen c. dat de toegang nair de veemarkt is 1°. aan de Gracht/.ijde, uitsluitend voor het met schepen aangevoerd wordende vee, en 2°. aan de oostzijde, komende langs het klok huis, voor het overig vee wordende alle aan brengers van vee gelast de gemaakte afsluitingen te eerbiedigen en zich slechts i«p de voorgeschre- vene wijze en de opgegeven plaatsen toegang tot de veemarkt te verschaffen. Sneek den 4 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. De heer A. Beeloo, oud inspecteur van ’t lager onderwijs in Noordhoiland, ridder der orde van den Nederlandsche Leeuw en van de Eikenkroon, is in de vorige week te Rotterdam overleden. Hij bereikte den ouderdom van 80 jaar. Niet alleen op 't gebied van *t onderwijs, maar ook op dat onzer letteren nam de overledene een eervelie plaats i In ’t jongste Gufsnommer bespreekt prof. Buys te Leiden een tweetal brochures aan onzen ge meentelijken hoofdelijken omslag gewijd, de een van den heer Hartman te Goes, en de tweede van mr. Van Cappelle te Arnhem. Beide brochures hebben, naar de hoogleeraar doet opmerken, le mérite de l’apropos, nu de sterk klimmende behoeften der gemeenten dwin gen om, zooals de jongste troonrede het uitdruk te, »op .versterking der middelen ernstig bedacht te zijn.” De gemeenten worden, willekeurig of onwillekeurig, naar een belasting op het' inko men voortgedréven, maar staan daarbij voor tal van bezwaren in de praclijk, welke zoo al niet onoplosbaar schijifen, dan toch niet op algemeen bevredigende wijze uit deu weg geruimd kunnen worden. De schrijver laat zich over die practische be zwaren niet verder uit, maar bepaalt zich in de eerste plaats tot eenige algemeene opmerkingen, naar aanleiding der bonte verscheidenheid die bij de regeling van dit onderwerp wordt bespeurd. Opmerkeljjk is de lankmoedigheid in deze door de regeering getoond, waar zjj niet schroomt heden goed te keuren, wat zjj gisteren bepaald afgekeuid heeft. Zjj heeft er geen bezwaar in gevonden misschien een 20lal definities van het zelfde begrip en daaronder niet weinige die el kander uilsluiten, goed te keuren. Hier b.v. is het veroorloofd bij de bepaling van het inkomen men aan in schier alle andere artikelen welke een belasting-verordening plegen uit te maken. eene plaats, maar verbiedt ze op de anderemen maakt nu eens en zeer terecht onderscheid tusschen de inkomsten uit kapitalen voortvloeien de en die welke enkel het product zijn van ar beid, maar bekreunt zich elders om soortgelijk verschil niet. Kortom er heerscht geen gelijk heid. In de tweede plaats bespreekt prof. Buys meer in ’t bijzonder de regeling zooals ze thans te Arnhem heerscht, een regeling die z. i den toets der critiek niet doorstaan kan. Te Arnhem heeft men hetzelfde ondervonden wat in tal van ge meenten ondervonden is, nl. dat de opgaven der belastingschuldigen weinig vertrouwen verdienden. Men heeft scherpere contróle ingevoerd, te ver geefs men heeft in algemeene openbaarheid heil gezocht, maar ook hierin geen afdoende verbete ring gevonden. Toen de raad daarop verschil lende aanslagen verhoogde, beriepen de betrok kenen zich op Gedep. Staten en deze gaven als hun gevoelen te kennen, dat de opgaven der be lastingschuldigen als juist moesten worden aan genomen, tot het bewijs van hare onjuistheid ge leverd was. In de meeste gevallen was de raad hiertoe niet bij machte, en de requestranten won nen het pleit. Nu bedacht de raad iets anders. Men brak met het stelsel van eigen aangifte en bepaalde dat alle belastingschuldigen ambtshalve naar hun zuiver inkomen zouden worden aan geslagen. Wel zouden zij moeten opgeven hoe hoog zij meenden te moeten worden aangesla gen, maar dit cijfer zou voor den aanslag niet bindend zijn. Ook hiertegen zijn van hooger- hand bedenkingen geopperd en de raad is ver plicht geweest die eigen opgave te laten verval len het eerste deel van het systeem is echter ingevoerd. Nu is de toestand zoodanig, dat de belastingschuldige op het aanslagbiljet vermeldt: naam, woonplaats, ouderdom en beroep, de na men der bij hem inwonende personen, benevens het cijfer der kinderen welke te zijne lasten ko men en met deze gegevens bepaalt het gemeen tebestuur het zuiver inkomen. Bij dergehjke re geling denkt men onwillekeurig zegt prof Buys aan'zekere rekenproblemen, waarbjj men uil de hoegrootheid van de bemanning van het schip en den naam van den kapitein, de lengte van den grooten mast moest afleiden. ’t Kan niet ontkend worden dat deze regeling waar de bewijslast voor de onjuistheid van den door den raad gedanen aanslag op den be lastingschuldigen wordt overgebracht uitste kend moet genoemd worden als men het ideaal eener belastingheffing zoekt in het meest moge lijke gemak voor de administratiemaar hooger eischen stellende, verdient het stelsel onbepaalde afkeuring. Immers bij de heffing van een hoof- deljjken omslag dient men le rade te gaan met het vermogen van de burgers en dus in de eer ste plaats op hun inkomen te letten. Men kan tot de kennis daarvan komen óf door eigen aan gifte, óf wel uit zekere waarneembare gegevens het vermoedelijk cjjfer opmaken. Het laatste mid del werd het eerst aangegrepen, maar voldeed niet. Toen ging men tot het eerste, den konink lijken weg, over. Een eerste vereischte hierbij is echter geloof in de opgaven, en waar dit ont breekt, zooals nu te Arnhem, is het ónmogelijk dien weg verder te bewandelen. Wat doet men dan nu? Men gaat terug tot hel oude, in 1865 veroordeelde stelsel en gaat over tot schatting, schatting naar gegevens die niet aanwezig zijn. De stemmen zijn omgekeerdvroeger moesten de bestuurders vertrouwen op de belastingschul digen en nu de belastingschuldigen op de be stuurders. Vroeger vertrouwde men dut de bur gers zouden zeggen wat zij weten, en nu dat de bestuurders zullen raden wat zij niet weten, De hoogleeraar wijst er nog op, dat de bezwa ren van dit nieuwe stelsel in de eerste jaren niet zoo bijzonder groot zullen zijn, wijl men zich nog van de oude kohieren kan bedienen maar als er eenige jaren verloopen zjjn, is dit niet meer mogelijk, en men staat voor een aan slag die alleen op de fantasie van de bestuur ders steunt. Zeer te verwonderen is het dan ook, dat het departement van binnenlandsche za ken zulk een stelsel heeft goedgekeurd, wijl het gesteld men wil hel verkeerd toepassen ’t geen in kleine gemeenten zeer licht mogelijk is tot groote onrechtvaardigheden kan leiden waartegen het beroep op Gedep. Staten weinig waarborg geeft. Het is een machtige stap ach terwaarts, een terugkeer tot den toestand die vóór 1848 op ’t platteland vrij algemeen bestond. Wettelijke regeling kwam toen, ook waar het plaatseljjke belastingen gold, in de eerste plaats van vroegere willekeur. Dit stelsel zou de oude willekeur weder invoeren. In ’t slotwoord, aan ’t artikel toegevoegd, wijst prof B. op de mogelijkheid, dat het plaatselijk belastingstelsel allicht meer dan één wijziging zal moeten ondergaan als tot versterking der rijks- middelen overgegaan wordt, waarbij dan de vraag overweging verdient, of het werkelijk noodig is dat de gemeenten op den duur, ter voorziening in hare behoeften, hoofdzakelijk op eigen midde len steunen. Het heffen van opcenten op de verschillende rijksmiddelen mits deze beter ingericht zyn dan nu zou trouwens voldoen de zijn, mits de wet bepaalde in welke verhou ding de verschillende middelengrondbelasting, personeel en belasting op het vermogen tot de geheele som behooren bij te dragen. Zoo zou wel de plaalsehjke financiekunst in hare vrijheid belemmerd worden, maar een wezenlijk nadeel voor de burgerij zou dit, naar allen schjjn, niet wezen. n lig T- lie n- en hij st. lie en :ht :ht ng en alle sommen af le trekken die men aan anderen ten behoeve van hun onderhoud atstaatdaar mag men alleen die buiten rekening laten, welke men volgens de wet verplicht is te verstrekken; elders wederom wil men van aftrek uil dien hoof de mets weten. Dezelfde verscheidenheid, diebjj de bepaling van door onderscheidene bladen besproken. Het Hand, geeft toe, dat de zuinigheid een der eerste regelen is van een goed financieel beheer, mits zij niet ontaarde in bezuinigingswoede Men moet niet in den blinde trachten naar verminde ring van het eindcijfer der begrooting, alleen om hoogere lasten te voorkomen. De zucht tot. be zuiniging, die de Tweede Kamer thans bezielt, zal, naar het blad vertrouwt, geen andere betee- kenis hebben, dan het weren van nuttelooze nilgaven, maar niet uitloopen op stilstand, het nalaten van de noodzakelijke verbeteringen op verschillend gebied. Toch is er eenige reden om te waarschuwen tegen de mogelijkheid, dat stren ger toezicht leiden zal tot kleingeestige beknib- belarij op de begrooting, In de afdeelingen toch is vooral op bezuiniging aangedrongen op justi tieel gebied? Reeds nu zijn er rechtscolleges, waar de processen eindeloos lang duren omdat de pleitdagen reeds maanden vooruit bezet zijn. Dat zal niet beter worden, wanneer men het aantal der rechters vermindert, om zoodoende eenige duizenden guldens te besparen. Ook hier denke men aan het spreekwoord, dat de zui nigheid wel eens de wjjsheid bedriegt. In *t zuinigheidssysteem past de zitting der Ka mer van gisteren vrij slecht, merkt het blad nog op. Een heele bladzijde der Handelingen zal gewijd moeten worden aan de niet doorgegane zitting, en de begrooting zal met noodeloos druk werk worden bezwaard, gezwegen nog van de an dere kleine onkosten, die aan elke vergadering verbonden zijn! Misschien echter nemen de af wezige leden die uitgaven voor hunne eigen re kening. De Arnh. Cour hoopt dat de penny-wijsheid niet door pounds-dwaasheid gevolgd worde. Het blad voegt er nog bij«Opmerkelijk is het, dat deze eerste besparing op de kosten der rechter lijke macht afkomstig is van den heer Van de Werk, aan wien, toen hij de candidatuur voor de 2e Kamer had aangenomen, werd gevraagd, of iemand tegelijk werkzaam kan zijn te 's Gravenhage als lid der Kamer en te Rotterdam als substituut-officier van justitie. De heer Van de Werk toont dat dit kan en dat, al brengt men een groot gedeelte van 1 het jaar te ’s Gravenhage door, men terzelfder tijd het parketwerk te Ro’térdam kan bijhouden. Is dit, in verband met de toelichting van den heer Van de Werk, niet een wenk aan den mi nister van justitie, dat ook onze parketten, te weelderig bezet zijn, dat althans aan het parket te Rotterdam ten minste één subslituut-officier zeer goed kan gemist worden Indien de mi nister aan dien wenk gevolg geeft, en eervol verleend ontslag aan een der substituten], klimt de bezuiniging van f 5000 tot f 8000. UIT DE PERS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te weten dal tot gaarder der Marktgelden wegens De heer mr. S. van Houten wijdt een artikel in ’t jongste nommer van de Vragen des Tijds aan het proces dat Engeland is gevoerd tegen Charles Bradlaugh en Annie Besant, naar aan leiding van de uitgave van Fruits of philosophy Men weet dat het geding eindigde met de nie tigverklaring der akte van beschuldiging, zoodat de vrije verkoop van *t werkje bleef toegelaten. De heer Van Houten vestigt in ’t uitvoerig ver haal dat hij van hel proces geeft, vooral de aan dacht op de edele beginselen waarvan èn de heer Bradlaugh èn mevr. Besant bij hun strijd tegen bepaalde maatschappelijke instellingen en overtuigingen uitgaan. In de inleiding van het’ artikel, dat 1 tot titel draagt Kettervervolging in Engeland zegt de schrijver het volgende «Wanpeer later de hervorming van de 19e eeuw een voldongen feit zal zijn en haar ge schiedenis bij het licht harer uitkomsten zal wor den beschreven, gelijk thans die der 16e eeuw, zullen de thans in Engeland gevoerde procedures ongetwijfeld een ruime plaats innemen., als een der sloutste pogingen, om haar voortgang te stui ten, en om de vrijheid der gedachte en der pers te breidelen. En de nazaat zal hard oordeelen over de onverschilligheid, waarmede de liberalen van dezen tijd zulke vervolgingen hebben aan gezien, en over de bekrompenheid van sommi gen die haar aangemoedigd, althans daaraan den moreelen steun hnnner goedkeuring hebben ge geven.”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1