GEBEENTE Eft HET ARRONDISSEMENT SNEER J MEÜWS- BN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1878. H aren va* DRI B-E N-D E RT 1 Q 12 OCTOBER. ZATERDAG Oost •"■I No. 83. 0,00 r32. 5. !V. van UIT DE TWEEDE KAMER. gram. BIXXE5L AND- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 60 ƒ90 stuk. >erd neren .rden. ƒ30 7,00. latste 8,50 ',50. De 7,50 7,00 8,00; >5,- 2e 3,50. ƒ34. MM in der ers, ver- I )o«- fini- ?or- rjjk- iken ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, wer- stond dan thans. »En uit is hel volkspetitionnement zoo op geen voeten of vaam, dat ons volk vast besloten is, in steeds aangroeienden getale zoolang telkens, op allerlei manier en onder allerlei vorm, met zijn glorieuse petitie aan de deur van onze macht hebbers te komen aankloppen, tot recht weer recht worde en God weer tot zijn eere kome in ons oude goede Nederland., «We weten zeer wel, dat het daarbij allereerst op geven, aldoor geven en geven met al milder hand zal aankomen, maar tot dat offeren van ons koper en ons zilver, van ons goud en onze sie- radiën, zijn we bereid. »Want dat verarmt ons niet, maar verrijkt ons in zedelijken zin en vermindert de kansen voor ons Christenvolk om in de dienst der wereld en der ijdelheden meê te doen. nSlechts zal het er maar op aankomen of het onzen raadslieden onder de broederen gegeven wordt, ook verder op even voortreffelijke wijze als dusver dit volkspetitionnement te leiden. »Wat er ons van ter oore kwam, geeft daar hoop op. »0ns dunkt, dit staat vast, zoo min onze va deren na het indienen van hun petitie te Brussel ophielden Geuzen te zijn, zoo min houden wy op en corps voor een school met den Bijbel te ageeren, omdat de eerste uitgave van onze peti tie op hel Loo ligt.” De Standaard zegt: Volkspetitionnement. »Twee denkbeelden dienen van meet af in hun loop gestuit; het eerste alsof de onderwijskwes tie opgelost en het tweede alsof het volkspetiti onnement afgeloopen ware. Opgelost is de onderwijskwestie zoo weinig, dat de volstrekte onhoudbaarheid van al het dusver geregelde nooit helderder in het licht Door het hoofdbestuur van Volksonderwijs is een circulaire aan de afdeelingen verzonden waarin op nieuw op ijver voor de volksschool wordt aangedrongen. Wel is in de nieuwe wet op ’t lager onderwijs de vooruitgang onmiskenbaar, maar er is nog meer te doen overgebleven. Waar de wet bijv, zelfs ten aanzien van de verhoogde minimumbezoldigingen een ruimen overgangstijd heeft gesteld, dient er met klem op te worden aangedrongen, dat de gemeenten hel einde van dien termijn niet afwachten om doortastend te handelen. Waar de wettelijke voorschrif ten ontoereikend zijnmoeten de bestuur ders der gemeenten overtuigd worden, dat het belang der zaak meer eischt dan de wet gebiedt. Waar de invoering van den leerplicht voorshands een vrome 'wensch blijft, moet het getrouwe en langdurig schoolbezoek door alle andere midde len in de hand gewerkt worden en verdient het bijzondere aandacht, dat thans de gemeenteraden, voor zoover dit niet bij de wet-Van Houten is geschied, verbodsbepalingen kunnen vaststellen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 12 jaren. Het voorbereidend onderwijs bleef ongeregeld, maar behoort toch overal onder het bereik der bevolking te worden gebracht, evenals het her- halings- en voortgezel onderwijs, dal de wet gever »voor zooveel doenlyk” georganiseerd wenscht te zien. De bevordering van velerlei, dal het nut der volsschool moet helpen verhoogen - men denke slechts aan schoolbibliotheken en schoolspaar- banken ligt op den weg van gemeentebestu ren en particuliere krachten. Niet ’t minst eindelijk is er ook voortaan be hoefte aan de verspreiding van gezonde denk beelden omtrent onderwijs en opvoeding bij de groote menigte, opdat vooroordeelen bestreden, dwalingen uitgeroeid worden, en die vruchtbare samenwerking tusschen school en huis ontsta die een waarborg voor de toekomst wezen moet. VERGADERING /van den Gemeenteraad van Sneek, aalerdag den 12 October 1878, ’s voorm. 10 uur. Punten ter behandeling I. Resumtie der notulen. 2f Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomeh stukken, enz. 3. Benoeming van Leeraren aan het Gymna sium. 4. Verzoek van dr. A. G. Kok, om ontslag als lid der Plaatselijke Schoolcommissie en als lid der commissie van loezicht op het Middelbaar Onderwijs. 5. Adres van W. Zeilmaker en 5 anderen, tot I bekoming van betere verlichting nabij hunne wo- j uingen. 6. Verzoek van mr. J. W. J. de Vos van Steenwijk te *s Gravenhage, om schadeloosstelling wegens afgraving in den jare 1877 aan het land 'zijner dochter, onder Leeuwarden. I 7 Adres van J. J. van Velzen, tot bekoming jjner gewone jaarlyksche toelage over 1879. 8. Verslag der betrokken Raadscommissie over de door haar onderzochte Rekeningen en begroe tingen. 9. Voorstel om de belasting voor het gebruik ran de wateren, kaden en wallen, by gaardering Ie doen innen. 10 Voorstel betreffende het gebouw te be stemmen voor Gymnasium. II. Voorstel tot uitbreiding der gemeente-gas- fabriek. 12. Voorstel tot afgraving van een gedeelte Bolwerk en tot uitvoering van daarmede in ver band slaande werken. 13. Gemeente-begrooting voor 1879. KENNISGEVING. ‘S BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, doen te weten a. dal tol gaarder der Marktgelden wegens hetbe' gebruik van de Veemarkt in deze gemeente, Ivoor het jaar 1 October 18781879, op nieuw ***J" is aangesteld F. W. Fokke ra.ii De heer van Swinderen is in de zitting van j. I. Dinsdag beëedigd en toegelaten. Aangeno men zyn naturalisatie ent werpen en die betreffen de eene dading met de reedery van het schip «Quintet,” een grensverandering van Hekelingen en Indische credieten voor 1876/77 De Kamer heeft in hare zitting van jl. Woens- *t Bin- dag eenparig aangenomen het ontwerp tot goed- .0 gram keuring van hel huwelyk des Konings. 1 Daarna is behandeld hel wetsontwerp regelen waarom het rijkstoezicht en de rijkszorg bij het spaarwezen wenschelijk zijn en weerlegt eenige bezwaren, ook van technischen aard, die tegen de invoering van postspaarbanken worden aange voerd. Mocht de regeering uit zuinigheid er zou den toch meer ambtenaren voor de posterijen moeten aangesteld worden tegen de invoering van den maatregel opzien, dan waarschuwt de schrijver tegen een zuinigheid die de wijsheid zou bedriegen. Hij doet dit in de volgende bewoor dingen «Teen dezer dagen de Fransche minister van financiën, Léon Say, de groote uitgaven zijner regeering voor nieuwe openbare weiken verde digde, was zijn krachtigste pleitgrond deze ^Com ment pourriez-vous concevoir un ministre des finances, qui ne fonderait pas la richesse du bud get et du trésor sur la richesse du pays On ne peut avoir un budget riche dans un pays pauvre, et Ie premier besoin du ministre des finances est que la richesse se développe.” Gul den woorden voorwaar, die des sprekers ambt genoot in Nederland ongetwijfeld gaarne lot de zijne maakt, maar die dan ook ten volle van toe passing zijn op de zaak, die ons bezig houdt, al is deze uit een financieel oogpunt van vrij wat geringer omvang en beteekenis. In negen van de tien gevallen staat sparen gelijk met het sta ken van uitgaven, die het levensgeluk verwoesten in plaats van de kracht des levens te verhoogen; de werkman, die den weg naar de spaarbank vindt, brengt er het geld, dat anders voor een goed deel glijden zou in de lade van den kroeg houder een groot, maar tevens een waar woord is het, dat hij, die spaart, een gered man heeten mag zou het dan niet strekken tot verhooging van de werkkracht des volks, dus rechtstreeks en zijdelings lot vermeerdering van den rijkdom der natie, indien de spaarzaamheidszin werd aan- gewakkerd en alom gelegenheid vond zich te ui ten Is het dan niet èn een groote mate van krachtsinspanning èn luttele geldelijke offers van de zijde van den staat waard, daartoe Hen besten weg te wijzen, dien hij alleen effenen kan Bo vendien, waarlijk niet enkel stoffelijke belangen staan hier op het spel. De dagen, toen men durfde te glimlachen om de onheilsvoorspellingen van hen, die ernstige sociale gevaren in de toe- komst lazen, zijn voorbij. De teekenen des tijds, die slechts door den blinde onopgemerkt kunnen blijven, zijn daartoe te waarschuwend geworden. De oorlogskreet van Karl Marx, nu onlangs weder te Amsterdam met nadruk aangeheven»De protetaners. hebben niets te verliezen dan hun ketènen,” mogen den meesten nog zpo bombas tisch dunken, toch staat zij in vlammend letter schrift op de wanden van ons maatschappelijk gebouw te lezen. Zoolang daarin de overgroote meerderheid voorlleeft van den eenen dag op den anderen, niets zijn eigendom noemend, staat dat gebouw boven een vulkaan, die het op zijn grond vesten kan doen wankelen. En een diepe waar heid ligt in de beweegreden, ten gunste der rijks- spaarbank door de Duitsche postadministratie aan gevoerd «Zij zouden van groote beteekenis zijn ook uit een politiek oogpunt, omdat zy een nieu wen gemeenschapsband zouden doen ontslaan tusschen de ingezetenen des rijks.” de de voorwaarden tot verkrijging der bevoegd heid van arts enz. Bij het algemeen debat be loofde de Minister ran Binnenlandsche Zaken aan de heeren Rombach en Idzerda, te zullen nagaan in hoever door ondersteuning van de Regeering een tweede kweekschool tot opleiding van vroed vrouwen zal kunnen worden gevestigd te Rotter dam. Tegenover den heer Saaijmans Vader ver dedigde de Minister het algemeen beginsel der wet namelijk den toegang tot de universiteiten te vergemakkelijken, zonder de kennis der ge neeskundigen te verlagen. De art. 13 zijn aangenomen. Art. 4 laat tot het afleggen van het eerste natuurkundig examen aan de hoogeschool hen toe, die óf vier jaren de cursus van een gymnasium hebben gevolgd óf het eind-examen der hoogere burgerschool heb ben afgelegd, of op andere wijze geloond hebben genoegzaam te zijn voorbereid. De heer Mees stelde als amendement voor, voor de gymnasiasten bovendien te vorderen een examen in de wiskunde. De heer Godefroi was tegen het artikel, daar hij klassische opleiding niet noodig achtte. De heer Lenting is tegen het amendement, als zijnde geen verbetering. De heeren Rombach en Idzerda zijn voor het artikel, als beantwoordende aan het doel ver meerdering van geneeskundige hulp. De heer Roëll deelt de bezwaren der facultei ten. De heer van der Kaay is voor het amende ment. De Minister verdedigde het artikel, dat alleen de toelating van den arts in overeenstemming brengt met de wet op het hooger onderwijs De toekomstige artsen moeten zelf zorgen voor aan vulling van het ontbrekende om het eerste na tuurkundige examen te kunnen afleggen. Het amendernent-Mees acht de Minister omverwerping van de wet op het hooger onderwijs. De heer Godefroi stelde als amendement voor de bevoegdheid, voor vierjarige gymnasiasten en pro-gymnasiasten voorgesteld, geheel te doen ver vallen. De Minister bestrijdt beide amendementen. Het amendement-Godefroi wordt verworpen met 50 legen 7 stemmen het amendement-Mees met 48 tegen 9 stemmen. Art. 4 is onveranderd goed gekeurd, evenals de overige artikelen. Het geheele ontwerp is hierop aangenomen met 56 tegen 1 stem. De Kamer is hierna op recès gescheiden. Oct ii’z, 4’/< 14’/,» 19’/,. 51/i. >2% lO'/4 10 70'/4 l7‘/a 2,09 Vs b. dat de betaling der marktgelden moet plaats hebben, alvorens hel vee tot de markt wordt toegelaten en c. dat de toegang nair de veemarkt is 1°. aan .dp Qrachi/ijde, uitsluitend voor het met schepen aangêvóerd wordende vee, eq-.,^. 2°. aan de oostzijde, korhende kings het klok huis, voor het overig vee wordende alle aan brengers van vee gelast de gemaakte afsluitingen te eerbiedigen en zich slechts op de voorgeschre- vene wijze en de opgegeven plaatsen toegang tot de veemarkt te verrehaffen. Sneek den 4 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, van DRIESSEN. Be Secretaris, W. van WANING Jr. UIT DE PERS. De heer mr. A. Kerdijk heeft in *t jongste nom- mer van de Vragen des Tijds een artikel ge schreven onder den titel »een oude eisch”, waarin krachtig wordt aangedrongen op het in ’t leven roepen van postspaarbanken. Hij brengt hulde aan ’t geen op ’l gebied van ’t spaarwezen door de maatschappij »tot Nut van ’t Algemeen” is gedaan, en ook aan de bedoelingen van den mi nister Van der Heim, bij het in ’t leven roepen vau het besluit in zake de spaarbanken. De or ganisatie, toen in werking gebracht, blijkt echter niet afdoende le zijn, althans er is zoo goed als geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om door middel van de postkantoren gelden te be leggen bij verschillende spaarbanken. Dit kan ook moeilyk anders zijn, meent de heer K., met *t oog op den omslag aan de verzending verbon den, en de niet onbeteekenende onkosten, vooral bij kleine sommetjes. Alleen door invoering van de rijksposlspaarbanken is een werkelijk goed ge heel te verkrijgen. Hij zet daarop meer in den breede uiteen 91HUT. SMIhlK s= nclit tuurt io en ene* Cru DAM.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1