NIEUWS-1ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEKJ No. 85. D R I E-E N-D E R T I O S T E J 1878. ZATERDAG 19 OCTOBER. N Q. I t De kweekschool voor machinisten te Amster- 4-- - i» I t SMIhiR (09RUT. r UIT DE PERS. wijlen den heer 1948 stukken op f20,000 geschat. k. lilAX E A E A W». M. I e Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. waar- een Naar men wil zou tijdens het verblijf te Am sterdam van Z M. den Koning en H. M. de Ko ningin, na de voltrekking van het huwelijk het gefaeele. regiment grenadiers en jagers in de hoofd stad garnizoen moeten houden. De nieuwe vereeniging: Het Nederlandsche Tooneel, heeft zich geconstituteeid. Zij zal dezer dagen haar bestuur kiezen. van De ver- r- rt le 1 d« ti er in d. 10 4 a 0; o te 4. Het bericht van de Amst. Ct. wordt bevestigd, zegt het Vad. Het huwelijk des Konings zal medio Januari te Arolsen worden voltrokken. den betrekkelijk geringen tijd dien genoemde trein aan het traject UtrechtArnhem besteedt, daar deze trein aan alle stations ophoudt en toch slechts één uur en tien minnuten aan den afstand van Utrecht naar Arnhem besteedde. Naar wij vernemen zal deze trein met de nieuwe remin- richting dagelijks dienst doen tusschen Amsterdam en Emmerik. ie i» De eerste trein, die Dinsdag morgen van Lei den zou vertrekken langs de Maandag geopende lijn LeidenWoerden, is ontspoord. De draai schijf was niet zuiver gesteld en sloot niet aan de rails van den weg aan; dientengevolge liep de locomotief een paar meters in het zand. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. pel van het regiment grenadiers heer Nicolaï heeft de nalatenschap, bestaande uit 1948 stukken op f20,000 geschat. Door de Nieuwe of Litteraire Sociëteit te Den Haag is ingeschreven voor f 5000door het Zoölogisch Genootschap aldaar voor f 2000. Het proces van den eigenaar van het hótel »Pays Bas” te Amsterdam, tegen den notaris Claessen aldaar, die voor den onderhandschen verkoop van genoemd hotel eene rekening indien de van f 18000, is thans voor de Rechtbank te Zwolle aanhangig. welke volgens het ingezonden stuk in de Prov. Gron. Crt door het bestuur van genoemde ver eeniging wordt gegeven aan het voorschrift van art. 2 1®. der wet van 5 Juni 1878, is, zoo zegt de minister, in strijd met de duidelijke woorden der wet, die niet vereischt, dat het vernieuwings- borderel inhoude de inschrijving, zao als die in haar geheel in het register van den bewaarder voorkomt, maar alleen den woordelijken inhoud van het ingeschreven borderel.” Z. Exc. toont dit aan door de vergelijking van art. 2 no. 1 der wet met het ontworpen art. 123(1 B. W., zoo als dat was voorgesteld bij de nota van nadere wijziging in het thans ingetrokken ontwerp van wet tot wjjziging en aanvulling van sommige ar tikel van het B. W. betreffende het recht van hypotheek en van de wet van 30 December (Staatsblad no. 58). Zijn wij goed ingelicht zegt het Weekblad, dan zijn de bewaarders aan geschreven zich te onthouden van het vaststellen ol aanbevelen van bovenbedoeld model voor de vemieuwingsborderellen, en zijn ze uifgenoodigd om, na het voorgevallene, van die onthouding jegens het publiek te doen blijken. Aan dit bericht meent de Prov. Gron. Crt. o. a. nog het volgende te moeten toevoegen In de zitting van de Tweede Kamer, dd. 28 Mei, (Bijbl Staats-crt. no 248) zeide o. a. de minis ter van justitie>Het bezwaar, dat men zoo hoog laat klinken, betreft in den regel 22 a 25 stuivers voor elke hypotheek.” De minister be doelde hiermede, zooals uil zijn geheele redenee- ring blijkt, de kosten van 't salaris voor den hy potheekbewaarder en die van het kadastraal ex li act. Boven deze kosten zullen vele crediteuren hun notaris of rentmeester een voldoend loon moeten geven voor het opmaken der bedoelde borderellen Inmiddels zal dus elke hypotheek den crediteur minstens f3 kosten. Aangenomen nu dat b.v. in de prov. Groningen 15 000 in schrijvingen vernieuwd worden, dan maakt zulks reeds een cijfer van 145,000. Ware het door de vereeniging van hypotheekbewaarders voor gestane beginsel opgegaan, dan zouden credileu- j ren minstens het dubbele dezer som hebben moe ten betalen. Naar men verneemt, heeft de persoon, die onlangs te Velp zijn zoon heeft doodgestoken, in de gevangenis te Arnhem door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De eerste proef met den nieuwen remtoestel van Westidghouse is jl. Woensdag op een ge wonen trein van den Rijnspoorweg toegepast, naar het U. D. meldt met uitnemend gevolg. Hel blad meldt verder: De stoppingen geven een zontzettende gewaarwording van kracht” aan den reiziger en geven hem meer Jen meer vertrou wen op de verhoogde veiligheid, Doch niet al leen de veiligheid is door deze uitnemende uit vinding meer gewaarborgd, maar ook de snelheid van vervoer wordt door deze reminrichting aan merkelijk verhoogd, hetgeen terstond blijkt uil Ook de Kamp. Crt. wijdt een artikeltje aan de vraag: »Op welke uitgaven besnoeid kan wor den T' Wij lezen daar o a. Er wordt thans in de pers een ruim aandeel genomen in de gedachtenwisseling over de vraag: hoe herstelt men hel best het verbroken eren wicht tusschen de ontvangsten en de uitgaven des lands? Dat krachtige maatregelen moeten worden genomen om tot een beleren toestand te geraken, erkent ieder. Slechte finantien is dan ook almee het ergste, wat een land overkomen kan. werkkracht epner Regeering wordt geheel lamd, als zij financieel zich niet bewegen kan. Wal echter le doen om de financieele orde te herstellen Niet gaarne zouden wij het advies zien volgen van de Arnhemsche Courant, die het bedrag van het tekort wil schrappen op de verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting en daarby vooral het hoofdstuk Openbare werken eene groote operatie wil doen ondergaan. Bezuinigen op datgene wat ondernomen wordt om de welvaart der bevolking te bevorderen, is eene vei keerde zuinigheid. Zoo begreep het ook Thorbecke, die, toen hy voor hel eerst ais Minis ter optrad, verklaarde, dat hij een duur Minister van Binnenlandsche Zaken zou zyn. Valt er alleen geld uit te sparen op de open bare werken, dal zette men het zich uit het hoofd, dat langs den weg van bezuiniging iets te doen is tot verbetering van Het is zeker zeer gemakkelijk, alle werken te slaken totdat er weder ruimte van geld zal zijn. Maar zrodoende zou er een stilstand komen, die noodwendig de volkswelvaart achteruit zou bren gen, waardoor wij zeer zeker nog veel meet van de wijs zouden raken. De economische toestand des lands is waarlijk leeds ongunstig genoeg; hij behoeft niet nog erger te worden door na te Ia ten wat de Staat doen kan om aan .de volksin- spanning te gemoel te komen. Wil men op groote schaal bezuinigen, dan zijn daartoe andere hoofdstukken aangewezen als dal van Openbare werken. Marine en oorlog ver slinden groote schatten: hieraan moet, al ware het ook maar lijdelijk, paal en perk werdjm, ge steld. Waarom moet een kostbaar regiment rij dende artillerie worden onderhouden, dat volgens de meest gezaghebbende militaire specialiteiten voor ons land weinig of geen nut heeft? Waarcm moet zelfs in dagen van groote financieele moeie- lijkheid geld worden besteed aan uitbreiding van materieel bij Oorlog en Marine Waarom moet er zoo druk gevaren worden, welke dringende noodzakelijkheid is er voor het uitzenden van es kaders Wij bepalen ons tot enkele vragen. De pos ten, waarop bezuinigd kan worden, hebben wij niet één voor één aan te wijzen. Wie vergelijkt de sommen, thans geëischt voor militaire uitgaven met die, een 10 of 12 jaar geleden voor dat doel toegestaan, begrijpt, ook zonder dat hy de be- grootingen in alle bijzonderheden nagaat, dat •groote inkrimping even mogelijk is, als groote opdrijving mogelijk is geweést. I Zou hol niet een verregaande fout zijn, de meest ^productieve uitgaven te besnoeien, om de meest /niproduclieve op een buitensporig cijfer te la- cedé, dat sedert eenigen tijd vooral in Frankrijk voor verschillende doeleinden met succes in toe passing is. Omtrent de gevangenneming van de vrouw en dochter (13 jaren oud) van een stationschef in Zeeland (te Kruiningen) wordt medegedeeld, dat een groote menigte vermiste goederen waar omtrent vroeger vergeefsche nasporingen gedaan waren thans door de politie in de woning van den stationschef (die ontslagen is) in beslag zijn genomen; de voorraad was zoo groot, dat een groote kar daarmede overvol geladen was. On der het gevondene bevindt zich ook een zak rnet appelen, die daags vóór de ontdekking van elders verzonden, maar gedurende het transport ver mist werd en veel tot de ontdekking moet heb ben bijgedragen. De Midd. Gour. acht de onderstelling gewet- r tigd, dat het ^tegengaan der spoorwegdieverijen vrij wal verder gevorderd en vrij wat gemakke lijker zou zijn, indien niet het grootste deel der bestolenen tegen de moeite opzag om dadelijk zijn ervaring, hetzij in de dagbladen, hetzij recht streeks, ter kennis van de politie te brengen. Men zwijgt of laat verscheiden dagen tusschen den diefstal en de aangifte verloopen, en maakt daardoor aan de politie, die vaak alleen door het vereenigen van verschillende opgaven een spoor kan machtig worden, de vervulling harer laak onmogelijk. Zoolang deze hebbelijkheid van tal men en berusten niet overwonnen is, mag ook veilig aangenomen worden, dat het niet mogelyk zal zijn de spoorwegdieverijen uit de wereld te bannen. 1 van den Gemeenteraad van Sneek, I Zaterdag den 19 October 1878, 's namidd. 6 uur Punten ter behandeling Door den heer W. J. Wisse, onder-directeur bij de rijkstelegraaf en posterijen te Den Haag, is by eenige gemeentebesturen aanvraag gedaan voor concessie tot den aanleg en de exploitatie van een openbare electrische verlichting, ter vervan ging van het voor het meerendeel in ons land in gebruik zijnd koolgaslicht en volgens een pro- Te Den Haag heeft zich een commissie ge vormd om de compositiën van wijlen den heer Dunkler in het bezit te doen blyven van de ka pel van het regiment grenadiers en jagers. De Onlangs werd in de Prov Gron. Crt. een in- .gezonden stuk opgenomen van den inspecteur der registratie en domeinen Van Dunne, waarin deze -mededeelde, dat door het bestuur der ver eeniging van hypotheekbewaarders in Nederland aan de bewaarders verzonden was een model voor de borderellen tot vernieuwing der hypothe caire inschrijvingen, om te strekken tot leiddraad en cm belanghebbenden in te lichten omtrent datgene wat voor een borderel tot vernieuwing vereischt wordt. Aan het Weekbl. v. h. Nota risambt en Registr. wordt thans bericht, dat door den minister van financiën naar aanleiding hiervan aan de directeurs der registratie en do meinen een schrijven gericht is, waarin hij te kennen geeft, dat hij het niet wenschelijk achf dat de bewaarders vereenigd optreden om uitlegging te geven van wet telijke bepalingen, die door het publiek moeten worden nageleefd, en zich daar door met een schijn van gezag bekleeden, i van hel gevolg kan zijn dat het publiek op dwaalspoor wordt gebracht. Dit laatste nn is, naar Z Exc.’s gevoelen, dit maal werkelijk hel geval. De uitlegging toch, Het Vad. vestigt de aandacht op de omstan- tv z ---UUIZ-UU” den bunders heeft die onverdeeld zijn. Bedroeg een vee> tigtal jaren geleden, het onverdeeld bezit in de verschillende provinciën nog ongeveer 321000 bunders, gelukkig kan dit cijfer thans vrijwat la ger gesteld worden, ’t Moest echter nog lager zijn In Gelderland o. a. liggen nog 14000 bun ders woest en ledig. De ontginning en verdee- ling sluit af op de bewering vau sommige be sturen, dat die gronden voor ontginning onvat baar zijn alsof dr Staring niet beweerd had, dat men de ergste zandverstuiving nog voor den- nenteell kan gebruiken voorts op den tegen stand van boeren die de schaapsweide en den plaggengrond niet willen missen, en eindelijk op de steeds als geldig aangemerkte wet van 1809, houdende bepalingen ter bevordering van het ontginnen van woeste gaonden, en het kon. be sluit van 1810, houdende eenige bepalingen om trent de uitvoering dier wet, waarby een meer derheid van stemmen der gemeenschappelijke eigenaren gevorderd wordt. De Kamer heeft, voor zoever het Vad. weet, dit onderwerp nooit aangeroerd; de verschillende minislerien evenmin. Is hun dan nooit een klacht dienaangaande ter oore gekomen? Niemand zal dit beweren In de laatste drie jaren althans heeft de ontginning van heidevelden en andere woeste gronden her haaldelijk een onderwerp van beraadslaging uit genaakt in de Nederl. Maatschappij ter bevorde ring van nijverheid. Zij heeft een 'voorstel onder de aandacht der regeering gebracht. De maatschappij verlangt, dat de rechtsregel, dat niemand verplicht is in onverdeeldheid te blijven, toepasselijk verklaard wordt op de gronden, bekend onder den naam van marken. Zij wil, dat de verdeeling, indien e.„e I1J niet binnen zekeren lijd op minnelijke wijze den p-eldeiyten toestand" heeft plaats gehad, kan gevorderd worden door iederen mede-eigenaar. Weidt heldoor de daar toe aangewezen autoriteit opgemaakte plan van verdeeling door belanghebbenden niet aangeno men, de maatschappij stelt voor, dat de gronden I dan ten bate der gemeenschappelijke eigenaren zullen worden verkocht. De maatschappij wenscht bovendien eenige faciliteiten van de regeering en vrijstelling van de rechten van zegel en registra tie. Het Vad. wil thans hel denkbeeld der maat schappij niet in bijzonderheden nagaan en heeft er slechts op gewezen, omdat het kan dienen tot punt van uitgang voor nadere bespreking. digheid, dat Nederland nog duizenden bij duizen- 1. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 2. Gemeente begrooting voor 1879.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1