NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK; s. Ko. 86. WOENSDAG 1878. m- 1300,— van 1200,— £110241,72’ Is- BINNEKLA AI>- 18810,50 1200,— 2651,265 Totaal der Uitga f 4736,75 f94135,33 f22436,595 f44296,315 a en de y/ n k Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. )L- )x- >ik- nes iels sen er- •>ch te en zv. ge- EE I. en n- m ld. n in ie- te kje m- dv. N. beide zijden voren, aan een bespiegeling over UIT DE PERS. Men klaagt wel eens, en niet ten onrechte, over de leemten in onze schutterij-wet. In Bel gië, waar de officieren hun eigen commandant kiezen, is het blijkens het onderstaande nog er ger gesteld. Een geneesheer Ie Waver, dia de wet goed kent en de dienst der buigerwacht vervelend vond, stelde eenigen zijner vrienden voor hem tot majoor te benoemen, en beloofde, dat zij er tevreden over zouden zijn. Zoo gezegd zoo gedaan de doctor werd aangesteld tot com mandant der burgerwacht te Waver. Vele we ken en maanden liepen voorbij en de gemeente raad bemerkte eindelijk, dat sedert acht maanden de burgerwacht niet bijeengeroepen was. Hel college schrijft aan den majoor om zyne aan- dacht op dit punt te vestigen. De majoor ant woordt. niet. Het budget der stad wordt aan den raad voorgelegd en deze ziet met verwondering, dat de majoor geene toelaag heeft gevraagd noch een budget heeft voorgesteld voor de burger wacht. Men schrijft opnieuw. De majoor ant woordt niet. Door dit zwijgen verbitterd, dient de burgemeester eene klacht in bij den arrond.- commissaris deze richt zich, tot het gouverne ment; de Minister schrijft een verontwaardigden brief aan den majoor, die niet antwoordt. Nieuwe brief van den Minister, die aan den majoor schrijft dat de beleefdheid ten minste eischt, dat men de ontvangst meldt van een ontvangen brief. De majoor antwoordt»Ik heb de eer u te melden, dat ik de brieven heb ontvangen, die gij mij ge zonden hebt.” De zaak is daarbij gebleven het gouvernement kon niet handelen tegen den ma joor, die elke verkiezing met geestdrift door de officieren herkozen werd. De Tijd zegt»het Ministerie Kappeyne is op godsdienstig standpunt ultra moderndus heb ben wij van dal Ministerie niets dan eene facul teit van moderne godsdienstwetenschap te wach ten.” »Dit wordt antwoordt de Kerkelijke Ct. al aanstonds door de feiten gelogenstraft. *De jongste staatsbenoemingen van theologische professoren aan de hoogescholen te Utrecht en - - U 11 tv» r\ rl u r» r» «i geest. De jongste benoeming te Amsterdam, wel niet door den Staat, maar door het Gemeente bestuur, evenmin. En zoo zal voortaan, als de regeering aan het echt liberaal beginsel getrouw blijft, telkens een wetenschappelijk man tot het onderwijs der theologie geroepen worden, onver schillig lot welke richting hij behoort. >Want het monopolie der wetenschap is nog niet aan ééne richting loegekend.” 6) Onder de afdeelingen van dit hoofdstuk verdienen o. a. opmerkingsubsidie aan de Al- gemeene Armvoogdij 18145; kosten voor stich ting van Armenwoningen f 4800 jaarwedden voor Rector, Leeraren enz. aan het Gymnasium, ƒ13650; kosten van het oprichten en onder houd der localen, bestemd voor Gymnasium f 9100 verdere kosten f 3080 jaarwedden van Directeur, Leeraren en Bedienden der H. B. School, ƒ16000; jaarwedden onderwijzend per soneel der scholen van L en M. U. L. Onder wijs, 27000. De justitie, Vrijdag morgen naar Vollenhove vertrokken tot instelling van een onderzoek in de zaak van den aldaar gepleegden dubbelen moord, zegt de Zw. Crt>, is ’s avonds niet teruggekeerd. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet. De drie gearresteerde personen bevinden zich nog te Vollenhoven. Naar verhaald wordt was een van hen, Ger rit Nieuwenhuis, in ’t bezit eener jachtakte. Meer dan eens zag men hem wel eens met twee ge weren uitgaan, met het doel, naar men dacht, er later een van aan zijn broeder Klaas te geven. Bastings had zich voorgesteld laatstgemelden bij overtreding der jachtwet op heeterdaad te betrap pen. Nieuwenhuis stond bij hem niet hoog aan geschreven, daar hij nog onlangs een geweer bij hem had in beslag genomen, dat geacht werd aan een ander toe te behooren. De gemeente veldwachter De Liefde was uit belangstelling met Bastings meegegaan. Daar Basting dikwijls ’s nachts op surveillance uitbleef, wekte zijn afwezigheid niet terstond kwaad vermoeden. Toen De Liefde echter ook niet terugkeerde, ging men aan ’t zoeken en vond, zooals gemeld is, beider lijken aan de Voorst, op omstreeks 20 minuten van de kom der gemeente. Een schipper uit Zwartsluis, zoo wordt ver haald, moet in den avond van Woensdag met zijn vaartuig dicht bij de Voorst gepasseerd zijn en toen hebben gehoord, dat daar ter plaatse eenige woordenwisseling plaats had. Hij herin nert zich kort daarop een schot gehoord te heb ben, wat echter geen achterdocht bij hem op wekte, daar in die buurt dikwijls wordt gescho ten. Dicht bij de plek van het voorval heeft men de pet van Bastings en den mantel met de sabel van De Liefde gevonden. Bij het vinden der ly- - ken miste men beider horloges en eenig geld, dat zij, naar men meende, in hunne portemon- naies hadden gehad. De beschuldigden moeten bij de lijken gebracht zijn, maar alle schuld blij ven ontkennen. Uit Vollenhove wordt thans echter gemeld, dat een der broeders Nieuwenhuis de beide moor den verklapt heeft; hij was gedwongen, daarbij tegenwoordig te zijn, op verbeurte van zijn leven. Bij de Kamer van Koophandel te Rotterdam is ingekomen eene missive van den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, waarin er op wordt gewezen dal het meermalen voorkomt, dat de gevoelens van de verschillende Kamers van Koophandel en andere lichamen, wier adviezen worden ingeroepen, dikwijls nog al uiteenloopen. Dit levert niet zelden bezwaren op. Daarom zou de Minister het wenschehjk vinden, dat er een lichaam gevormd wordt, waarin de verschillende Kamers van Koophandel enz. vertegenwoordigd zijn. Over het oprichten van een vereeniging in den geest van den Deutschen Handelskammer wenscht de Minister uu het gevoelen in te win nen. De N. Zutf. Ct. beschouwt ds. H. Pierson en mr. S. van Houten als twee tegenvoetersdie beide streven naar het welzijn der maatschappij, maar dat doel langs geheel verschillenden weg trachten te bereiken. De een wil de maatschap pij genezen door haar terug te brengen tot de Christelijke zedeleerde ander meent die gene zing te vinden in het brengen van eene weten- schappelijke-filosofische leer in de plaats van die der Christelijke moraal. Het verschil tusschen die beide richtingen is door ds. Pierson geschetst in deze stellingDe moraal moet het sexueele be- heerschen en niet omgekeerd het sexueele leven de wet stellen aan de moraal, en hij voegt daar aan als tweede stelling toeDe heiligheid van het huwelijk is onschendbaar, de grenzen tus schen kuischheid en ontucht mogen nooit worden uitgewischt. De heer van Houten schetst in zijn laatste artikel in de Vr. des Tijd» het stand punt van de voorstanders der morderne sexueele moraal aldus»Zij beoogen te verkomen, dat de gezinnen grooter worden dan de inkomsten toe laten, en door algemeene toepassing van dit be ginsel hopen zij ook te bewerken, dat de bevol king des lands niet sneller toeneme dan de mid delen van bestaan veroorlooven. Het zoo droe vige wegnemen der overbevolking door ziekte en ellende wordt dan onnoodig. Een bijkomend gevolg van de verspreiding dezer kennis is na tuurlijk, en hierop wordt vooral door de be strijders gewezen, dat ook buitenechtelijk ver keer zal kunnen plaats hebben zonder groote vrees voor de schande en het verdriet, welke in onzen tijd bij de Europeesche volken aan de ge boorte van kinderen buiten huwelijk verbonden zijn.” De lijnrechte botsing tusschen ds. Pier son en mr. van Houten treedt hier naar de N. Z Ct. betoogt in volle kracht op: bij den eerste beheersching van liet sexueele leven door de mo raal, bij den ander uitdenken van een moraal, die op den wenschelijksten vorm van het sexu eele leven pastbij den een strenge afscheiding tusschen kruischheid en ontucht, bij den ander integendeel voorkoming van de gevolgen, opdat men ’t met die grenzen niet te nauw behoeve te ne- 'men. Zoo is de quaestie dus van beide zijden op nieuw, en krachtiger dan te mrde gesteld. De Spectator bevat afdeeling kunsten en 1 zooals zij tbans als iregeeringszaak" wordt op gevat, veel bedenkelijks heeft. Het totaalcijfer voor de afd kunsten en wetenschappen in 1873 nog ft 43,162,49^, is voor 1879 gestegen tot f 771,220. De kosten voor het rijksarchief en de kon. kabinetten van schilderijen, penningen en zeldzaamheden werden vermeerderd met f7190; die voor de kon. bibliotheek, hel Trippenhuis, de musea te Leiden, de kon. academie van weten schappen, de academie van beeldende kunsten en subsidien voor muziekscholen werden te zaïnen f66840 hooger. De cijfers voor de prov. archie- f 16040,— f 3815,50 ven, onderhoud van historische gedenkteekenen, uitgaven voor ondernemingen van wetenschap en kunst, aankoop van boekwerken en subsidien aan teekenscholen klimmen verbazend, en bedragen iteaSfiS^W^êPée^ru */lrr,awr vum* ■-arv.~_Ï2.o kosten, enz. (rijksadviseurs), f 13,750 voor het Nederl. museum en 3 ton voor ’s ryks museum- gebouw te Amsterdam. De Spectator meent, dat op deze afdeeling alleen een ton gouds te bespa ren is. Zij zal nader de verschillende artikelen afzonderlijk nagaan. IV. (Kosten v. Brandweer) f V. (Kosten van het on derhoud der gemeente- eigendommen en de we gens die eigendommen rerscnuiiiigae lasten) t VI. (Kosten der Kamer van koophandel en ge- zondheidspolitie) f ONZE GEMEENTE-BEGROOTING. De Begrooting der Inkomsten en Uitgaven onzer gemeente over 1879, is door den Gemeen teraad in zijne vergadering van Zaterdag jl. vast gesteld als volgt De Inkomsten zijn geraamd als volgt: Hoofdstuk I. (Ontvangsten wegens vroegere diensten) II. (Opbrengst van plaat selijke belastingen) III. (Baten en opkomsten, spruitende uit voor werpen, aan de ge meente in eigendom behoorende) 2) IV. (Ontvangsten van ver schillenden aard en toevallige baten) 3) V. (Buitengewone ont vangsten) 117560. Totaal der ontvangsten f 183165,99. De Uitgaven zijn als velgt geraamd Hoofdstuk I. (Jaarwedden en pre- sentie-geldcn) II. (Kosten van bestuur) III. (Kosten van de zorg voor de plaatselijke wegen, straten, plei nen, vaarten, bruggen enz) en 13 VIL (Uitgaven voor Arm wezen, Onderwijs, Mi litie, Schutterij, Uit- keeringen, enz.) c) VIII. (Renten, aflossingen en Pensioenen)f IX. (Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofd stukken behoorende) f X. (Nadeelig slot der re kening over 1877) f XI. (Onvoorziene uitgaven) f ven alzoo f 183165,99. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Sta ten van Friesland, van 17 October jl. no. 21 opgenomen in het Prov. blad no. 122; doen te weten dat tegen den prys van 25 Cent, ter provin ciale Griffie, verkrijgbaar is gesteld, de begroo ting der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven van Friesland, voor de dienst van 1879. Sneek, 22 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. f 21427,— Onder de afdeelingen van dit hoofdstuk vindt men o a uitgetrokken aan hoofdel jken omslag ƒ62000, tegen /64011,995 in 1878. De opbrengst der rechten voor het~gebrdik der wa teren, kaden en (Billen is geraamd op f 2100; wik- weeg en marktgelden aan de Waag f 5700; vee- en kalvermarkten ƒ2900 schoolgelden van de H. Burgerschool f 1700; van de scho len v. L. en. M. U. L Onderwijs f 6500 van hét Gymnasium, f 3200. 2) O. a. voor huur van een boerenhuis en landerijen in de gemeente Sneek 16500. 3) Onder dit hoofdstuk komen vooral in aanmerking Rijkssubsidie voor het Gymnasium f 7055 voor de H. B. School ƒ8500 opbrengst van de (gasfabriek f 1935. Uitkeering der com missie belast met het beheer der stadsreiniging voor huur, rente enz. 3075,64. 4) Hieronder is begrepen, de opbrengst van een geldleening ter voorziening in de kosten van verbetering en vergrooting van het gebouw voor Gymnasium bestemd voor het aanschaffen van school meubelen enz. en ter gedeeltelijke be- I strijding der kosten van het bouwen van ar- I menwoningen. 5) O. a. voor het onderhoud van wegen, straten en wallen, van vaarten, waterleidingen en bruggen samen f 14304. de wetenschappen d,er staats- begrooting voor 1879, en meent dat de kunst, Het totaalcijfer ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 4 s a i: k I ö4«0,— M. o 18 8 o 1. im on tan an jr-, r- ra, i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1