(1 GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. (NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE D R I E-E N-E> ERTIOSTE J 26 OCTOBER. ZATERDAG 2e en Na 8Ï. k R G A N G, K. ui- 1 en, be- f27. ter f >nv<;rtint woordel ijk. X. r SM.Ih 1 A V T. ,50, PERS. U I T D E lia« Brs Ze zullen 3 ,00; Z.00 0,00 i,00. er ic i ids 1,00. dale Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. 1,2e '32. :rd jren ard. ƒ30 14 a f~ tuk. - Voor ’t overige blijven wij bij ons suslenu er moet hce dan ook voor voldoend perso neel worden gezorgd om de bestaande wetten te handhaven en er moet een betere waarborg zijn voor het leven van hen, die zich met die moeilijke taak belasten, dan sr thans in sommige geval len blijkt te bestaan. t K. t r 10 10 ■r. ,'L‘Ü ADVERTENTlEN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’4 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Men bedenke toch dat de Rijksveldwachter, die in dezen lijd ’s avonds uitgaat om stroopers en wilddieven te surveilleeren, voortdurend levensge vaar loopt op zijne nachtelijke excursies, omdat hij bijna altijd in de overtreders der jachtwet gewa pende heden tegenover zich vindt, die meestal uitstekend het geweer weten te hanteeren. Stroo pers en wilddieven, die niets meer haten dan de voor hun bedrijf allerellendigste jachtwet en den handhaver van die wet, den jachtopziener of rijks veldwachter, zijn veelal ruwe, onverschillige, gevaarlijke sujetten, die vaak tot alles in slaat zijn, zoodra zy op heelerdaad worden betrapt. De handhaver der wel, die niet dan in geval van nood en tot zelfverdediging van zijne wapens mag gebruik maken, staat hierin alzoo bijna altijd ten achteren bij de stroopers en wilddie ven, die vaak in vereeniging hun misdadig be- dryf uitoefenen. Van daar dan ook, dat wij het onverantwoordelijk vinden, dat men slechts één of twee rijksveldwachters ter surveillance uitzendl in die streken, waar men weet dat veel ge stroopt wordt. Wij zouden dat getal minstens willen verdubbelen of verdriedubbelen. Daardoor zou niet alleen hel doel dier nacbtehjke excursies: het voorkomen of constateeren van de overtre dingen der jachtwet, beter bereikt kunnen wor den, maar tevens het gevaar, daaraan voor den handhaver der wet verbondenvrij wat minder groot geworden zjjn. Een paar wilddieven, die door een zestal goed gewapende mannen werden betrapt zouden zich wel tweemaal bedenken, alvorens hun wapen tegen hen op te heffen, aangezien het voordeel dan aan de zijde van hun tegenpartij zou zijn. Soortgelijke bloedige en gruwelijke misdaden, als waarvan de veld wachters Bastings en de Liefde dezer dagen hel slachtoffer werden, zouden daardoor bijna onmo gelijk worden gemaakt, terwijl de handhaving der wet wat toch noodig is, ook al behoort die wet dan, (gelyk in casu met de jachtwet het geval is) niet tot de model-wetten daardoor beter zou kunnen plaats hebben. De door ons bedoelde uitbreiding van het personeel der Rijkspolitie zou natuurlijk meer geld kosten, maar dit mag o. i. niet van over wegend,'bezwaar zijn, waar het .geldt, het op flinke wijze handhaven der wet *en het op'vol doende wijze beschermen van personen en ei gendommen. Misschien ook zou, door tijdelijke maatregelen gedurende het jachtseizoen, hetzelfde doel, met betrekkelijk geringe kosten, kunnen worden be reikt, indien men bv. goed kon vinden een gedeelte van ons staand leger en wel de beste mannen daaruit te bestemmen tot versterking van de Rijksveldwacht, en wel in de eerste plaats voor die oorden, waar alsdan versterking noodig bleek te zyn. Op die wyze zouden onze militairen tij delijk nog éénig practisch nut doen. Wij geven dit, behoudens aan de bevoegde autoriteit, ook nog ter overweging aan allen, die bydragen om jaarlijks in het millioonen-bud- gel voor Oorlog te voorzien, en waaronder er zeker duizenden met ons zijn, die meermalen vra gen: wat doen we toch met al die militairen KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 6en November e. k., des voormiddags elf tot des namiddags één uur, op het Gemeentehuis alhier zal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de HeerenJetze Lijkles Bakker, Hijlke Jans Kingma, Pieter Fennema en Nicolaas Wilhelmus Jacobus Gatharinus de Voogt, of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ieder ter inzage ligt op de Secretarie der gemeente en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen, te rekenen van heden, bij hel gemeen tebestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 4 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. i J erkennen het streven van velen van den mo dernen tijd om hel volk op te heffen, te ontwik kelen heeft aanspraak op waardeeringsteun medewerking. Dat het volk in onze dagen te weinig verdient, we gelooven het nog nietdat het onderdrukt wordt is onwaar maar wél is het waarheid, dat het recht heeft op meer gees telijke ontwikkeling, dat het, in menig opzicht verstandelijk en zedelijk moet worden opgebeurd. We moeten nog verder gaan 't is ook waar dat de verhouding tusschen de onderscheidene ran gen en standen nog eene betere moet worden. En zullen nu, in Duitschland, alle pogingen om ook in de waarachtige volksbehoeften te voorzien geen schipbreuk lijden Zal de ijzeren vuist dezer wet niet alle pogingen neérdrukken die worden aangewend om het volk op te heffen Wie zal er zich aan wagen op te treden als leidsman en leermeester der minder ontwikkelden? Waar de wet zoo vaag, in zulke onbepaalde be woordingen gesteld is, dat iedere arbeid voor ’t volk, die niet in den geest der Regeering is of door haar wordt gewantrouwd, kan worden ge straft of zelfs verbanning tengevolge kan hebben. Stelt het u voorer zullen ook in de Duitsche wetten wel leemten en gebreken zijn als overal elders. Men wenscht dienaangaande een publieke opinie te vormen, om zoo door de kracht der openbare meening het verkeerde eindelijk eens weg te nemen maar wie zal ’t wagen als volksleeraar of volksredenaar rond te gaan Eén ongelukkig gekozen woord, de politie vat er op en de strafrechter nadert. Bedroevend is daarom dan ook die wet omdat ze de vrijheid van spreken én denken op beden- kelyke wijze kortwiekt. En waar *t vrije woord in zijn uiting wordt belemmerd, daar wordt de vrijheid zelve belaagd. Was die wet ook noodig geweest? Wijzeren dan wij moeten die vraag beantwoorden, maar wij voor ons, zegt O., doen ’t ontkennend. Het kwaad, dat ontegenzeggelijk bestaat, wordt niet weggenomen door geweldige maatregelen. De oorzaak moet verwijderd worden en die is niet ver te zoeken. Duitschland is ’t land van 't mililairisme in den ruimsten, in den ellepdig- sten zin van dit woord. We bedoelen er niet slechts mede, dat allen feitelijk militairen moeten worden. Neen, alles is in Duitschland op mili taire wijze ingericht, alles gereglementeerd en verordend, geen plaats is er voor vrije ontwik keling; het ïgenadige” heer en vrouw ligt op aller lippen bestorven. In kerk en staat is alles onderworpen aan een hoogere macht, voor do vrije uiting der gedachte is op geen enkel ge bied ruim plaats. En ziethier de bron der kwaal. In andere landen zouden de leêgloopen- dje volksQpr,uiers zooveel invloed niet kunnen uit oefenen als nu werkelijk te Bèrlijn geschiedt. penningske ter zijde hebben gelegd, dat dat doel wenschten af te zonderen. Wij nemen dus aan, dat de eerste indruk, bij velen door die annonce teweeg gebracht, mede- lijden was met het ongelukkig gezin, dat op zoo treurige wijze zyn verzorger verloor en zoo onverzorgd achterbleef. 1 Wij deelen in dat medelijden’’, en wy hopen kan harte dat het zich niet maar alleen in woorden, ■maar ook in daden mag uiten, maar daarbij 'rjjsl toch ook onwillekeurig by ons de vraag op of het tot op zekeie hoogte geen treurig verschyn. rel is, dat de publieke liefdadigheid moet worden ingeroepen voor de weduwe en weezen van een rjjksambtenaar, die het slachtoffer werd van trouwe 'plichtsbetrachting en gevallen is voor de handhaving van de wet. Wjj voor ons zouden meenendat in der- geljjke gevallen op den Staat althans de zedelij ke verplichting rust om de zorg op zich te nemen voor zyne naaste betrekkingen. Nog een andere vraag doet zich hierby onwil lekeurig voor, en wel deze kunnen er geen maatregelen worden genomen om soortgelyke treurige voorvallen, als dezer dagen te Vollen hove plaats had, zoo al niet geheel ónmogelijk, dan toch in elk geval minder mogelijk te maken, en het levensgevaarlijke, ’t welk aan soortgelijke nachtelyke surveillances veFbenden 'is,^althans grootendeels weg te nemen? v f ’t Komt ons voor, dat dit zeer goed mogelijk is, door namelijk eene flinke uitbreiding te geven aan het personeel van den Rijksveldwacht, vooral in den tijd, waarin de jacht geopend is, en dan wel in de eerste plaats in zulke oorden van ons land, waar overvloedig wild is en dus dubbele waakzaamheid vereischt wordt om de overtreding der jachtwet te voorkomen of te constateeren. Velen met ons zullen zeker in een paar nieuws- zden de annonce hebben gelezen waarbij i publieke liefdadigheid wordt ingeroepen voor jiet beklagenswaardig huisgezin weduwe en »s kinderen van den Rijksveldwachter Bas- ings, die op zoo vreeselyke wijze aan zyn gezin verd ontrukt. Als het die velen gegaan is, zooals ’l ons ging, dan heeft het lezen dier annonce bij hen een Fileerden indruk teweeg gebracht. Zeker zal by de meesten wij wenschen zelfs bjj allen wel de eerste gedachte zyn geweest >j», dat ’s flink 1 voor dat gezin moet gezorgd worden En, toegevende aan den aandrang van l,.un hart, zullen ze misschien reeds dadelyk het ze voor Als dit soms 't geval mocht zijn ook bij vele onzer lezers, die in deze wel iets zouden willen offeren op het altaar der menschlievend- heid, maar die misschien niet precies den weg weten te vinden naar de offerkist, of om andere redenen bezwaar mochten maken om hunne bijdragen naar elders over te zenden, l dan noodigen wij dezen uit, hunne bijdragen i aan ons te doen toekomen. Wij zullen er gaarne voor zorgen, dat die ter bestemde plaats komen. Het; Vad. had verwacht dat de minister bij de indiening zijner begrooling uitvoerige mededeelin- gen zou hebben gedaan aangaande zijn plannen voor de toekomst en aangaande het tijdstip, waar op hij hoopt de wet op het onderwijs in wer king te kunnen brengen. Dit is niet geschied. Terloops wordt het uitzicht geopend, dat waar schijnlijk gedurende het geheele jaar 1879 de wet nog een doodo letter zal blijven, terwijl niet eens wordt verteld, waarom aan de volksverte genwoordiging een zoo groote teleurstelling moet worden bereid. Het blad vertrouwt dat de volksvertegenwoor diging niet in gebreke zal bljjven naar de reden van het uitstel te vragen aan de regeering kan het niet anders dan aangenaam zyn in de gele genheid gesteld te worden om zich te „verant- woorden. Oostergo, in haar jongste nummer de aanne ming van de socialislen-wet door den Duitschen Rijksdag besprekende, noemt dit een bedroevend feit. Bedroevend, omdat het noodig schijnt te zijn zulk een wet te maken; bedroevend, omdat nu juist het kwaad wordt bevorderd, dal men keeren wil; bedroevend bovenal, omdat ook een heilzaam en eerbiedwaardig streven door haar zal worden onderdrukt; bedroevend, omdat de vrijheid van spreken en denken wordt gekort wiekt. 't Is waar, maatregelen moeten er genomen worden tegen 't herhalen van misdrijven, zoo schandelijk en zoo volkonteerend als de moord aanslagen o^. den Duitschen Keizer;, we begrijpen de verontwaardiging van Bismarck<le tijlilfg dezer misdrijven heeft -alom de gróótste veront waardiging opgewekt, en allen, van welke rich ting ook, hebben voor die lage misdadigers een rechtmatige straf geëischt. Maar zal deze wet hen treffen, die een gewelddadige omkeering der maatschappij willen, en in hun domheid meenen, dat de dood aller Keizers en Koningen het pa radijs hunner zelfzucht brengen zou? Geenszins. Ze zullen nu in ’t geheim wroeten en werken ze zullen nu ontevredenheid zaaien in de wo ningen, waar de politie niet kan voorkomen of straffen wat daar gesproken wordt. Ze zullen nu rondgaan onder ’t een of andere masker om onkruid te zaaien onder de tarwe. De wet zal de werkelijk schuldigen niet treffen en daar om is ook haar aanneming een bedroevend feit. Maar we gaan verder ook. Een heilzaam stre ven wordt nu onderdrukt. Waar we niet reke nen met de domme en schuldige volksopruiers als de hoofdaanleggers van de socialistische woe lingen, daar zal iedere onpartijdige het moeten

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1