GEMEENTE KN BET ARRONDISSEMENT SMC NIEÜWS- FA ARVERTENTIE-BLAD VOOR DE i No. 88. D RI E-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. WOENSDAG 30 OCTOBER. 1878. r 3 KENNISGEVING. 1 BINNENLAND* voor Te Amsterdam is by het onderzoek naar den 'I 1 a raad. Hét teil had onlangs plaats Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. mor- Doet hij dit, dan komt ge hof m. 5IÏ. den en L- in e- ch jn ie ie es O. ec hel ng- lar- >ee- >ee- nge Ai A A dig aan de pers te hangen is en die zij zelve afwindt. II f o Van de hand van een «spoorwegambtenaar” wordt in de Midd. Crt. de berekening opgeno- men, dat voor een tramweg van 20 kilometer en het gebruik van rijtuigen, die beladen ongeveer 6000 kilo wegen, per dag en per rijtuig vereiscbt wordt f 19,88, wanneer het rytuig met stoom, en f 50,16 wanneer het door twee paarden wordt voortbewogen. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l'/3 Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. In de vorige week werd in raadkamer door de rechtbank Ie Haarlem de gratis admissie be handeld in zake mej. van Rijn, geb. Oostdam, proc. Knoop Koopmans, adv. mrs. S. van Hou ten en G. H. Mosselmans, tegen directeuren van Teijlers genootschap, proc. Kist, adv, mr. Heems- keik van Amsterdam, tot overlegging van de testamenten als gemeenen titel krachtens art. 1922 Burg. Wetb. Drie punten werden door de pleiters bestreden; de rechten der familie Olthoff, in deze gerepre senteerd door de requirante, als afstamming van den heer van Maanen, neef van Cath. Olthoff, nicht van P. Tejjter van der Hulst; de toepas selijkheid en interpretatie van art. 1922 Burg. Wetb. en hét belang van de eischeresen als zoo danig bij de zaak. Zaterdag werd de gratis-admissie door de recht bank toegewezen, zoodat nu eerstdaags directeu ren van Teijlers-genootschap zullen worden ge dagvaard, om alle documenten betreffende Teij lers nalatenschap over te leggen. Daarna kan men het veel besproken en voorzeker belang wekkend proces over die nalatenschap weldra te gemoet zien. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer der Staten-generaal omstreeks de helft der maand November hare werkzaamheden hervatten. Woensdag middag is te Westzaan de verfmo* len «de Tromp” door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Tegelijkertijd brandde te Oost- zaan, tengevolge van het onweer, een watermo len af, waarin voor eenige weken ook de bliksem sloeg, toen echter zonder brand te veroorzaken, terwijl in Maart van het vorige jaar de daarin wonende molenaar door den bliksem gedood werd. In de Standaard komt een oproeping voor aan de locale comité’s en correspondentschappen voor het volkspetionnement, om werkzaam te zijn voor de oprichting van een bond, onder het motto: «Een school met den Bijbel.” Bij de op roeping zijn concept-statutén gevoegd. Volgens het blad geldt het hier het als schoven samen gaarden van ’t geen God in de Julimaand groeien liet (volkspetitionnement) Art. 1 der concept-slatuten luidt aldus: «Er beslaat een bond, gevormd uit de locale comité’s of correspondentschappen van het volkspelilion- nement, onder het motto: «een school met den Bybel.” Deze bond heeft ten doel: 1. om aan de ver* eenigihgen ter bevordering van het christelijk onderwjjs, die reeds bestaan, zonder op haar terrein te treden, zedelijken en geldelyken steun 17 >a, JS, >r- tfl id»-- t« ia, les te verleenen; 2. plaatselijk den bloei der vrije school te bevorderen, en 3. de tijdens het volks petitionnement verkregen organisatien te behou den, allengs vaster gestalte te laten aannemen en in zoodanig onderling verband te zetten, dat ze, zoo dikwijls de belangen van een school met den bijbel” en wat daarmeê in verband staat dit vereischen, weer onverwijld dienst kunnen doen. Het orgaan van den bond is de Standaard. De oproeping is onderteekend door de hh. mr. B. J. L baron de Geer van Jutphaas, dr. A. Kuyper en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, adviseerende leden van het hoofdcomitéW Ho- vy, voorzitter van hel locaal comité te Amsterdam J. Voorhoeve H.Cz., voorzitter van het locaal- comité te Rotterdam; dr. J A. Gerth van Wijk, voorzitter van het centraal-comité te ’s Gravenha- ge; ds. H. Beuker, dr. A. W. Bronsveld, doe. M. Noordtzy, ds H. Pierson, S. van Velzen Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen door deze ter ken nis van de ingezetenen, dat op Woensdag den 6en November e. k., des voormiddags elf tot des namiddags één uur, op hel Gemeentehuis alhier tal worden gehouden, de vergadering om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, zijnde de HeerenJetze Lijkles Bakker, Hijlke Jan» Kingma, Pieter Fennema en Nicolaas Wilhelmus Jacobus Catharinus de Voogt, of die door overlijden of andere oorzaken zullen lijn uitgevallen. Dat de Lijst der kiesgerechtigden voor een ieder ter inzage ligt op de Secretarie der gemeente en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen, te rekenen van heden, bij het gemeen tebestuur kunnen worden ingeleverd. En zal deze door aanplakking en aankondiging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 4 October 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jn. Een droevig ongeval heeft in eeue woning in de Nieuwe Schoolstraat in den Haag plaats gehad. Een jeugdige dienstbode viel met eene brandende petroleumlamp in de hand van de trappen, waar door haar kleederen in vlam geraakten en haar lichaam met brandwonden werd overdektten gevolge waarvan zij na een hevig Jijden is be zweken. nieuwe folteringen en 'teinde doet, helaas! niets goeds verwachten. «Ik wensch deze kroniek te besluiten met de mededeeling van oen alleraardigste «zet” van een der meest bekende advokaten bij den hoogen en verdient Men schrijft uit Hoorn aan de Lui. Crt. van den 26 dezerGisteren avond woedde alhier een geweldig on weder. Te midden van het ra telen der donderslagen en bet felle licht, ontstond er eensklaps een geroep«De toren staat in brand 1” En werkelijk, zóó was het. Aange- wakkerd door den harden wind, stond de an nexe groote kerk in betrekkelijk korten tijd in lichtlaaie vlam. Men stelle zich de vreeseljjke toestand van dit onvergeteiijk oogenblik voor. De brandweer rukte zoo spoedig mogeiijk aan en met groole moeite en ’t verrichten van bijna bo- venmenschelyke krachtsinspanning, mocht het ge lukken de aangrenzende gebouwen te sparen. Eere aan onze wakkere mannen. De groote kerk is geheel afgebrandde puinhoop is vreeselijk. Tot ons leedwezen, zegt het N. v.d. Dheb ben wij vernomen, dat een onzer bekwaamste Nederlandsche toonkunstenaars, den heer Jobs. Cramer, hel ongeluk welvaren is linkerarm en plep.lplbeen te breken door een val van,, de trap, in zijne wdmng. Gelukkig echter geven de geneesheeren alle hoop, dat de breuk genezen zal zonder ernstige belemmeringen na te laten in het voor een be roemd violist zoo kostbare lichaamsdeel. Men leest in de Haagsche Kroniek der Gronin ger Courant «Dat de regeering voor den finantieelen toe stand niet terugdeinst, bewijst het krachtig en flink gemotiveerd antwoord van de heeren Tak van Poortvliet en Gleichman op de kanalenwet. Zij wijken tegenover hel spoor der financiële ongelegenheden geen stap wat noodig is voor *t land moet en za 1 er. komen zeggen zij onbe- ^7 vreesd en hel geld zal volgen. Dat is het ware standpunt, en dat de Minister van Finantien zijn naam onder de memorie van antwoord heelt geplaatst en daardoor heeft bezegeld, dat de financieels quaestie niet van ’t voteren der kana lenwet behoeft terug te houden, dat is een be vredigend verschijnsel. Ik houd my er nu dan ook van overtuigd, dat de wet een meerdeiheid tal vinden. «Wanneer Men kan ’t berekenen. De Ka mer komt, naar ik hoor, den 12den November byeen. Al de beschikbare tijd vóór Januuari zal dus wel voor de behandeling van de Indische en Slaatsbegrooringén noodig'zijn vóór, het -Kerst reces dus is er aan een behandeling der kanalen wet niet te denken, doch nu het ontwerp in staat van wijzen ’is, mag men ’bet er vöor houden, dat, roodra de Kamer in 1879 lerugkeerl, de gewich tige zaak der kanalen en waterwegen het eerst aan de orde zal kotaen. «Met Januari, zoo wordt mij verzekerd, zal ook het ontwerp-strafwetboek voor indiening gereed zijnna de kanalenwet zal zich dus het parle ment met het onderzoek van dat veelomvattend wets-voorstel kurfnen bezig houden. Aprés tout kan het zittingjaar 1878—79 dus nog belangrijke vruchten dragen. «Tot myn innig leedwezen komt er geen be terschap in den toestand van den heer de Roo, zyn lijden is vreeselijkelke nacht brengt hem De Nieuwe Rott. Ct. wordt thans gedrukt op de rotatie-pers van de firma König und Bauer te Würzberg. Het natten en afsnijden van ’t papier, het be drukken en zelfs het vouwen geschiedt alles door die pers en wel met zóó groote snelheid, dat in een uur 20,000 geheele of 40,000 halve vellen geleverd worden van eene rol papier, die eenvou- algemeen bekend te zijn. c «Een jongeling had er zich op gezet als ko loniaal dienst te nemen en verkreeg met veel moeite de toestemming zijner behoeftige moeder, onder voor waarde dat zij f 150 van het hem toe komende handgeld ontvangen zou. Na het innen van rijn geld uit Harderwijk teruggekeerd, was de koloniaal aan het zwieren gegaan en zijn geld verminderde reeds zeer merkbaar; intusschen de f150 van moeder had hij goed bewaard en om die ongedeerd te laten vroeg hij, half be schonken, aan een kastelein, ze «tot morgen” voor hem te bewaren. «Deze nam ’t geld aan; maar toen de jonge ling ’s anderendaags de f 150 kwam eischen hield de kastelein zich alsof hij niets sntvangen had, alle vertoogen mochten niets baten en ten einde raad liep de bestolene naar onzen advo- kaat. Diens advies luidde echter niet gunstig er was niets aan te doen. Uit 't veld geslagen, weenend zelfs, ging de arme jongeling heen. Doch de advokaat riep hem aanstonds terug. UIT DE PERS. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten bij de Tweede Kamer een adres in te dienen te gen een ombuiging van de spoorweghjn Stavoren- Leeuwarden over Bolsward. De raad verzoekt, laatstgenoemde gemeente op een andere wijze aan het spoorwegnet te verbinden, om daardoor den aanleg van de lijn Harlingen—-Salzbergen voor het vervolg niet onmogelijk te maken. Donderdag ik le Deii Haag overleden de heer J. E baron van Panhuys, oud-Commissaris des Konings in deze provincie Seders 3 Nov. 1848 stond hij «net ijver en bekwaamheid aan bet hoofd van ons gewest, tot hij kort geleden die betrekking nederlegde en zich in de residentie metter woon vestigde. Slechts korten tijd was het hem dus vergund de welverdiende rust te genieten. De overledene, die den ouderdom van ruim 70 jaren bereikte, was kommandant derNed. Leeuw en groot-officier der orde van de Eikenkroon. gevel van een uitgebrand perceel door een vier tal werklieden geen voldoende voorzorg genomen. De gevel stortte naar beneden en een der werk lieden werd zoo ernstig gekwetst, dat hij kort na den val overleed. SNEEK, 29 October. De onlangs door den Gemeenteraad gedane benoemingen van rector, conrector en leeraren aan het Gymnasium alhier, zyn thans door den Minister bekrachtigd. Naar wij vernemen, heb ben allen reeds de benoeming aangenomen -J- Het drietal te Groningen, opgemaakt ter voorziening in de vacature Mosselmans, bestaat uit de heeren: E. Barger, theol.-dr en pred. te Maassluis, A. Meerdink te Harderwijk en P. C. van Oosterzee te Heino. «Ik heb er misschien nog iets op gevonden”, zei hij ik wil althans, omdat ik medelijden met je heb, proberen of er iets aan te doen is. Heb je nog f150. Nee, meheer. Zie ze dan te krijgen en kom er mee terug, ’t Is maar één dag dat je die soin noodig hebt. «Na een paar uren had de koloniaal iemand gevonden die hem f150 voor één dag wilde lee- nen. Deze kwam met hem bij den advokaat en vroeg of hij borg voor het geld bleef. «Gij kunt ze morgen bij mij terug krijgen”, was zijn antwoord. Daarop gaf hij zijn cliënt zijn instruc ties. Gij gaat met twee uwer kameraads naar den kastelein, die u bestal en ge zegt hem, ter wijl ge u half beschonken houdt en een borrel neemt, dat ge de f 150 in uw zak hebt gevonden Dan vraagt ge hem of hij 't geld niet «tot gen” wil bewaren, weer bij mij. 's Avonds kwam de koloniaal den advokaat be richten, dat hij ’t geld in bewaring had gegeven aan den kastelein, die hem tnomphanlelijk had toegevoegd«Zie je door je dronkenschap had je mij haast voor een dief uilgemaakt «De advokaat liet nu den bestolene des ande rendaags alleen naar den kastelein gaan om de 1150 te halen en toen hy er meé terugkwam was *t proces gewonnen. «Ga nu met je beide kameraads, die je gisterenavond vergezelden en haal nog eens je f 150. Thans is ’tjou beurt om te beweren, dat je nog niets terug hebt gekregen.” «Geen uur later was de koloniaal in ’l bezit der f 150 voor zijne moeder. Hij had «leer om leer” met succes toegepast. De man heeft be zworen daijiy JeUiariAigJieidvvan hakend zou maken en hij meende dat «zoo iets eigenlijk in de krant” moest komen. Ik vind dat de man gelijk had. SO •«- x- id het :t. ’6. ZIS s mik ik wi ri r.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1