NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEEIC No. 89. D R I E-E N-D E R T I O S T E J 1878. A R G A N Gh ZATERDAG 2 NOVEMBER» Ji. o, >0. 50 50 e 4. 6» S\IU lURAl'T. 18. 2e 12. HST VOORSPEL VAN EEN NIEUWEN OORLOG ik. 0(1- In den Nederl. Spectator van 19 en 26 Oei. bijv, de ontevredenheid in beide rijken en de naderende winter, het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Rusland nog verschuiven het blijft toch slechts een quaestie van tijd, die waarschijnlijk ook van de vloot van Ochotsk, hel Sebastopol van Siberië, overwachte verrassingen zal brengen. '0; 00 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. in- am »0, Ie IS ie K- le r- d. i0. sle .36 ,30 ,43 585 ,43 d en rd. 30 14 a 50 'O. »or oor ,34 51 oor oor oor .14 -10 De Wayn Courredacteur ds. Buitendijk te Kralingen, is niet ingenomen met het oprichten eener orthodoxe theologische faculteit te Amster dam. Ware hel de bedoeling zegt zij dat nu bepaald te Utrecht van Ooslerzee de dogmatiek niet meer zal onderwijzen, een weg, zoo mogelijk, te openen, ten einde hem, indien niet formeel, dan materieel waardiglijk te vervangen, dan waren we ’t daarmee ten volle eensl Is echter daaren tegen de bedoeling en die vrees bekruipt ons om nu eens echt gereformeerde predikanten te gaan vormen van *t zuiverst allooi, gelijk we dit tol nu toe niet hadden, dan zou zulks al van zeer weimg piëteit getuigen tegenover mannen als van Oosterzee, Doedes en Beets, die reeds jaren lang de smaadheid van ’t kruis zich niet geschaamd hebben, ook toen de orthodoxie veel meer dan thans een aanfluiting was. En we zijn dan ook ten volle overtuigd, dat de zeer groote meerderheid onzer rechtzinnige predikanten wei geren zal een plan te ondersteunen, waardoor direct of indirect aan onze geloovige hocgleeraren te Utrecht en te Groningen als een klap in het aangezicht gegeven wordt De Standaard werkt het denkbeeld, dal bij de oprichting van den anti-revolutionairen bend, onder het motto>een school met den Bybel" voorzat, wat nader uit en vestigt er vooral de aandacht op, dat het hier een vereeniging geldt, die overal in elke gemeente vrij en op eigene wijie zal werken. Het zal een vereeniging zijn lot bevor dering der algemeene christelijke belangen en het volstrekt zelfbeheer zal er in gewaarborgd zijn. De voordeelen daarvan worden door het blad aldus geformuleerd: Vooreerst hetgeen de locale comité’s jaarhjkz opzamelen gaat niet naar Amsterdam of Utrecht, maar blijft in het dorp of ter beschikking van uw stad. Men kan er mee doen wat men wil en er vrijelijk over beschikken. Vertrouwen, niet regle- menteering, is richtsnoer. »Dan, men zal allereerst de zaak van het on derwijs in de plaats zelf waar men woont aan pakken, en alzoo als onder zijn eigen oogen, op bekend terrein, man tegen man, een worsteling aanbinden, die op ongelooflijke wyze de veer kracht sterken kan. »En eindelijk er zal niet enkel over de school verhandeld worden, maar eindelijk dan toch wor den ingezien, dal de schoolquaestie met geheel onze huiselijke, kerkelyke en sociale toestanden saamhangt, en dien overeenkomstig zal men de hand slaan niet alleen aan wat rechtstreeks school heet, maar ook aan de persook aan de lectuur voor ons volk ook aan de ten pla'telande vooral zoo noodzakelijke wintersamenkomsten ook aan het verspreiden van kennis onzer volkshistorie ook aan da algemeene volksontwikkeling in Chris- telijk-historischen zin kortom aan al datgeen waarvan men zelf in de plaats zyner woning voe len zal: dit raakt onze Christelijke belangen en lag tot dusver braak.’’ Met het oog op de tegenwoordige verwikkelingen tusschen Engeland en Afghanistan, meenden wij aan vee onzer lezer» geen ondienst te doen, bovenstaand I artikel, door on» aan de llluitrirte Zeiteng ontleend, in onze kolommen op te nemen* ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. koning lord Lytton op nieuw opmerkzaam ge maakt op zekere verschijnselen, waaruit te be wijzen was, dat emir Ali, een Aziaat, die gewoon is zijne handen naar beide kanten ge opend te houden, zich in een gevaarlijk ver keer had ingelalen met Russische gezanten. En geland was toen ten tijde te Kaboel vertegen woordigd door een geboren Indiër. Deze betaalde toen aan den Emir nog belangrijke sommen, waarmeê hij de bescherming voor zijne handels- karavanen moest koopen. In plaats van reeds tóen naar hel zwaard te grijpen, trachtte men den Emir door diplomatieke formaliteiten te im- poneeren. De vertegenwoordiger der Indische regeering werd uit Kaboel teruggeroepen. Emir Ali, die de Britsche subsidie’s niet graag wilde missen, knoopte op nieuw onderhandelin- gen aan met den onderkoning. Deze werden echter afgebroken, omdat hjj niet wilde toestaan, dat een Britsch gezant te Kaboel werd toegela ten, waarschijnlijk omdat hij van zijn valsch spel met Rusland niets wilde laten uitlekken, ’t Zou dan ook in dien tijd reeds tot een openlijke breuk met Engeland gekomen zijn, als andere omstan digheden dit voorloopig niet hadden opgekeerd. Alle diplomatiek verkeer, even als dat met kara. vanen, bleef van nu af geheel afgebroken tusschen de beide landen. Slrooptochten van Afghaansche stammen op Indisch gebied kwamen niet zelden voor. Wie te Kaboel ten voordeele van Enge land sprak, werd als spion ter dood gebracht, terwijl, in strijd met de vroegere uitdrukkelijke verzekering van den Czaar, een Russisch gezant schap te Kaboel werd ontvangen. De dubbele Russisch^ adelaar had zich daar reeds wekenlang een koekoeksnest gebouwd, alvorens de Engel sche regeering eenige tijding ontving van hel gebeurde; even verrassend was voor haar het nieuwe verbond tusschen Rusland en Perzië. Hierbij komt nog het spionneeren der passen in het grensgebergte van Thian-schan, de opstape ling van proviand aan den rechteroever van den Oxus en het uitzenden van geheime zendelingen onder de Turkomanen. Al het voorafgegane nu rechtvaardigt het vermoe den, dat emir Ali, die zeer goed op de hoogte is van de diplomatieke gebruiken en regels, en die daarbij zeer goed bekend is met -de gevoe ligheid der Britten in‘dergelijke zaken, niet bui ten Russischen invloed gehandeld heeft. Het is dan ook volstrekt niet twijfelachtig, of Engeland zal de beleediging van den kant van Afghanistan ondervonden en de gevaarlijke intri gues van Rusland, wel niet onbeantwoord laten. Hetzelfde Engeland, dat nog voor weinige jaren geleden, tengevolge van het gevangen nemen van zijn gezant door wijlen koning Theodorus van Abyssinië, 10 millioen pond sterling voor één veldtocht heeft uitgegeven, en dat, tengevolge eene beleediging, zijn vlag in de chineesche wa teren aangedaan een kostbaren veldtocht heeft ondernomen, het zal zeker de beleediging het voor het aangezicht van zijne indische vasal- vorsten door Afghanistan aangedaan, niet op zich laten zitten. Op dit oogenblik mogen finanlieele, militaire en vele andere omstandigheden, zooals Het Ooslersche vraagstuk is sedert het Ber- lijner vredesverdrag nog Oosterscher geworden, dan het ooit geweest is. Terwijl Rusland de meest rredelievende verzekeringen gaf, heeft het in Afghanistan voor het Indisch-Britsche rijk eene mijn neergelegd, waarvan de ontploffing ook de Europeesche staten geweldig kan doen schokken. Nog waren de hymne’s van den vrede niet weggestorven, toen men hoorde van een brief wisseling tusschen emir Ali, den beheerscher van Afghanistan, en den sultan Abdnl-Hamid. In dat schrijven waarschuwde emir Ali den sultan voor de vriendschap met het wvalsche Albion”, terwijl hij met den meeslen lof van Rusland sprak. Abdul Hamid daarentegen ried den emir dringend aan, den Engelschen vol vertrouwen de hand te reiken. Gedurende dienzelfden tjjd wachtte de onderkoning nn Indie, of liever geheel Engeland, het antwoord un den emir op eene depêche, waarin over de toelating van een Engelsch gezantschap te Kaboel onderhandeld werd. De emir echter verwaardig de zich niet op die depêche te antwoorden. Des niettegenstaande begaf een Engelsch gezantschap, Vergezeld van verschillende Indische vorsten en van een escorte van duizend man, zich op weg naar den Khyber-pas. Dit gezantschap moest en verricht er zake terug keeren op het gezicht van ^tienduizend Afghaansche vuurroeren, die het van ne vesting Alimusjed tegen flikkerden. Aan het hoofd van het gezantschap werd door den Af- ghaanschen bevelhebber meègedeeld, dat deze het slechts aan zijn persoonlijke vriendschap had te danken, dat hij hem voor mijne vermetelheidhet Af- Ighaansche gebied te durven betreden, niet liet neerschieten, en het gezantschap van het trotsche Albion moest terugkeeren. De emir wistdat zich daarbjj Indische vasal-vorsten bevonden, en de smaad werd daardoor nog te meer beleedigend. Hel is thans de vraag, of de insolente houding van den vorst van Afghanië een gevolg is van eigen vrije wil of van russischen invloed, en, daar het niet Ie verwachten is, dat Engeland ,ich dezen smaad ongewroken zal laten aandoen, of dit conflict niet zal leiden tot een oorlog tusschen Engeland en Rusland in Azië en, zooals dan van zelf spreekt, ook in Europa. Laat ons eerst even een terugblik slaan op hetgeen vroe ger is voorafgegaan. Tengevolge de gebeurtenissen in centraal Azië gedurende de laatste jaren, waardoor de russische grenzen zich tot aan Britsch-Indie hebben uiige- «et, heeft Alghanislan eene allergewichtigste be- leekenis gekregen èn voor Rusland én voor En geland. Het is het bolwerk geworden, dat de beide vijandelyke machten van elkaar scheidt en een botsing tusschen die beiden verhinderen kan. Sedert geruimen tijd reeds lag het dan ook in beider belang, den beheerscher van Afghanistan voor zich in zijne bedoelingen te winnen. Reeds de verovering van Egypte door Napoleon, en diens grootsche plannen voor een veldtocht naar Indie, deden de regeering van Britsch-Indie een verbond sluiten met Afghanistan en Perzie, terwijl aan den anderen kant Napoleon, na den vrede bij Tilsitzich met Rusland verbond om de Engel schen in Indië aan te tasten. Men sprak, ver haalde Thiers, in die dagen te Petersburg in vertrouwelijke kringen veel en dikwijls over een veldtocht tegen Je Engelschen in Indie. »Als de afstand maar niet zoo groot was, en als die woestijnen er maar niet waren”, zei de Gzaar, >en als er maar op eene gemakkehjke wijze te zorgen was voor de levensmiddelen voor men- schen en dieren”. »Komaan”, antwoordde de fransche gezant Gaulaincourt, die blijkbaar van de aardrijkskunde van Azië geen bijzondere studie gemaakt had, »de russische troepen, die van den Rijn gekomen gemakkelijk aan den Irkoetsk naar de oevers van zijn, zullen ook wel even Indus kunnen komen.” Na den val van Napoleon waren ook deze plannen gevallen en vergeten, en Engeland maakte er hoegenaamd geen werk meer van om eene nadere verbintenis te sluiten met Afghanistan. Zelfs de weinig roemvolle veldtocht tegen Kaboel in het jaar 1839 en de vreeselijke ondergang van het engelsche leger onder generaal Elpherectore in de Khyber-passen, schijnen voor de Engelschen geen voldoende les te zijn geweest. De vóór-geschiedenis van den toekomstigen strijd in den engslen zin engelsch afghaanschen strijd genoemd bewijst reeds, dat Engeland sedert jaren veel te slaperig geweest is. Toen de onderkoning van Indië voor eenige jaren, ter gelegenheid eener feestelijke bijeenkomst van zijne vasal-vorsten ook een bezoek ontving van den emir van Afghanistan, toen was de gelegenheid als aangeboden om een óf- en defensief"verbond te sluiten, ’t Scheen echter, dat men het gevaar, ’l welk van russische zijde dreigde, nog beschouw de als in een ver verschiet te liggen. Trouwens, nog slechts weinige weken geleden, hebben sommige engelsche bladen, op grond van ingekomen berichten van geografische vakmannen, zich daarmee getroost, Jat eerst voor hunne ach; ter-kleinkinderem de taak zou zijn weggelegd, om Indië tegen den noordschén kolossus te moeten verdedigen. Men liet dan ook indertijd emir Ali heengaan met beleefdheids betuigingen, met wapen-geschen- ken en beloften van subsidiën. ’t Schijnt, dat emir Ali reeds tóen aanzoeken van Russische zijde ontvangen, maar die steeds gewantrouwd had, en toch, toen hij den on derkoning van Indië waarschuwde en opmerk zaam maakte op den toenemenden invloed van Rusland in centraal-Azie, toen werd daarop heel weinig acht geslagenmen vertrouwde meer op de onschuldsbetuigingen van Gortschakoff. Intusschen gingen drie jaren voorbij, die Rus land in zijn eigen belang zich kosteloos ten nutte maakte. In Maart 1876 werd de nieuwe onder- UIT DE PERS. J-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1