NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BUAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. No. 92. 1878. WOENSDAG 13 NOVEMBER. p al- ta- [G, iet SMIhll! 9 1A S T. >80 len ten halve toegepaste nieu- n. de •3=3 K1X V EXLAMh A *1 V. 16 IB l»e id- fat te> 9 2 2 6 /o ni kt, Ike let id* mg in ter len sen eid en, ta len an- tiet ui len in ten het en, het beloofde land niet zou betreden. heelt na het gebeurde in de laatste maanden sijn P. de bij ird en, te w in, 'ol- liep te im, th., Naar het Vad. verneemt, zijn de commissaris sen der Nieuwe of Littéraire Sociëteit te ’s Hage er niet in geslaagd om een voldoende som tot aankoop der muziek van wijlen den kapitein- directeur F. Dunkler bijeen te brengen. Naar aanleiding van een bij de Fransche Kamer ingediend wetsontwerp tot regeling van het mid delbaar onderwijs voor meisjesherinnert de Kamp. Ct. er aan, hoe dit onderwijs ook bij ons te lande nog altijd niet bij de wel geregeld is. Thorbecke heeft het in de wet van 1863 eenvou dig overgelaten aan de gemeentebesturen en par- ticuliei en. >Gelukkig zegt de K. Ct. hebben eenige ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Van de Zuiderzee-kust meldt men, dat een aantal schepen, die bij den storm van Zondag voor Schokland, Urk en elders- ten anker lagen, het zwaar te verantwoorden hebben gehad. Onderscheidene zijn losgeraakt en door den or kaan naar alom voortgezweept: zoodat men van ongelukken zal vernemen, dat niet achter kan blij ven, daar de storm met geweld de Friesche- en aangrenzende kusten beukte en de invallende nacht met groote zorg te gemoet werd gezien. neelschool aan te vullen met een lid uit den raad van beheer van de vereeniging»het Ne- derlandsche Tooneel”, van de directie der Rotter- damsche schouwburgvereeniging en 4 leden, waar van een aan te wijzen door elke afdeeling, die meer telt dan 100 leden, werd na langdurige en warme discussie aangenomen. De commissie voor het besludeeren van oude stukken werd van haar taak ontheven. Tot leden van het hoofdbestuur werden geko zen, in plaats van dehh. H. J. Schimmel en mr. G. van Tienhoven, die bedankt hebben, de hh. Jacobsen van Rotterdam en Pierson van Amster- dem, terwijl de aftredende leden, dr. B. J. Stok- visch en mr A. Bloembergen, werden herkozen. In den nacht van Vrydag op Zaterdag heeft het op de kust van Noord- en Zuidholland en Zeeland hevig gestormd. De mailboot van Queens- borough naar Vlissingen is gelukkig binnenge- loopen met slechts l'/a uur vertraging. Meu verkeerde aldaar en ook te Middelburg in groote zorg over de boot, wijl het verschrikkelijk woei; vele boomen zijn sntwordeld, schoorsteenen en daken beschadigd enz. Te Brouwershaven is een fregat gestrand. Het geraakte op de westpunt van den Banjaard aan den grond en een oogenblik later sloegen de groote en bazaanmast over boord en het schip i gemeentebesturen zich dit volksbelang aangetrok- ken. Er zijn in de groote steden middelbare j scholen voor meisjes verrezen, die zeer druk be- zocht worden en waarover in de officieele rap porten bijzonder gunstig wordt geoordeeld. Het is niet zonder strijd trouwens gelukt van hef Rijk suhsidien voor deze scholen te verwer ven, en zóó mag gezegd worden, dat ten onzent, in de groote steden althans, hel middelbaar on derwijs voor meisjes bloeit. Doch daafmede kan men zich niet tevreden stellen. Aan wettelyke regeling van dit onderwijs blijft behoefte beslaan, en de Staat moet het zijne doen om het meer algemeen verkrijgbaar te stellen. Thorbecke had voor zich de zekerheid niet, dat er aan dit onderwijs behoefte bestond, met ande re woorden dat de bevolking er prijs op stelde, en hij scheen het ook niet met zichzelf eens te zijn, hoe het in te richten. Hij wilde dus, dat een proef zou worden genomen. Welnu, die proef is genomen. Waar middelbare scholen voor meisjes bestaan, toonen de ouders er zeer mede ingenomen te zijn, en de meisjes toonen, dat het onderwijs goed aan haar besteed is. Men heeft voorts ook genoeg ondervinding opgedaan, om te weten hoe het behoort te worden ingericht. Wat dit onderwijs hefeekent en welke resul taten het oplevert, men behoeft, om dit te weten, slechts te lezen wat de bekwame inspecteur Dr. Steijn Parvé daarover geschreven heeft. Toen de Minister Kappeijne bij de behandeling der wet op het lager onderwijs eene herziening van die op het middelbaar aankondigde, zullen ze ker velen vet wacht hebben, dat hij bij die herziening ook, en vooral, het middelbaar onderwijs voor meisjes zou ter harte nemen. Dit was ook we) eenigszins uil de woorden des Ministers op te maken. Men weel echter, waarop dieaangekon- digde herziening der wel op hel middelbaar onder wijs is neergekomen, onder den druk waarschijn lijk van de financieele omstandigheden. De goede verwachting is in teleurstelling verkeerd. Hapen wij, dal de Tweede Kamer ook voor dil volksbelang in de bres zal springen en op den Minister haren aandrang zal uitoefenen, om te verkrijgen, dat hel m ddelbaar onderwijs voor meisjes niet langer door den Staat stiefmoederlijk worde bedeeld. Men moet blind zijn voor de toe standen der maatschappij, om niet in te zien,d it het een hooge en dringende eisch des tijds is, de intellectueele vorming der vrouw tot hooger peil op te voeren. de belastbare opbrengst der ongebouwde eigen dommen) niet mogehjk. De minister van finan- j cien is ook reeds ten deele door die draaiende 1 beweging meegesleept. Wel heeft hij beloofd ov er te zullen gaan tol afschaffing der overgangs en hypotheekrechten onder omslag van hel bedrag dier rechten over de grondbelasting maar verder dan beloven is het nog niet gekomen, niettegen- De algemeene vergadering van het Tooneel- verbond is Vrijdag te Amsterd.im gehouden Zij werd door den voorzitter, prof. B. J. Stokvis, met een hartelijk welkom geopend, waarna de secretaris verslag uitbracht over het afgeloopen jaar, dat vrij gunstig luidde. De rekening en verantwoording van den penningmeester werden goedgekeurd, alsmede de begrootingen voor het jaar 1878/78 vaslgesteld, voor het tooneelverbond in ontvangst en uitgaaf op f 3903,21, voor de tooneelschool op f7810. Een voorstel van het hoofdbestuur, om de commissie van toezicht en beheer over de too- Bij Koninklijk besluit is de heer mr. J. Kap- peijne van de Goppelio, Minister van Binnenland- sche Zaken, benoemd tot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. In de Maandag gehouden zitting van den Hoo- gen Raad zijn behandeld twee zaken betreffen de de prucessien in Limburg. In de eerste plaats werd behandeld het beroep in cassatie van den procureur-generaal bij het hof te Den Bosch, tegen een arrest van dat hof, waarbij de kapelaan P. R. J. Gorten van de St Servaaskerk te Maastricht van alle rechtsvervolging ontslagen werd, wegens het aanvoeren van een bedevaart naar Scherpehenvel in Belgie in daarvoor voor geschreven ambtsgewaad. De tweede zaak be trof de voorziening in cassatie van den heer A. A. Sijben, pastoor der St Matthiaskerk te Maastricht, door hetzelfde hof schuldig verklaard van te heb ben gehandeld in strijd met de wet, door 1° elders dan art. 167 der grondwet toelaat, een openbare godsdienstoefening te houden, en 2° het als bedienaar van den godsdienst in het open baar dragen van een kerkelijk gewaad. De ver- oordeeling berustte op het feit, dat de openbare godsdienstoefening, hier gehouden, niet behoorde tot die, welke waren toegelaten bij het rescript van 1819. Door den advocaat mr. A P. Sh. Eijssell, die in eerstgemelde zaak pleitte, w’erd o. a betoogd, dat men hier met een zuivere rechtsquaestie te doen had. De feiten hadden bewezen, dat ook de geestelijkheid een beslissing van den Hoogen Raad omtrent de hier bedoelde bedevaarten had den willen uitlokken. Hij beweerde dat in ca- su de processie niet anders had plaats gehad, dan zooals zij in 1840 was toegelaten. Door mr. W. J. Wintgens, die in de tweede zaak pleitte, werd o. a. beweerd, dat hier door den rechter een straf was opgelegd voor een geval, niet uitdrukkelijk door de wel strafbaar gesteld. In beide zaken zal 28 Nov. conclusie genomen worden. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. UIT DE PERS. I staande den minister de middelen verstrekt zijn zorg t te nieuw voedsel gekregen zooals uit het artikel vKortzichtige politiek”, in ’l jongste nommer van ’t genoemde tijdschrift voorkomende, blijkt. De vraag, door een Fransch criticus naar aan leiding der Nederlandsche schilderijen op de Pa- rijsche tentoonstelling gedaan shoe komt het toch, dat de tegenwoordige Hollandsche arlisten, in tegenstelling hunner voorvaderen, zulke som bere tinten in hun werken brengen beantwoordt de heer Veegens met te wijzen op den gedruklen toestand waarin ons land verkeert. Ons volk is, naar hij doet opmerken, het slachtoffer van den weerzin zijner regeerende klassen tegen doortas tende hervormingen. Het bevindt zich in een toestand van overgang, dien de halve maatrege len zijner staatslieden van jaar tot jaar bestendi gen. Hel zweeft tusschen een half verlaten, ver ouderd regeerstelsel en were denkbeelden. Alle vrijzinnigen in den lande hadden verwacht, dal de hervormende politiek van den heer Kip- peijne de belemmeringen, der nationale welvaart in den weg gesteld, zoude opruimen dat h e- vorming op koloniaal gebied, herziening van het belastingstelsel, verbetering van volksonderwijs en landsverdediging herziening van het kiesstelsel zijn doel zoude zijn De illusie is verstoord en de overtuiging heeft reeds veld gewonnen bij de natie, dat Kappeijne het toppunt zijner glorie al- reede achter zich heelt en dat de hervormingen, welke zij behoeft, niet van hem te verwachten zijn. Het is vooral Kappeijne s houding bij de school wet, die de liberale partij heeft ontgoocheld. Met die wet heeft hy geen inensch voldaan, noch de kerkelijke partijen, die verplicht zullen zijn meer voor hun scholen uit te geven; noch de liberaal- canservatieven, wyi de uitgaaf op de begroeting er belangrijk door vermeertnoch de oprechte vrienden der openbare school, omdat het onder- wijs er niet door op breede grondslagen is ge vestigd en de invoering van leerplicht althans voorbereid. Zijn wet behelst dezelfde bepalingen als die van Heemskerk en hij heeft dan ook, in antwoord op een vraag van den heer Bastert in de Tweede Kamer, moeten erkennen, dat er tus schen het ontwerp van zyn voorganger en hel zyne geen noemenswaard verschil bestaat. Daar door was de vraag van genoemd lid der verte genwoordiging gewettigd, welk motief er dan Ie vinden is voor het votum, waarbij Heemskei k verplicht werd af te treden. In zoover is echter het doel bereikt, dat de strijd over bot onderwijs voorloopig geëindigd is. De overige takken van staatsbestuur leveren ove rigens op dit oogenblik niet veel stof tot discus sie; indiening van eenige ontwerpen is beloofd, maar daarbij blyfl het voorloopig. De aandacht valt in deze omstandigheden in hooge mate op het financieel beleid. De regeering doet haar best nieuwe belastingen Uit te vinden om in den nood der schatkist te voorzien, maar zy acht zich niet geroepen reeds nu tot verbetering der bestaande over te gaan. Men blijft op deze wjjze in een cirkel rond draaien is de toestand der schatkist gunstig, dan wordt de behoefte aan belastinghervorming niet gevoeld (wel te verstaan door de regeerende i klassen), is de toestand ongunstig, dan is het doen "van uitgaven om verbetering voor te bereiden (men denke aan de uitstelling der herziening van De heer mr. J. D. Veegens heeft reeds in het Mei nommer van de Vragen des Tijds een minder gunstig oordeel uitgesproken over de staatkunde, door het ministerie Kappeijne gevolgd. Hij ver weet den premier toen zekere halfheid en sprak I de vrees uit, dat de liberale party aan zijn hand De vrees i de leening van 43 millioen om zonder i voor het tegenwoordige zijn plan rustig uit kunnen werken. Zijn houding bij de bovenge noemde herziening, in zake de ongebouwde eigen dommen, wekt mede bevreemding. Voor zulk een maatregel, dienende tot herstel van onrecht en indirect tot vermeerdering van inkomsten, vindt men geld ook ais het er niet is. Trouwens, de verschillende hervormingen die hij aan dezen maatregel wil vastknoopen, doen vreezen, dat het er nooit toe komen zal. Op verbetering van het kiesrecht is het uitzicht overigens nog duisterder, dan op herziening van bet belastingstelsel. Kappeijne heeft verklaard, dat er in deze zitting zeker niets van komen zal, en ’t is de vraag of de Kamer wel bijzonder krach tig op de wijziging zal aandringen. Maar wat de Kamer niet doet, zal bet volk allicht doen. Hetgeen dezen zomer met het volkspetitionne- ment is geschied, kan tot waarschuwing strekken. Die beweging moge niet het gewicht hebben dat sommigen er aan toekennen, zij toont toch over tuigend aan, dat een zeer talrijk deel der natie met de bestaande politieke en maatschappelijke toestanden in hooge mate ontevreden en zonder veel moeite tot het voeren van oppositie tegen het gouvernement te bewegen is. Blijft de school- wet-meerderheid en de minister, uit haar raid den voorgekomen, zich verzetten tegen den wensch van de hervurmingsgezinden, dan is slechts de rechte man noodig, die de verspreide elementen van oppositie tegen de bovendrijven de politiek tijdelijk weet fe vereenigen, om aan de patlementaire meerderheid voor goed een einde te maken. Voor dat gevaar is de regee- ring blind. Zwak is in hel algemeen haar ge zicht op de zaken die buiten het onmiddellijk be reik van haar oog liggen Aan haar blik ont- •snapt de zedehjke kracht die uitgaat van een ver tegenwoordiging, door het geheele volk gekozen. Berekenend is Kappeijne's staatkunde ongetwij feld; zijn laag bij den grond zwevend ideaal is het de onderling verdeelde meerderheid onder zijn leiding zoolang mogelijk bijeen te houden. Vandaar het streven naar uitstel van hervormin gen. Nationale wenschen, die in de Staten-Ge- neraal werden doodgezwegen, erkent hij pief. Hët volk, buiten de honderd duizènd kiezörs, be slaat niet-voor hem. In plaats van wakker voor ganger te zijn, geeft hij er de voorkeur aan de leider te wezen van een kunstmatig saamgebrach te meerderheid, die uiteen zal spatten, zoodra groote dingen van haar gevraagd worden. Hij is echter een voorzichtig gids, die de krachten van zijn gezelschap niet overschat. Zijn bewind kan hierdoor van langen duur zijn, maar zijn naam zal, naar het zich laat aanzien, ontbreken op de lyst der staatslieden, die het volk een stap verder hebben gebracht op de baan van den vooruitgang.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1