NIEUWS- EJi ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK; No. 93. D R I E-E W-E> E R I*.I Q S T E 1878. J A R Q A N Q ZATERDAG 16 NOVEMBER. TEN. 60,00 28,50 e>'- 61,50 60,00. i 29. SM Ehi lt OHSi A A T. 10. a 22. rs= het Departement van Financiën verlaten. AT. enkel woord melding 5.35 belangrijke som bij- B1NN EK LA»». ■x ir van nako- n zor- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. zal onafgebroken van goede zeden 60,00. laatste ƒ59 i zs 'oerd meren Paard, n 30 12 60 a i ƒ- 61,50; 59,50 00, 2e niet iredc i om ■heer Itcit f r na. van e van anslag feeling 6 2*/, 9’/,e i5/ oy.s W, "/o De ware naam van het vaartuig, dat op de Banjaard m getrand, is nog met bekend. De N. R. Cl. deelt omtrent het ongeluk nog het vol gende mede Zaterdag voormiddag ten ongeveer elf ure werd te Brouwershaven van den vuurtoren van Wes- terschouwen bericht ontvangendat een groot schip voor dit zeegat zeilde, met twee vlaggen aan den grooten top, hetgeen een sein is, dat het schip een sleepboot verlangde te hebben. Eeni- ge minuten later waren de sleepbooten Zuidhul- land en Sliedrecht reeds naar buiten vertrokken. Inmiddels kwam een tweede sein van den vuur toren, meldende dat het gerapporteerde schip op de punt van den Banjaard aan den grond zat en dringende hulp noodzakelijk was. Door den storm van den afgeloopen nacht stond de zee hemel hoog, zoodat op het schaar in dit zeegat de zee over de pijp der Zuidholland heen sloeg. Een half uur later meldde men weder van den toren, dat de groote en bezaansmast overboord vielen en het schip op zijde begon te vallen, terwijl de zee er overheen sloeg. Hoewel men van Brou wershaven de ramp niet kon aanschouwen, ver vulde de mededeelingen van den opzichter van Westerschouwen een ieder met innige deernis omtrent het lot der schipbreukelingen. Hij zag hun worstelen tegen de baren en zich zoolang mogelijk aan het wrak vastklemrnenals het schip overslingerde, klom de bemanning gedurig naar het hoogste punt, totdat eindelijk de zee het schip geheel omverwierp en allen jammerlijk ver dronken. De Zuidholland was juist in zee toen de laatste mast overboord viel en de zee kort daarop het schip bedekte, zoodat alle hulp, welke nog te verleenen ware geweest, te laat was Al het hier medegedeelde geschiedde binnen een tijdsverloop van drie uren. Verscheidene visschersvaartuigen zijn sedert op de plaats van het ongeval geweest, maar zij heb ben noch aldaar noch in den omtrek iets van de overblijfselen gevonden. Het op de kusten aan gespoeld hout geeft mede geen inlichtingen. Met het oog op dit ongeval en hetgeen onlangs bij Terheijden is geschied, dringt de N. R. Ct. op herziening van het reddingswezen op onze kust aan. welke zij met hun arbeid zoo krachtig helpen vullen en dat hy niet in staat is zyn stoffelijke behoeften voldoende te bevredigen en evenmin het peil van verstandelijke en zedelyke ontwik keling kan bereiken, waarnaar hy streeft. Deze overwegingen leiden tot de volgende verklaring Het verbond stelt zich ten doel pogingen in 't werk te stellen om den stotfelyken, verstande- lyken en zedelyken toestand der arbeidende klas sen in Nederland te verbeteren door lu. naast hel begrip van zelfstandigheid en onafhankelijk heid, het gemeenschapsgevoel aan te kweeken by de werklieden en tusschen deze en de overige groepen der maatschappij2°. te streven naar betere veideehng van de rijkdommen der maat schap py en van de vruchten die de arbeid af werpt, inzonderheid door het bevorderen van ver- De ontwerpen tot invoering van nieuwe be lastingen (belasting op de kapitalen in portefeuille en op de goederen in de doode hand) hebben KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek maken hiermede bekend, dat in hunne ve gadering van den 14 November jl. voorloopig is vastgesteld het aanvulling» kohier tan de belasting op de binnen de gemeente ge houden wordende Ronden voor het jaar 1878 en dat dit kohier, te rekenen van den 18 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie al hier, voor een ieder ter inzage zal liggen, bin nen welken termijn elk zijn bezwaren tegen het kohier, op ongezeld papier bij den gemeenteraad kan indienen. Sneek den 15 Nov. 1878. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, i. yjLtt DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. wanneer daarmede voor volgende jaron meerde re winsten verkregen kunnen worden »Een ander voordeel, dat direct de leden eener 1 productieve vereeniging, maar indirect allen vak- genooten ten goede komt, is, dat deze vereeni- I gingen bij voorkeur de concurrentie terugbren gen tot binnen de perken, waartoe zij noodzake lijk moet worden teruggebrachl, zuilen de voor- deelen, die de arbeid afwerpt, niet enkel ten goe de komen aan de verbruikers en aan het kapi taal, dat zijn diensten leent. Wanneer in den aanvang maar eens die honderden kleine baas jes, die elkander in vele vakken het leven zuur maken en de laatste penning winst betwisten, zich vereenigden, zou dit zeer gunstige gevolgen kunnen hebben voor al de vakgenooten. Want zij juist zijn het, die de nog goedgezinde patroons beletten het loon te geven, dat zij gaarne zou den wenschen- Maar buitendien kunnen enke len hunner dit doen met de werklieden. De be- kwaamsten moeten den grond leggen en bespa ring moet voorafgaan, tenzij, en ook dit zou zeer gemakkelijk kunnen plaats vinden, eenige werk lieden, die over een klein kapitaaltje beschikken, dat zij tot heden in effecten belègden, zich com bineerden om hun kapitaal aan hun arbeid dienst baar te maken. Zij zouden hun-zelve en de maatschappij daarmede een grooten dienst bewij zen »Een der zekerste voorwaarden van welslagen dezer vereenigingen is, dat in den aanvang niet de minst ontwikkelden en niet een te groot getal werklieden den grond leggen. Althans mag het aantal werkende leden niet te groot zijn. Overigens meet de gelegenheid tot toetreding van nieuwe leden ten eeuwigen dage voor ieder vak broeder openslaan, die zich aan de gestelde voor waarden wil onderwerpen. »De inrichting en het beheer moet zoo demo cratisch mogelyk zijn De vereeniging heeft na tuurlijk een bestuur, en, voor zooverre ze uit voerend d. w. z. werkend optreedt, een direc teur of chef. De rechten en bevoegdheden van ieder moeten zoo nauwkeurig mogelijk omschre ven worden, terwijl de algemeene vergadering de beslissing moet hebben in alle geschillen, die tusschen bestuur en directie, of tusschen een van deze beiden en een of meer werkende leden ontstaan. Gehoorzaamheid aan den chef bij de regeling en uitvoering van het werk is eerste voorwaarde, met recht evenwel van beroep op de algemeene vergadering. Bestuur, directie en werkende leden worden door de algemeene ver gadering bij keuze benoemd en ontslagen.’1 In de discussie, die op deze uiteenzetting volg de,, werd op de moeilijkheden, gewezen, die zich r__ vooral wat het ver krijgen van het noodige kapitaal betreft. Daar tegen werd ingebracht, dat als de werklieden hun driemaal drie guldens, die zoovelen in een jaar in de staatsloterij verspeelden, voor dit doel bijeenbrachten, spoedig een belangrijke som bij een zou zijn. Wij ontvingen een afschrift van een adres, aan den minister van waterstaat enz. ingediend door de heefen Bertens en Finet, met verzoek dit wel in onze kolcfmtnen te willen opnemen. In dat adres wordt door de heeren M. en F. aan den minister1 té kennen gegeven; dat zij zich met ver schillende plaatselyke autoriteiten, binnen het ge bied hunner concessieaanvraag, persoonlijk in be trekking gesteld hebben. Het is hun daarbij gebleken: a. dat de openbare meening in de provincie Friesland vooralsnog op de meest besliste wijze is gekant tegen het gebruik van stoom als trek kracht op de gewone wegen; b. dal verschillende gemeenten, die bij hunne concessie aanvraag betrokken zijn, niet allen de zelfde belangen hebben en daarom van haar ook niet dezelfde belangstelling en dezelfde geest tot medewerking is te verwachten, die zij behoeven om hunne onderneming tot stand te brengen. Op grond daarvan verzoeken zij den Minister hun te veroorloven, in hunne aanvraag om con cessie voor den aanleg en de exploitatie van een net van tramwegen in de provincie Friesland de volgende wijzigingen te brengen; 1. dal het vervoer zal geschieden met paar den en dat eerst dan het vervoer met stoom zal worden toegelaten, wanneer de betrokken gemeen tebesturen in de provincie Friesland zulks zel- Eerlaflg zullen nieuwe muntbiljetten van f 10 in de wandeling gebracht worden. Naar hel onthaal, dat deze stukken bij het publiek zullen vinden, zal de wenschelijkheid worden beoordeeld om ook muntbiljetten van 1 50 in omloop te bren gen. Deze laalsten zouden dan in kleur zooda nig van die van f 10 moeten verschillen, dat het onderscheid terstond en voor ieder in ’t oog valt. Jlische eland ^'nSen ïou dus het begrootingsdebat wel DAM. Nov. 4/*‘ 4/is 9'Z. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 1V2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Onlangs werd met een enkel woord melding gemaakt van een voordracht, door den heer B. H. Heldt gehouden over productieve as- I s o c i a t i e. De Werkmansbode geeft daarvan een uitvoerig verslag. De heer Heldt wees er o a. op, dal de vakvereenigingen zich hervormen moeten en krachtiger moeten optreden om ^dé ..beoefenaren een ruimer, zoo niet het geheele aandeel te verzekeren, va,n de vruchten, die door ,uv>, vvc,u hun arbeid worden voorlgebfacht: In” Engeland !in de praclijk zullen voordoen, koos men het véreenigd werkstaken, een mid- J del, dat hoogst rechtvaardig is, als men het niet te lichtzinnig en te overijld bezigt; in Nederland echter, waar in vele vakken de kleine nijverheid het werkstaken bemoeilijkt, moet het doel be reikt worden door het vereenigd werken. Dan wordt niet te zamen het bespaarde geld vernie tigd, maar productief gemaakt. De heer Heldt zet daarop het stelsel als volgt uiteen »De productieve associatie wil zeggengemeen schappelijke voortbrenging, m. a. w. gemeen schappelijke uitoefening van het bedrijf. De naam zegt reeds genoeg. In plaats, dat, zooals heden het geval is, een patroon, hetzy alleen of met een compagnon, of ook wel een vennootschap op treedt, doen eenige werklieden, bij voorbeeld zij, die ’l zelfde vak beoefenen, dit te zamen. Het voordeel hiervan is, dal zij in de eerste plaats Je winsten, die hun arbeid boven het gewone loon alwerpt, jaarlijks of halfjaarlyks verdeelen of ook wel aanwenden tot uitbreiding der zaak, eenigingen en verbonden van werklieden in het zelfde vak en door bevordering van coöperatieve associatie onder alle vormen, zoowel ter onder steuning in ziekfe en ongeval, als tot besparing en verkrijging van bezit en ter gemeenschappelij ke uitoefening van het bedrijf; 3°. het besef te verlevendigen, dat het bijzonder belang slechts in zooverre mag strekken, dat het niet met het algemeen belang in botsing komt4°. hel inroe pen der tusschenkomst van staat en gemeente, voor zooverie dit noodig wordt geacht in geval len, waar ter regeling van een <>f andere aange legenheid particuliere krachten tekort schieten. In het programma, door het Vad meegedeeld, wordt op den voorgrond gesteld, dat het Alg. Ned. Werkliedenverbond het bijzonder eigen domsrecht erkent en (evens het recht van den staat om de uitoefening van dat recht door be lastingen en andere wettelijke maatregelen te wij zigen, terwijl vervolgens als middelen, door Wel ke het verbond zijn doel tracht te bereiken, de volgende worden opgegeven Kiesrecht van mondige burgers invloed van adressen en petitionnementenafschaffing der militie, maar verplichte oefening van alle burgers in den wapenhandel; het recht van oorlog te verklaren behoort bij de vertegenwoordiging over te gaan herziening van het belastingstelsel door opheffing van op den arbeid en de levensbehoef ten drukkende belastingen en invoering van be lastingen naar het inkomen en het vermogen toezicht op arbeiderswoningen, fabrieken, werk plaatsen en huisindustriebeperking van den arbeidsdag, verbod van arbeid van gehuwde vrou wen en meisjes beneden 18 jaar; beperking en regeling van den arbeid van jongens beneden dien leeftijdhet in 't leven roepen van kamers voor den arbeid door en uit patroons en werk lieden gekozenbevordering van het openbaar onderwys door het verplicht en kosteloos onder wijs. Het verbond zoo wordt ten slotte gezegd is Nederlandsch, zal zich bewegen binnen de per ken der Nederlandsche wet en ijveren voor hel bevorderen onder de werklieden. UIT DE PERS. De Haagsche berichtgever der Zutf. Crt. wijst op de niet zeer heusche opmerkingen, die de liberale ministers van de Kamerleden moeteo booren. alndien bet begroolingsdebat in dien geest voortgezet wordt - zegt hij zal het begin van dit zittingjaar er zeker niet toe bijdra gen om den band tusschen de meerderheid en het kabinet nauwer toe te halen. Zelfs een schrif- telyke gedachtenwisseling, zooals die thans plaats vindt, zet reeds kwaad bloed, want al gelukt het ook aan de ministers tal van beschuldigingen ge heel te ontzenuwen, wat nu is voorgevallen is reeds een bewijs, dat vele liberalen over den gang van zaken onder het ministerie Kappeyne Diet byzonder tevreden zyn. »Met het oog op de werkelijke partyverhou- I eens belangryk kunnen worden. Heel lang zal het echter niet kunnen duren, want de Tweede Ka mer komt eerst den 19en terug en vóór nieuw jaar behooren alle begrootingswetten in de frac- tien der Staten Generaal reeds de revue gepas seerd te hebben. Ik weet wel zegt genoemde berichtgever dat in de laatste jaren daarvan dikwijls is afgeweken, maar m. i. heeft de Eer- «te Kamer recht zich te beklagen, indien de Twee- fde Kamer haar niet in staat stelt by tyds aan iharen constilulioneeJen plicht te voldoen.” Op de aanstaande algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond (25 en 26 December) zullen de statuten van hel bond worden gewijzigd cn een volledig program aan de goedkeuring der afgevaardigden oriderwor-. pen worden Vooraf zal een resolutie aan het oordeel der leden worden onderworpen, waarin met het oog op den veranderden toestand der - nijverheid in de laatste honderd jaar, gewezen wordt op het 5 35 feit dat de weikman een onevenredig aandeel 6t3o ontvangt uit den voorraadschuur der maatschappy, 6,53 7,583 8,43 9— door 9,15 door 9,34 9 51 door door door 10.14 5-10 .M r

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1