rwi L MEÏ WS- E.Ï AJn ERTEYnE BL iD FOOR DE GEMEENTE EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER; •i e 1 H i 1 ism 5: No. 94. D R I FJ-E N-D ERTIGSTE JAARGANG. WOENSDAG 20 NOVEMBER. tN, s er velk sen VV aarschuwing. 6 SHEERER R A A i 5, wal het B1WNKXL.A ND. al- I jfe- nid lei. iet Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. irt» de fater d op ver- ■Hing jker- be- wak- van geen van fiden izen. 1,80 te. per ll|n ind men 1OL- Ox- EN, ong, jj de i J. Val. 8 Z!« 6 a 'ia 1 ia teert. Dr. K zal in den grooten dag des gerichts heel wat te verantwoorden hebben. God rekene hem echter ook deze zonde niet toe. Wy hopen nog altijd op den tijd, dat zijne oogen zullen opengaan voor dwalingen, *n onwotoudliciJ, door partijdrift misleid, begaan. «Wat we echter ten slotte willen opmerken, is dit, dat, tot ons hartelyk leedwezen, niemand minder dan dr. van Toorenenbergen er aan denkt bedoelde betrekking te aanvaarden. .Reeds voor weken geleden heeft hij zich, toen daarop gezinspeeld werd, in dien geest uitgelaten.” Jl. Zaterdag werd een IJsselmuiden boertje, die zijn varkens naar de Kamper waag bracht, tegen wil en dank de held van den dag Zijn tegen strevend dier bij den staart geleidende, kwam eensklaps een ander van het zwijnen volkje zich tusschen zijn ietwat kromme beenen doorwringen, met het gevolg, dal hij midden op den rug van het dier te recht kwam. En nu ving ons boertje, tot gioote verbazing en vreugde van het Kamper publiek, als een tweede Ma eppa, niet door ban- i i ma in den modder te 4 o ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. van een geestrijk glas in 999 van de 1000 men- schen wekt. Het is juist deze zijde van de quaes- tie de werking van een maüg alcohol-gebruik als factor tot huiselijke en maatschappelijke ge zelligheid die door de drijvers der onthoudings- leer Volslagen wordt voorbijgezien.” Met de Boomsch Catholieke Maasbode zou het Wageningsch Weekblad wenschen, dat de kos ten van de hoogere burgerscholen door de ouders der schalieren zelven betaald zouden worden. Vol gens laatstgenoemd blad zijn bijna allen, zoo niet allen, daartoe in staat. De opmerking van de Maasbode werd gemaakt met betrekking tot de gemeente Rotterdam Uit de berekening van het blad volgt, dat de instel ling *s jaars kost ongeveer f 43,000. Er zijn 154 leerlingen, dus moet er per hoofd betaald worden plus minus f 280. Nu gelooven wij dat minstens door een vierde gedeelte der ouders die som voor bet schoolgeld van een knaap, beh Jve nog de boeken, niet kan worden afgezonder d er zouden dus 50 jongens de instelling verlaten, maar hier door nu zouden de kosten, per hoofd omgesla gen, op bijna f 400 komen. Veilig mag men aannemen dat dan weder een vierde hunne zo nen van school zouden nemen en het gevolg daarvan zou zijn, dat het onderwijs I 500 bedra gen zou, ehz. Soortgelijke berekening geldt voor de andere inrichtingen van onderwijs, wat Maasbode en Wageningsch Weekblad, in hun gemeenschappe- tyken tegenzin in al wat openbaar onderwijs heet, geheel over het hoofd zien. Zoo niet, dan kun nen zij zelven wel berekenen dat, door hun stel sel aan te nemen, er weldra geen enkele hoogere burgerschool meer wezen zou. Misschien zouden ze daarover ook niet zoo byzonder treuren, zegt de Arnhemsche Cour. Thans heeft «broeder” dr. A Kuyper het in de Heraut met «broeder” dr. A. Bronsvelt aan den stok. Een artikel in de Stemmen voor Waar heid en Vrede, van laatstgenoemde, heeft daartoe aanleiding gegeven. In dit artikel wordt naar de Heraut zegt het volgende over «zekeren dr. K.” gezegd «Dien dr. K weet ge, kan men moeieljjk meer als broeder beschouwen” die dr. K. »had geen piëteit”; die dr. K. leefde van «miskenning en verdachtmaking” die dr. K. nam den schijn aan, als streed hij voor een betere theologie, lerwyl er wel bezien niets achter school dan het plannetje om zelf «professor te spelen.” De bewuste dr. K. antwoordt nu, «dat hij niet zóó boos is of hij vergeeft van harte aan dr. B. wati in deze noch liefelijke noch welluidende woorden er wél niet op aangelegd was hem te grieven, maar oek zóó toch bitter zeer deed Het heeft hem wel weer een paar droeve dagen ge kost, te moeten merken, dat broeders zieb zóóver vergeten kunnen, maar dat is geleden, en het, »die als Hij gescholden werd met weder schold”, zal ook den schrijver van deze kroniek te stade komen.” In een artikeltje dal de Heraut in een vorig nummer aan dr. van Toorenenbergen wijdde, naar aanleiding van een hem toegedacht privaat- docentschap aan de hoogeschool te Utrecht het blad beweerde dat men dr. van T. hel on derwijs in het godgeleerd leerstellige niet kan opdragen, wijl hij geen vastheid van beginsel heeft schrijft het Wagn. Weekbl.«We zul len de mishandeling, hier onzen geachten en ge leerden van Toorenenbergen aangedaan, laten voor rekening van den beleediger, slechts con- stateerend, dat wie van T. van onvastheid van beginsel besshuldigt, daarmee niet hem, maar zich zelf op een bedenkelyko wyze compromi- den, maai door de vrees By de vele stemmen die zich tegen het mis bruik maar ook legen het gebruik van sterken drank doen hoeren, heeft er zich thans een ge voegd die het matig gebruik niet alleen vergoe- lykt, maar bepaald verdedigt. Het is die van Sir James Paget, een van Engelands eerste medici, en zijn artikel is geplaatst in de Contemporary review Sir Pagnet heeft nagegaan, dat matige drinkers het in levensduur, gezondheid en arbeidsvermo gen van onthouders winnen. «Laat ons, zegt hij, over een tijdperk van duizend jaren terugzien. Wy weten hoe reeds binnen een drietal geslach ten de jammerlijke verbasterende gevolgen van aanhoudend, erfelyk drank-misbruik zich onmis kenbaar openbaren. Indien nu een eveneens aanhoudend en erfelijk, doch matig gebruik van alcohol mede nadeelige gevolgen had op 's men schee lichaamlijken en geestelyken toestand, dan zouden na duizend jaren, dat is na dertig ge slachten, die gevolgen, door tijd en erfelykheid geaccumuleerd, eveneens onmiskenbaar moeten zijn althans bij vergelijking van een drinkend met een niet-drinkend ras. Wat echter zien wij? Juist bet omgekeerde. Wij zien, wanneer wij west bij oost, noord bij zuid vergelyken, dat over al hel nageslacht der matige drinkers krachtiger van lichaam en van geest is, dan het nageslacht der onthouders. Ja, in het oosten zelf, in Hin dostan, indien de drinkende Engeischman zich terugtrok zou zijn opvolger als overheerscher van de niet drinkende Hindoes onvermijdelijk niefnand anders zyu dan de éénige inboorling van Indie, die wèl drinkt: de Sikh.” Tegen deze stelling wordt o. a. door de N. R C aangevoerd, dat, de juistheid van het feit aanne mende, het nog niet vaststaat dat het gebruik van alcohol oorzaak van de meerdere kracht is en dat de trek naar alcohol een by-verschijnsel kan zijn van de kracht, deze rassen aangeboden. Dit echter kan niet worden ontkend, dat kracht van geest en lichaam met het matig gebruik samen kan gaan. «Die ervaring, trouwens, doet elk ma tig gebruiker van geestrijke dranken voor zichzelf persoonlijk op, zegt hel blad nog. Hij voelt, on danks zijn dagelijks glas wijn, bier of jenever, zijn leden sterk en zijn brein helder En nu mag ’l wezen, dat noch hersens noch spieren by hem het maximum van helderheid en kracht bereiken, waarmede geheeie onthouding van alcohol ze toe rusten zou, doch tegenover dit mogelyke, volstrekt niet gestaafde verlies, staat een veel belangryker voordeelliet levensgenot, de opgewekte stem ming, de neiging tot gezelligheid, die het drinken schiedl Let op den handel, den bronader van onze welvaart. Is het niet waar, dal hij zich bij toeneming verplaatst, verlegt naarmate van de middelen van openbaar verkeer, die hij zich vindt aangeboden Ieder jaar telt thans in de ont wikkeling en den wedyrer der volkeren en wilt gij in zulk een tyd, omdat het niet meer als vroe ger zonder eigen krachtsinspanning mogelijk is onze bestaande verkeersmiddelen, de voor zoove le Indische millioenen verkregen havens en wa terwegen en spoorbanen aan hun lot overlaten, den verderen aanleg vertragen en geen nieuwe meer aanleggen, omdat wij voor de nog vereisch- te millioenen rente moeten betalen Het Handbl. hoopt, dat deze mannelijke woor den allerwege in den lande weerklank zullen vinden. Het wijst er daarbij op, dat wij de laat ste 20 jaren honderd millioenen aan schuld heb ben gedelgd, groote werken aangelegd, enz., al les zonder eenige inspanning onzerzyds. Integen deel, de belastingen zijn verminderd. Nu we werkelyk eeus de handen uit de mouw kunnen steken, moet dit niet angstvallig worden verme den. UIT DE PERS. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ie gemeente Sneek maken hiermede bekend, dal in hunne vergadering van den 14 November jl. morloopig is vastgesteld het aanvullings kohier tan de belasting op de binnen de gemeente ge houden wordende Honden voor het jaar 1878, en dat dit kohier, te rekenen van den 18 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie al hier, voor een ieder ter inzage zal liggen, bin nen welken termyn elk zijn bezwaren tegen het kohier, op ongezegeld papier bij den gemeenteraad kan indienen. Sneek den 15 Nov. 1878. Burgemeester en Wethóuders voornoemd, i. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 6/ieefc doen te welen dat binnen weinige dagen een aanvang wordt gemaakt met het rooien der op- en langs het telwerk in deze gemeente, tusschen de Oppen- wisterbrog en de Kleine Palen, staande hoornen, ilsmede met de afgraving van dat gedeelte Bol werk. 'en behoeve waarvan de passage voor rij- tn voertuigen is afgesloten en waarschuwen een ieder, voor het gevaar, waar- lan hij is bloot gesteld, door zich tijdens de werk- namheden of bij duisternis langs genoemden weg Ie begeven. Sneek 19 November 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. *s Rijksmiddelen hebben gedurende de maand Oc tober jl. opgebracht 19,453,025, tegen f8,911,548 in October 1877, en gedurende de eerste tien maan den van 1878 f79,359,956, tegen f77,926,728 in hetzelfde tijdvak van 1877. Het ,0/);l der ra ming bedraagt f 78, 657,356. Daar November gewoonlijk een zeer goede op brengst geeft, mag de toestand der middelen in ’t loopend jaar bevredigend heeten en kan men verwachten dat de raming niet onbelangryk zal worden overschreden. De N. R. C wijst er op dat de zeer gedruk te staal van handel en nijverheid, waarover al gemeen geklaagd wordt, tot nog toe aan de op brengst der rijksmiddelen geen merkbare schade heeft loegebracht. De grondbelasting over 1878 is reeds bijna ten volle betaald. Personeel en patent hebben in October het dubbele opgebracht van de raming voor één maand. De rechten op den invoer overtroffen de raming de accijnsen desgelijks, en niet één, die daarbij te kort schiet, behalve die op den wijn, tengevolge van de wij ze van verrekening bij dit artikel De indirecte belastingen hebben evenzoo ruim f100,000 meer opgebracht dan voor één maand geraamd was en dit overschot is thans Ie danken aan de suc cessierechten Zou het kunnen zijn dat de uit breiding der belasting in de rechte lijn hare wer king reeds doet gevoelen Eindelijk, wat het belangrijkste is, niet om de sommen die het hier geldt, maar om den aard der onderwerpen posterij, telegrafie en loodswezen hebben elk een zeer ruime opbrengst gegeven, ver boven de ra ming. In de toenemende levendigheid van het verkeer, die daaruit kon worden afgeleid, ligt f iets bemoedigends. Het Hand, beschouwt de beide stelsels, die over den financieelen toestand van ons land tegenover elkander staan, wat nader. Het een ,is bij de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer over de staatsbegrooting uitgesproken. Het geeft dezen raad Laten wij, zoolang de kost bare oorlog in Atjeh duurt, ons tot het gaande houden van den dienst bepalen, de uitgaven voor spoorwegen en andere buitengewone zaken hier en in Ifidie inkrimj en en geen nieiiwe zaken,' als een geheel net. van kanalen, ondernemen. Dan kunnen wij met de beslaande middelen óns redden, geen nieuwe belastingen zijn noodig geen vermeerdering van staatsschuld. Wij kun nen dan misschien zelfs belastingen afsebaffen, als wij tegelijk op alles bezuinigen, als we een paar universiieiten vo'.r afbraak verkoopen, eeni ge honderden ambtenaren naar huis zenden en tevens de uigaven voor leger en vloot geducht inkrimpen. Het andere stelsel is flink voorlgaan op den eenmaal ingeslagen weg, dit systeem vindt zyn verdediger o. a. in den minister van financiën. >ln het zoover met ons gekomen, vraagt hy dat, hetgeen eenmaal ontworpen en aangevangen werd, inderdaad de krachten van een slaat te boven gaat en de tyd van beperking is gekomen Gij, die geneigd zijt deze vraag met ja te beant woorden, weet gij wel dat inkrimping op dat gebied «slechts ten koste van ons aanzien en van onzen naam toegepast kan worden En telt ge dien naam lich’, ziet gy dan niet wat buiten onze grenzen allerwege op het gebied 1 der openbare werken is geschied en nog ge ilet Staatsblad no. 23 bevat het doel en werkking van de coöperatieve vereeniging Self help, tot het scheppen van eigen kapitaal en eigen woningen te Sneek. Het Paleis van Justitie bevat eene waarschu wing aan het adres van hen, die zich nog tegen de politie mochten willen verzetten. 'In de zit-*- tingen der rechtbanken in den laatsten tijd is gebleken, dat de justitie tegen wool dig voor elk zoodanig verzet onverbiddelijk isde meest ge strenge toepassing van de wet wordt geeischt en de rechtbanken huldigen hetzelfde beginsel door zwaar te straffen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1