GEMEENTE EN HI T ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I ■7- 1878. No. 96. D R I E-E N-D ERTIGSTE J A A R Q A N <3- 27 NOVEMBER, WOENSDAG ÈN. Waarschuwing. Le- I '0, '4 '4 tea J :en. SX i:E k E R COIIRA X1. SN E E K, 26 November. UIT DE TWEEDE KAMER. I1OEMA ND. i. Ihe- iten een end IUS” ha loer Hes De id is heelt n te De heer R. W. van Raab van Canstein, thans ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Sneek is benoemd tot ontvanger derzelfde midde len te Gouda. In de zitting van gisteren (Maandag) is onder loderen ingekomen het ontwerp regelende de Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.-—; franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco *4 in te zenden. Quaestor komt in de N. R. C. op tegen het plan van de verecuiging aNimrod”, om de jacht meer populair en nationaal te maken. Hy vindt het vermaak, om eene jacht te paard te houden op tamme herten, niet veel minder barbaarsch dan een Spaansch stierengevecht. den woningenweer ver- Eerst ADVERTENTIËN voor eiken regel langrijk lager. Uitgever, A M lov. De heer Buskoop, kok van prins Hendrik, die v«or eenige dagen te Hasselt onder een spoor trein is geraakt, is aan de gevolgen overleden, nadat zyn beide beenen geamputeerd waren. II. lolwerk in deze gemeente, tusschen de Oppen- ilon- rens van bben Z2 t di- egen sub. Ie ambtenaars-personeel. voer tr i zijn P. j de r bij card izen, te ger /en Wol- ■diep te lutn, oth., 1 0/ Zo land De staatsbegrooting wordt aan de orde esleld daags na de vaststelling der Indische be- rooting. Daarna is de algemeene beraadslaging ner de Indische begrooting aangevangen. De heer van Rees dringt aan op inkrimping lerder dan op uitbreiding van gezag buiten Java, >ok met het oog op het gering voorhanden zijn- Voorts wenscht hij rachtdadige bevoideriug van den grooten land ouw in Indie, wijziging der voorschriften van ie agrarische wet en aanmoediging en bevorde- ing van conversie van communaal in individueel lezil van regeeringswege, zonder inbreuk op de 'echten der bevolking. De heer de Gasembroot laakt de vroegere on- ilandvas'ige oorlogspolitiek in Atjeh, die groote nadeelen heeft opgeleverd. Ook drong de heer de Casembroot aan op spoedige verdedigbaarmaking van onze vestiging in Atjeh, opdat wy aanvallend kunnen optreden De heer Lenting hoopt, dat deze minister de ictive politiek zal volgen, op het programma van dit kabinet vermeld. Hij dringt aan op milde uitvoering der agrarische wet, spoedige afschaffing der pantjens diensten en uitbreiding van verkoop der producten op Java. De heer Wintgens wijst op de gewichtige tijds omstandigheden hier en in Indie, die eene vroe (ere byeenroeping der kamer hadden geëischt Afdoende en krachtige maatregelen zijn noodig, om ons gezag in Indie en het evenwicht der Nederlandsche financiën te herstellen De heer Wintgens betoogde uitvoerig, dat het vroeger koloniale stelsel ryke vruchten had af geworpen, terwijl het stelsel van particuliere teelt blijkt thans alle nadeelen opgeleverd te hebben, door hem gevreesd en vroeger uiteengezet. Mor gen zal spreker zyne rede vervolgen. Mevr. S. de Vries te Rotterdam deelt in de N. R C. mede, dal het engagement, *t welk zij met het Nederl. Tooneel heeft gesloten, alleen geschied is, wijl de Rotterdamsche schouwburg- vereeniging niet voornemens was haar engagement te vernieuwen. Het Vad. heeft vernomen, dat de heer mr. S van Houten, een der leden van de bekende commissie van vijf, aan den leider van de libe rale partij in de Tweede Kamer beeft te kenneu gegeven, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van bedoeld partij verbond. uislerbrug en de Kleine Palen, staande boomen, Ismede met de afgraving van dat gedeelte Bol- lerk, ten behoeve waarvan de passage voor rij- a voertuigen is afgesloten en waarschuwen een ieder, voor het gevaar, waar- an hij is bloot gesteld, door zich tijdens de werk- aamheden of bij duisternis langs genoemden weg e begeven. Sneek 19 November 1878. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, I meer 7‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be- Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den I8en m de t het acht I na- jn te al de bom e re- dnantiëele verhouding tusschen Indie en Neder- insel erlei waar dde- alle »Men kweekt zecht Quaestor - zoo voor het Vaderland geen nuttige, vastberaden burgers van den Staat* maar laffe beulen en onnutte snoevende fatten in salon en sociëteitsgebouw.” Volgens het Hand, hebben de burgemeesters van alle hoofdsteden der provinciën, behalve Gro ningen, zich bereid verklaard mee te werken tot hel aanbieden van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin het geschenk zal waarschijn lijk uit een parure bestaan. Bovenstaand bericht heel thans echter weer niet juist te zijn weergegeven. De burgemeester van Groningen zou schrijft men nu was verhinderd de vergadering te Amsterdam bij te wonen. Ook te Groningen zal een commissie gevormd worden, om met bovengemeld doel werkzaam te zijn. kunnen aantoonen en die wordt hier verwaarloosd. Hoe kunnen nu geweldige schokken worden voorkomen? De disharmonie is niet voorbij gaande, niet een gevolg van den oorlogstoestand alleen. Men moet niet onberaden te werk gaan*t zou een Babe) kunnen worden, en geen spraakver warring moet er zijn. Hervorming is onvermij delijk. Twee wegen staan open: Men kan *t staats gebouw bij den grond afbreken en een geheel nieuw oplrekken, maar men kan ook stuksgewij ze vernieuwen. Is het te oud, zijn de grond slagen verrot, dan kan men niet beter doen, dan een nieuw te maken. Dit zou gemakkelyk zijn, want de plannen liggen gereed. Men zou slechts de stelsels van Proudhon e. a., of van de soci aal democraten ol internationalen behoeven te volgen. Wil men echter alleen wyzigen, en stuk voor stuk uitbreken en vernieuwen, dan moet men zeer voorzichtig zijn en vooruit berekenen, want zulk een plan is niet gereed, alleen eenige ge gevens. Ernstige studie is daarvoor noodig. S. laat aan zijne hoorders de keuze: slopen en opbouwen, ol uitbreken en herstellen. Hy voor zich gelooft aan de mogelijkheid eener duchtige reparatie. Er is nog zooveel goeds in de maatschappij. Waag de proef niet met afbreken *t nieuwe gebouw zal niet beter zijn. S. wil stuksgewijze hervormen. *t Is ieders plicht meê te werken. Sommigen zeggen nu welwe doen al zooveel, we geven soep, tractaatjes enz. maar dat is geen hervormingswerk die philantro- phie kan soms meer kwaad dan goed doen. Voor allen, zegt Sis arbeid te vinden. *t Werk laat zich gemakkelijk rerdeelen. Alleen wat goe de wil en kennis zijn noodig. Wat moeten we doen Waarheid en recht brengen tn de maat schappij. Wal doel de maatschappij nu voor den werk man? Hij wil werken, maar kan hij arbeid vin den Hoe dilute veranderen? Zorg voor goede de vrouw uit de werkplaats geef den kinders op de school voldoend onder wijs, dwing ze te leeren; verlam hunne jeugdige krachten niet in de werkplaats door te zwaren arbeidricht ambachtsscholen op Dan zullen de loonen beter worden. Dan zal kennis door dringen Dan zal de werkman goede boeken lezen; in een conversatie-locaal den tijd nuttig besteden hij zal bijeenkomsten voor eigen ont wikkeling en bespreking van gemeenschappelijke belangen houdenhij zal meer kennis verkrygen van Staathuishoudkunde, staatsinrichting enz.hy zal kunnen deelnemeu aan het Staatsbestuurhy zal rijp zijn voor het algemeen stemrecht. Lang zal men het hem niet meer kunnen ont houden hij wil uit da onmondigheid worden ver lost; zou *t niet goed zijn, hem voor te berei den Ten slotte richtte de spreker nog een woord tot de werklieden in *t bijzonder. *t Getal van hen, die zich terugtrekken, is groot. Zij worden zoo licht de werktuigen van anderen. Vela zelfzuch- tigen zijn er onder, die de gunsteling van den patroon zoeken te worden, of *t gouden kalf voor zich zei ven begeeren en die in de verwarring hun eigen voordeel beoogen. De getrouwen wekte S. op tot krachtig samen werken; door samen te hani’e en, zou het Htwe- ke draad voor draad worden afgewondenwaar mee men reeds bezig was. Ziet daarom, zegt S., niet achter uhoudt het doel voor oc gen gij weet aan welk een heerlijk werk gy arbeidt volhardt, zoekt steun bij hen, die gebleven zijn. Vele edele, bekwame mannen staan gereed om te helpen, mits alles met oordeel en versland gepaard ga. Vrijdag avond heeft op den staatsspoorweg tusschen Boxel en Eindhoven een zeer ernstig ongeluk plaats gehad. De trein van Venlo is namelijk in botsing gekomen met den trein van Boxtel. De sneltrein die ten 4.59 van Venlo te Eind hoven aankwam, stoomde, in plaats van te stop pen, in volle vaart het station Eindhoven voor- by. Op hetzelfde oogenblik kwam de personen trein uit Boxtel en op ongeveer 309 meter af stand van het station reden de beide treinen in elkander. De schok was hevig, de sneltrein werd op zyde geworpen en de tender van den sneltrein drong in zijn geheele lengte in den daaropvolgenden goederenwagen. De hoofdcon ducteur van den sneltrein (van Wassenaar,) werd zóó zwaar aan het gewond, dat hy terstond dood bleef. Van een beambte werd de hiel geheel verbrij zeld; twee andeien moeten deerlijk aan het on derlijf zyn verminkt. De reizigers bekwamen geen letsel, wat daar aan moet worden toegeschieven, dat de passa giers bij dezen trein steeds in de achterste wa gens worden geplaatst. Het personeel was ge zeten in de otnniddellijk achter de tenders geplaatste bagage-wagens, die beide verbrijzeld zijn. De machinist Harmse, door wiens schuld, naar men zegt, hel ongeluk is gebeuld, is krankzinnig geworden. De commissaris des konings in Noord Brabant was Zondag ochtend Ier plaats waar het ongeluk gebeurd is. De dienst was Maandig namiddag weder geheel hersteld. Zondag morgen jl. hield de Sneeker Afdeeling van de Friesche Werklieden-vereeniging eene openbare vergadering voor de leden, donateurs en belangstellenden. Bij die gelegenheid trad de zoo gunstig bekende voorzitter van den Neder- landschen werkmans-bond, de heer B. H. Heldt van Amsterdam, als spreker op. Gaarne hadden we gezien, dat een talrijker publiek tegenwoordig ware geweest, gaarne vooral, dat de werklieden zelven in grooter aantal waren opgekomen, bo venal, omdat de rede, die uitgesproken werd, bij zonder hunne belangen betrof en zij daar in be zadigde, flinke, degelijke taal een bekwaam woord voerder voor hunne belangen, hadden kunnen hoo- ren uitspreken, hoe zijne denkbeelden over maat schappelijke toestanden zijn. Nadat de voorzitter der Sneeker Afdeeling, de heer de Vries, met een korte rede de samenkomst had geopend, trad de heer Heldt op. De spreker begon met eene korte beschouwing over de ar beidersbeweging der laatste jaren, wees op den tegenstand, dien zij bij velen had ontmoet, maar ook op het verblijdende verschijnsel, dat gaande weg de tegenzin van velen overwonnen was en zij zich thans in de sympathie van vele welden- kenden mocht verheugen. Nogtans trekken vele aibeiders zich terug. Waarom? Is de verhou ding beter geworden Is er overal ambachts- onderwya Is de werktijd behoorlijk geregeld Wordt vrouwenkracht niet meer voor den arbeid gevoiderd? Hebben allen vryheid en brood? Zijn de woorden: vrijheid, gelijkheid en broeder schap geen leugen meer Al die vragen drin gen zich bij den S. op en hij wenscht daarom stil te staan bij de volgende hoofdpuntena Komt de vrucht van arbeid en beschaving in be hoorlijke mate aan allen toe? b. Is er sprake van broederschap c. Is de toestand voor allen dragelijk Achtereenvolgens werden deze punten ontwik keld. We zouden te uitvoerig worden, indien we ze één voor één wilden teruggeven. We stippen daarom het voornaamste aan. Overal, zegt S., heerscht een geest van ontevre denheid, van verzet, van haal tegen het kapitaal. Allen moeten de handen in een slaan om de gevaren die dreigen, af te wenden. Geen Duitsch stelsel zal dit vermogen. De oorzaken moeten worden weggeruimd. De toestand van den werkman is slecht en dat, terwijl overal de producten opge slapeld ztfh terwijl de arbeiders aan den dijk werden gezet. Op de Parysche tentoonstelling is de lof der nijverheid luide verkondigd; maar hoe slaat het met de voortbrengers? Is hun aandeel gestegen Is arbeidsloon arbeidsvruchl Overal is slapte in handel en nijverheid. Zelfs de vorsten wijzen er op in hunne toespraken bij de opening der kamers. Onze liberale regeering hel den koning wel in zijne troonrede zeggen, dat de nijverheid in ons land stof tol dankbaarheid en tevredenheid opleverde, maar men liet den koning eene onwaarheid uitspreken; T is hier niet beter dan elders. Een goede statistiek zou het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ineek doen te weten dat binnen weinige dagen een aanvang wordt etnaakt met het rooien der op- en langs het Voor de rechtbank te Haarlem zal eerstdaags een curieuse procedure gevoerd worden. De dienst bode van een bewoner van Beverwijk had voor hare mevrouw een snijboonenmolen gehuurd, en dien, na gebruik, op zolder gezet. De huurder van den molen hield zich stil, na vei loop van drie jaren meldde hy zich aan tot het lerugbekomen van zijn eigendom, en presen teerde daarbij tevens een notaatje tot het be scheiden bediag van f2628 voor het gebruik van den molen gedurende drie jaar, a 10 cent per uur, het jaar op 365 dagen gerekend. De be taling werd geweigerd, en daarop heeft de leuke snybooneumolenaar de huurster van den molen in rechten aangesproken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1