rm ul GEMEENTE EN UIT ARRONDISSEMENT SNEER NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I i 1 3 Q No. 98. 1878. D R I E-E N-D EKTIGSTE J 4 DECEMBER. WOENSDAG N. Nt M MN is. iS, iP- 4 ge- van de zoogenaamde een zood nigen bond L Vi. 4 SOEK 80 haar aanhangers BlMNEDiLAND. B V I T E W L A Ji D. De BURGEMEESTER van Sneek maakt aan belanghebbendenbekend, dat de sluiting der Koffiehuizen en Tapperijen op St. Nicolaas-avond (5 Dec zal moeten plaats hebben des nachts (en 3 uur, tenzij, bij ongeregeldheden, de Politie de sluiting eerder noodig mocht oordeelen. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden i.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. ien oo- ster ien >n- tio tie ei- e- an en h De ol- en je- ne iel g- en 1 r A O .N- IT- IL- ÏS- ID- I (0IK1A De Eerste Kamer is tot hervatting harer werk zaamheden bijeengeroepen tegen Maandag 9 De cember, ’s a»onds 8 uur. Bij Koninklijk besluit is tot directeur van het kabimt des Konings benoemd de heer mr. Jean Frédéric Alewijn, tot dusver secretaris en waar nemend directeur bij dat college, op een jaarwed de van f 5ü00. van den Minister van Finantien de Kamer t voeren. De heer Graiama bepleit het algemeen stem- Hij komt op tegen het denkbeeld om de tegenwoordig durven stellen kan ’t volgende die nen, dat aan ’l Rolt. Nbl. is ontleend»De on- derhandelingen met den heer Louis Bouwmeester zijn ondanks de vele geldelyke opofferingen, die de vereeniging het Nederlandsch Tooneel zich wilde getroosten, om dezen tooneelspeler aan zich te verbinden, afgestuit op den voor ons vaderland veel te hoogen eisch van 3jarig contract tegen f8000 per jaar, een geheel vrije benefice voor stelling, dus ongeveer f 1400, vergoeding als speel- honorarium en bijkomende zaken f2000, dus summa summarum een bedrag van f14,400 per jaar.” Uit een artikel, in 't Hand, opgenomen en in gezonden door de vereeniging het «Nederl." blijkt naderdat de heer D Haspels niet als lid van dat gezelschap zal optreden Hij had zich reeds verbonden, maar heeft zich teruggetrokken, daar bij aanbiedende schadeloosstelling te betalen. De vereeniging wilde daarvan niet gediend zyn. SNEEK, 3 December. Door den Gemeenteraad zijn, in zijne vergade ring van jl. Zaterdag, de volgende benoemingen gedaan Tot lid der commissie van toezicht op het Middelbaar onderwijs (vacature Kok, voortduren de door de niet-aanneming zyner benoeming door den heer Mr. Witteveen) de heer Dr. T. F. Risse- lade Tot chirurgijn voor de heelkundige practijk bij de Algemeene Armen, Dr. K. T. Dorama Tot Voogden over het O. B. Weeshuis de heeren Mr. D. Alma en Joh. Halbertsma, de eerste ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding van den heer M. H. Reitsma, de tweede ter vervanging van den heer Dr. S. R. van der Leij, aan wien, op zijn ver zoek, eervol ontslag werd verleend uit bedoelde betrekking. Voorts werd op nieuw voor den tijd van 3 jaren door den Raad tot Secretaris-Boekhouder bij de Algemeene Armvoogdij aangesteld, de heer H. E. Napjus. Op het adres van den heer W. J. Wisse te ’s Gravenhage, om concessie tot den aanleg en de exploitatie eener eleclrische verlichting binnen deze gemeente, werd zonder discussie afwyzend beschikt. Naar aanleiding van een desbetreffend voor stel van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, werd met 8 tegen 5 stemmen door den raad besloten, alsnog over te gaan tot de dem ping der Kleine Palen. OVERZICHT. R u s 1 a n d s plotselinge geneigdheid om hel Berlijnsche verdrag volledig ten uitvoer te leggen, wordt door den Parijschen correspondent van de Times opgehelderd door het feit, dat de Czaar, uit Bismarcks vriendschappelijke houding op het congres, de gevolgtrekking gemaakt had, dat Duitschland er niets op tegen zou hebben om Rus land bij de uitvoering der gemaakte bepalingen carte blanche te laten. Hiermede zou SchuwalofTs reis naar Livadia en zijn benoeming tot vice- kanselier in verband gestaan hebben. Toen het echter den Gzaar uit alles bleek, dat Duitschland even sterk op het nakomen der getroffen schik kingen aandrong als de overige mogendheden, werd de benoeming van Schuwaloft lijdelijk uit gesteld, de oorlogspartij werd gedesavoueerd en de vredelievende staatkunde verkreeg weder do overhand. M. IV. 8 IS f 8 s ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer T'/t Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UIT DE PERS. De Zaanl Cour, ziet in hel terugtreden van mr. Van Houten uit de «commissie ven vijf’ en uit de parlij-vereeoiging der liberalen het bewijs, dat mr. Van Houten de overtuiging heeft verkre gen, dat de onafhankelijkheid en zelfstandigheid van den afgevaardigde noodwendig, in meerdere of mindere mate naar gelang der krachtiger of zwakker persoonlijkheid lijden moet onder elk partijverbond. De Zaanl. Cour, betreurt bet feit, om de verkeerde uitleggingen, die er aan gegeven zullen worden door hen, die uit alles politieke munt trachten te slaan. Men zal van scheuring, van desorganisatie gaan spreken, of schoon daarvoor niet de minste aanleiding be staat, althans niet meer dan vóór het terugtreden van mr. Van Houten. Maar in den moedigen terugtred van mr. Van Houten ziet de Zaanl Cour, toch het begin van een algemeene bewe ging legen de bestaande organisatie der liberale partij. Het is een voor bereiding tot den terugkeer in het rechte spoorlangzaam stap voor stap -- zal men den Groninger afgevaardigde volgen, maar het slot zal zijn, dat wij, na korter of lan ger tijd, weder in den toestand zullen komen, waarin elk lid der liberale partij in alle opzich- ten zijn persoonlijke vrijheid van handelen zal hebben herkregen een persoonlijke vrijheid waarvan men onwillekeurig uit den aard der zaak door deze partijvereeniging eenigermate afstand moet hebben gedaan. Niet van elke partij- vereeniging zou dit hek gevolg. 4ijn en de Zaanl. Cour, is dan ook niet tegeii alle pattij-1 v overleg maar wèl van een zood nigen bond, waarin het hoofd der party vergadernig levens is. hoofdartikel, getiteld«Schoolgaan” Jn een hoofdartikel, getiteld«Schoolgaan” en «Braaf zijn”, geeft de Stand, eenige beschou wingen over den loop der bevolking in ons land, uit een kerkelyk oogpunt, en over den invloed van kunnen lezen en schrijven op het zedehjk en maatschappelijk leven. Dat artikel zegt onder anderen ook het vol gende «Cijfers die spreken. «Let men op den aanwas der bevolking, dan blykt dat de Roomsche bevolking numeriek hard achteruitloopt, doordien de Piotestantsche veel sterker aanwast. »In 1829 toch waren er ten onzent 1,029,000 Roomschen tegenover 1,544,000 Protestanten staande dus tot elkaar in verhouding als 3,899 Roomsch tot 5,911 Protestant. «Terwijl in 1869 deze cijfers aldus gewijzigd bleken: 1,313,000 Roomschen tegenover 2,193,000 Protestanten, of in reden ah 3j661 lot 6,127. uitbreiding der kie-bevoegdheid op grondwe'sher- ziening te laten wachten. De heer Teding van Berkhout heeft ook het rapport op hel schoolwelspetitionnement sterk af gekeurd en de voorstelling daarin genoemd on waar en onbewezen De onderwijsquaestie zelve was niet opgelost. De heer Blussé waarschuwde tegen kostbare groote werken, die blijkens de ondervinding veelal tegenvallen en hoopte dat het Ministerie van Wa terstaat gunstig zuu werken om opdrijving te voorkomen. Hij betoogde de noodzakelijkheid van eene af doende belastingherziening. Herziening der grond belasting was noodig als de hoeksteen van be lastingregeling. Leenen was op den duur ver derfelijk. De heer van Eek bestreed, het algemeen stem recht, door den heer Gratama begeerd, en het betoog van den heer Teding van Berkhout, en droog aan op eene verstandige bezuiniging. »De Roomschen liepen derhalve van 3,899 op 3,668 terug, terwijl de Protestanten van 5 911 tot 6127 vooruitgingen. Een uitkomst die den oppervlakkigen oordeelaar wel «over de toene mende macht van ultramontauisme” gerust zal stellen. s Wie echter minder oppervlakkig oordeelt en weet dat aanwas van bevolking ook gevolg kan zijn van zeer lichtzinnig of gedwongen huwen, en in den regel dan ook niet door vooruitgang, maar eer door verachlering in maatschappehjken welstand pleegt gevolgd te worden, die zal er uit bespeuren, hoe ook bij deze cijfers de blaadjes zich omkeeren, en Rome, bij dommer bevolking op het stuk van lezen, haar bevolking zedelijk wijzer, bezonne- ner op het stuk van huwelijk wist te maken, en materieel haar volgelingen verrijkt, terwijl de Proteslantsche overbevolking al meer verarmt en der overheid een blok aan het been wordt. «Gegevens waaruit volgt, dat Mezen en schrij ven”, hoe prijslijk op zich zelf ook, met het «braver maken” van de bevolking niets uitstaan de hebben; en dat het «domme” Rome, dat ook haar volgelingen liefst «dom” houdt, dan toch nog het best van al de kunst bleek te verstaan, om èn de te onbezonnen huwelijken, ên de on echte geboorten, èn den te sterken aanwas der bevolking, én de verarming van haar aanhangers tegen te houden. «Kon hierbij nu b. v. een statistiek ook van de christelijk Gereformeerde kerk gevoegd, dan zijn we vast overtuigd, dat hieruit blijken zou, hoe een goedgeorganiseerd Gereformeerd leven nog weer veel profijlelijker werkt, dan Rome’s band, maar zóóveel staat dan toch nu reeds vast, dat een maatschappelijk leven, dat geestelijk voor bandeloosheid bewaard bleef, het zeer verre van >de anarchie der verlichting” in zedelijk gehalte wint.” Men zegt nu te ’s Hage,. dat de nieuwe school wet op 1 Juni 1879 in werking zal treden. Dat eninid^e|lijk te doen was onmogelijk. Daartoe warén te veel Voorbereidende maatre gelen noodig. Dat het geld oorzaak is vertraging, is onwaar. De oppositie laat dat alomme verkondigen, maar zij weet wel beter. Zij is er zeer goed van overtuigd, dat de heer Kappeyne van de Goppello wel het geld durft vragen wat eene wet eischt. De gouden zon gaat op over ’t Nederlandsch tooneel of over de tooneelisten. Mevrouw de Vries verliet het Rotterdamsch tooneel, omdat men haar niet wilde engageeren voor f8000 met f2000 voorschot. Hare eer zeide zij liet niet toe voor min der geld te spelen. Nu deelt de N R Cour, weder mede dat de heer D. Haspels besloten heeft zich niet niet bij het Nederl Tooneel aan te sluiten. Hij staat evenwel reeds op het tableau du troupe van dat gezelschap vermeld. Als een staaltje van de eischen die de artisten UIT DE TWEEDE KAMER. De Kamer heeft in de zitting van Vrijdag j 1. het debat over hoofdstuk 1 (uitgaven in Neder land) van de Indische begrooting voortgezet. Door de heeren Van der Kaay en Van Gennep werd het Indisch ambtenaars-examen besproken en af gekeurd de achterstelling der rechtsdoctoren, die iaculteits examen hebben afgelegd, bij hen die het staats-examen aflegden. De heer Van Leeu wen verdedigde het staats-examen als geschfk ter vorming van ambtenaren van practischen zin. De minister wees er op, dat het staats-examen juist was ingesteld als maatstraf voor de regee- ring bij de beschikbaarstelling van ambtenaren, om Vroegere willekeur te voorkomen. Op een traag van den heer Van de Putte verklaarde de minister zich bereid te laten onderzoeken of er mogelijkheid bestaat om een droogdok in de haven te Batavia te maken. Bij art. 42 is na discussie aangenomen met 42 tegen 23 stemmen een amendement van den heer Van der Schrieck, om f 24,000 te schrappen voor de opleiding vau Indische officieren aan de krijgs school, hoewel de minister dit amendement had bestreden. Na debat over verschillende punten is hoofdstuk 1 aangenomen met 63 tegen 1 slem (de heer Van der Berch). Bij hoofdstuk middelen in Nederland had een uitvoerig debat plaats over de uitbreiding van den verkoop van koffie op Java. De hh. De Bruyn Kops en Lenting drongen daarop aan. De hh Wintgens en Bastert bestreden de uitbreiding. De minister had even als de heer Blussé bezwaar op dit oogenblik tot uitbreiding over te gaan, met het oog op den abnormalen toestand van den al- gemeenen handel. Het hoofdstuk is unaniem aangenomen. Hoofdstuk Middelen in Indie gaf in de zitting van jl. Zaterdag aanleiding tot veel discussien tusschen den heer Van de Putte eenerzijds en de hh. Wintgens en Gorver Hooft anderzijds. De gevolgen der afschaffing van de differentieele rechten werden in verschillenden zin besproken Art. 8, de nieuwe personeele belasting, werd door den heer Wintgens aigekeurd en óp bekende gronden voorgesteld haar niet in voeren. Hij vend steun bij de hh, Vader en De Casembroot, maar bestrijding bij hh. Mees, Heijdenryck, Pa- tijn. Van der Hoeven en den minister, die betoog den, dat het niet aanging terug te komen op het beginsel der belasting in Mei beslist. I In deze discussie werd op nieuw de liberale I en de conservatieve koloniale politiek tegenover elkander gesteld. Ten slotte werd het artikel aangenomen met 44 tegen 5 stemmen, waarna het geheele hoofdstuk met 45 tegen 1 stem werd Uangenemen. Gisteren (Maandag) is het algemeen debat over de Staatsbegrooting aangevangen. De heer Schim- melpenninck van der Oye besprak het rapport L omtrent het onderwijs-petitionnement. Hij keurde sterk af wat de Minister daarin had gezegd en vooral de wijze, waarop over den heer Eloul was I uitgelaten. Daarna voerde spreker finantieele be schouwingen, kwam op tegen bekrompen bezui- niging en meende dat bij de moeielyke positie eene l opbouwende oppositie moest f recht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1