GEJIEEiXTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER,' NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE k No. 99. 1878. D R I E-E N-D E R T I O S T E ZATERDAG 7 DECEMBER. van ADVERTENTIËN ,50. weduwnaar f- 11 n. ,00 ,50 50; zal worden gehouden tol inschrijving de” 1 ,00 de ep Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffende franco in te zenden. 50 te en ten 10 em- «ie- ird eren den. 20 16 10 a f80 ske itje 4 6 8 10 nnl» den isti- Icn, Het ?'or- ore kka de ran or- nes rat te van stje ,00. tste De hy ing AJi- aen is. gis- SNEEKE Al'"1 UIT DE PERS. De Arnh. Cour, bespreekt de door den minis* 9 uur. A M. ec. /ie I van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7’/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 095 s Minister dat de Vertegenwoordiging niet uitdrukte de opinie van het wik. Ware dit het geval, de Regeering zou hier niet langer zitten. Hij hoopt, dat de heer van Houten zijn isolement zal opge- ven. De Minister van Finantien heeft de finantieele politiek verdedigd en toegezegd na het Kerstreces opnieuw eene voordracht lot herziening der be las bare opbrengst van ongebouwde eigendommen te zullen indienen. Na verschillende replieken en nadat de Minister Kappeyne zich nogmaals verklaard had legen het algemeen stemrecht in eiken vorm en tegen wet- telijken dwang tot bevordering van zedelijkheid, zijn de algemeene beraadslagingen gesleten. Hoofdstuk 1 is eenparig aangenomen. Een tiental kleinere ontwerpen zijn gisteren (Donderdag) aangenomen, waaronder de begroe ting voor het pensioenenfonds voor ambtenaren. Met 43 tegen 16 stemmen werd verworpen het ontwerp 'o' bekrachtiging van den verkoop van spoorweggrond van Zutphen, op grond, dat daarbjj de zorg der afsluiting van den spoorweg, in strijd met de spoorwegpolitiewet, aan die gemeente werd opgedragen, terwijl zij bij den ondernemer behoort en zulks in het belang der veiligheid noodzakelijk is. Daarna is het debat over hoofdstuk 2 (Hooge Colleges) der Staalsbegrooting aangevangen. Hoofdstuk 2 is eenparig aangenomen, nadat de heer Verheijen dank had betuigd voor de ver vulling der betrekking van directeur van hel Ka binet des Konings Voor den aanvang der beraadslaging over hoofd stuk 3 (Buitenlaudsche Zaken) verklaarde, naar aanleiding van het deswege ui'gebrachte rapport, de Minister van Heeckeren dat de geschillen tus schen Nederlanders te Smyrna over eigendoms- inkomslen zijn bijgelegd en eene verzoening tot stand is gebracht tusschen hen en den Neder- landschen consul. De behandeling van hoofdstuk Builenl. Zaken is daarop aangevangen. De heeren Godefroi en Wintgens drongen aan op internationale regeling van de executie van vreemde vonnissen en het wisselrecht. De rege ling van avarijrgrosse werd door den heer Wint gens wè), door den Godefroi niet dringend noodig geacht. De heer van Eek drong aan op bevordering van internationale arbitrage en bestreed interna tionale regeling van de executie van vreemde vonnissen. De heer Teding van Berkhout vroeg of alle quaestien met Venezuela opgelost waren en be twijfelde, dat Nederland hel sluiten van een han- delstractaat met Bumenie afhankelijk moest stel len van gelijke erkenning van alle inwoners daar te lande De heer Casembrool verklaarde zich tegen ver- eeniging van missies in China en Japan en dringt er op aan maatregelen te nemen, om de handels- betrekkingen met Japan te vermeerderen. De Minister van Builenl. Zaken beloofd» ern stig ter harte te zullen nemen de onderwerpen, door de heeren Wintgens en Godefroi besproken. Met Venezuela zijn nog eenige punten te rege len. Met hel oog op het verworpen tractaat met Zwitserland kan er zeker geen bedenking bestaan omtrent eene regeepingsverklaring nopens een handelsverdrag met Rumenie. Behoud van de missie in Japan is noodig, ook omdat over een handelstractaat wordt onderhandeld. De Minister van Jnstitie wees op de nreielijk- heid van het sluiten van tractaten betreffende de uitvoerbaarheid van vreemde vonnissen. Het hoofdstuk is eenparig aangenomi n. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de iemeente Sneek, Get op art. 19 der Wet op de Nationale Mi- Jie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), m op de wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 44). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, jat in Hoofdstuk III dier wet, handelende over ie inschrijving voor de militie, onder anderen roorkomt het navolgende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie inge- ichreven alle mannelijke ingezetenen, die op den j Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ngetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens noeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd in gezeten is volgens de wel van den 28sten Juli 1850 (Staatsblad no. 44); 'c 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, 'edurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf- pande, achttien maanden in Nederland verblijf lield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende in- pieten was, ai is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem- L ’teling’, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne- lerlander niet aan den verplichten krijgsdienst s onderworpen of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deie overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwnaar n de gemeente waar hij woont 3. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens minne lijke ingezetenen, die op den Isten Januari 1879 2e UIT DE TWEEDE KAMER. Het algemeen begrootingsdebat is in de zitting van jl. Dinsdag voortgezet. De heer Corver Hooft meende dat de Regee ring de schoolwet spoediger had moeten uitvoe ren. Nu is het alsof het het Ministerie meer Ie doen was om schijn dan wezenlijkheid. Hij be sprak de benoeming van geestverwanten tot hoege staatsambten en keurde de benoeming van’ den vice-president van den Hoogen Raad af uit een oogpunt van prestige der rechterlijke macht. De Finantien gaven hem reden tot bezorgd heid. Eigenlijk is de begrooting hooger dan het vo rig jaar. Hij betreuide, dat de Regeering haar plannen niet voor de begrooting' had ingediend en bestreed eene eventueele verhooging der grond belasting. De heer van Houten beschouwde de finantien niet zoo pessimistische om verschillende redenen Hij veerde critiek over het algemeen regerings beleid. Zijn lijdelijk terugtreden uit hel liberaal partijverband geschiedde niet om persoonlijke re denen, maar wegen gewis aan homogeniteit met de Regering omtienl twee punten: betastingen en kiesrecht. Terwijl de Regeering de middelen alleen wil vermeerdei en, wil spreker tevens be lastinghervorming nair het bekende liberale pro gram: inkomstenbelasting, verandering van de belasting op hel personeel in een verteringsbe lasting met gemeente opcenten, afschoffing van het evenredig regislia ierecht, oveibedeelingsrecht en mutatierech'.en Wat het kiesrecht belieft, hervorming was noodig en daar de Regeering grondwetsherziening onvermijdelijk- daarvoor acht te, had zij daartoe een voorstel moeten doen Opnieuw wees hij er op, dat de kamermeerder heid niet uitdrukte het gevoelen van de meer derbeid der natie. De schoolwet had niet de meerderheid der natie voor zich. Daarom dien de de Regeering te zorgen, dat de disharmonie werd weggenomen Eindelijk laakte spreker de benoeming van den directeur van het Kabinet des Konings bij de beslaande bezwaren op dit oogenblik. De Kamer besloot bij de terugkeer van den Koning in de residentie aan Z. M. een adres van gelukwensching te richten De commissie van re dactie bestaat uit de heeren Meinesz, Blussé, Wint gens, van Delden en Cremers. Daarna is hel debat over de staatsbegrooting vooi tgezel. De heer Mees betoogt, dat bij den onvolkomen toestand onzer uitgaven geen rationeel belasting stelsel mogelijk is. De indirecte belastingen zul len nog lang gehandhaafd moeten worden. Maar toch blijft nog een ruim terrein over voor ver- 1 betering wijziging der grondbelasting, herziening der patentbelasting en partiële herziening der i registratiewetgeving. De heer Heijdenrijek betoogde, dat geen uit zicht beslaat, dat de volgende jaren geen deficit zullen opte eren. Hij laakt den loon en den in houd der rapper en nopens het petitionnement. Met het oog op de moeielijke positie der Regee ring in verband met dé tijdsomstandigheden, wil hij de Re,, earing niet 1 istig vallen maar hoopt dat zij de beslaande onrustige, maatschappelijke tendenzen zal helpen bestrijden. De heer llafftnatis heeft de rapporten nopens het petitionnement scherp geïroniseerd. Hij noem de ze pamfletten en schotschriften. Ir dien bel volk niet zoo lijdzaam ware en weinig vatbaar voor verontwaardiging, een kreet van afkeuring zou daartegen zijn opgegaan. De heer van Wassenaer betoogde, dat het Mi nisterie zijn zedelijk s'andpunt niet in het oog houdt, door niet voldoende de dronkensehap en de prostitutie te keeren en niet iets gedaan te hebben om gevaren van builen op socialistisch gebied te keeren. Na aanneming van verschillende naluralisatie- en suppletoire begrootingswetlen en van de be grooting voor de landsdrukkerij, is het debat over de Staatsbegrooting Woensdag jl. hervat. De heer Rutgers hoopt, dat de heer van Houten al leen zal blijven in zijn wensch omtrent het stem recht, dat de zuivere weerspiegeling is van het volk. Aan bestrijders der schoolwetrapporten meent hij dat gelegenheid moet gegeven worden om na te pleiten en rechters te vervloeken Wa'. de finantien betreft, komt hij op tegen bekrom pen bezuiniging waar millioenen voor groote zaken klakkeloos zijn gevoteerd. Zuinigheid begint in kruimeligheid en eindigt m spilzucht. Voorts dringt hij aan op handhaving der voordiacht tot her ziening der opbrengst van ongebouwde eigen dommen en vermindering van mutatierechten. De heer Van den Berch wijst op hel gevaar der sociaal-democraten en dringt ter voorkoming aan op eene wet als in Duitschland. De heer Saaymans Vader schetst uitvoerig de gevaren van gemis van godsdienstzin voor vader land en volk en keurt ook de rapporten nopens hel petitionnement af. Een incident ontstond tusschen de heeren van der Hoeven en Rutgers daarover, dat laatstge noemde hel petitionnement onleereiid had genoemd. De Leer van der Hoeven protesteerde daartegen en schreef dal gezegde toe aan eene manie van den heer Rutgers sedert zijn val in Haarlemmer meer, waardoor hij in woede geraakt, waar *t geldt Catholieken of clericalen. De beer Rutgers rechtvaardigde zich hij er kende hel recht van petitionnement, maar vond het onlee ende gelegen in de pressie op en de agitatie bij de lagere volksmassa’s uitgewerkt. De heeren Borgesius en van Eek verklaarden beiden de uittreding van den heer vae Houten uit de liberale partij niet gerechtvaardigd. De Minister Kappeijne beantwoordde de sprekers. In eene fraaie rede betoogde hij dal de rapporten nopens het petitionnement waren eene toelichting van de afwijzing des Konings, die volgens de grondwet niet gemotiveerd kan zijn. Hel volks petitionnement zelf bleef bij afkeuren wegens de verwekte agitatie. Door de afwijzing heeft ’s Ko nings wijsheid, juist mei het oog op de tijdsom standigheden, het land voor een groot gevaar behoed. De Onderwijswet was eene gematigde wet. Ingrijpen op zedelijk gebied kon de Re geering niet. Evenmin waren van haar maatre gelen tegen het socialisme te wachten. Het beste voorbehoedmiddel is vrijheid van spreken en schi jven. Het afscheiden van den heer van Houten betreurde hij diep voor de liberale partij. Zijn eisch tot in voeling van het algemeen stem recht kan de Minister niet inwilligen, ze was van hem niet Ie verwachten. Ook ontkende de voor *s morgens T> ’s middags 12 ’s namiddags de inschrijving ter Secretarie i van ’s morgens 9 tot ’s namiddags 1 uur. En zal deze worden afgekondigd waar het be hoort, den 7 en 28 December 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. voogd buitenlands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4 van den buitenlands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in een vreemd land woont, ia de gemeente waar zijn vader of voogd hel laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de m een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van eeii vreemdeling, al is .zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van ’s lands dienst in Rjjks overzeesche bezittin gen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens arl. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht, zich daai toe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tus schen den Isten en 3isten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van <lie aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na hel intreden van zijn 19de jaar, doch vóór hel volbrengen van zijn 2üste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij fBurgemeesler en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van hel jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort, i Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen □naken Burgemeester en Wethouders verder be- jkend, dat op Maandag den Qden Januari 1879 ten Gemeentebuize alhier eene bijzondere zitting boren zijn in i860, en wel en 3 en 5 en 7 en 9 en hun 19de jaar zijn ingelreden, en die alzoo ge- VVijk 1 Terwijl overigens dezer gemeente kan geschieden tnf nn nvirl in<ro 1 im»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1