GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. SIEÜWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR BE 1 iji 3 a 'L s 1878. Ko. 100. 11 DECEMBER. WOENSDAG ill. £3 4 4 4 4 ÊS h 01 ROT. i. MHIHIl Rutgers cirfieeerden briefwisseling gevoerd UIT DE TWEEDE KAMER. ton over het niet publiek ter visie leggen tracle- B 1 XIN E X L A X' iwe 9 de BUITENLAND. OVERZICHT. ies. root len. Tot secretaris van de gemeente Weslstelling- werf is benoemd de heer H. Witteveen te Lem mer. I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. iet er- ijd etn- Jlbe nen 11 in ge- bÜ de het pen Wjj be de ing- jie- >n 'of- iep te im9 th., id. (ui* l M. !C. 16 'l 6 z» ''lO 1 I Het hoofdbestuur der vereeniging voor lijkver branding heeft zich tot de Tweede Kamer gewend Te Buiksloot is besloten om geen commissie te vormen voor het nationaal geschenk aan de aanstaande Koningin en geen bijdragen te verza melen. Ook in cnze gemeente schijnt volstrekt geen sympathie voor deze zaak te bestaan. EN, »ng, j de J. Val. De Stand bevat een brief van dr. A. Kuyper aan den heer Schimmelpennink van der Oye, lid der Tweede Kamer. Daaruit blykt, dat, toen de minister Kappeyne in de Kamer verklaarde uit zeer goede bron te welen dat de heer Elout niet was geweest de leider der petitionnementsbeweging, maar een dergeneo, die geleid waren geworden, hy daarby hel oog had op een schrijven van de hand van dr. Kuyper. Deze namelijk had, naar aanleiding van de zinsnede in het rapport aan den Koning, dat hel petitionnement eene politieke demonstratie was, reeds voor November des vorigen jaars beraamd, mei den Minister eene Corver Hooft en het oog gehad op een woord, door den heer Van Wassinaer op 44 November van het vorig jaar gesproken en waaruit was af te leiden, dal die afgevaardigden toen reeds van plannen voor een vulkspetionnement wist. Het schijnt echler van achteren te blijken, dat de heer Van Wassenaer toen alleen aprofetisch” gesproken heeft. Dr. Kuyper beklaagt zich nu, dat de Minister in zijne rede in de Kamer dit punt niet duidelijk genoeg heeft doen uitkemen. e&i UIT DE PERS. In het jongste nummer van de Vragen des Tijds komt een artikel voor van den heer mr. H Goeman Borgesius, tegen het misbruik van sterken drank. Hel is een krachtige ondersteu ning van het adres, onlangs te dezer zake door den Multapaliorsbond tot den Koning gericht, en waarin als middel tot bestrijding van de kwaal op aanzienlijke beperking van het aanlaf kroegen en fapperyen wordt aangedrctigen. »De stoot dient te komen zoo spreekt de heer G. B o. a. aan ‘t slot uit den boezem van het Nederlandsche volk. Niet honderden maar duizenden, ja honderdduizenden behouren tot het beset te komen, dat het hier de quaeslie is van to be or not to be. O zeker, ons volk heeft de vrjjheid lief ook de vrijheid om zich te bedrinken en de atmosfeer te verpesten door kroeg lucht. De spiritualia versterken niet zelden die kloekheid van geest, welke vrij is van eiken band van cverhêidswezen, en het is verklaarbaar dat de staat die edele geestdrift niet wenscht uit te blusschen maar wy zouden toch, willen vragen of de verdierlijting, waarin dfiize’nden bij duizenden zich in toenemende male bevinden, .niet wat te veel uit het oog wordt verloren. Mi nisters des Konings, ministers des volks I durft gij op die vraag een ontkennend antwoord geven Zoo neen, laat dan in dit opzicht uwe regeering de dageraad worden van een nieuw tijdperk Reeds te lang heeft de overheid het drankmisbruik niet alleen niet tegengewerkt, maar bevorderd Dat kan en moet veranderen. Van medeplichtige moet de regeering een onverbiddelijk bestrijder worden.” i van kohieren van den hoafdelijken omslag en omtrent de vernietiging der plaatselijke verordening te Amsterdam over de Amstelschulsluis, in strijd met hel door de Prov. Stated vastgeslelde waterschaps- reglement. De Minister en de heer van Tienhoven verde digden de beslissingen bij de tegenwoordige wets bepalingen Welsaanvulling omtrent het cassatie beroep bij den Koning zou bij de aanhangige her ziening der provinciale en gemeentewetten kun nen geschieden. Na sluiting van het algemeen debat hebben bij art. 2 de heeren de Bruijn Kops en Borgesius sterk de opheffing der afdeeling statistiek gelaakt. De Minister heeft die handeling verdedigd. Na de overbrenging van een deel van het departe ment van Binnenl Zaken naar dat van Water staat enz. was behoud der afdeeling statistiek niet gewettigd. Een centraal bureau kon de Mi nister niet nuttig oordeelen. De heer de Bruijn Kops heeft eene motie veor- gesteld, waarbij de Kamer de wenschelijkheid uitspreekt van eene meer afdoende organisatie der rijkss(atistiek. Morgen voortzetting. wet op het begraven van lijken, en hetgeen in de memorie van beantwoording daartegen wordt ingebracht. In dit adres worden de argumenten der regeering bestreden, terwijl aan de Kamer het verzoek wordt gedaan, de belangen van hen, die door de vigeerende wet worden geschaad, te behartigen. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/a Cen'.s, Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. De hh Corver Hooft en Rutgers cirfiseerden briefwisseling gevoerd en -- de beslissingen van den Minister omtrent de klach- toen bij op 2 Mei het voorstel deed om een pe- j tilionnement op touw te zetten, hy met niemand met een adres terzake hetgeen wordt aangevoerd er vooraf over had gesproken, en dat de heer over de wenschelijkheid eener wyziging van de Een bij het departement van koloniën ontvan gen telegram van den gouverneur generaal van Ned-Indie, dd. 6 Dec., bevat de navolgende be richten omtrent den staat van zaken in Aljeh Zware bandjers beletten lijdelijk verdere aan rakingen met de XXVI Moekim. Eenige hoofden uit de VII en uit de III Moekim, benevens zen delingen van Toekoe Nanta, zijn te Kotta Radja gekomen. Het hoofd der V Moekim (Toekoe Aris) heeft aanrakingen gezocht en opkomst naar Kotta Radja toegezegd. In de nieuw onderwor pen streken keeren de hoofden en bevolking meer en meer terug. Te Malsboe is de oude radja (die zich sinds Juni 1877 naar het binnenland bad teruggetrok- den) met zijn tweeden zoon wedergekeerd. T Vaderland zegt »Naar wij vernemen, heeft het ontwerp lot hel heffen van een belasting op hel kapitaal in por tefeuille den Raad van State reeds verlaten. Zijn wij gced ingelicht, dan zal eigen aangifte de grondslag der heffing zijn en stelt men zich voor, uit deze belasting circa drie millioen le trekken.” Uit Den Haag schrijft men aan de N. R. Ct. Meldde ik de vorige week, dat gedurende de ladste dagen in den toestand van den heer De Rm van Alderwerelt eenige beterschap merk baar was geworden, thans kan ik mededeelen, tfat' pok sedert dien tijd de heer De Roo zich in eene toenemende beterschap mag verheugen. Naar, men verneemt, hebben de rijksadviseurs, overtuigd van het groote belang eener instelling als d-ie hunner commissie en om hunnerzijds het bezwaar uil den weg te ruimen, dat volgens de memorie van beantwoording der staatsbegroo- ting voor 1879 de aanvulling hunner commissie schijnt op te leveren, besloten den Minister hun mandaat ter beschikking te stellen, indien daar door de moeielijkheid der aanvulling zou kunnen worden opgeheven. In een vergadering Donderdag jl. te Amster dam gehouden, is besloten dal er in t volgende jaar weder een tuinbouwtentoonstelling in ’t Pa leis voor Volksvlijt zal plaats hebben, en wel van 4 9 April. De heer Louis Bouwmeester heelt zich voor 18791882 verbonden aan het Nederl. Tooneel. Mei Engers, va.i hel gezelschap Judels en Bouw meester, is insgelijks by het Ned. Tooneel aan genomen. en dezen verzekerd, dat Het definitieve vredestractaat tusschen Rus land en T u r k ij e, waarover thans druk on derhandeld wordt, met, naar men meldt, gunstig verloop, bevat, volgens de Pesther Lloyd, 18 ar tikelen. Busland neemt daarin de verplichting op zich om in Februari of uiierlijk in Maart 1879 het Turksche gebied tusschen de grenzen van Oosl-Rumelie en de tegenwoordige uiterste stel lingen van Konstantinopel, geheel te ontruimen. De Porte erkent de verplichting, die zy leeds in de vredespreliminairen van San Stefano op zich nam, om Rusland een oorlogsschatting van 300 millioen roebels le betalen. Turkije zal trach en deze som in jaarlijksche termijnen af te doen;de eerste termijn van 25 millioen roebels moet be taald worden voordat Rusland kt ontruiming vau het bedoelde gebied overgaat. Voorts verbindt de Porte zich in de daarop volgende twee maan- De heer mr. W. B. S. Boeles te Leeuwarden heeft, na 13 jaren arbeids, eene geschiedenis af gewerkt van Friesland’s Hoogeschool en van het Rijks-Alhenaeum te Franeker. Het eerste deel daarvan is in ’t licht versche nen en getuigt wat kennis en onderzoek en moed kunnen doen. Een schat van wetenswaardigheden over den invloed door de Franeker inrichting op hel volk uitgeoefend en een nauwkeurige beschrijving van de 200 hoogleeraren, die daar leefden en werk ten, zullen dat werk tol een der belangrijkste maken van die welke in deze éeuw in ons Land van de pers zijn gekomen. Elout vóór Mei geen enkele conferentie over het petitionnement gehad had, ja zelfs niet dan met moeite te bewegen was geweest om zich aan het hoofd der zaak le stellen De Minister zoo blijkt verder had vooral Be algemeene beraadslaging over hoofdstuk Ju litie der Slaatsbegrooting is in de zitting van Vrijdag aangevangen. De heer van der Kaaij drong aan op regeling m den toestand der kerkelijke goederen, opdat eie niet aan hun bestemming worden onttrok- ea. De heer Patyn wenschte bij vacatures der rech- trlijke macht bovenal gelet te hebben op bekwaatn- eid, niet of er nog ambtenaren op wachtgeld jn. Voorts drong hij aan op betere admini- Eratieve regeling der gevangenissen en neuten van het personeel. De heer Brouwers wenschte dat in zake de imburgsche processien de Regeering langs ad- linistraiieven weg besliste wat al of niet geoor- icfd was. De heer de Bieberstein keurde ook de jongste irculaires te dien aanzien af. De heer de Vos van Steenwijk wilde allereerst e wachtgeld genietende rechterlijke ambtenaren erbenoemd zien. De heer Wintgens drong aan op eene wetno- eos de verhandelbaarheid van binnen- en bui- inlandsche fondsen ter beurse en eene wet no en» de vennootschappen. De heer de Ruiter Zylker verdedigde het stand- unt van den Minister in zake de processien, na- lelijk niet ingrijpen in beslissingen der rechter- jjke macht over geschillen. Hij dringt aan op «zuiniging in de samenstelling der rechterlijke nacht. -De heer Heijdenrijck refereert zich aan den leer Brouwers en wyst er op, dat door de rech- erlijke wetten geen bezuiniging is verkregen. I De heer Mackaij wees op het gebrek aan cellu laire gevangenissen. De heer de Casembroot drong aan op een wet legen dierenmishandeling en op partieele wijziging Eer militaire strafrechtspleging. De heer Gratama drong aan op bezuiniging op rechterlyk gebied en, in strijd met den heer Mackaij, pist op uitbreiding van het getal notarissen. De heer van Baar wenscht wetelyke regeling der eedsformule en bestrydt de circulaire van den Minister in de processiequaeslie. i Zaterdag werd het debat over hoofdstuk Justi tie voortgezel. Nadat de heer Godefroi omtrent bezuiniging van het personeel der rechterlijke amb- jenaren had gesproken, beantwoordde de Minis- (ter van Justitie de sprekers. Omtrent de aan- sielling van een-minimum of maximum van' per soneel moesten in ieder byzonder geval de om- tlatdigheden geraadpleegd worden. Het advies van den Raad van State nopens het nieuwe straf wetboek is bij hét departement ingekomen. Eene wet tot wering van het verhandelen van insoli de fondsen ligt niet op den weg der Regeering, isrenmin als eene wet tegen kunstmatige opvoe ring der pryzen. Dej wenschelykheid eener wet tegen dierenmishandeling beamt de Minister. Door eene wet op de stichtingen zal het toezicht ge regeld worden van den Staat over alle goederen met bepaalde bestemming. De Minister verde digde den gematigden weg in zake do processi es ingeslagen. Niet langs administratievee weg ii de onzekerheid weg te nemen. De beslissing moet aan den onpartijdingen rechter worden orergelaten. Na replieken is het algemeen debat gesloten. Bij de onderdeelen kan de Ministar op de vraag van den heer van Kerkwyk geen belofte afleggen om de jachtwet te herzien. Na discus sie over enl e’e onderwerpen is hoofdstuk Justi tie aangenomen met 49 tegen 4 stemmen. De discuss e over hoofdstuk Binnenlandsche Zaken is heden (Maandag) aangevange». Levensmiddelen worden vervalscht dat is een feit. Hoe dat le ontdekken Op die vraag weten velen een antwoord te geven, maar zijn die raadgevingen in practyk te brengen x De heer H. van Gelder heeft in eene vergade- dering van het Natuurkundig Genootschap te Leeuwarden, aangetoond, dal aan een dilettant ia de wetenschap, hier in de scheikunde, het on- derzoek naar de deugdzaamheid van levensmidde len niet is toe te vei trouwen. - aln 't scheikundig onderzoek zegt hij komt geen tamelijk goed of minder goed te pas. Het moet goed worden verricht en alles wat daar buiten is mag slecht genoemd worden en berok kent schade aan ’t algemeen belang.” F v. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1