rm fiEMEFJTE EN DET ARR01VDISSEIE1VT SNEEK; NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE s a k Ko. 103. 1878. :e ZATERDAG 21 DECEMBER. Reddingsbaken 9 2°. 6°. - 1 7°. 8°. - SUIh! Illi Al na ontwerp tot bekrachtiging van de uitgaven p hel budget. Verzoek van K. Hoekstra, orn ontslag als O de e van 1°. i 5”. UIT DE TWEEDE KAMER. ICS PERS. de i M' 3 I l I 8 r t 8 I 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. e 3°. 4°. n I. 7 5 i anwezig zijn bij Rietje Tjerkstra, by den houtmeten van den heer ter Horst. T. T. Bloksmapompmaker buiten het Hoogënd. Wed. A Prins, aan den Prinsengracht. Tjipke Ferwerda grofsmid buiten de voormalige Noorderpoort. R. Gilhuis, winkelier buiten de voorma» lige Oosterpoort, naast den timmerwinkel van wijlen den heer Hk. Wouda Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. den Concierge der Hoogere Burgerschool. in de Oliemolen van den heer Veen aan de Franekervaart. Sneek den 20 December 1878. J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, W. van WANING Jr. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lage/. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Snerk doen te weten, dat er In een ingezonden artikel in de N. R. Cf. komt Z. op tegen de klachten, die in den laat» sten tijd worden aangeheven over het vermissen van aangeteekende brieven. Hij noemt dat zeer overdreven, blijkende uit T volgende In 1876 werden door de Nederlandsche post naar binnen- en buitenland verzonden 1,021,714 gewone aangeteekende brieven en 62,375 brie ven met een aangegeven geldswaarde van f32,805,017.59. Achtereenvolgens werden hier van als vermist opgegeven 80 stuks. Hiervan bleken 70 opgaven ongegrond te zijn. Van de tien overige kwamen twee vermissingen ten las te van den Nederlandschen postdienst, vier gin gen op Duilsch grondgebied verloren en vier met het verongelukte stoomschip, Willem Kroonprins der Nederlanden. In 1877 werden naar binnea- en buitenland* VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 21 December ’78, ’s namidd. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeehngen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Benoeming van hulponderwijzeressen. 4. Idem van leden in de Plaatselijke School commissie. KT- - o» vviavua van ix. lAvcitau ay vin ui hulponderwijzer aan de Jongensschool. 6. Vooistel tot goadkeuring van het herziene tarief van de prijzen der geneesmiddelen voor I879, ten behoeve der Algemeene Armen 7. Vaststelling van het suppletoir kohier der londenbelasting, dienst 1878. 8. Voorstel op hel adres van A. Kestens, om iwijtschelding van boete, wegens te late opleve- ing van de restauratie der Hoogendster Water- loarl. 9. Voorstel op het. adres van de schippers n het trekvoer tusschen Leeuwarden en Sneek lot continuatie der huur van de stallen in die pmeenten en van de pacht der opkomsten van ien tol der trekschippers. 10. Voorstel tot continuatie der huur van het oor K. Poiesz bewoonde huis. 11. Voorstel betreffende het gebouw, bestemd 'oor Gymnasium. 12. Reglementen voor het Gymnasium. Prof. Vissering richt in ’t Vad. een schrijven aan den heer De Beaufort, lid der Tweede Kamer, naar aanleiding van diens opmerking dal het klein aantal studenten bij de colleges nadeehg zal werken op den ijver der hoogleeraren. »Ik kan u verzekeren schrijft de hoogleeraar dat het feit, dat mijn lessen over statistiek en over staathuishoudkunde voor meergevorderden slechts door een klein getal hoorders gevolgd De heer Winfgens had als amendement voorga steld het eenig artikel der net aldus te lez u „Voor rekening van den Staat wordt aangelegd een spoorweg van Harlingen over Bolsward, Sneek en Jotire naar Hee- renveen- Art. 1. 5° der wet van 10 November 1875 (no. 205) wordt ingetrokken.’’ 2) De heer Bergsma had als amendement voorge- stëld in het. eonigjartikel te roieeren het woord Bols- ward, en daarvoor te lezen IJlst, eh Verder in plaats van de woorden „in meer noordelijke richting bij Mun nikenburen in rechte richting tot nabij en ten zuiden van Bolsward met een boog waarin een recht gedeelte over de Wijmerts of Bolswardervaart en in zuidooste! ij ke richting langs Nijland en Folsgare naar en met eene oostelijke ombuiging ten wésten van Sneek** te stellen „in eene oostelijke richting ten noorden langs Oudega, van daar na ombuiging in noordoostelijke richting ten noordwesten langs IJlst en Sneek.** worden, op mij geenszins ontmoedigend werkt. Ik heb dal feit reeds lang geleden voorzien, voor speld, gewenscht als het noodzakelijk en heilzaam gevolg van de nieuwe regeling van het hooger onderwijs in den geest, zooals ik ze begeerde. Ik houd er niet van, mij zelven te citeeren. Maar ik moet u toch verzoeken, zoo ge toevallig mijn in 1868 geschrevene «Studiën over hooger onderwijs” ter hand hebt, nog eens te willen na lezen, wat ik mij daar als het ideaal van aca demische studiën heb voorgesteld. En wil mij vergunnen hier eenige regelen af te schrijven ««Het getal der toehoorders op die colleges of wilt gij het liever dus uitgedrukl zien, der ingeschrevenen voor die colleges zal aanmer kelijk verminderen. Toegegeven, maar wat scha de De hoogleeraar, die voor zijn vak ijvert, heeft liever drie of vier toehoorders, die uit eigen aandrift met belangstelling voor het Vak komen luisteren, dan een getal neem het zoo groot als gij wilt die zich van tijd tot tijd vertne- nen, omdat zij het niet durven laten." «Mijn wensch is nu vervuld, Ook vroeger had ik zeker elk jaar onder mijne «vele” hoorders eenigen, wien het om ernstige studie der vakken, die ik doceer, te doen was. Maar bij de inrich ting mijner voordracht moest ik mij schikken naar het groote getal. Nu kan ik de «weinigen" op mijn studeerkamer ontvangen, hun mijn boe ken en kaarten laten zien, met hen auteurs lezen, met hen praten, vragen en bedenkingen uitlok ken. Ik kan u verzekeren, dat deze methode ook hun uitmuntend behaagt. En ik ben over tuigd, dat op deze wijze mijn werk het best kan beantwoorden aan de bestemming van het hoo ger onderwijsde vorming van discipelen, diode wetenschap liefhebben. «Voor het overige moge dit u eenigszins ge ruststellen, wanneer gij evenwel blijft meenen, dat dan toch dat getal discipelen wal al te klein dreigt te worden. Naar het zich laat aanzien zullen vele sti’.dentan in de juiidische faculteit onder de nieuwe orde van zaken zoowel het doc toraat in de staatswetenschap als in de rechts wetenschap begeeren. Zoo althans is mij verze kerd. Maar verreweg de meesten hebben er dit jaar de voorkeur aan gegeven, zich eerst op de rechtswetenschap toe te leggen en daarin af te studeeren, vóór zij zich met de andere inlaten. Deze wijze van handelen schijnt in de voorschrif ten omtrent de examens haren' goeden grond te vinden. Is dit nu werkelijk hel geval, dan kan men verwachten, dat met een paar jaar de lessen over staatswetenschappen wederom meer bezocht zullen worden. «Voor alles: laat ons een weinig geduld oefe nen en niet al te haastig de nieuwe regefing van het hooger onderwijs vproordeelen, omdat zich bij haar toepassing aanvankelijk eenige wezenlij ke of vermeende bezwaren voordoen.’’ Een vyftal ontwerpen is in de zitting van jl. [Dinsdag aangenomen, waaronder de begrooting boor het domeinfonds, voor de provinciale belas tingen in Friesland en voor den verkoop van heslinggrond aan de stad Groningen. I Daarna is hel algemeen debat over hoofdstuk 1 Vaterstaat enz, aangevangen. De heer Godefroi drong er op aan, dat islaat moreel en materiëel de maatschappijen tot [redding van schipbreukelingen zou steunen. De heer de Gasembroot wenschte voorzieningen legen merkbare afneming van den duinvoet langs de Hollandsche kust, waardoor gevaar voor eene groote overstrooming ontstaat. De heer Bastert drong aan op eene wet op !e concessiën in het algemeen en beepiak de ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belas tingen in Limburg lot langdurige discussie aan leiding gegeven, wegens de daarop voorkomende subsidien voor een kerk en woning voor den bisschop te Roermond. De heeren van Eek Godefroi, van der Linden en van Gennep hebben die subsidien bestreden, als van niet enkel pro vinciaal belang en waartoe de provincie niet ge rechtigd is, ook met het oog op het beginsel tot scheiding van kerk en staat. De heeren van Baar, Brouwers, Haffmans en van Tienhoven verdedigden met den minister het ontwerp. De minister betoogde, dat de pro vincie bevoegd was tut het doen van uitgaven, en hij, zonder onrechtvaardig te handelende provinciale begroeting niet kon atkeurer. ’I Ont werp is aangenomen met 50 tegen 21 stemmen. Daarna is de behandeling van hoofdstuk water staat voortgezet. ’t Amendement-van der Werk, on de verbou wing van een deel van het Binnenhof uit te stel len, is verworpen met 59 tegen 8 stemmen. Bij art. 75 der wet op het spoor weg-toezicht kwam de zaak van doorgaande taiieven ter sprake. De minister verklaarde, dat de werkkring der regee- ring zich niet uitstrekte om maatschappijen lot doorgaand verkeer met h<t b .Reuland te nood zaken. Vóór de behandeling der spoorwegbe- grooting kwam aan de orde hel ontwerp tot ont eigening voor den spoorweg StavorenLeeuwar den over Bolsward. Op voors el van den voor zitter werd besloten, met 56 tegen 7 stemmen, het voorstel van den heer Wintgens niet als amendement te beschouwen, daar het wijziging voorstel’, in de wet van 1875. De discussie over het eenig artikel is aangevangen met een amen dement van den heer Bergsma, 2) om de rich ting niet over Bolsward, maar over IJlst te nemen. De heer Heydenrijck was vóór het amendement- Bergsma, met het oog op den geest van de spoor wegwet van 1875. De heer Idzerda bestreed het amendement. De wet van 187a noemde IJlst noch Bolsward. Spreker en de heer van Swin- deren verklaarden, dat de staten van Fiiesland niet tegen de ombuiging bij Bolsward waren. Heden voortzetting. (Zie telegram) UIT DE organisatie van het corps van den waterstaat. De heer Teding van Berkhout betoogde, dat bet onderzoek naar den waterstaatkundigen toe stand van het land onn. o lig is. De heer Winlgens kwam op tegen opdrijving De financiële toestand van hel land en de toenemende belas tingdruk eischten matiging en zelfbeperking. Geen nieuwe werken moeten worden aangelegd. De heer van Delden dringt aan op afschaffing der objecten van Rijks- en Provincialen Water staat en op wettelijke regeling van publieke we gen en voetpaden. De heer Heijdenrijck constateert, dat de Minis ter den toestand der kleine rivieren onhoudbaar acht. De Minister van Waterstaat enz de sprekers beantwoordende, verklaarde stuksgewijze voorzie ningen omtrent den Waterstaat Ie zullen nemen in de volgorde, in de Memorie van Antwoord aangegeven. Eens algemeene regeling van concessie, acht hij nuttig. De toestand van de zeeweringen wordt door de Regeering niet uit het oog verloren. Vroegere onderzoekingen om trent den waterstaatkundigen toestand van het land worden niet ter zijde gesteld. In zake de redding van schipbreukelingen kan de Regeering alleen particuliere maatschappijen steunen en dal doet zij. Gepaste zuinigheid is bij deze begroo ting betracht. De gewone onderhoudskosten zijn verminderd en daardoor is eene nieuwe voorzie ning mogelijk geworden. Hel algemeen debat is gesloten. By art. 8 werd met 56 legen 12 stemmen verworpen een amendement van den heer Bas- terl tot schrapping van de verhoogingen van het tractement der brug- en sluiswachters. Bij art. 10 werd verworpen met 51 tegen 16 stemmen een amendement van den heer van Delden om f 30,000 te schrappen voor de beschrijving van den Waterstaatkundigen toestand des lands. Het debat is in de zitting van den volgenden dag voortgezet. Tal van artikelen werden bespro ken. De post tol oprichting van nieuwe peil schalen is aangenomen met 50 tegen 3 stemmen. Art. 21, Rolterdamsche waterweg, is zonder stem ming goedgekeurd, nadat de heer de Bieberslein zijne bezwaren daartegen had ontwikkeld en de Minister op de Vragen van den heer van den Berch had geantwoord, dat binnen betrekkelijk niet lan gen tyd het lapport der commissie is te verwach ten en de Slaat voor de aanbesteding der uitbag gering voor niet meer dan 5 ton boven de thans uitgetrokken som is verbonden. Bij art. 30 had eene langdurige.discussie plaats over de Voorziening van den Oudelandschen zee-j.» dijk. De heer Roëll stelde een amendement voor om de uitgetrokken som van f105,000 te doen ver vallen in afwachting van een nader onderzoek De Minister bestreed dit sterk. Deskundigen waren van de noodzakelijkheid volkomen overtuigd. De Minister liet de verantwoordelijkheid der aan neming van het amendement op de Kamer rus ten. Het amendement is ten slotte verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Na bespreking van verschillende posten kwam bij art. 71 een araendement-Patijn in behandeling, om f 1000 uit te trekken als eerste bijdrage in het subsidie van 1 ton voor droogmaking der plassen onder Reeuwyk en Sluipwijk. De hëer Rutgers en de Minister bestreden het amendément, de laatste ook met het oog op den financiëelen toestand. De heer Holtzman verdedigde hel. Met 52 tegen 16 stemmen werd het amende ment verworpen. In de zitting van Donderdag heeft het wets-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1