NEWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEJIEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, I s y No. 104. 1878. WOENSDAG 2-5 DECEMBER, N. 4. KI Reddingsbaken 2°. 5°. 6°. 7o :k- een SME van 1°. van t KENNISGEVING. en. M PERS. D E U I T UIT DE TWEEDE KAMER. Het tij- i s I s en he en iet 7°. 8°. 3°. 4°. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. ■anf “fc- es te er en iü- i|e 9, JIS,. en m is 'eg ing 16 tin 11. rel len je. net ide het liet hel aat 16 >r. Sneek den 24 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. s 16 6 op het besluit van de Gedeputeerde van Friesland van 12 December 1878, no. 138), BEKEND MA K ING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Sneek, Gelet Staten no. 7 (Prov blad doen te weten dat ingevolge het reglement op het vervoer over straat- en kunstwegen in de provincie Drenthe, vastgesteld door de Staten dier Provincie, bij besluit van 5 Juli 1872 no 6, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 30 Augustus d. a. v. no. 37, behoudens de uitzonderingen in art. 2 om schreven, door de Gedeputeerde Staten der pro vincie Drenthe is bepaald, het vervoer op de straat- en kunstwegen in Drenthe, niet in onder houd bij het Rijk, bij invallend dooiweder ge durende dezen winter, in dier voege te beperken, dat elk vervoer van meer dan 500 kilogrammen verboden zal zijn. Burgemeester en Wethouders van Sneek, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer l'/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKI M G. Burgemeester en Wethouders van Sneek, Gelet op het besluit van dé Gedeputeerde sta ten van Friesland van 12 December 1878 no. 37 doen te weten dat door de Gedep. staten is bepaald, dat de werkzaamheden aan den overleden keurmeester der botervaten in het 3e district S. J. Lovele, voorloopig en tot dat in de vervulling der ont stane vacature zal zijn voorzien, zullen worden waargenomen door de beide keurmeesters in hei le en 2e district A. Zijlstra te Leeuwarden en B. R. Kielstra te Sneek, met dien verstaande a dat de keurmeester Zijlstra haar zal uitoefe nen voor de gemeenten Aengwirden, Sehoterland, Ooststellingwerf, Weststellingwerf, Opsterland en Vtingeradeel b dat aan den keurmeester kielstra worden toegevoegd de gemeenten Doniawerstal, Gaaster- land, Haskerland, Sloten en Lemsterland. Sneek, den 24 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, De Secretaris W. van WANING Jr. bij K. B. van den 20 Augustus d a.v. no. 23, behoudens de uitzonderingen in art. 11 van dat reglement, het vervoer op de daarbij bedoelde kunstwegen in Friesland, bij invallend dooiweder, van meer dan acht personen, buiten den voer man of conducteur, zoomede van vrachten, zwaar der dan 500 kilogram, gèdurende dezen winter is verboden met voertuigen, waarvan de wielbanden minder dan tien centimeter breed zijn. K-Jl 0‘j-. I SN, '•8, i de J. Zal. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek doen te weten, dat er Het wetsontwerphoudende onteigening ten behoeve van den spoorweg StavorenLeeuwar den, werd Vrijdag jl. nader door de Tweede Kamer behandeld. Èn de vroegere richtmg over Ijst èn de nieuwe over Bolsward vond verde diging. De heer Sickesz trad als verdediger van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek doen te weten, dat het Mnvidlings-kohier van de belasting op de binnen de gemeente gehouden wordende Honden, dienst 1878, door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den 21sten dezer maand, is vastgesteld en thans gedurende den tijd van acht dagen, te Te lkenen van den 25 dezer maand, ter Secretarie loor een ieder ter inzage zal liggen dat binnen dien termijn van acht dagen, ïeclames op ongezegeld papier, tegen het door den Raad vastgesielde Kohier kunnen worden iogediend by de Ged. Staten van Friesland. Sneek den 24 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. VAN WANING Jr. delijk station in het Westerdok zal worden over kapt. Tegenover den heer Bastert verklaarde de minister, dat de lijn RotterdamHoek van Hol land, afgescheiden van hel slagen van den water weg, als nuttig voor de Maassteden, in de wet van 1875 is opgenomen. Met 48 tegen 16 stem men is laatstgenoemde post en de spoorwegbe- grooting unaniem aangenomen. Daarna is.de be handeling van hoofdstuk waterstaat voorlgezet. Een amendement van den heer Lenling, om f 30ÜÜ uit te trekken voor de uijverheidstentoon- stelling te Arnhem, door den minister niet be- stieden, is aangenomen met 52 tegen 14 stem men. Bij de afdeeling posterijen verklaarde de minister dat alleen het verbod was uitgevaardigd voor de brievenbestellers om fooien te vragen of er op te wachten, ter voorkoming van vertraging in de bezorging, maar niet om vrijwillige giften aan te nemen. Hoofdstuk waterstaat is aange nomen met 58 legen 3 stemmen. In de avondzitting is aangenomen het hoofdstuk voor onvoorziene uitgaven en de middelenwet. De Minister van Finantien verklaarde zich in de suikerquaeslie voor het oogenblik niet geneigd tot vermindering van den suikeracctjns. Overigens verdedigde hij zijne fmantieele politiek. Regeling der finantieele huishouding was zijn leus. Bij de herziening der patentwet, die in onderzoek is, zal de verhooging van het patent der kroeghouders overwogen worden. Voorts is de post voor de Indische bijdrage, die als memoriepost in de wet was opgenomen, aan genomen en de post voor schatkistbiljetten met 2 ton verhoogd. Bij het algemeen debat in de zitting van Zater dag jl. over hoofdstuk Koloniën verklaarde de heer van der Hoeven tegen te zullen stemmen, na de verklaring van den Minister, dat het over leg omtrent de afschaffing der bepalingen op con tractbreuk van inlanders in het Indisch politie- strafreglement nog aanhangig is, terwijl de Mi nister in elk geval wijziging van het bes'aand stelsel noodig acht. Bij de onderdeelen kwamen Je begroeting voor Suriname en Cnra<?ao ter sprake De heeren Gratama en van der Hoeven klaag den over gemis van zuinig beheer van Suriname en over de gedragslijn van den gouverneur. De Minister en de heer Gasembroot verdedigden den gouverneur. Met 40 tegen 11 stemmen werd het amende ment van der Hoeven om een memoriepost uit te trekken, in plaats van 3 ton voor aanvoer van vrije arbeiders, verworpen, na bestrijding van den Minister. De begrooting voor Suriname is aangenomen met 53 legen 3 stemmen. De begrooting voor Curasao is eenparig aangenomen. Hoofdstuk Ko loniën is aangenomen met 51 tegen 6 stemmen. Met 30 tegen 22 stemmen besloot de Kamer voor de bestaande vacature in den Hoogen Raad geen lijst van candidaten op te maken. De Kamer is op reces gescheiden. aanwezig zijn bij Bintje Tjerkstra, bij den houtmolen vau den heer ter Horst. T. T. Bloksmapompmaker buiten het Hoogënd. Wed. A. Prins, aan den Prinsengracht. Tjipke Ferwerda grofsmid builen de voormalige Noorderpoort. R. Gilhuis, winkelier buiten de voorma lige Oosterpoort, naast den timmei winkel van wijlen den heer Hk. WouJa Antoon de Jong, timmerman, achter Wil lem Molenaar. den Concierge der Iloogere Burgerschool. in de Oliemolen van den heer Veen aan de Franekervaart. Sneek den 20 December 1878. J. van DRIESSEN, Burgem. De Secretaris, W. van WANING Jr. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door hen, met ingang ran 1 Januari 1879, is aangesteld tot Gaarder der rechten voor het gebruik der publieke Wateren, Kaden en Wallen in deze gemeente, Jelle van der Meulen te Sneek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. VAN DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. De Haagsche correspondent der Zutf. Cour- heeft medegedeeld, dat de gereorganiseerde libe ralen in geen maanden waren bijeen geweest. Omtrent de reden daarvan verzekert »een onaf hankelijk liberaal” aan den schrijver van een re- sidentiebrief in het Z. D»dat men de heeren niet bijeenziet, omdat men vooruit weet, dat een nieuwe vergadering een lijkstoet van ’t partij verband zou worden. Niet alleen begint de heer Kappeijne, die het nu oorbaar acht'in de gema tigdheid te gaan doen een houding, die ik zeer B E K E N D M A K I N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, Gelet op een besluit van den heer Commissa ris des Konings in de provincie Fiiesland van 16 December 1878, 3 afd. no. 3180, opgenomen in het Prov. no. 140 van dit jaar; doen te weten dat ingevolge de voorschriften van het regle ment van politie op de publieke tot de gemeene dienst van allen bestemde wa'erslaalswerken in Friesland, niet in onderhoud en beheer bij de provincie of het Rijk, vas'gesteld door de Staten van J’rieGland, den 19 Juli 1877 en goedgekeurd de nieuwe richting op en bestreed het amende ment van den heer Bergsma, waarbij op de eerst ontworpen lijn wordt teruggekomen. Hij wees op de besliste wijze, waarop Ged Staten van Friesland zich voor de verandering hadden ver klaard en refereerde zich verder aan ’t geen hij op 11 April jl bij gelegenheid van zijn motie, te dezer zake had gezegd. De hh. Wybenga en Gratema spraken weder voor Bolsward. Eerst genoemde heeft weinig afdoende gronden lal on- dersteuning van het amendement opgemerkt. Hij vraagt, of de verandering van de primitieve rich ting na de ombuiging van dien aard is, dat zij onaannemelijk moeten geacht worden. Spreker acht de ombuiging veel gunstiger voor de streek dan de aanvankelijke richting, Door Bolsward in de lijn op te nemen zal ook Sneek voordeelen erlangen, i die deze stad anders niet deelachtig zou worden. Spr. zal dus de richting, door den minister voor- gesteld, ondersteunen, in afwachting van meer gronden lol verdediging van het amendement. Daarentegen trad de heer Rutgers van Rozenburg voor IJlst en het eerste plan in het strijdperk. Hij toonde aan hoe men, tot de ombuiging over Bolsward besluitende, eveneens zou handelen als iemand, die, uit zijn huiskamer naar den zolder 1 willende gaan, eerst een uitstapje naar zijn kel der maakt. De nu te verkrijgen trein zal het best le vergelijken zijn met sommige parlements- treinen in Engeland, die voor alle boerenhofste den ophouden, opdat de bewoners in staat zijn nu en dan te gaan hooren hoe hun vertegen woordiger zich houdt en of hij wei goed de lo cale belangen behartigt. Zijn hoofdbezwaar was echter gelegen in de overweging, dat men, lol de nieuwe ombuiging besluitende, zal handelen in strijd met de wet van 1875, die den aanleg vaststelt van de lijn StavorenWorkumLeeu warden. Men zal dan ook de considerans der wet moeten veranderen en in de plaats veta gelet op de wet van 1875, lezen voorbijgezien de wet van 1875. De minister van waterstaat betoogde, dat de verbinding tusschen Friesland en Noordbolland niet zou lijden door de veran derde richtingook zou er geen schade door toegebracht worden aan de ontwerp-verbinding HarlingenHeeren veenSalzbergen. Nadat de heer Bergsma zijn amendement nog nader verdedigd had, werd het verworpen met 37 tegen 30 stemmen en het ontwerp, gelijk het nu is ingericht, aangenomen met 51 tegen 16 stemmen, waaronder die van de hh. Hingst en Bergsma. Alvorens tot de behandeling der spoorwegbe grooting over te gaan, zette de heer Van Kerk wijk de redenen uiteen voor zijn motie, strekken de om de teruggave van het vervallen waarborg kapitaal, groot 4 ton, aan de concessionarissen van den Rolterdam-Munsterspoorweg af te keuren. Dit was niet gewettigd en in strijd met het lands belang. Na korte discussie, waarbij de minister van waterstaat, op de vraag van den heer Van Houten, verklaarde bereid te zijn om te antwoor den, maar bij eventueel uits el -geen daden te zullen verlichten die de beslissing der Kamer zouden kunnen praejudicieeren, is het voorstel des voorzitters, om de behandeling der motie te ver dagen tot later, aangenomen met 61 tegen 6 stemmen. Daarna is het debat over de spoor- wegbegrooting aangevangen Het algemeen debat over de spoorwegbegroo- ting is gesloten na discussie, waarbij de minister verklaarde geen subsidie te kunnen geven aan de aanvragers voor de lijn Eindhoven-Sittard-Duitsche grenzen, met hel oog op de vele behoeften der schatkist. Bij de onderdeelen verklaarde de mi nister, op de v.aag van den heer Froger, dat met de uitbaggering in het open havenfront te Amsterdam moet worden voortgegaan. wrtr.-*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1878 | | pagina 1