NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. Een ODD- en NIEDWJAARS-PREEKJE. g No. 1. 1879. VIE KrK N-D E R T I Gr S T E J WOENSDAG 1 JANUARI. I SMI <i r. lijke ingezetenen, die op den Islen Januari 1879 dezer gemeente kan geschieden van ’s morgens 9 WETHOUDERS van weduwnaar B 1 N N E K L. A KB- een Z 1 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredende franco in te zenden. o 4 6 8 BEKENDMAKIMG. BURGEMEESTER en Sneek, doen te weten dat bij hun besluit van heden, met ingang van 1 Januari 1S79, aan den Heer P. G BUUTERSE, een eervol ontslag is verleend als Veearts, Keur meester van Slachtvee, Vleesch, Spek en Visch in deze gemeente, en als zoodanig tijdelijk is aangesteld, de Heer HENDR1GUS van STAA, Veearts te Sneek, Zij achten het voorts ter dezer gelegenheid hier overbodig, de naleving, der bepalingen der Ver ordening op de keuring van slachtvee, vleesch en spek, binnen deze gemeente, afgekondigd den 19 Mei 1866, op nieuw aan belanghebbenden aan te bevelen, ter voorkoming van voor hen onaange name gevolgen, uit overtieding dier verordening voortvloeiende. Sneek, den 30 December 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. 9 uur. sneeuw i oor- zwart verschiet, waarheen hij door de i zjjne schreden wendt, geschreven staat log, bankroet, kwijning, nood. «Wat zoekt gij daar, vader? vraagt Punch «Ik zoek’’, antwoordt de oude, »naarVrede op aarde en in menschen een welbehagen?’ 't Komt ons voor, dat de «zingende” chris tenen hierin voor ’t eerst stol genoeg ter over peinzing wordt aangeboden. V p Silvester is verdwenen. Een nieuwe jaarkring is aangebroken; het jaar 1879 treedt ons, als een dartel knaapje, vroolijk lachend tegemoet. Zijn en op zijn jong, nieuw «Vrede op aarde Ziet, daar nadert Silvester, de ernstige oude, die ons weer zijn jaarlijus bezoek komt hrengèn. Waarschuwend klopt hij aan de paleizen der grooten en aan stulpen der armen, en met onverbiddelijke gestrengheid wijst hy terug naar geen achter ons ligt, nu hij gereed staal het jaar 1878 aan de geschiedboeken van het verleden toe te voegen. Meéwarig schudt hij het hoofd, als hij de laatste toonen van het vredelied nog in de lucht hoort trillen en daarby tegelijkertijd een blik terugslaat in het wegstervend jaar. Wat al woeling en strijd in kerk en staat; wal al enverdiaagzaamheid en liefdeloosheid nog in huisgezin en maatschappij! Hier was het de eer- en heerscbzucht van de grooten der aarde, die de volkeren tegen elkaar in ’t harnas joeg daar was het de strijd om leven. Hij trekt ons dadelijk aan door zijne gulle bezielende levenslust, en i een ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Bij Kon. besluit van 24 December 1878, no. 1, is bepaald: 1°. Bij den kantoordienst der posterijen en der telegraphic kunnen ook vrouwen en mei«je« worden aangesteld, namelijk bij den postdienst als directrice, commies, surnumerair, brievengaardster, adsistent en kler^ steentje aan ie dragen. Alleen door samenwerking toch kan het rijk van vrede en liefde, van vooruitgang en bescha ving, van ware vrijheid en humaniteit, op hechte grondslagen worden gevestigd. Moge het jaar 1879 in dat opzicht vruchten afwerpen: honderd- en duizendvoud. Voor ’t overige onzen lezers heil 1 20ste ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden. Daarbij gelden de bepalingen der 2de en 3de zinsnede van art 18. Zijne inschrijving geschiedt in het register van het jaar, waartoe hij volgens zijn leeftijd behoort. Naar aanleiding van bovenstaande bepalingen rnaken Burgemeester en Wethouders verder be kend, dat op Maandag den 6den Januari 1879 ten Gemeentehuize alhier eene bijzondere zitting Terwijl overigens de inschrijving ter Secretarie boren zijn in 1860, en wel voor en en als voorheen en veler harten. Zal het beter worden in den nieuwen jaar kring, die vóór ons ligt BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door hen, met ingang van 1 Januari 1879 is aangesteld tol Gaarder der reehten voor het gebruik der publieke Wateren, Kaden en Wallen in deze gemeente, Jelle van der Meuten te Sneek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Ir. het bestaan, die zich uitsprak in morrende onte vredenheid tegenover den meer gegoede, en die al lerlei socialistische woelingen in ’t leven riep. En ginds was het de voortdurende worsteling om het gezag tusscheu de Kerk en den Staat, die warme hoofden en koude harten kweekte. En ock in den kleineren kring van huisgezin maatschappij bleven Uc ua.ist'oohten woelen bleef de liefde vreemdelinge m tot ’s namiddags 1 uur. En is deze afgekondigd waar het behoort, den 7 en 28 December 1878 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. ZieSilvester wijst ons allen, ieder in zijn kring, nog eens met onverbiddelijke gestrengheid op het arbeidsveld dat achter ons ligt, en met die enkele vingerwijzing herinnert hij ons op wel sprekende wijze, dat we rnenig uurtje ongebruikt lieten voorbij gaan, dat we menig oogenblik in lediggang hebben versleten, dat er nog heel wat akkers braak liggen op het veld, dat ieder onzer ter bearbeiding werd toevertrouwd dat er ook door ons nog veel te weinig werd ge daan, om het rijk van vrede en liefde, van waar heid en recht meê te helpen vestigen op aarde. Laat ons dien ernstigen wenk van den stren gen, maar welmeenenden, Silvester ter harte ne men, en daaruit leering en levenswijsheid putten voor de toekomst. Het heerlijke kerstfeest, dat als een vriénde lijke ster flikkert te midden van de donkere Decemberdagen en alsdan zijn weldadig licht verspreidt in de woningen van armen en rijken, is wèer voorbij. De halleluja s, die op nieuw hebben weerklonken binnen de wanden der trot sche christentempelszijn weggestorven, maar de nagalm van het «vrede op aarde” ruischt nog voort tot in de laatste uren van het wegstervend jaar. «Vrede op aarde” 1 Hoeveel eeuwen lang is dat vredelied al niet reeds gezongen door volkeren en geslachten, door duizenden en milli- oenen, die zich volgelingen noemden van den grooten meester, die leeraarde: «kinderkens, hebt elkander lief 1” En hoeveel eeuwen zal het nog moeten worden gezongen alvorens hel rijk van «vrede en liefde, van waarheid en recht,” voor goed gevestigd zal zijn op aarde Wij weten het niet. Wèl weten we, dal de laatste helft der negentiende eeuw tot nu toe nog verre blijft van de vervulling dier blijde bood schap. Ook de negentiend-eeuwsche christenen z i n g e n nog veel gemakkelijker en gemoedelijker het: «vrede op aarde”, dan dat zij ernstig en krachtig meèwerken om, in huisgezin en maat schappij, ia kerk en staat, dat vredelied in ver vulling te brengen. Punch, bet algemeene bekende humoristisch- satirteke Engelsche weekblad leverde dezer dagen nog een snijdende, maar ware parodie op onze negentiend-eeuwsche kerst-hymne, toen hij Vader Kerstmis voorstelde, zoekende in het duis- ’s morgens 10 11 ’s middags 12 ’s namiddags 1 BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, Get op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op de wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 44). Brengen door deze ter kennis der ingezetenen, dal in HoofdstuklII dier wet, handelende over de inschrijving voor de militie, onder anderen voorkoml het navolgende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie inge schreven alle mannelijke ingezetenen, die op den Isten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingelreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd in gezeten is volgens de wel van den 28sten Juli 1850 (Slaatsblad no. 44) 2. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zin snede van dit artikel vermelde tijdstip vooraf gaande, achttien maanden in Nederland verblijf hield 3. hij, van wiens ouders de langstlevende in gezeten was, al is zijn' voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijl houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot eenen Staat, waar de Ne derlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienst plichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 16. De inschrijving geschiedt: 1. van een-ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont 3. van hem, die geen vader,’ moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, ct wiens voogd buitenlands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4 van den buitenlands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van s lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd hel laatst in Nederland gewoond heeft. Art. 17. Voor de militie wordt niet ingeschreven 1. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is 2. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3. de zoon van den Nederlander, die ter zake van’s lands dienst in Rijks overzeesche bezittin gen of Koloniën woont. Art. 18. Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht, zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tus- schen des Isten en 31sten Januari Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20. Hij, die eerst na hel intreden van zijn 19de 'jaar, doch vóór hel volbrengen van zijn ’•al worden gehouden tot inschrijving der manne- hun 19de jaar zijn ingetreden, en die alzoo go- Wijk 1 3 en 5 en 7 en 9 en 10 oog tintelt van moed en levenslust wangen zetelt de purperen blos van ter, met een lantaarn in de hand, terwyl in het vriendelijkheid en zijn 1 van harte roepen wij allen hem daarom j hattelijk «welkom!” toe. En onder den bezielenden invloed zijner ver schijning betreden we met nieuwen moed en i frissche krachten, met een warm hart, en een hoofd, waarin de beste voornemens gekoesterd worden voor de toekomst, den nieuwen weg, die vóór ons ligt. Met frissche levenslust gorden wij ons aan voor den strijd, die ons, ieder in zijn kring, op nieuw wacht, en in stilte leggen wij de heilige gelofte af om beter te worden als we tot nu toe waren, en om meer de hand aan den ploeg te slaan, dan we het tot nu toe deden, opdat wij, aan het einde van dit jaar gekomen, Silvester althans met een meer gerust geweten zullen kunnen opwachten, dan in ’t afgeloopene het geval was. Zelfs komt het heilige voornemen bij ons op oïn, naar onze beste krachten, niet maar alleen voor eigen beperkten-, maar ook daar buiten voor ruimeren kring, onze arbeids-krachten dienstbaar te stellen. Wjj zullen trachten te ver goeden, wat wij vroeger hebben verzuimd. En, wetende, dat hel een heilig^ plicht voor eiken individu om meê te werken tot de ont wikkeling, de vooruitgang en hel geluk der menschheid wenschen ook wy daartoe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1