GEfflM EPI HET ARROIVDISSETOT SiVEEK i NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE Ko. 2. 1879. VIE R“E N-D E R T I G- S T E J A A R ZATERDAG 4 JA N UARL 41 I 12V moeten belangrijke rol op het Engeland van I ii' pels, de prefect en schrijver. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS eft ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden /I.— franco per post jfl.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreliendefranco in te zenden. re na van f Brachvogel gebied van journalistiek. Oostenrijk ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Gents, voor eiken regel meer 7 ‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. BEKENDMAKING BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Gemeente Sneek, Gelet op art. 19 der Wet op de Nationale Mi litie van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), en op de wet van 1 Mei 1863 (Staatsblad no. 44), Generaal Benedeck, die in den oorlog van 1866 zulk een groote, maar weinig gelukkige rol vervulde. In 1859 nam hij deel aan den oorlog in Italië, waar hij zich byzonder onderscheidde. Aartshertog Trans Karei, vader van den te- genwoordigen Keizer. Hij zou in 1848 bij de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en Sneek, doen te weten dat bij hun besluit van heden, met ingang van 1 Januari 1S79, aan den Heer P. G B’NJTERSE, een eervol ontslag is verleend als Veearts, Keur meester van Slachtvee, Vleesch, Spek en Visch in deze gemeente, en als zoodanig tijdelyk is aangesteld, de Jleer HENDRIGUS van STAA, Veearts te Sneek. Zij achten het voorts ter dezer gelegenheid niet overbodig, de naleving der bepalingen der Ver ordening op de keuring van slachtvee, vleesch en spek, binnen deze gemeente, afgekondigd den 19 Mei 1866, op nieuw aan belanghebbenden aan te bevelen, ter voorkoming van voor hen onaange name gevolgen, uit overtreding dier verordening voortvloeiende. Sneek, den 30 December 1878. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek doen te weten, dat door hen, met ingang van 1 Januari 1879, is aangesteld tot Gaarder der rechten voor het gebruik der publieke Wateren, Kaden en Wallen in deze gemeente, Jelle van tier Mculen te Sneek. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Ir. De laatste tijd haars levens heelt zij in diende ballingschap moeten doorbrengen. Francisco Salmeron, de radicale staatsman die in 1873 zulk een staatstooneel speelde. George Cruiksbank, de wereld beroemde karikatuurteekenaar. Lord Russell, de beroemde Engelsche staatsman. Belgie De ook in ons land zoo gunstig bekende vlaamsche schrijver en dichter Frans de Cort, abdicatie van zijn vader, keizer Ferdinand, zijn aanspraken op de Oostenrijksche keizerskroon hebben kunnen doen gelden, doch met hel oog op de politieke tijdsomstandigheden stond hij die aan zijn oudsten zoon, keizer Franz Jozef, af, Spanje De koningin van Spanje Maria, jong- sle dochter van den hertog en de hertogin de Montpensier. Zij was een half jaar de gemalin van Z. M. Alfonsus XII. Maria Christina, ex-koningin van Spanje, grootmoeder van den tegenwoordigen koning. Spanje heeft om harentwil veel ellende verduren en zij heeft niet verdiend, dat een dankbaar volk een lauwerkrans op haar graf legt. welver- WETHOUDERS van Onder den indruk van het smartelijk verlies t welk ons vaderland nog van den vóóravond an het afgeloopen jaar, door het overlijden van en heer J. K. H. de Roo van Alderwerell, mi nster van oorlog, geleden heeft zetten wij ons ieder om onze jaarlijksche vluchtige revue te hou- len over onze gewaardeerde afgestorvenen, die zich, n meer of minder ruimen kring, jegens hun vader- ind of de menschheid verdienstelijk hebben gemaakt m in het vorig jaar van ons zyn heengegaan. 't Spreekt wel van zelf, dat onze korte necro- ogie ook thans, evenmin als vroeger, aanspraak zal runnen maken op volledigheid, en dat wij ons ook vooral met het oog op onze weinige be schikbare ruimte, weer zullen moeten bepalen tot eene vluchtige revue, terwijl we slechts hier sn daar eene kleine bijzonderheid kunnen aan- stippen. En waar we dan bij ons vaderland beginnen, daar zal het zeker door niemand worden mis prezen, als we in de eerste plaats een immor tellenkrans neerleggen op de lijkkist van den grooten staatsburger, die ons dezer dagen in de kracht zijns levens is ontvallen, en wiens schoon verleden ons zooveel van hem deed hopen voor de toekomst. Aan de geopende groeve, waaraan het stoffelijk overschot van den minister Karel Hendrik de Roo van Alderwerelt zal worden toevertrouwd, zal zeker de getuigenis worden af gelegd, dat hij in 't belang van zyn vaderland gewerkt heeft zoolang het dag was, en dat niettegenstaande zijn lang t.i smartelyk lijden met eene stalen volharding, die zelfs de bewon. dering en eerbied afdwong van zyne felste tegen standers tu uiterste vijanden. Hierachter dea len we eenige levensbijzonderheden mede van den uitstekenden man en staatsburger, zooals Nederland er, helaas! niet vele heeft aan te wijzen. Behalve het laatste smartelijk verlies heeft Ne- deiland in het jaar 1878 weer vele mannen zien heengaan, die zich in verschillende opzichten jegens ons land verdienstelijk hebben gemaakt. Op den eersten dag van het jaar reeds over leed J. P. de Keijzer, predikant te Arnhem. Hij was in verschillende betrekkingen hoogst nuttig weikzaam voor de stad zjjner inwoning en voor Nederland in *1 algemeen. Op letterkundig ge bied nam hy een goede plaats in. Nog in die zeilde maand werd Dr. Pieter Bleeker, ond-inspecteur van den geneeskundigen militairen dienst in Oost-Indie en later Staats raad in buitengewonen dienst, aan het vaderland en de zijnen door den dood ontrukt. Verder ontvielen o. a. aan hunne betrekkingen en vrienden en aan hun vaderland Mr. J. D. W. Pare, president van den Hoogen Raad, een man die zich onderscheidde door eene groote en degelyke rechtskennis. Mr. P. Elias, oud-lid van den Hoogen Raad. I Mr. J. J. Loke, raadsheer in het gerechtshof te j ’s Hage. Mr. A. de Pinto een onzer voortreffelijkste 'rechtsgeleerden. Hij was lands-advocaat en hoofd redacteur van het Weekblad van het Recht. Mr. J. J. Voorduin, Raadsheer in den Hoogen Raad. Mr. J. H. Philipse, emeritus-hoogleeraar in de. rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen. Professor Polamo, leeraar aan de Leidsche uni- versiteit. Dr. J. A. G. van Heusde, oud-hoogleeraar aan de hocgeschool te Groningen. Mr. A. S. van Nierop, een der scherpzinnigste rechtsgeleerden van ons landoud-lid van de Tweede Kamer. Petrus Regoüt, voornaam industrieel in Lim burg, oud-lid van de Eerste Kamer. F. J. J. baron van Heemstra, oud-lid der Twee de Kamer. T. J, Stieltjes lid van de Tweede Kamer. Ge durende meer dan 30 jaren was zijn naam verbon den aan de meest gewichtige belangen van ons land. Jur. J. P. Cornets de Gboot van Kraaijen. burg, lid van den Raad van State, Verschillende betrekkingen in Oost-Indie en in htl moederland werden achtereenvolgens door hem bekleed. In 1861 was hij voor korten tijd minister van Ko loniën. L. Cohen Stuart, directeur der politer mische school te Delft. Mr. G. Dumbar, lid van de Eerste- en oud- lid van de Tweede Kamer. Hij was steeds een getrouw strijder voor de vrijzinnige beginselen. Mr. G. Fokker en Mr. J. P. Bredius, oud- leden der Tweede Kamer. F. Dunkler inspecteur van de militaire mu ziekcorpsen, de uitstekende directeur-kapelmeester van de koninklijke kapel van het regemetil Gre nadiers en Jagers, die hare ontwikkeling, roem en titel aan hem verschuldigd is. A. Beeloo, Oud Inspecteur van hel lager on derwijs, een man wiens naum ook als letterkun dige met eere woidt genoemd. Baron van Panhuijs, oud-commissaris des ko- niugs in Friesland. Aart Admiraal, die zich als letterkundige een goeden naam had gemaakt en nog heel veel goeds voor onze letterkunde beloofde. *t Hooft van Benthuizen, oud-lid van de Eer ste,- en J. L. Nierstrasz, oud-lid van de Tweede Kamer. Dr. A. A. Fokker, inspecteur van het geneesk. staatstoezicht in Zeeland. Frankrijk Generaal Montauban, graaf Palikao. Hij was indertijd een der hechtste steunpilaren van het keizerrijk en een vertrouwd vriend van Napoleon III. Raspaïl, de bekende vurige republikeinhet oudste lid van de fransche Nationale Vergadering. De beroemde physiobog Claude Bernard. Prins Lucien Murat, de jongste en laatste zoon van koning Murat. Dupanloup, bisschop van Orleans. Hij was lid van de fransche Nationale Vergadering, en heeft, behalve een reeks kleine geschriften, ver scheidene werken het licht doen zien. Garnier Pages, in Sept. 1870 lid van de geering der nationale verdediging, terwijl hij de capitulatie van Parijs als gevolmachtigde het centraal bewind naar de delegatie te Bordeaux gezonden wérd. Hij heeft, zoowel door zijne ge schriften als door zijn daden, veel bijgedragen tot de vestiging der republiek. Duitsghland De ex-koning van Hanover George V, te Parijs overleden. Hij volgde zijn vader, koning Ernst, den 18 Nov. 1851 in de regeering op. In Juni 1866 werden zijne staten door Pruisische troepen bezet en 20 Sept daar aanvolgende voor goed met Pruisen vereenigd. Sedert leefde hij buitenlands. De beroemde Duitsche aardrijkskundige August Petermann, wiens welbekende sMittheilungen” vooral zijn roem voor goed gevestigd hebben en zullen blijven handhaven. De groothertogin van Hessen-Darmstadt, het derde kind van Koningin Victoria van Engeland. Zij was sedert 1862 gehuwd met Ludwich Fried rich Wilhelm van Hessen-Darmstadt. De beide vermaarde Duitsche schrijvers E. en Karl Gïclzkow, bekend op het tooneel-dichting, van romantiek en een man, die, zonder in eenig opzicht een genie te zijn, in de hoogste mate al de eigenschappen bezat, die, wellicht meer dan andere groote be- gaafdheden, een vorst uitstekend te stade komen, namelijk een zeldzame matiging en een zeer juist oordeel in de keus zijner ministers en hoogste staatsambtenaren. Paus Pius IX, (Mestaï Ferretti) onder wiens regeering het Wereldlyk gezag der Pausen een einde nam. In Sept. 1876 verloor hij het pa trimonium en de stad Rome, die sedert tot de hoofdstad van het koninkrijk Italië weid verheven. Pater Secchi, de beroemde Italiaansche ster renkundige, en kardinaal Franchi, pauselijke staats secretaris. Georg Pallavicino, de martelaar van den Spiel berg, (Oostenrijksche staatsgevangenis) de vriend van Gavour en Garibaldi, de pro-dictator van Na va n Palermo, de geeslvolle man Onder de afgestorvenen in hel buitenland, wier namen min of meer eene Europeesche vermaard heid hadden, vermelden wij hier o. a uit Italië: De Italiaansche veldheer en diplomaat Lamarmora, die vooral in de eerste periode van zijn loopbaan, in den Krim-oorlog en bij de be- vryding van Italië, een groote ea gelukkige rol speelde als generaal. Later was hij herhaaldelyk minister of vertegenwoordiger des Koaings aan buitenlandsche hoven. Koning Victor Emmanuel, een der populair ste vorsten van zyn tyd, onder wiens regeering de eenheid van Italië lot stand kwam. Hy was SIEEKER MT. M III II!! 'U I i 7^ liiiiilir 1I' i.t!WHihiu'WMags tiki? -^ 5 a i j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1