GEMEENTE EN DET ARRONDISSEMENT SNEER, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 1879. No. 4. VIE R-E N-D E R T I GS T E JA.ARQANG 11 JANUARI. ZATERDAG SMJ.KIK (OIRtVI een of bekomen van 10 tot 45°/0 meer pensioen. B I N N E X L. A ND. Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer l‘/2 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. Hoewel de ondervinding leert hoe weinig men staat kan maken op mededeelingen omtrent be noemingen van ministers, meent de Arnh. Cl: toch dat de bron, waaruit zij het volgende be richt ontving, de opneming er van wttigt. Hare berichtgever schrijft: »Naar wij vernemen zal de generaal-majoor j. M. van der Star chef van den generalen staf, benoemd worden tot minister van Oorlog.” Ter herinnering strekke nog dat mede genoemd zijn generaal-majoor Beijen en kapt. Van Tue- renhout. (3) Dus na een twintig jaar verblijf in Indie ook dan wanneer dit herhaaldelijk, na het einde van elk dienstverband, is afgebroken door min der dan eenjarige dienstinterruptie. De militair kan telkens voor Gouvernementsrekening naar het moederland terugkeeren. (4) Hiervan zijn uitgesloten zij die bij de bereden korpsen zich in werkelijke dienst be vinden of hun eerste oefeningstijd nog niet hebben volbracht. Van alle plaatsen, aldus schrijft men uit Ut recht aan de Haarl. Ct., hoort men de klacht over het slechte in omloop komen der nieuwe ééncentstukken en zelfs dat vreemde muntstuk ken worden in omloop gebracht. Het publiek schynt het echter bij klagen te laten en niet te handelen, althans bij de betaalmeester* wordt weinig der oude centen voo nieuwe ingewisseld en in het daartoe bestemde lokaal aan *s rijks munt is zeer groote voorraad voorhanden, waar van betrekkelijk weinig wordt afgenomen. Vele kooplieden te Utrecht hebben zich dan ook voor genomen, oude centen wel te ontvangen en die niet meer uit te geven, maar te wisselen tegen nieuwe Men hoopt, dat velen dit voorbeeld zul len volgen en niet minder de kerkelijke diaconien, die in den regel vele centen ontvangen en daar mede hunne bedeelden uitbetaien; zij toch zou den hel in gebruik komen der nieuwe munt zeer kunnen Levotderen. tol 100% indien de verminking gepaard gaat met het verlies van ’t gezichtsvermogen of (en) ’t gemis van het noodzakelijk gebruik van meer ledematen. De hiergenoemde cijfers bebben allen betrek king op den soldaatkorporaals en sergeanten bekomen van 10 tot 45°/0 meer pensioen. Nadat de militair 24 dienstjaren kan doen gel den, waarbij elk in Indie volbracht jaar voor twee telt, kan hij ook ronder lichaamsgebreken, levenslang pensioen (gagement) nemen, tol een bedrag (voor den soldaat) van f 200 ’s jaars. De diensttijd, voorafgegaan aan dienst interruptie van minder dan een jaar, wordt daarbij als vol in rekening gebracht terwijl hij die een graad bekleedde, toen hij de gelederen verlie', in dien- zelfden graad weer kan worden aangenomen, indien hij zich binnen een ruim gesteld tijdvak (zes jaar) op nieuw aanmeldl. Het gevolg van deze bepalingen is, dat een jong mensch van 18 jaar, die voldoend lager onderwys genoot, en het derhalve bij goed gedrag gemakkelijk tot onder officier kan brengen, aan het einde van zijn 31e jaar, met een levenslang pensioen van f 260 ’s jaar naar Nederland kan terugkeeren, waarbij er op gerekend is, dat hij intusschen één jaar (na het einde van zijn eerste zesjarig verband) met paspoort in Nederland doorbracht. Hij die, nadat hy 24 dienstjaren kan doen gelden, blijft doordienen, bekomt jaarlijks aanspiaak op een hooger pensioen, en wel tot een Maximum (by 40 dienstjaren) (3) van voor den soldaat f 320» ’s jaars korporaal 380» sergeant of fourier 450» Gepensioneerden (gegageerden) die niet door handenarbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien» worden in het Koloniaal Militair Invali denhuis op Bronbeek opgenornen. Eindelijk komt het wenschelijk voor, dat de aandacht gevestigd worde op ’s Konings besluit van 29 Juli 1873, no. 39 (Staatsblad no. 119), krachtens hetwelk miliciens f4) voor den tijd van 2 jaar kunnen gedetacheerd worden naar Neder- lan^sch-Indie, onder ’t genot eener gratificatie van f 200» en voorts op de gelegenheid voor jongelieden van 16 tot 18 jaar, die voldoend lager onderwijs genoten, om, onder’t genot eener gratificatie van f 50» bij het bataillon Mineurs en Sappeurs te Utrecht te worden opgeleid voor hel Kader der Indische genie-troepen. Zij moe ten zich voor tien jaar verbinden, waarvan drie jaar in opleiding by ’t bataillon Mineurs en Sap peurs. Bij vertrek naar Nederlandsch-lndie wordt hun f300» gratificatie uitgeleerd, en-Jhun dienstverband verminderd met een jaar, indien zij hel tot korporaal hebben gebracht, en met twee jaar indien zij den graad van sergeant ver wierven. De hooger genoemde pensioens-voor* deelen zijn uit den aard ook voor hen geldend. Sneek, den 7 Januari 1879. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. Door de commissie voor de examens ter ver- krijgiug van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zullen worden gehouden drie zittingen te Amsterdam, twee te Rotterdam, twee te Leeuwarden en ééne zitting te Dordrecht. Tijd en plaats van elke zitting worden telkens drie weken te voren bekend gemaakt. De minister van marine heeft een bevestigend antwoord gegeven op de vraag of op zijn mede werking op nieuw kon worden gerekend voor een tweeden Noordpooltochl met de Willem Ba- rentsz. Het comité van uitvoering (de hh. J. D. Fransen v. d. Putte, M. H. Jansen, O. baron van Wassenaar Catwijck, jhr. mr. J. K. J. de Jonge) dat in de vergadering van 21 Dec. jl. uitgenoo- digd is zich andermaal met de voorbereiding en uitvoering van dien tweeden tocht to willen be lasten, heeft daarop de leiding weder op zich genomen, in hét vertrouwen dat door de ijveri ge bemoeiingen der plaatselijke comités de mid delen spoedig verschaft zullen worden om de Willem Barentsz tijdig gereed te kunnen maken tot vertrek in de maand Mei e.k. De voor dezen tocht strikt noodige uitgaven worden geraamd op f 20,000. Men oppert het denkbeeld om een vereeniging te vormen met leden, om doorjaar- lyksche contributie een vast fonds voor soortge lijke tochten te verkrijgen. Het ziet er rondom den Bosch alles behalve rooskleurig uit. Wel verre van te vallen, heeft het water er in de laatste dagen een onrustba rende hoogte bereikt; ’t laat zich aanzien, dat de overstrooming niet alleen bij de omringende weilanden en wegen beperkt zal blijven, maar eerlang ook de stad, althans de lagere gedeelten daarvan, binnen zal dringen. Het spreekt van zelf det de dijkbesturen de handen vol hebben met het versterken der dammen. Intusschen is reeds dé correspondentie met den Bosch over land ges.oord, zoodat men overgegaan is tot het instellen van den rivierposl langs de Maas. 't Vooruitzicht beslaat, zegt het U. D., dat in de hoofdstad des rijks een maatschappij zal wor den opgericht tot het vervaardigen op groote schaal en het in gebruik stellen van electrisch licht. Het maatschappelijk kapitaul zal aanvanke lijk bedragen 2% ton. In het comité hebben zitting uil Amsterdam de heeren Hoeufft, Van Velzen en Schadduit Utrecht mr. F. A. van Hall. De heer Maju is als technicus aan de maatschappij verbondenlater zal hem een Fransch ingenieur ter zijde staan. De commissie die zich gevormd heeft voor een hulde aan Vondel, op 5 Februari a. s., heeft aan belangstellenden een nadere circulaire gericht, in zake de voorgenomen feestviering. Den 4en Fe bruari zal door de liedertafel «Oefening baart Kunst” een concert gegeven worden, waarop voornamelijk composition naar aanleiding van woor den van Vondel of op hem betrekking hebbende zullen worden ten gehoore gebracht. Prof. dr. Scbaepman zal daarbij op het verband van dit concert met de plechtigheid van den volgenden dag wijzen. Den 5en Februari zal in een nader bekend te maken lokaal een tentoonstelling van voorwerpenop Vondel betrekking hebbende geopend worden en men zal zich van daar in plechtigen opgang naar de plaats der hulde be geven. De heer W. J. Hofdijk zal daarbij de belangstellenden voorgaan en geleiden. Aan den avond van 5 Februari zal in den grooten schouw burg een opvoering gegeven worden van Vondel’s Leeuwendalers en daarna een gelegenheidsstukje vertoond, waarin de persoon van Vondel ten tooneele gebracht wordt. Dit dramatisch tafereel dankt de commissie aan de hand van prof J. A. Alberdingk Thym. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 11 Januari ’79, ’s namidd 6 uur Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanstelling eener hulpoi de wijzeres met aan- teekening voor de wiskunde op de school voor gewoon en m. u. I. onderwijs voor meisjes. 4. Idem op het adres van de Wed. A. Prins en anderen, tot het oprichten van een pontveer tusschen de Prinsengracht en de Kleine Palen. 5. Idem tot het verleenen van machtiging tot het aanstellen eener helpster op de Tusschenschool, 6. Suppletoir Kohier van den Hoofdelijken omslag, dienst 1878. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ten algemeene kennis, de volgende missive van den Heer Minister van Staat, Minister van Koloniën en den Heer Minister van Marine, tijdelijk belast met het beheer van het Ministerie van Oorlog, betreffende de werving van Nederlanders voor hel Oosl-Indisch leger, opgenomen in het Prov. Blad no. 1 van dit jaar. Nederlanders, die den vollen ouderdom van 18 jaar bereikt en hel 40e levensjaar nog niet volbracht hebben, kunnen zich by de militaire over heid in elke garnizoensplaats tot dienstneming aan melden, onder aanbieding der volgende bescheiden: 1°. een bewijs van voldoeningen aan de ver plichtingen, door de wel op de nationale militie opgelegd 2° een bewijs van goed gedrag, afgegeven door of van wege het bestuur der gemeente, waar de belanghebbende laatstelijk gedurende minstens een jaar verblijf hield 3°. een extract geboorte register of wel eenig ander authentiek document, waaruit zijn leeftijd blykt 4°. (alleen voor minderjarigen gevorderd) een behoorlijk gelegaliseerd bewijs van toestem ming, afgegeven door hem, die hel ouderlijk gezag uitoefent. De voorloopige verbintenis, die, nadat de zich aanmeldende geneeskundig geschikt zal zijn be vonden, door hem wordt gesloten, wordt later door den kommandant van ’t Werfdepot bekrachtigd, die hem doel uitbetalen ƒ300. »indien hij zich voor zes jaar verbindt en f 200.» indien hij zich voor vier jaar verbindt op deze bedragen kan een voorschot van f 20» worden bekomen, onmiddelijk na hel aangaan der voorloopige ver bintenis Wie, na zijne uitzending naar Nederlandsch- Indie door ziels- op lichaamsgebreken, niet het gevolg van ongeregeld gedrag of van eigen moedwillige handelingen, ongeschikt wordt voor de dienst, krygt pensioen (gagement) en wel tijdelyk of levenslang naar gelang hy al dan niet slechts tijdelyk ongeschikt voor de dienst blykt te zyn. Dat pensioen bedraagt minstens f 100» ’s jaars zyn de ziels- of lichaamsgebreken in en door de dienst ontstaan dan is het minstens 200» ’s jaars, zyn zij het gevolg van verwonding of verminking dan bedraagt het minstens f320» ’s jaars, een en ander, met verhooging van 25 sliet 4,-ie levensjaar" voor hen die reeds in Ned.-lndie dienden. (2) Personen, die minder dan 3 maanden buiten de gelederen van het leger vertoefden, behoeven het hierbedoelde bewijs van goed gedrag niet over te leggen. UIT DE PERS Tengevolge van het overlijden van den heer De Roo van Alderwerelt, die minister en afge vaardigde te gelijk was, zullen de kiezers in het hoofdkiesdieslrict Leeuwarden opgeroepen om een lid der Tweede Kamer te kiezen. Het komt ons voor, zegt de Kamper Cour. dat de persoon aangewezen is. Toen het tegen woordige ministerie optrad en de heer De Roo zijn mandaat als afgevaardigde ter beschikking van zijne kiezers moest stellen, kwam aanvanke lijk vrij algemeen de heer Mr. A- Kerdijk in aanmerking. De heer De Roo echter wenschte bij zijn zetel achter de groene tafel zijne plaats op de banken te behouden, en zijne vrienden te Leeuwarden waren bereid aan dien wensch te voldoen. Kerdijk, ofschoon reeds kandidaat ge steld, trad toen onmiddellijk terug, omdat hij geen verdeeldheid wilde brengen onder de liberale kie zers. Dit geeft hem thans, nu de plaats weer open is, een zeker lecht, althans legt den kiezers eene moreele verplichting op. Doch ook afgescheiden daarvan, is de heer Kerdijk een zeer aanbevelenswaardig candidaat. Hij behoort tot die weinigen, die voor het par lement als het ware geboren zijn. Mannen als hij mogen niet buiten het parlement blijven Zijne groote talenten, zyne grondige kennis van de sociale vraagstukken onzes tijds, maar boven al de ernst en geestdrift waarmee hij zich aan de zaken wijdt, zijn een waarborg, dat hij, naar de Kamer gezonden, daar onder de uitnemendste leden zich eene plaats zal veroveren. Kerdijk is een jaar geleden by de Rotterdam- sche stembus gevallen door een schandelyk kabaal Hem te wreken moet voor elk waarlyk liberaal district een zaak van eer zijn. En niet beter kan dat geschieden, dan door hem den zetel te geven, dien een zoo eminent man als De Roo heeft bekleed.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1