t rm "J GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I i tf 1879. No. 5. VIE R-E N-r> ERTIGSTE J 15 JANUARI. WOENSDAG IN MEMORIAM. ,80 van k n 5 het Gym- Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. n ont- ver- ën De nen 0L- Ox- :n, de J. al. R- le- is at. ct; :d. sn et m I I 153 ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘/a Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. KENNISGEVING BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek, doen te weten dat door den gemeenteraad, in zijne vergadering van den Hen Januarijl is vastgesleld het aanvullingsko- hier van denHoofdelijken Omslag dezer gemeente over het jaar 1878, betreffende ingezetenen, die in den loop des jaars of na de opmaking van het primitief kohier in de gemeente zijn komen wonen, en sedert een eigen middel van bestaan of inkomsten van anderen aard, de som van f 400 te boven gaande, hebben verkregen en dat ge meld kohier, te beginnen met den 15 dezer, ge durende acht dagen ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage zal liggen. Voorts wordt aan degenen, die bezwaren tegen hunne aanslagen mochten hebben, herinnerd, dal zij hunne op ongezegeld papier geschreven re clames, vóór het verloop van den termijn der visie, bij heeren gedeputeerde Staten van Fries land behooren in te dienen. Sneek den 14 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN, De Secretaris, W. van WANING Ja. Prins Willem Frederik Hendrik der Nederlanden is geboren te Soestdyk den 13 Juui 1820. Hy huwdje in 1853 met Amalia Maria Da Gloria Augusta, hertogin van Saksen Weimar-Eisenach, die 1 Mei 1872 na een kortstondige ziekte overleed. Dit huwelyk bleet kinderloos Den 24 Augustus van 'l vorig jaar trad hy vour de tweede maal in *t huwelyk, en wel met Prinses Marie Elisabeth Louisa Frederika van Pruisen. De koning-groothertog benoemde hem 13 Maart 1850 tot zyn stedehouder in Luxem burg, en 25 October van dat jaar werd hy daar met veel plechtigheid als zoodanig geïnstalleerd. Hy bekleedde mede den rang van luitenant-admiraal opperbevelhebber der Nederlandsche vloot. Weer heeft de koninklijke familie en ons Vaderland een zwaar verlies geleden. De telegraaf bracht ons gisteren de treu rige tijding, dat Z. K. H Prins Hendrik der Nederlanden in den vroegen morgen van dien dag aan eene beroerte was overleden. Zeer onverwacht komt die treurmare lot ons. Wel was sedert eenige dagen melding gemaakt van ’s Prinsen ongesteldheid, die hem verhinderde bij de huwelijksplechtigheid van zijn koninklijken broeder tegenwoordig te zijn, maar de berichten, die daaromtrent inkwamen, deden zien, dat de ziekte, op zichzelf weinig gevaarlijk, haar geregeld verloop had en in ’t minst geen ongerust heid behoefde te verwekken, ’t Schynt dan ook, dat zijn dood er niet meé in verband staat, daar het een beroerte was, die een einde maakte aan zijn leven. Het overlyden van Prins HENDRIK zal zeker by de natie een algemeene deelneming verwekken. Hij toch bezat in hooge mate de achting en liefde van ons volk, zooals o.a. duidelijk gebleken is bij gelegenheid van zijn huwelijk in Augustus van het vorige jaar, toen hem en zijne jeugdige gade, by hunne komst in ons land zulk eene schitterende en har telijke ontvangst werd bereid, ’t Was toen, alsof de natie blij was, eene gelegenheid te hebben, om den Prins hare dankbaarheid te loonen voor alles, wal hij voor haar had gedaan. ’t Is toch van algemeene bekendheid, dal Prins Hendrik niet alleen een geopend oog had voor de belangen van land en volk, maar dat hij ook steeds zyne beste krachten wydde aan alles wat de algemeene welvaart kon helpen bevorderen. Het mag dan ook over bodig geacht worden in bijzonderheden aan de toonen, waar prins Hendrik de hand uitstak, welke inrichtingen hij in ’t leven riep of steunde en hoe hij op afdoende wyze hulp verleende, waar deze noodig was. Ook door zijne bekende welwillendheid en min zaamheid had hij zich de achting en toege negenheid van allen weten te verwerven, die met hem in aanraking kwamen. Het Nederlandsche volk zal dankbaar het goede erkennen, dat hy, gedurende zyn leven, in hel belang van land en volk meè heeft helpen tot stand brengen. De nagedachtenis van Prins Hendrik zal by onze natie zeker lang in gezegend aandenken blyven. KENNISGEVING. De Burgemeester van Sneek, maakt bekend: dat ingevolge het ovei lijden van Z. K. H’ PRINS HENDRIK der Nederlanden, in deze ge- i meenle tot nadore aankondiging geene tooneel- voorstellingen of andere openbare vermakelijk heden zullen mogen plaats hebben. Sneek, 14 Januari 1879. »De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, doen te welen, dal door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 21 December 1878, no. 12, is vastgesteld het volgende REGLEMENT voor hel Gymnas.um in de Gemeente Snkek. Hoofdstuk I. Van het Onderwijs. Art. 1. Het Gymnasium le Sneek is eene in stelling, voorbereidend tot universitair onderwijs, ingericht volgens hel plan der Gymnasia met zes- jaiigen cursus, omschreven in art. 7 der wet op het Hooger Onderwijs van 28 April 1876 (Staats blad no. 102), zooals dat is gewijzigd bij art. 1 der wet van 7 Mei 1878 (Staatsblad no. 33). Art. 2. Het onderwijs in de bij de wet op het Hooger Onderwijs (art. 5) aangewezene vakken wordt, gegeven doorVier leeraren voor de Grieksche en Latijusche taal en letterkunde, te vens belast met het onderwijs in de Nederland sche taal en letterkunde. Een leeraar voor de Geschiedenis en Aardrijkskunde. Een leeraar voor de Wiskunde. Twee leeraren voor de Fran- sche, Hoogduitsche en Engelsche talen. Een of twee leeraren voor de Natuur- en Scheikunde en de natuurlijke Historie. (Twee leeraren, indien de Natuur- en Scheikunde wordt opgedragen aan een leeraar der 11. B. School Het onderwijs in de moderne talen, alsmede dal in de natuur- en scheikunde en de natuurlijke historie, kan geheel of ten deele worden gegeven door leeraren der Hoogere Burgerschool. Art. 3. De cursus vangt aan den isten Woens dag der maand September. Er zijn drie vacantiën ééne beginnende half Juli tol den aauvang van den volgenden cursus ééne beginnende Vrijdag vóór Kerstmis, na afge- loopen schooltijd, tot den derden Woensdag daar aanvolgende, en ééne, beginnende Donderdag vóór Paschen, na afgeloopen schooltijd, en eindigende den tweeden Woensdag daaraanvolgende. Ingeval de gelegenheid tot ijsvermaak de vrees doet ontstaan, dat de leerlingen de namiddagles- sen zullen verzuimen, is de Rector bevoegd, hoogstens tweemaa* per week, des namiddags, vacantie te geven. Art. 4. De leerlingen ontvangen in alle klas sen de lessen, aangeduid in de tabel bedoeld in art. 3 van het Koninklijk besluit van 29 Juni 1878, no. 19 (Staatsblad no. 98). De lessen worden gegeven tusschen 8 uur ’s mor gens en 4 uur ’s namiddags op iederen werkdag. Hoofdstuk II. Van de Curatoren. Art. 5. Bij het Gymnasium is een College van vijf Curatoren. Art 6. a. De leden worden door den Ge- y-.’■s toeenteraad, uit een door het C°llege ingediende voordracht van twee personen, benoemd voor zes jaren. De aftreding van de helft (2 of 3) heeft, vol gens rooster, om de drie jaren plaats. De af- Iredenden zyn herkiesbaar. b. Die, ter vervulling eener buiten den ge wonen tijd opengevallen plaats, verkozen is, treedt af op hel lydstip waarop diegeen, in wiens plaats hij gekomen is, moest aftreden. Art. 7. De verplichtingen van dit College zijn omschreven in art. 26 van de wet op hel Hooger Onderwijs. Het zorgt tevens voor de getrouwe nakoming van dit reglement, en van alle veror deningen betreffende de inrichting van het Gym nasium, door den gemeenteraad uitgevaardigd, en tracht door schoolbezoek en het bijwonen der examens, bekend le blijven met het onderwijs der leeraren en de vorderingen der leerlingen. Art. 8. De curatoren hebben den vrijen toe gang tot alle lessen, die aan het Gymnasium gegeven worden. De Rector en de leeraren zyn gehouden hun de verlangde inlichtingen te geven omtrent de school en het onderwijs. Hoofdstuk III. A. Van de Leeraren. Art. 9. De verdeeling van het onderwijs, in de verschillende klassen, tusschen de leeraren, geschiedt volgens een programma der lessen, dat voor iederen cursus wordt vastgesteld. Alt 10 Het in het vorig artikel bedoelde programma, wordt jaarlijks, in de maand Mei, door de leeraren, onder voorzitterschap van den Rector ontworpen. Er wordt eene opgave bijge- veegd van de boeken, die zij bij de lessen wen- schen te gebruiken, met vermelding van de re denenen van eventueele verandering. Deze stukken worden vóór Juni door den Rec tor aan het College van Curatoren gezonden, dat ze, na ze beoordeeld te hebben, tot datzelfde einde aan den Inspecteur zendt. Het program ma wordt inet hel rapport van den Inspecteur, door Curatoren aan den Gemeenteraad ter vast stelling aangeboden. Na goedkeuring, worden het programma en de lijst der te gebruiken boe ken, door de zorg van den Rector, terstond ge drukt en algemeen verkrijgbaar gesteld. Aan den Inspecteur wordt een afdruk gezonden. Art. 11. De leeraren ge»ea zonder vergun ning van het College van Curatoren geen privaat lessen. Deze vergunning wordt niet verleend, indien het geven van privaatlessen lot nadeel zou kun nen strekken, helzy van het onderwijs op het Gym nasium, hetzij van zijn bloei. Ait. 12. Bij vacature worden de opengeval len lesuren vervuld door de overige leeraren, volgens eene daartoe door den Rector, te maken regeling. Zy genieten daarvoor gezamenlijk het bedrag der jaarwedde aan die betrekking verbonden, ge durende den tijd der waarneming, elk in verhou ding van het getal der door hem vervulde lesuren. Indien Curatoren, in overeenstemming met den Inspecteur, het noodig achten, dat op eene andere wijze in de vacature tydelijk worde voorzien, kan het bovenbedoelde gedeelte der jaarwedde gebruikt worden tol het aanstellen van een hulp- leéraar. Deze aanstelling werdt aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders onderworpen. Ari. 13. De leeraren, die hunne betrekking willen verlaten, zullen hun verzoek om eervol ontslag, minstens drie maanden vóór den datum, waarop zij dit verlangen te ontvangen, schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders moeten indienen. Deze bepaling is niet van toepassing op de leeraren der Hoogere Burgerschool, aan het Gym- nasim werkzaam, waarvan hel ontslag wordt ge regeld naar het reglement voor die inrichting. B Van den Rector, Art. 14. Het dagelijksch beheer van het Gym nasium is aau den Rector toevertrouwd. Art. 15. De andere leeraren gedragen zich in alle zaken, die de schoollucht of de inwendige huishouding der school betreffen, naar de beslis sing van den Rector, behoudens beroep op het College van Curatoren en Burgemeester en Wet houders. Art. 16. De Rector belegt vergaderingen van de leeraren, zoo dikwijls hij dat noodig acht, of dat door minstens drie hunnër wordt gewenscht. Art. 17. Hij geeft, in overeenstemming met de leeraren, om de drie maanden aan ouders of voogden bericht van het oordeel der leeraren, over het gedrag, de naarstigheid en de vorderin gen der leerlingen, in ieder vak van studie af zonderlijk, alsmede over het schoolverzuim. Alt. 18. Het beredeneerd verslag van den toestand van het onderwijs, gedurende het afge loopen jaar, wordt door den Rector opgemaakt, en ieder jaar aau het einde van den öursu^ aan BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER der gemeente Sneek, brengt, ter voldoening aan Prov. blad no. 4 van dit jaar, ter openbaie kennis, de volgende NOTIFICATIE. De COMMISSARIS dbs KONINGS in de pro vincie Friesland, Gelet op het besluit van Gedeputeerde Staten der provincie van den 3 Januari 1879, nc. 9, alsmede op de bepalingen van art. 11 der wet tot regeling der jacht en visscherij van den 13 Juni 1857 (Staatsblad. ijo.^/; Brengt ter kennis van de belanghebbenden 1°. dat de stuiting der visscherij in deze pro vincie is vastgesteld op Zaterdag, den 1 Februari 1879; 2°. dat de wederopening der visscherij is be paald op Zondag, den 1 Juni 1879, met uitzon dering van het visschen met den zegen, dat niet vóór Maandag, den 1 September daaraanvolgende zal zyn geoorloofd, alles met uitzondering van de paling-visscherij door middel van aalfuiken, waarmede, even als vroeger en op den ouden voet, zal kunnen wor den voortgegaan. En zal deze, op de gebruikelijke wijze worden «fgekondigd en aangeplaki. Leeuwarden, den 8 Januari 1879. De Commissaris des Konings, Van HARINXMA thoe SLOOTEN. Sneek, den 13 Januari 1879 De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. S A E u. -X 4 8 e 4 I 3 5alf, lol- Iver en I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1