1 e GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK, NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE i X' I 1 TIGS T E J A'A'R'Ö AN G 187'J. Wo. 7. VIE R-E N-D E 22 JANUARI. W O E N S D A O k I KIESRECHT. 1/ I i van U I T D E PERS Omtrent de hulde, op 5 Febr. ETwa^a-4. van hel en voor BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek, Gelet op eene circulaire van den Heer Com missaris des Konings in de provincie Friesland van 20 dezer no. 110; maakt bekend: dat de, wegens het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, bevolen sluiting der tooneelvoorstellingen en andere openbare verma kelijkheden, den 20 dezer is geëindigd Sneek, 21 Januari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. 'vliet 44e levensjaar” voor hen die reeds in Ned.-Indie dienden. (2) Personen, die minder dan 3 maanden buiten de gelederen van het leger vertoefden, behoeven het hierbedoelde bewijs van goed gedrag niet over te leggen. .■•va; Sitter, Blussé, Van Twist, Thooft, Van Sasse van Ysselt, Coenen, Van Voorthuyzen, Bhjdenstein, De Raadt, Hein, Vos do Wae), Van Rijckevorsel, Hengst, Smits, Van Pallandt, Van Berkhout en De Vos van Steenwijk. Daarop kwam de spoorwegbegrooting aan de ord e Zij werd, na korte discussie tusschen den heer Borsius en minister Tak met algemeeue stemmen aangenomen. By hoofdstuk IX (water taat) werd korte discuss e gevoerd over den watertoestand in Noordbrabant en over de Lijk dijken. De minister beloofde de zaken te onderzoeken. Na goedkeuring van de hoofdstukken X en XI ging de Kamer tot nadere samenroeping uiteen. UIT DE EERSTE KAMER. I Deze COURANT verscbynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. (3) Dus na een twintig jaar verblijf in Indie ook dan wanneer dit herhaaldelijk, na het einde van, elk dienstverband, is afgebroken door min der jan eenjarige dienstinterruptie. De militair kan telkens voor G.ouvernementsrekening naar het moederland terugkeeren. (4) Hiervan zijn uitgesloten zij die bij de bereden korpsen zich in werkelijke dienst be vinden of hun eerste oefeningstijd nog niet hebben volbracht. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7‘Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Dé Kamer nam Zaterdag de hoofdstukken V, VI, Vllb en VIII der staatsbegroting bijna zonder discussie mel'algcmeen'e stemmen aan. Meer uitvoerig werd beraadXuagd over het wetsontwerp nopens den spoorweg Stavoren—Leeuwarden, Verschillende leden deden zich kennen als tegenstanders van de wijziging, die deze lijn beeft ondergaan. De heer De Raadt kon zioh niet vereenigen met deze duidelijke afwijkingan de wet van 10 November 1875, wijl deze wet als een organieke móest beschouwd worden en stipt behoorde te worden gevolgd. Dit was ook de meening van de heeren Van Voorthuijzen, De Sitter en Duymaer van Twist. Daar tegen word door de heeren Van Eijsinga, Pincoffs en Pické ingebracht, dat het niet aanging een dergelyk ontwerp af te stemmen, alleen ter wille van den vorm De minister van waterstaat, de heer Tak van Poort vliet, betoogde dat. de nu gevolgde richting niet afweek van de wet van 187 5, wijl de eindpunten dezelfde blijven. Hij zette tevens de voordeelen uiteen van de richting Bolsward boven die van IJlst. Deze verdediging mocht echter niet baten en met 17 tegen 11 stemmen werd hei ontwerp verworpen. Tegen stemden de heeren De De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Sneek noodigt, ter voldoening aan art. 7 der wet tol regeling van het kiesrecht enz., van den 4 Juli 1850 (Staatsblad no. 37), de inwoners dezer gemeente uit, om, zoo zij eldeis in de Directe belastingen ziju aangeslagen, daarvan vóór den 15en Februari e. k., hetzij door de aanslagbil jetten, hetzij door andere daartoe betrekkelijke bescheiden te doen blijken. Sneek, den 17 Januari 1879. De Voorzitter voornoemd, J. van DRIESSEN De Times wijdde dezer dagen een artikel aan ons land, naar aanleiding der (thans uitgestelde) viering van den SOOjarigen gedenkdag der Unie van Utrecht. Het Engelsche1 blad wijst vooral op het godsdienstig karakter, ’t welk de worste ling der vereenigde gewesten tegen Spanje droeg, een karakter ’t welk aan het kleine bondgenoot schap die eenheid van doel schonk, welke on misbaar was ter verzekering van ’s lands toekom stige grootheid. Na een blik geslagen te hebben op de groole mannen, die de 16e, 17e en 18e eeuw ons schonken, gaat hel blad aldus voort «Neerlands volk wil straks feestelijk den ge denkdag vieren van het begin dier gulden tijd en, wat meer zegt, van hel begin dier groote bijdrage tot de beschavende krachten van Europa en de wereld. Bij die gelegenheid zal het de De BURGEMEESTER van Sneek Noodigt bij deze de ingezetenen dier ge meente uit om op Zaterdag 25 Januari e.k., ter gelegenheid der begrafenis van Z K H PRINS HENDRIK DER NEDERLANDEN door het uitsteken van vlaggen (halfstoks) hunne deelneming te doen blijken, in K onherstelbaar verlies dat het Koninklijk H Huis en het Vaderland, door het overlijden I van dien edelen en beminden Prins, heeft getroffen. f? Sneek 21 Januari 1879. 8 De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. op een hooger pensioen, en wei tut een Maximum (bij 40 dienslj.iren) (3) voor den soldaat korporaal sergeant of fourier derhalve bij goed gedrag gemakkelijk tot onder- 0 4 -J jaar, met een levenslang pensioen van f 260 ’s jaar naar Nederland kan terugkeeren, waarby er op gerekend is, dat hij intusschen één jaar (■ra' het einde van zijn eerste zesjarig verband) met paspoort in Nederland do.rbiacht. Hij die, nadat hij 24 dienstjaren kan doen gelden, blijft doordienen, bekomt jaarlijks aanspraak Omtrent de hulde, op 5 Febr. a s. aan Von del te brengen, wordt thans uit Amsterdam me degedeeld, dat het nederleggen van den lauwer krans, nu de toegang tot de kerk aldaar is ge weigerd, zal geschieden aan den voet van het standbeeld. Woensdag 5 Febr. zullen zij, die' aan de Hulde deelnemen, op een nader aan te wijzen plaats zich vereenigen, en later op dert’ dag zal, waarschijnlijk in Arti et Amicitia, de tentoonstelling geopend worden, ’s Avonds wordt een voorstelling in den schouwburg gegeven. Don derdag 6 Febr. zal waarschijnlijk een maaltijd worden aangericht, waar, even als bij den optocht voor het huldeblijk, zoowel dames als heeren zul len worden toegelaten. Naar aanleiding der hulde aan Vondels graf te brengen, leest men in de Spectator »De kerkeraad der Hervormde gemeente te Amsterdam heeft goedgevonden den toegang tot Vondels graf in de Nieuwe Kerk te weigeren. Alzoo den toegang te weigeren lot de plaats waar het stof van Neerlands groolsten dichter rust, in een mo nument, dat aan het volk behoort. Want wat is de Nieuwe Kerk anders? Verbeeldt de kerkeraad zich soms dat dit gebouw zijn eigendom is, in dien zin, dat hij er mee handelen kan naa.r goed vinden Verbeelden de rechtzinnige burgers, die nu toevallig het opzicht over het gebouw hebben, zich spms, dat zij alleen op Vondels graf e;en boetpsalm kunnen gaan aan heffen tegen de be ginselen xan 1789? Als zij dit waagden zou Vondels schim dreigend voor hen opdagen en hun een vroskam” voordonderen, waaraan ze vooreerst genoeg zouden hebben. De eerwaardige mannen tooneu in rechle lijn af te stammen van de Fari zeeërs, die Spinoza eens uit de Amsterdamsche synagoge verjoegen. Zij hebben met hunne wei gering zichzelven een brevet van belachelijkheid gegeven, zoo kolossaal goed als niemand anders tegen hen zou kunnen verzinnen. Dit is zeker, dal zij getoond hebben, noch in Nederland, noch in onzen lijd thuis te behooren dat zij niet waard zijn burgers le zijn van dat Amsterdam, dat drie eeuwen lang vorstelijke gastvrijheid verleende aan mannen van alle natiën en van elk geloot.” KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneeft, gelet op hel besluil van heeren Gedepu teerde Staten van Friesland van den 2 Januari jl. no. 3, (Prov. blad no. 3), brengen Ier kennis van de ingezetenen 1°. dal bij Z. M besluil van 1 December jl. (Staatsblad no. 173), is bepaalu, dat de herijk bedoeld in lilt, a van art. 15 der wet van 7 April 1879 (Staatsblad no 57}, over het jaar 1879 zal plaats hebben gedurende het tijdvak van 1 Januari tot 1 October en dal daaraan zijn onderworpen de maten en gewichten 2°. dat als tijdstip van den herijk voor deze gemeente door heeren Gedeputeerde Staten hij hun bovengemeld besluit is aangewezei' dat van 19 Februari tot en met 3 Maart e k 3°. dat dece herijk zal plaats hebben in een der localen van de voormalige Meisjesschool in de Kleine Kerkstraat Sneek den 21 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgemeester. W. van WANING Jr. Secretaris. BEKENDMAKING. De BURGEMEESTER van Sneek brengt ten algemeene kennis de volgende missive van Heer Minister van Staat, Minister van Koloniën en den Heer Minister van Marine, tijdelijk belast met het beheer van het Ministerie van Ooi leg, betreffende de werving van Nederlanders voor het Oost-Indisch leger, opgenomen in het Prov. Blad no. 1 van dit jaar. Nedei landers, die den vollen ouderdom van 18 jaar bereikt en hel 40e levensjaar nog niet volbracht hebben,kunnen zich bij de militaire over heid in elke garnizoensplaats tot dienstneming aan melden, onder aanbiedt jf der volgende bescheiden: 1°. een bewijs van voldoeningen aan de ver. plichtingen, door de wet cp de nationale militie opgelegd 29 een bewijs van goed gedrag, afgegeven door of van wege het bestuur der gemeente, waar de belanghebbende laatstelijk gedurende minstens een jaar verblijf hield (2) 3°. een extract geboorte register of wel eenig ander authentiek document, waaruit zijn leeftijd’ blijkt 4°. (alleen voor minderjarigen gevorderd) een behoorlijk gelegaliseerd bewijs van toestem ming, afgegeven door hem, die het oudeilijk gezag uitoefent. De voorloopige verbintenis, die, nadat de zich aanmeldende geneeskundig geschikt zal zijn be vonden, door hem wordt gesleten, wordt later door den kommandant van T Wei fdepól bekrachtigd, die hem doet uitbelalen 300. sindien hij zich voor zes jaar verbindt en f 200.» indien hij zich voor vier jaar verbindt op deze bedragen kan een voorschot van f20» werden bekomen, onmiddelijk na het aangaan der voorloopige ver bintenis Wie, na zijne uitzending naar Nederlandsch- Indie door ziels- op lichaamsgebreken, niet het gevolg van ongeregeld gedrag of van eigen moedwillige handelingen, ongeschikt wordt voor de dienst, krijgt pensioen (gagement) en wel tijdelijk of levenslang naar gelang hij al dan niet slechts tijdelijk ongeschikt voor de dienst blijkt te zijn. Dat penrioen bedraagt minstens 1100» 's jaars zijn de ziels-of lichaamsgebreken in en door de dienst ontstaan dan is het minstens f200» 's jaars, zijn zij hel gevolg van verwonding of verminking dan bedraagt het minstens 1320» ’s jaars, een en ander, met verhooging van 25 tot 100°/o indien de verminking gepaard gaat met het vei lies van *t gezichtsvermogen of (en) bij gemis van hel noodzakelijk gebruik van een of meer ledematen. De hiergenoemde cylërs bebben allen betrek king op den soldaatkorporaals en sergeanten bekomen van 10 tof 45?z0 meer pensioen. Nadat de militair 24 dienstjaren kan doen géi den, waarbij elk in Indie volbracht jaar voor twee telt, kan hij ook zonder lichaam'gebreken, levenslang pensioen (gagement) nemen, tol een bedrag (voor den soldaat) van f 200 ’s jaars. De diensttijd, voorafgegaan aan dienst interruptie van minder dan een jaar, wordt daarbij ais vol in rekening gebracht terwijl hij die een graad bekleeude, toen hij de gelederen verliet, in dien- zeifden graad weer kan worden aangenomen, indien hij zich binnen een ruim gesteld tijdvak ze-j jaar) op nieuw aanmeidl. Het gevolg van deze bepalingen is, dal een jong mensch van 18 jaar, die voldoend lager onderwj^ genoot, en bet f 320» ’s jaars 380 450» (Gepensioneerden (gegageerden) die niet door handenarbeid in hun levensonderhoud kunnen voorzien worden in het Koloniaal Militair Invali denhuis op Bronbeek opgenoinen. Eindelijk komt het wenschelijk voor, dat de aandacht gevestigd worde op ’s Konings besluit van 29 Juli 1873, no. 39 (Staatsblad no. 119), krachtens hetwelk miliciens (4) voorden lijd van 2 jaar kunnen gedetacheerd worden naar Neder- lan^sch-lndie, onder ’t gen ot eener gratificatie van f 200» en voorts op jongelieden van 16 tot 18 jaar, die voldoend de gelegenheid voor jongelieden van 16 tot 18 jaar, die voldoend lager onderwijs genoten, om, onder ’t genot eener grafificatie van f 50» bij het bataillon Mineurs Sappeurs te Utrecht le worden opgeleid het Kader der Indische genie-tióepen. Zij moe ten zich voor tien jaar verbinden, waarvan drie jaar in opleiding bij ’t bataillon Mineurs en Sap peurs. Bij verlr-k naar Nedsrlandsch-lndie wordt hun f300» gratificatie uil gekeerd, en hun dienstverband verminderd met een jaar, indien zij het tot korporaal hebben gebracht, en met twee jaar indien zij den graad van sergeant ver wierven. De hooger genoemde pensioens voor deelen zijn uit den aard ook voor hen geldend. Sneek, den 7 Januari 1879. De Burgemeester voornoemd J. van DRIESSEN. officier kan brengen, aan het einde van zijn 31e levenslang pensioen den ’.-■i A

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1