NIEUWS- EN IDfflTENTIE-BUD VOOR DE GEMEENTE EN MET ARRONDISSEMENT SNEER, 1 No. 10. 1879. VIE R-E N*T) ERTIGSTE JAARGANG ZATERDAG 1 FEBRUARI. I f 1 SMI. hi: OI K 4VI. I van 8IKN E X L. A IS;r>. PERS Datums. administratiekos- L W van WANING Jr. Secretaris. I leden, ineen pai lyverbond onder de leus >Rechl I a 9 10 Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden fi.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. I I t Maart i 1 r r b 8-12 8—12 8—12 8—12 8—12 8-12 8—12 I 21 22 24 28 1 3 In de maand Febr. zal bij den uitgever W. C. de Graaf te Haarlem een nieuw weekblad het licht zien, aan de kunst, oudheidkunde en kunst, nijverheid gewijd. Het zal worden geredigeerd door dr. Jan ten Brink. Men meldt, dat de Minister ven Waterstaat enz. een algemeen voorschrift of reglement heeft doen vervaardigen met het oog op de vele aan vragen om concessie voor lokaalspoorwegen. Dat ontwerp-voorschrift zou in handen gesteld zijn van de direction der groote spoorwegmaatschap pijen om advies, en eerst na vaststelling zou men op difinitieve concession kunnen rekenen. Men leest in de N. Gron. Crt. »Uit Den Haag wordt ons hel hoogst belang rijk bericht meêgedeeld, dat weldra de benoeming van mr. Otto van Rees, oud vice-president van den Raad van Nederl. Indie, thans lid van de Tweede Kamer, tot Gouverneur-Generaal van Ned. Indie kan worden tegemoet gezien. Onze be richtgever voegt er bij, dat geheel Indie zich ze ker met deze terugkomst van aKoning Otto” zal verblijden. Donderdag 20 Vrijdag Zaterdag Maandag Woensdag 26 Na- Wden Augustus 1861 Zoodra de Tweede Kamer weder bijeenkomt, zal, naar de Haagsche kroniekschrijver der N. Gr. Ct met zekerheid zegt te weten, door den Minister varf Waterstaat een wetsontwerp worden iogediend lot wijziging der spoorwegwet van 1875, in dien geest, dat de ombuiging bij Bols- ward er in wordt opgenomen. Daardoor zal het hoofdbezwaar der Eerste Kamer tegen de ont eigeningswet voor dien spoorweg weggenomen worden. ADVERTENTIEN van 1 lot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Nogmaals de houding der katholieke leden in de Tweede Kamer besprekende, wijst de Tijd er op, dat hun terugtreden na de schoolwel en na een protest tegen de beruchte rapporten een gevoel van bevreemding heeft gewekt. Misschien is hun terugtreden het gevolg van een soort ver veling en afgematheid, die geheel ons staatkundig leven in de laatste maanden heeft neergedrukt. Het blad acht het evenwel zaak de bescheiden wenken van het katholieke volk onder de aan dacht dier afgevaardigden te brengen. Vooreerst kan gezegd worden, wat men niet wenscht In geehen deelé- VSflartgt 'm?h.dat katholieke leden in de Tweede Kamer optreden ais een katholieke of ultramonlaanscho fractie. Zij zijn niet gehouden den oorlog te verklaren aan al onze staatsinstellingen, zooals de tegen partij zegt, dat de katholieken door hun bestaan reeds doen. Geen katholiek zal zich aan de be st aanden toestanden of aan het verkregen recht vergrijpende beslissing daarover behoort niet aan de wetgevende kamers. De strijd omvat een groitscher, een ruimer gebied de uitspraak over de beginselen, die de wereld zullen beheerschen, ligt bij een hoogere macht. In het kort, de ka tholieke leden zyn niet gehouden naar het on mogehjke la streven of zich belachelijk temaken Zij behoeven ook dien eisch niet af te wijzen, daar hij niet wordt gesteld. Wel echter wordt vurig gewenscht dat de ka tholieke kamerleden in werkelijkheid toonen dat gene te zijn waarvoor zij gehouden worden, nl. leden der katholieke partij; zij mogen niet lan ger aarzelen om als partij cp te treden en moe ten het individueel strijden laten varen Het In een boerenwoning bij Dordrecht heeft dezer dagen een brutale diefstal plaats gehad. Een tot nog toe onbekend persoon heeft zich toegang weten te verschaffen tot de schuur en zich daar 1 2 3 4 5 en 6 7 en 8 Donderdag 27 Vrijdag Zaterdag Maandag dat dit jaar al de maten en gewichten aan den herjjk moeten worden onderworpen tionaie Militie (Staatsblad besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad Wijken. Dagen. Datums. voor- Woensdag 19 Februari 812 v KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS de Gemeente Sneek; Gelet op ar’. 28 der Wet betrekkelijk de den I 72) en arlt. 20 en 21 van Z. M. i /r’- I no. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek gevolg gevende aan hit verzoek van den IJker der maten en gewichten te Lemwarden, d. d. 19 Januari jl., brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de. voormalige Meisjesschool in de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt Uren narnidd. 1-4’/ l-4’/4 1-4’/, 1—3 l-4’/2 l-4'/a 1-4'/, 1-4'/, 1-3 1-4’/, dat, in gevolge art. 1 en 4 van h^t Koninklijk besluit van 16 October 1869 fStaatsblad no. 160), de onjuist bevonden gewichten, op verzoek den belanghebbenden tegen dadelijke betaling van een vastgesteld bedrag, ten bate van *s Rijkskas, door den IJker worden gejusteerd ■y dat geene maten of gewichten tol de verificatie kunnen worden toegelaten, tenzij zij volkomen droog en schoon worden aangeboden, en dat de aanbieders het aan zich zelven te wijten hebben indien, by niet in achtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherijkt worden te ruggegeven dat de verificatie van de gewichten beneden het gram, in gebruik bij Apothekers, Goud en Zilversmeden enz.uitsluitend aan het ijkkantoor u te Leeuwarden geschiedt, en dat de weegwerktuigen, waarop deindruk van I den overgangsstempel duor i?est of andere oor zaken onduidelijk is geworden of dreigt te ver dwijnen, kunnen worden aangeboden om te wor den overgestempeld. Sneek den 24 Januari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, blad'formuleert'Jien wênsch aldus": J. van DRIESSEN Burgemeester. Men herinnert zich, dat prof. Buijs in zijn jongste Gids artikel over onzen staatkundigen toe stand ook de schoolquaestie besprak, daarbij de houding door de anti-revolutionairen by het volks- petitionnement aangenomen, afkeurende De heer De Savurnin Lehman heeft in de Standaard deze beschouwingen des hoogleeraars nader terspiake gebracht. Prof Buijs antwoordt daarop in een «Zou er in een partyverboud der katholieke voor Allen” gevaar liggen voor de katholieken in den lande Wij vermogen het niet waar te nemen. Geloove ’t wie ’t wil, dat het Duitsche centrum den Culturkainpf zou hebben veroorzaaktgeloove ’t wie ’t wil, dat hel lam hel wafer troebel maakte; vjor ons is dat geloof een bewijs, dat in de- verlichte negentiende eeuw de fabelen meer aftrek hebben dan ooit Het ligt niet in den geest der katholieke pers, aan de leden der Twee de Kamer een mandaat imperatief op te dringen. Zij bepalen zich tot het vormen van wenschen tot het herhalen van wenschen, in de hoop dat het geen ijdele wenschen mogen zijn. In stede van een soort van leiding aan hun vertegenwoor digers te willen opdringen, wenschten zij eer door hen Ie worden geleid. Krachtiger dan alle vereenigingen is de eenheidsband, waardoor hel centrum alle katholieken in Duitschiand te zamen houdt. Als alle groote gaven, zoo komt ook de éénheid van boven en indien er éénheid bestaat tusschen onze afgevaardigden, dan is de éénheid op staatkundig gebied van alle kathclieken beves ligd en verzekerd Deze beginselen zijn feiten bii onze naburen. Waarom zouden onze blikken steeds met naijver op dien nabuur moeten ge vestigd blijven? Onze kracht wordt er niet door gebaat, onze rust er niet door verzekerd.” I paar artikelen, die mede door de Standaard als hoofdarliken zijn geplaatst. Wij kunnen dit geheele betoog, dat trouwens over niet nieuwe zaken loopt, niet weergeven en moeten ons bepalen bij het slotwoord van prof. Buijs »Met leedwezen zie ik in onze kleine wereld de separatistische neiging (vooral van de anti revolutionairen) aangroeien zelfs de staats- recbterlijke theoriën, welke ik de uwen hoor ver kondigen, maken op mij vaak den indruk, alsof voor u het ideaal van de staatsgemeenschap ei genlijk in eene kunstig georganiseerde scheiding gelegen is. De grondtoon van dat gedeelte van mijn betoog, was-juist de zucht om tegen die bedenkelijke neiging te reageeren. Waarom vroeg ik onttrekt gij u aan de volksschool, gij die zoo machtig zijt en zoo sterk, zoo innig door drongen ven de onvergankelijke waarheid uwer beginselen Omdat dus luidde uw antwoord de ervaring mij leerde, dat mijne tegenstanders werkelijk door haat jegens mijne geloofsovertui ging gedreven worden en inderdaad het onder drukken van die overtuiging in hun schild voe ren. Is dit zoo, welnu wat ik u bidden mag verzamel de feiten, waaruit die ervaring blijkt, maak ze wereldkundig, licht ze toe, en houd u verzekerd, dat in den strijd tegen dien schande lijken toeleg niemand met dieper overtuiging en met meer geestdrift aan nwe zijde zal staan dan juist ik. Mijne inzichten omtrent recht en vrij heid mogen niet altijd met de uwe overeenstem men, in liefde en eerbied voor beiden wensch ik in geen enkel opzicht uw mindere te zijn.” VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneek, Zaterdag den 1 Februari :79, *s namidd. 6 uur Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Vaststelling der begrooting van de com missie voor de stadsreiniging, voor 1879. 4. Voorstel op het adres van S. van Balen, 'v tot wegneming van een stek. 5 Voorstel op het adres van A. Groenhuizen, tot bekoming eener gratificatie. 6 Benoeming van een hulponderwijzer aan de jongensschool. 7. Adres van H. Postmus, om te worden herbenoemd als commissaris der beurtschepen, buiten de provincie varende 8. Aanbieding van ontwerp-verordeningen met memorie van toelichting, tot wyziging der heffing en invordering van den hoofdehjken om slag Na afloop der openbare vergadering, bespre king over spoorwegbeiangen. In de Bode van Volksonderwijs voor 1879, ons dezer dagen toegezonden, komt een uitvoe rig artikel voor over het onderwijs in handenar beid in Denemarken en Zweden, van de hand des heeren H. Bonman te Amsterdam. Onder de rubriek »Mededeelingen aangaande de vereeniging” is een circulaire opgenomen van Sept, van T vorig jaar, door het hoofdbestuur aan de afdeelingsbestvren en correspondenten van Volksonderwijo gezonden. In de circulaire wordt er de aandacht op gevestigd, dat hel leven der vereeniging, na de aanneming der schoolwet van 1878, een nieuw tijdperk is ingelreden Thans wordt het doei om in dezen toestand door de nieuwe wel in ’t leven te roepen, naar vermogen mede te werken aan de behartiging van het volksbelang, waaraan de vereeniging ge wijd is. Hel ideaal is trouwens in de verte niet bereikt en er is genoeg te doen overgebleven. Het arbeidsveld blijft waarlijk ruim, maar het is eenigszins verplaatst. Thans geldt hel niet meer hoofdzakelijk hel middelpunt, thans geldt het al Ie punten in den omtrek en dus hel nog krach tiger optreden van de afdeelingen. Lijden zij een schijnbestaan, dan gaat de vereeniging te met; begrijpen-zij eehler hun plicht, dan zal de vereeniging een zegen blijven vóór hel Neder- landsche volk Nog wordt meegedeeld, dal de heer mr. A. Kerdyk het secretariaat heeft nedergelegd en lij delijk "vervangen is door den heer Th R Hugen- holtz te Den Haag. Dit terugtreden van den heer Këfdijk slaat niet in verband met de aan neming der nieuwe wet, maar is een gevolg van de drukke werkzaamheden, die op den duur te bezwarend worden. De begroeting voor 1879 is geraamd op f10,750; de uitgaven op een gelijk bedrag Onder de laatste komen voor kosten van de Bode f 2000; vergoeding aan sprekers door ’l hoofdbestuur uit te vaardigen 11125; bureau en administratiekos ten f1100; saldo f5400. 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor Je Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31 sten Dec. 1879 nog in leven waren en ingezetenen van het Rijk zyn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Donderdag den 20 Februari e k., des voormiddags ten 10’/2 ure; dat op den 24 dier maand ter Secre’arie der gemeente door of van wege de lolelingen aan vraag kan geschieden voor de ge.tuigsch iflen ter bekoming van vrijstelling wegens broederdiensl of op grond van te zijn eenige wettige zoon, als mede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, het pas poort of ander bewijs van ontslag of een uittrek sel uit hel stamboek, of een bewijs van werke lijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar bet behoort, den 24 Januari en 15 Februari 1879 Sneek, den 23 Jan. 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. U I T D E van no.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1