GEMEENTE KN BET ARRONDISSEMENT SMEEK. NIEUWS- EN ADVERTExNTIE-BLAD VOOR DE F I L I Ko. IL. 1879. VIE R-E N-D E RTIG8T E 5 FEBRUARI. WOENSDAG ik i !- - -ó 1-4*4 8—12 1-3 il SMIHSli IHIL4XT. van i ?IXI\ EM. A IVr». voor- P E R S. r I I 9 10 f i 20 21 22 Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. De commissie, in de jongste algemeene vergade ring der Maatschappij t. Nut v. 't Algem. benoemd tot het zenden van werklieden naar de wereldten toonstelling te Paiijs, en welke aan dielaak,èn i 3 B 28 1 3 1 e a Maart dat dit jaar al de maten en gewichten aan den herjjk moeten worden onderworpen AFKONDIGING. De BURGEMEESTER van de gemeente Sneek, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen, dal ter Secretarie van de gemeente, gedurende dertig dagen, te rekenen van heden, voor de belanghebbenden ter inzage zal liggeneene op gave van de uitkomsten, bedoeld bij de artikelen 15. 23 en 43 der wet van den 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betreffende de grondbelasting van gebouwde en ongebouwde eigendommen. Sneek, den 5 Februari 1879. De Burgemeester voornoemd, J. van DRIESSEN. Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer van de begrooting geschrapt een post voor den aan koop eener nieuwe woning voor den Commis saris des Konings in Friesland. Dat het huis, waarin die hooggeplaatste ambtenaar gevestigd is, werkelijk aan groote bouwvalligheid lijdt, is Vry- dag gebleken. In den vroegen morgen name lijk stortte eensklaps een gedeelte van het pla fond in den gang naar beneden. Gelukkig dat zich'-op dat oogenblik niemand daar bevond, zoo- dat geen persoonlijke ongelukken te betreuren zijn. Ass. Crt. Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Maandag 24 In da Maart-aflevering van het tijdschrift, uit gegeven door bet Aardrijkskundig Genootschap, zal een kaart Voorkomen, waarop de tocht van de Willem Barends in zyn geheel wordt afge- beeld, met verbeterde aanwijzing der kapen op de noordelijke kust van Nova-Zembla en vermel ding der uitkomsten van de natuurkundige on1 derzoekingen. Op een tweede blad worden ge zichten van eenige kuststreken gegeven Dit zyn de zoogenoemde landverkenningen op Nova- Zembla, Spitsbergen, Beren- en Jan Mayeu-edand. 8—12 8—12 8—12 8—12 8—12 1-4*;; 8—12 Na- 1861 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. no. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. 3- Van een zeldzamcn wedstryd op schaatsen maakt de Haarl Crt. melding. Woensdag II. namelyk had op bet meer op de gronden van het gesticht Meerenberg eene hardrijderij op schaatsen plaats, waaraan door 18 mannelijke en vrouwelijke pa tiënten en 13 bedienden werd deelgenomen Het feest werd opgeluisterd door de muziek van de huzaren uit Haarlemde winners bekwamen mooie prijzen en aan de toeschouwers werden warm bier en sigaren verstrekt. BEKEND MA KING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek, maken door deze bekend, dat de staat van de ter gemeene dienst van allen bestemde Waterstaatswerken in die gemeente, die niet door het Rijk, de Provincie of Waterschappen worden beheerd of onderhouden, opgemaakt ter voldoe ning aan het Reglement, vaslgesleld door heeren Gedeputeerde Staten van Friesland, den 28 Mei 1878 (Prov. blad no. 76), gedurende 30 dagen, te rekenen vao af den 7 dezer maand, ter Se cretarie der gemeente ter inzage zal liggen en dat daartegen door belanghebbenden, binnen voorschreven termijn, schi if lelijke bezwaren bij hen kunnen worden ingébracht. Sneek, den 6 Februari 1879. Burgemeester en dat, in gevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk besluit van 16 October 1869 fStaateblad no. 160), de onjuist bevonden gewichten, op verzoek den belanghebbenden tegen dadelyke betaling van een vastgesteld bedrag, ten bate »an ’s Rykskas, door den IJker worden gejusteerd dat geene maten of gewichten tot de verificatie kunnen worden toegelaten, tenzy zij volkomen droog en schoon worden aangeboden, en dat de aanbieders het aan zich zelven te wijten hebben indien, bij niet in achtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherykt woiden te ruggegeven dat de verificatie van de gewichten beneden liet gram, in gebruik bij Apothekers, Goud en Zilversmeden enz.uitsluitend aan het ijkkautoor De benoeming van den heer Den Beer Portu- gael tot minister van oorlog wordt door het Hand een «gelukkige keuze” genoemd. Het blad geeft bet volgende over zijn militaire loop baan ten beste Na goed gestudéerd te hebben aan de koninklijke militaire academie te Breda, werd hij in 1852 tot tweeden luitenant bij de infanterie aangesteld en na ongeveer vier jaar in dien rang gediend te hebben, op 2 April 1856 tot eersten luitenant bevorderd. In dezen rang was hij nog een viertal jaren in het eigenlijke leger werkzaam. Toen werd hij aan het depar tement van oorlog gedetacheerd en aldaar inge deeld by de afdeeling, onder welke de zaken van onderwijs, oefening en krijgstucht behoorden. Zijn bevordering tot kapitein volgde in 1865. In 1868 volgde zijn verplaatsing bij den generalen staf, waar hij aan het stafbureau, onder de onmidde- lijke bevelen van den chef van den generalen staf, generaal Van den Bosch, dienst deed. In middels was ook de stafschool (later krijgsschool) te Breda opgericht en Den Beer werd belast met het onderricht in de strategie, het oorlogsrecht, de krijgsgeschiedenis en de toegepaste tactiek. In 1874 tot majoor by den generalen staf bevorderd, werd hem hel bestuur der krijgsschool opgedra gen, toen zijn voorganger in datzelfde jaar tot andere betrekking geroepen werd. Toen daarop in bet jaar 1876 de generaal Hardenberg de be trekking neerlegde, door hem gedurende een reeks jaren waargenomen, werd aan den stafofficier Den Beer Poortugael tydelijk de betrekking van hoofd intendant bij het leger opgedragen, waarmede zijn bevordering tot luit kolonel gepaard ging. Behalve m onderscheidene betrekkingen, heeft de heer De Beer ook als schrijver naam gemaakt Op 27jarigen leeftyd gaf bij de Krijgsgeschiede nis der Ouden uit, een boekje, dat mei groote helderheid is geschieven en by de studie der oud- ent goede diensten deed. In 185'2 schreef hij over de schulteryen in hedeilaud tu 1867. over Neerlands legervorming bij vermeerdering j der militie; in 1871 verscheen Duitschlands leger aanvoering in 1871, en een jaar later zijn bekend werk over het Oorlogsrecht. Zijn laatste geschrif ten handelen over de Kunslverdediging en over de versterking van Amsterdam. He! Hand, is van oordeel, dat in hel leger moeilijk iemand te vinden zou wezen, aan wien meer dan aan den benoemde de ongezochte ge legenheid werd aangeboden zich tot de nu be- kleede hooge waardigheid voor te bereiden. De zwarigheid om de plaats, dooi* den heer De Roo opengevallen, goed te bezetten, zal naar ’t blad meent in hoofdzaak gelegen zijn geweest in de fiuancieele bezwaren Het karakter van den nieuwen minister is een waarborg, dat hg bij die overweging niet getransigeerd' heeft, waar hij meende dat ’s lands belangen dit niet gedoo- gen, maar tevens mag men vertrouwen, dat hij juist als hoofdintendant heeft ondervonden, waar in het legerbeheer weelde heerscht en zonder bezwaren bezuiniging kan worden toegepast. De N. R. Ct. is evenzeer met de benoeming ingenomen. Het blad erkent, dat de algemeena toestand niet byzonder gunstig is voor den nieu wen minister van oorlog, maar er zyn toch ook lichtpunten. Met Stieltjes en de Roo is een hoogst moeilijk tijdperk van overgang voorbijge gaan, een tijdperk waarin ten volle is afgerekend met den verouderden geest, den sleur, de vele en velerlei ongezonde traditien, die in ons krijgs wezen heerschten. Daarbij komt, dat in den lande meer de overtuiging veld heeft gewonnen, dat radicale herziening onzer legervorming nood zakelijk is. Datums. 19 Februari 812 ».;r Wyken. Dagen. 1 - 2 3 4 5 Cü Woensdag 26 zf- 7 en 8 Donderdag 27 Vrjjdag f Zaterdag l Maandag BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek gevolg gevende aan het verzoek van den IJker der maten en gewichten te Leeuwarden d. d. 19 Januari jl., brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de voormalige Meisjesschool in de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt Uren narnidd. 1—4'4 l-4'/4 l-4'/2 1—3 l-4'/a 1-4'/, - - Deze COURANT verschynt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden frunco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken» uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. In de Purmcrender Crt. verwijt West Friso in een flink artikel onze natie hare gemakzucht.' Wy zyn niet flink, niet doortastend genoeg men klaagt over slechte tijden, overbevolking, toenemende concurrentie en intussehen laten we ons overvleugelen, beet nemen door buitenlanders Ah voorbeeld wordt aangehaald de haven leVlis- singen, een der prachtigste van ens werelddeel, door een spoor weglijn in reehlstreeksche verbin ding gebracht met Midden- en Zuid Europa en byaomkr geschikt voor het transilo-vervoer, met behulp van den diep betreurden Prins Hendrik in eene directe stoomboot gemeenschap op En geland tot stand gebracht. En Nededand staal aan de kaai te kyken met de handen in den zak en mompelt »Een mooie haven een beste haven hadden we nu maar schepen en vrach ten 1 Maar die hebben we niet, wat geelt het dan Daar komt eeu Duiisclier, en wal wij niet konden ontdekken, dat ziel hy. Hij richt een expeditie-kanlour op zeer nederig in omvang, matt duur krachtig te wei ken breidt de zaak zich snel uit en wel zoo, dat thans op zijn bu- te Leeuwarden geschiedt, dat de weegwerktuigen, waarop de indruk van den overgangsstempei door roest of andere oor zaken onduidelijk is geworden of dreigt te ver dwijnen, kunnen worden aangeboden om te wor den overgestempeld. Sneek den 24 Januari 1879, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgemeester. W. van WANING Jr. Secretaris. UIT DE KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS de G-emeente Sneek; Gelet op art. 28 der Wet belrekkelyk de tionale Militie van den 19den Augustus (Staatsblad no. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 31 sten Dec 1879 nog in le.ven warén en ingezetenen van hel Rijk zijn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Donderdag den 20 Februari e k., des voormiddags ten 10'/a ure; dat op den 24 dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lotelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschiften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, als mede dat, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrygen, het pas poort of ander bewijs van ontslag of een uittrek sel uit het stamboek, of een bewijs van werke lijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt geopend, ter Secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. En zal deze worden afgekondigd waar het behoort, den 24 Januari en 15 Februari 1879 Sneek, den 23 Jan. 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. reau acht klerken met een flink salaris werk vinden. En waar steekt nu de oorzaak van die ziekte? Als onze jongelieden uit den zoogenaamden be schaafden stand de 'scholen hebben afgeloopen, dan azen zij op een postje in dienst van stad of gemeente en hun levensdoel is bereikt. Zij doen precies wat ze moeten doen, maar ook niets meer. Zijn de werkuren achter den rug, dan naar sociëteit koffiehuis, concert of komedie. Dat is regel, met slechts weinig uitzonderingen slechts enkelen hebben den moed door noeste vlijt, door onafgebroken studie en ernstig nadenken zich een weg door ’t leven te banen en hebben zij hun doel bereikt, dan noemt de groote hoop de zulken «gelukvogels.” En, zegt West Friso ten slotte Kan er iets gedaan worden, om wat meer energie in ’t jonge Nederland te brengen Wat is de oorzaak van die gemakzucht Onze jongelui worden te weelderig opgevoed. Een jongen gaat naar de bangere burgerschool, buiten zijne gemeente. Moeder onderzoekt angstig, of hij wel een gemakkehjk leventje zal hebben, of zijn kussen wel zacht en zijn deken wel fijn is zij stopt nog een paar warme slaapmutsen in zijn zak en hoopt maar, dat hij warm water zal krij gen, om zich Ie wasschen. Men vergelijke de levenmanier van een Duitschen student bij den Nederlandschen. De eerste ie dikwijls arm als een soldaat, zijne woning, voeding en kleading zijn niet veel beter. Maar hij werkt dag en nacht; de ontbering staalt zijne zenuwen, de stryd des levens vertienvoudigt zijne krachten. Onze aka- demieburgers leven als heeren zyn ook in derdaad heeren, maar niet allen brengen het zoover, ondanks hun promotie's, dat zij ooit ma li ne n worden. en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1