GEMEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE I 1 I I 5 1879. Nu. 12. VIE R-K N-D E R T I G 8 T E !N 8 FEBRUARI. ZATERDAG 0; l« 00 50. o, ite SM IhBJt COlftAl PERS 2e Is I* I B I W N E X L, A x r». mag - VI 1-^ I I I Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betrelrende franco in te zenden. af te len site de re- ald I S F- 1: en d. 20 14 A hoofd op den grond. Geheel bewusteloos zwaar bloedende werd hij opgenomen en brancard naar het ziekengasthuis vervoerd, van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, 7'Z, Cents. Bij abonnement is de prijs be- daaromtrent te vernemen bij den By Kon. Besluit is eene commissie van des kundigen benoemd, tot voorlichting van de re- geering over de volgens de wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127) vast Ie stellen rege- 1 p len voor den bouw - - - nuivmiucu, uie «uuuer uezwaa b—haar omvang hadden kunnen drongen 1 Kost aan zoo roekeloos wordt omgegaan, alsof de staat hel om niet had I De Staatse wordt weinig gelezen, maar veel verspreid. Voor 99 honderdsten van hen, die haar ontvangen, zullen deze vellen, met cyfers gedrukt, niets anders zijn dan vrij bruik baar pakpapier of wel scheurpapier, dat bij hel pond weer verkocht wordt. »Zoo is dan deze eerste proeve aan te merken 127) vast te stellen rege- ten voor den bouw en de inrichting der lokalen voor schoolonderwijs bestemd, alsmede omtrent het maximum kinderen dat in één lokaaai mag I worden toegelalen, en zyn tof leden -dier com missie aangewezen De hoogleeraar dr. M. Salverda, inspecteur van hel middelbaar onderwijs, oud-inspecteur van het R' kger onderwys te s Gravenhage, levens voor- ’A-i-'/itier V" H. Bauman, directeur der gemeentelijke kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen, te Amsterdam J. A. Van Dijk, hoofdonderwijzer eener open bare lagere school te Leiden N. M. Feringa, hoofdonderwijzer eener bijzon dere lagere school te Amsterdam A. J. Nijland, hoofdonderwijzer eener bijzon dere lagere schooi te Utrecht G A N. Allebé, med. doctor, te Amsterdam S. Sr. Coronel, med doctor, te Leeuwarden P. J. H. Cuypers, architect der Rijks-museum- gebouwen Ie Amsterdam G. J Morre, leeraar in de burgerlijke bouw kunde aan de Polyechnische school te Delften tot secretaris, J. Van Lokhorst, bouwkundige, belast met het toezicht op de gebouwen voor onderwijs enz. te ’s Gravenhage. De heer C. C. den Beer Poortugael, Minister van Oorlog, is, naar het Dagbl. uit goede bron verneemt, aangetast door een ziekte in de inge wanden. Een ©ogenblik verkeerde tde lijder in gevaarlijken toestand doch gelukkig nam de ziekte een gelukkiger wending, zoadat er, bij het overigens gezonde gestel van den zieke, alle hoop bestaat, dat hij spoedig volkomen genezen zal zyn. ADVERTENTIËN voor eiken regel meer langrijk lager. Voorwaarden Uitgever. In het Vad. geeft prof. S. Vissering een arti keltje ten beste over het eerste proefstuk van de publicatie der officieele sfatislische bescheiden van het departement van den minister van binnen- Jandsche zaken. In een reeks van bijvoegsels tol de Staatc wordt medegedeeld een statistiek van het schoolverzuim bij het lager onderwijs. Die bijvoegsels zijn echter niet in ééns uitgegeven op den aangewezen dag, maar komen zoo nu en dan bij twee- of drietallen per dag. Wij zijn du (2 Febr.) zoowat ruim halfweg met de sta tistiek gevorderd en het kan wel 17 Februari worden voor het laatste blad bijvoegsel tot de courant van 17 Januari is verschenen. Een fraaie manier om een statistisch overzicht aan het publiek te geven 1 roept de hoogleeraar uit. Wie zal die losse bladen verzamelen Wie bewaren Wie gebruiken Wie bestudeeren Het mooi ste van de zaak is nog ditDe minister heeft de staking der afzonderlijke uitgave van de sta tistieke bescheiden als een bezuinigingsmaatregel doen voorkomen. Laat Z Exc. nu eens bij de Landsdrukkerij onderzoeken, wat nu wel deze manier van publiceeren kost Kost aan zetloon voor de bespotlehjk breed en ruim uitgemeten kolommen, die zonder bezwaar lot één-vierde van worden ineenge papier vooral, waarmee hier Men schrijft uit Amsterdam, dd. 4 Februari: De Vondeifeesten zijn heden avond in ’t lokaal van het Park feestelijk begonnen. Nadat met de ouverture Gijsbrecht van Amstel van Joh. M. J. Verhuist het vocaal en instrumentaal concert geopend was, hield dr. Schaepman de feestrede. Met kracht en gloed wees spr. er op hoe de dood bij het graf van Joost van den Vondel zijn kracht had verloren. De levenslamp was wel uitgebluscht, maar het licht verrees aan den hemel der vader- iandsche poëzie, als een heerlijke zon, die hel leven wekte, kweekte, verkwikte, verwarmde en omkroonde met hemelglans. Met den dood ving het leven der onsterflijkheid voor dezen dichter aan. Niet over zijn sterven, maar over zijn on sterflijkheid moest dus heden gesproken worden. Die onsterflijkheid ligt in het leven van zijn volk, dat zijn hoogste uitdrukking en zijn hoogste waardij vindt in het allesbeheerschende gevoel. De dich ter toch is voor zijn volk de levende tolk van geheel zijn historie, de heraut van zijn roem voor het verste nageslacht. Zoo is de dichter onsterflijk, altijd levende, omdat hij altijd leven geeft. Doch alleen op voorwaarde, dat hij het hoogste leven bezit, om alles in zich op te nemen, om het dan weder in den glans der onvergankelijkheid weder te geven. Deze levensvoorwaarden bezat Joost van den Vondel in volle male. Fiischheid en kracht, kloekheid en majesteit, degelijkheid en zwier, eenvoud en weelde, matigheid en toome- looze vlucht, volkszin en koningsgeest, scherpe spot en smeltende tcederheid, vroomheid en on vergankelijkheid, noem nog duizenden gaven in hare scherpste tegenstellingen, in haar fijnste, haar meest ineenloopende of meest verscheidene schakeeringen, vereenig dat alles lot de hoogste harmonie, en gij hebt Vondel. Aan het slot zij ner interessante lofrede schetste spr. den dichter in hel kader van zyn tijd, om met een bezield woord te eindigen. Vervolgens werden nog toepasselijke muziek- en zangstukken door hel Parkorkest en de concert- gevende liedertafel uitgevoerd, waartoe onder scheidene solisten welwillend hunne medewerking verleenden, zoo o. a. de dames W. Jonker uit Deventer en A. van Santen van Amsterdam, beide elèves van onze verdienstelijke stadgenoot mevr. GallinTobisch. Heden (Woensdag) wordt in Arti et Amicitiae de Vondel-tenloonstslling geopend Daar zij, zon der eenig uitstel, slechts een maand zal duren, komt het ons goed voor, zegt de Amst. Crt., nu reeds met een enkelen pennestreek te Wijzen op het vele schoone en merkwaardige ’l welk men er zal zien. De Vondel-tentoonslelling bestaat uit handschriften, platen, portretten, schilderijen, j bustes enz., van Vondel, op Vondel betrekking hebbende, door Vondel bezongen, alkomstig van vrienden en tijdgenuoten van Vondel Als pendant van de prachtige buste van Nicolaas Tulp door vele waarborgen, dat hy in zich de voor waarden, om een goed minister van oorlog te kunnen zijn, zal vereenigen.” In dezen geest laat zich ook het Dagblad uit. Hoewel tegenstander van het legenwoordig kabi net en de vraag in ’t midden latende of deze mi nister in dit kabinet op zijn plaats zal zyn, ge biedt de onpartijdigheid te verklaren dat de nieu we minister niet slechts genoemd mag worden als een der uitstekendste officieren van het Neder- landsche leger, maar dat hy door zyn loopbaan in de gelegenheid is geweest, in byna alle tak- den van den militairen dienst .praetisajie ervaring op fe doen, W- k j J 1 - als uitnemend wel geslaagd, om in ’t licht te stel len, dat de nieuwe vorm der statistische publica ties van het departement van binnenlandsche za ken onpraclisch, ongeschikt is.” Ook het Vad Is tear ingenomen met de be noeming van den heer Den Beer Poortugael tot minister van oorlog. ïZy’n bekwaamheid, werk kracht en karakter zegt het blad zjjn zoo De arrondissements rechtbank Ie Maastricht heeft Donderdag jl. vonnis gewezen in de volgende zaak. Een R. K. geestelijke, de heer Khad voor een zoon van den heer de V. een huwelijk tot stand gebracht, en eischte van dezen laatste voor zyn bemiddeling en bemoeiingen een beloo- ning. De V. was daartoe niet genegen, en voer de aan, dat de geestelijke niet ontvankelijk was in zijn vordering, omdat de overeenkomst, als strijdig met de goede zeden, krachteloos was. De rechtbank ontzeide alle rechtskracht aan de beweerde overeenkomst en verklaarde de veror dening niet ontvankelijk, op grond dat het hu welijk een te edele zaak is om het tolstandbren- gen daaraan alhankeiyk te maken van voorwaar den, prestatiën of anderszins; verder dat het niet opgaat dat de geestelijke waardigheid zou kunnen gebezigd worden uil baatzucht of winstbejag en om door den invloed, dien een geestelijke na tuurlijk heeft by dergelijke gelegenheden, huwe lijken te doen sluiten met het oog op een be- looning. Quellinus, zal men kunnen bewonderen de niet minder fraaie van Vondel door denzelfden beeld houwer. Dit laatste borstbeeld, het eigendom van jhr. Huydecoper van Maarseveen, zal nog maar door weinigen gezien zijn, daar het op geen tentoonstelling heeft geprijkt. De hh Knep- pelhout en prof. De Vries te Leiden zonden hun portretten van Vondel, de Leeren Filips de Koning, jhr. C. Hartsen, mr. M. J. van Lennep en vele anderen voegden er hun afbeeldingen van den prins der dichters bij, dien men, dank zij de collectie-De Vos en andere gelukkige bezitters, op iederen leeftijd kan volgen. De Muider-kring is er rijk vertegenwoordigd. Dichters, staatslieden, magistraten, geleerden, vorsten, Hooft, Brandt, Visscher, Tesselschade, Barlaeus, Vossius, De Groot, Hoogerbeets, Arminius, Uiltenbogaert, Six, Bicker, De Graaf, Huydecoper, Joan de Wit, kortom al wie naatn had in dat gulden tydperk onzer historie, zal men in Arti terugvindenzulk een herinnering van een krachtig verleden zal verkwikkend zyn voor het nageslacht. Woensdag is de aan Vondels standbeeld ge hechte bronzen krans onthuld. Een vierhonderd dames en heeren waren in de sHereeniging” saamgekomen om die plechtigheid bij te wonen. Nadat de heer de Veer als secretaris de noodige mededeelingen had gedaan betreffende de orde in den stoel en het kransen-leggen, nadat ook mej Josephine de Groot zeer verdienstelijk een vers van De Geyler, Vondel ter eere, had gere citeerd, zette zich de stoet in beweging, melden minister van binnenlandsche zaken en den bur gemeester aan het hoofd en begeleid door de muziek van Sonneman en Je banier der rederij kerskamer »Joost van Vondel.” Bij het stand beeld gekomen, sprak de W. J. Hofdijk gepast en kort, welk laatste met het oog op de tempe ratuur gebiedend was. ’t Was zeer goed gedacht van Hofdijk zegt de Amst. Cour.aan wie wij dit verslag ontleenen om met de verzen te beginnen, door Vondel bij de uitvaart van zyn dochter gezongen Wat kroont ge, opdat uw liefde blijk’, Met paerle, zilver en gesteente, En palm, en roosmarijn, het lijk O speelnools, dit ’s een dor gebcenta. Die regels loch waren elders gebruikt als een poging om aan de plechtigheid van heden haar kracht en beteekenis te ontnemen. Gelijk echter Vondel sedert nog veel zangen heeft ontboezemd ter gedachtenis van haar die bij beweende, zoo mochten ook de vereerders van Vondel zyn ge dachtenis nog wel huldigen. Was hij overigens ook als mensch »dor gebeente", als dichter en vaderlander leefde hij onder ons voort, opwek kend en veredelend. Daarop volgde het nederleggen van kransen, o a. door mevrouw Lina Schneider, voor Keulen, Vondels geboortestad. De begaafde vrouw liet dat huidelijk vergezeld gaan van een goed gedacht en goed gesproken vers; toen volgde een letterkun dig genootschap aan de universiteit van Leuven, waarbij de heer Brouwers een dichterlijke uiting voor lasjeenafdeeling van het Leuvensch >Davids Fonds’; den senaat van het Amsterdarnsch studentenkorps; de rederijkerskamer aJoost van den Vondel” waarbij de heer Lange een improvisatie hield waarin hij o a. zeer juist deed uitkomen hoe Von del, die bij de onthulling van het standbeeld, als zoou van Keulen, door zijn moeder was verloo chend, thans ook door haar erkend was. Nadat die hulde was gebracht begaf men zich weder in optocht naar de «Hcreeniging”, waar mevrouw Lina Schneider een tweede gedicht voor droeg, vervolgens de oorkonde, het feit der krans- hechting vermeldend, geteekend werd en de heer Hofdijk den aanwezigen in naam van allen, die Vondels onslerfelyken geest vereeren, dank zeide Het Hoofdbestuur der Vereeniging »Volkson- derwijs” heeft bepaald, dat de algemeene verga dering dit jaar zal plaats hebben in de eerste helft der maand Juni te ’s Gravenhage. Door de jury voor de Soesfdijkfonteinen (hul deblijk aan wijlen Prins Hendrik) is bekroond hel model door den heer Molkenboer te Leeu warden vervaardigd naar zijne onder het motto jGonstantia’ ingezonden teekening. Zaterdag morgen had even voor het station te Den Bosch, terwijl de trein, van Utrecht komen de, nog in voortgang was, een ongeluk plaats. De stoker remde het toestel der locomotief van dien trein, doch viel er achterover af met het en per waar in hij, na eenige uren vreeselijke pijn geleden te hebben, is overleden. -« Dinsdag namiddag omstreeks 2 uur brak een hevige brand uit in de stoommeel- en broodfa briek, gelegen hoek Vijzelgracht en Wetering schans te Amsterdam. Door den vrij feilen oos tenwind aangewakkerd, stood de fabriek met de nevengebouwen op bet terrein spoedig in lichte laaie vlam en was men aanvankelijk voor een ©noverkomelijken ramp beducht, Drie stoom- en acht handspuiten rukten wel onmiddellijk aan I maar moesten van het blusschen afzien om met inspanning van alle krachten de belendende per- ceelen te vrijwaren, waarin men dan ook geluk kig slaagde; ook de bakkerij is behouden De drijvende stoornbarkas de Jan van der Heyde, die zoovele kracht ontwikkelt als 8 handspuiten, werd mede gerequneerd, doch kwam ruim een uur nadat de brand ontstaan was op de plek des onheil aan, zij had met allerlei ijsbezwaren te kampen, die niet weinig vermeerderd werden door de nauwe geul door het ijs in de Prinsen gracht Te .5 uur lag de groote fabriek, waarin voor eenige uren nog zooveel bedrijvigheid was, in de asch. Vele nijvere handen zijn daardoor weder zonder werk en vele huisgezinnen in d:t jaargetijde in nood gedompeld. UIT DE

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1