NIEUWS- EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE 6EUEENTE EN BET ARRONDISSEMENT SNEER, I I >1 a I No. 15. VIE R E N-D E R T I 1879. J WOENSDAG 19 FEBRUARI. N j I f - S i] Jl SNEEKER (01 RAI MWW 1861 x van I T PERS. D E 8 de van .slig 1 9 10 n Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden f 1.franco per post (1.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betredendefranco in te zenden. s s 5 3 28 1 3 Wethouders voornoemd, J van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. 8—12 8-12 8—12 e 11 it is l-4'/a l-4'/2 1-3 »r e 20 21 22 24 :r Q e n n naraidd. 1-4% 1—4'/4 1—i'/„ 1—3 1-4'/a KENNISGEVI N G. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de gemeente Sneek, brengen Ier kennis van de in gezetenen: dat door hen voorLopig is vastgesteld, het Kohier van belasting op de binnen deze ge meente gehouden wordende Ronden, voor liet jaar 1879en dat dit Kohier te rekenen van den 19 dezer maand, gedurende 14 dagen ter Secretarie alhier voor een ieder ter inzage zal liggen, binnen welken termijn elk zijn be zwaren tegen het Kohier, op ongezegeld papier, bij den Gemeenteraad kan indienen, Sneek, den 18 Februari 1879. Burgegieester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. KENNISGEVING. en WETHOUDERS Datums. 19 Februari 8—12 i> Wyken. Dagen. Woensdag Donderdag Vrjjdag Zaterdag (Maandag rWoènsda 1 I ■1 Het Hand, wijdt een artikel aan de meledee- ling, onlangs uit Oost Indie gekomen, dal de dagbladen aldaar een waarschuwing hebben ont vangen om zich strikt te houden, binnen de per ken der wet. Deze aanmaning geschiedde, wijl sommige schrijveis in dagbladen zich in den laat- sten tijd op onvoegzame wijze hebben uitgelaten vocral over de gestelde machten in het moeder land. Het Amsterdamsch blad erkent dat de' la dische bladen in den regel een druk gebruik ma ken van prikkelende middelen bij hun artikelen en het zou met te betreuren zijn als het middel, nu aangewend, hielp, maar het middel zelf moet slecht gekozen worden genoemd. Indien de cri- tiek uitblijft, zal hel den schijn hebben, niet dat er géén aanmerkingen zijn, maar dat men ze niet durft' maken, daar de regeering verboden heeft ze fe maken. Vervolgingen en waarschu wingen der drukpers, ook al gaat deze bij de beoordeeling van regeeringdaden de perken te buiten, hebben in den regel meer kwaad dan goed geslicht. Zij kunnen gerechtvaardigd zijn in tijden van groole spanning en van oproerige beweging, maar zijn, blijkens de ondervinding der laatste 20 jaren, ook in Indie niet noodig geweest lot handhaving der openbare orde. j>Wat mag dan wel de reden zijn, zoo besluit hel blad, dan juist thans tegen de bladen een maatregel wordt genomen, dien men tot dusver onnoodig achtte Daarover is meer licht noodig, dan de aanschrijvingen zelven verspreiden. De Tweede Kamer zal dan ook het gebeurde niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Zij die reeds in 1857 tol nog toe te vergeefs op herziening van het drukpersreglement heeft aangedrongen, zal stellig niet zwijgen, nu voor zooveel men oordeelen kan, zonder eenige dringende reden een hatelijke bepaling van dat reglement plot seling in toepassing gebracht is.” De Midd. Cl. herinnert de vragen, welke de voorzitter der in 1848 krachtens de nieuwe grondwet saamgestelde Tweede Kamer bij de opening der zitting stelde uZal dit tijdvak zegen en voorspoed voor ons vaderland opleveren, of zal het zich door rampspoeden kenschetsen Zullen de bronnen van nijverheid en welvaart KENNISGEVING. i zaken onduidelijk is geworden of dreigt te en WETHOUDERS van ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7 l/9 Cents. Bij abonnement is de prijs be langrijk lager. Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ruimer vloeien naarmate de staatkundige ontwik keling der natie meer is toegenomen j>Het zou ondankbaar zijn zegt het blad met een toestemmend antwoord op die vragen te dralen. Wie de donkere geschiedbladen ge lezen heeft van 1848 en ’49, de jaren van tm- wenteling en oproer door geheel Europa, de ja ren waarin de vonken der volksberoeiing zelfs m ons rustig Nederland dreigden op teflikkeien, waarin het behoud onzer koloniën, tengevolge der herhaalde nederlagen op Bali, aan een zijden draad scheen te hangen, waarin de gedrukte toe stand van handel en nijverheid onze arb-idende klasse in een nood deed verkeeren, die door kunstmatige werkverschaffing nauwelijks eerigs- zins te lenigen was; de jaren van tekorten in de schatkist, waartegen de leuze »redding door bezuiniging” een geneesmiddel- moest opleveien, waarvan wij nog op den huidigen dag de ijdel heid leeren inzienwie dat alles mede beleefd en toen de gave der voorzegging beZeten had, zou op de vraag van den voorzitter hebben mogen antwoorden: sAarzel niet. Licht gerust den slui er op, die tusschen nu en 30 jaren hangt. Wat gij zien zult, zal u niet teleurstellen.” Eveneens kan worden erkend, dat de staat kundige ontwikkeling der natie toegenomen is en dat de beginselen, waarop onze grondwet steunt, in zulk een mate in ons openbaar leven zijn op genomen, dat wij ze, als dagelijks vervuld wor dende behoeften, nauwelijks meer naar verdien- 'J ste waardeereu. Op de vraag echter of die staat kundige ontwikkeling gelijken tred heeft gehou den met onzen sloffelijken vooruitgang, geeft de sinds 1848 onveranderde grondwet een minder beUist toestemmend antwoord. Binnen de gren zen der grondwet hebben wij ons ontwikkeld of het is tot de hoogte en in dien geest als deze grenzen toelieten, mag betwijfeld worden. 9 tot 12 uren Om als vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, minstens 4,56 meter lang, op den Isten Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20sle jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, tot op het tijdstip der optreding aan zij ne verplichtingen ien aanzien van de Militie, zoover die te vervullen waren, veldaan en een goed zedelyk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een getuig schrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hij, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten vcor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aünzien van de Militie meer te vervullen heeft. Hy, dio by de Zeemacht, bij bel Leger hier te Lande, of bij hel Krygsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij bij het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heelt ontvangan, inhoudende, dal hij zich gedurende -J ver dwijnen, kunnen worden aangeboden om te wor den overgestempeld. Sneek den 24 Januari 1879. Burgemeester- en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN Burgemeester. W. van WANING Jr. Secretaris. BURGEMEESTER Sneek, doen te weten 1°. Dal hef door hen voorloopig vaslgestelde Ko hier van den lloofdelijken Omslag dezer ge meente, voor het dienstjaar 1879, gedurende veertien dagen, ingaande Woensdag den 19 de zer maand, ter Gemeente-Secre'arie voor een ieder ter inzage zal liggen. Aan hen, die bezwaren legen hunne aanslagen mochten hebben, wordt herinnerd, dat zij hunne op ongezegeld papier geschrevene reclames, vóór het verloop van den termijn der visie, bij den Gemeenteraad beboeren in te dienen. 2°. dal bij den heer J. F. van Druten, boek handelaar alhier, insgelijks van af Woensdag 19 Februari a. s., zoolang de voorraad strekt, tegen 10 Cent per exemplaar, verkrijgbaar zijn ge sleld: afdrukken van genoemd Kohier van den lloofdelijken Omslag, voor zooveel betreft het vermoedeljik inkomen, na aftrek van f 400, van ieder aangeslagene. Sneek, den 15 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. van DRIESSEN. De Secretaris W. van WANING Jr. „besluit van 16 October 1869 (Staatsblad no. 160), de onjuist bevonden gewichten, op verzoek der belanghebbenden tegen dadelijke betaling van een vastgesteld bedrag, ten bate van ’s Rijkskas, door den IJker worden gejusteerd dat geene maten of gewichten tol de verificatie kunnen worden toegelaten, tenzij zij volkomen droog en schoon worden aangeboden, en dat de aanbieders hel aan zich zelven te wyten hebben indien, bij niet in achtneming van dit voorschrift, hunne maten en gewichten onherijkt worden te ruggegeven dat de verifical'e van de gewichten beneden het gram, in gebruik bij Apothekers, Goud- en Zilversmeden enz., uitsluitend aan het ijkkantoor te Leeuwarden geschiedt, en k dat de weegwerktnigen, waarop deindruk van Jb'dea overgangsslempel door roest of andere oor- I xyn diensttijd goed heeft gedragen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sneek gevolg gevende aan het verzoek van den IJker der malen en gewichten te Leeuwarden d. d. 19 Januari jl., brengen ter kennis van de ingezetenen dat, voor den herijk der maten en gewichten, in deze gemeente zal worden gevaceerd, in een der localen van de voormalige Meisjesschool in 1 2 3 .4 en ^VWoènsdag 26 7 en 8 Donderdag 27 Vrjjdag f Zaterdag (Maandag de Kleine Kerkstraat, in orde als volgt Uren voor- Maart dat dit jaar al de maten en gewichten aan den heryk moeten worden onderworpen dat, in gevolge art. 1 en 4 van het Koninklijk 8—12 1— 4'/a 8-12 8—12 8—12 Hij kanheeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht ia, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelalen. Sneek den 15 Februari 1879. Burgmeester en *e]d wem -- wCfe De N. R. Ct, wijdt een eerste artikel aan effeetenbelasting. Het blad wijst er op, dat het ontwerp en de toelichting met zorg zijn bewerkt en door eenvoudigheid en duidelijkheid g afsteken bij menige andere belastingwet. Verschillende artikelen van het ontwerp worden door het blad volkomen gebillijkt. Dc belasting voorziet in een leemte en past in een goed stel sel van directe belastingen. De heffing naar het kapitaal en niet naar de rente-is billijk, ook wijl de rekening bij zoo uileenloopend rentebedrag door onderscheidene fondsen moeilijk te maken zou zijn. Dat geen verbod gegeven wordt schul den af te trekken van het belastbaar kapitaal is minder goed te keuren, daar men anders de deur openzet voor allerlei misbruiken. De eigen aan gifte en den eed hebben hun schaduwzijde, inaar zijn onder de gegeven omstandigheden ’t beste wat er te bepalen is. De N. R. Ct. meent daarom geen bedenking te moeten maken noch over de wijze waarop deze belasting is geregeld, noch tegen den vprm van heffing, noch ook tegen het matige beijiag. Wordt zij ingevoerd, dan zal de ondervinding leeren, dat zij niet te hoog is geraamd. Toch is het blad niet voldaan. Ten onrechte zijn de schuldvorderingen uitgesloten en eveneens heelt het groot bezwaar tegen het plan van den minis ter om nieuwe belastingen op te leggen zonder opheffing van andere welke de ontwikkeling van handel en nijverheid belemmeren. In een tweede artikel zet het blad vervolgens de bezwaien uiteen, die het tegen ’t wetsontwerp heeft. Zeer bevreemdend moet het in de eerste plaats geacht worden, dal du schuldvorderingen niet opgeno- men zijn. De minister zegt, dat een nieuwe be lasting op deze vorderingen te zwaar zou druk ken, wijl zij reeds aan een bijzondere belasting onderworpen zjjn. Dal is juist, wyl by de ves- BEKEND MAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers by de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan te geven ter Secretarie der gemeente, telken vooimiddag van tionaie Militie van L-(Staatsblad no. besluit van den 8sten Mei 1862 (Staatsblad 46); Brengen door deze ter kennisse der belang hebbenden, dat de loting van de ingezetenen dezer gemeente, die in het vorige jaar voor de Militie zijn ingeschreven, voor zoo ver zij op den 3Isten Dec 1879 nog in leven waren en ingezetenen van hel Rijk zyn gebleven, zal plaats hebben te Sneek in de Concertzaal, op Donderdag den 20 Februari e k., des voormiddags ten 10‘/a ure; dal op den 24 dier maand ter Secretarie der gemeente door of van wege de lolelingen aan vraag kan geschieden voor de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van Ie zijn eenige wettige zoon, als mede dal, om vrijstelling wegens eigen militaire dienst of die van broeders te verkrijgen, het pas poort of ander bewijs van ontslag of een uittrek sel uit hel stamboek, of een bewijs van werke lijke dienst, ten minste tien dagen vóór den dag, waarop de eerste zitting van den Militie-raad wordt geopend, ter secretarie voornoemd moet worden ingeleverd. Sneek, den 23 Jan. 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr. De BURGEMEESTER de Gemeente Sneek; Gelet op art. 28 der Wet betrekkelijk de Na den 19den Augustus 72) en artt. 20 en 21 van Z. M. no I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1