NIEUWS EN ADVERTENTIE BLAD VOOR DE GEMEENTE EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, T No. 16. 1879. ZATERDAG 22 FEBRUARI. P E R S. ge- 3 1 - SM,I k I R (tlllhVI. ‘J groot inkomen genie- van i Crt aanleiding geven, wellicht nog i Deze COURANT verschijnt WOENSDAGS en ZATERDAGS. Abonnementsprijs voor 3 maanden franco per post fï.25. Alle brieven en stukken, uitgave of redactie betreffendefranco in te zenden. den staat liet men een vol- UIT DE TWEEDE KAMER. De nieuw benoemde leden, de hoeren Lieftinck en van Asch van T' gehouden zitting, na goedkeuring hunner geloofs brieven, beëedigd en l Behalve de reeds gedrukte ontwerpen zijn ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels, gewone letter, 40 Cents, voor eiken regel meer 7'/, Cents. Bij abonnement is de prys be langrijk lager. Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. pen, die als zoodanig eea groot inkomen genie ten, dikwijls zonder eigen kapitaal, vrij laten. Hoe meer het blad de zaak beschouwt, hoe meer het ze toetst aan ware en gezonde begin selen van belastingwezen, des te sterker wordt de overtuiging dat de. aanhangig gemaakte wets ontwerpen niet beantwoorden aan het juiste be grip van bela t ngen en dat zij de grens daarvan te buiten gaan. In haar laatste artikel wijst de Amst. Crt. er op, dat de maatregelen, in Nederland in de laatste 25 jaren genomen, meer en meer gestrekt hebben om voor dat land, in plaats van het de hoofd markt der producten te doen blijven, alleen te behouden een toenemend transito-verkeer en een geldmarkt. Of men dat verkeer zal kunnen be houden is, met het oog op de voortdurende uit breiding van den handel in Amerika, aan twijfel onderhevig. De groote kracht van Nederland ligt dan ook in de geldmarkt, die hier te lande gevestigd is. Het bezit eener groote geldmarkt is naar de A. C. doet opmerken het grootste voor recht, dat een natie kan bezitten, en het streven der regeering behoort te zijn die zooveel mogelijk te steunen. Hiermede nu is een belasting op het kapitaal in strijd. Het kapitaal, dat zich op sommige punten mo ge concentreeren, stelt crediet in zijn plaats tot aan de uiterste grenzen des landsmaar het ka pitaal kan zich verplaatsen, en niets dringt daar toe zoozeer als een belasting, waarvan men niet kan voorzien, hoe hoog zij in de toekomst zal worden opgedreven, en men vergete niet, dat behalve het cijfer der belastingen, de inquisitoriale maatrege len, waartoe ze aanleiding geven, wellicht nog gevaarlijker zijn. De beschouwing heeft in den laatsten tijd veld gewonnen, dat vooral ten behoeve van het ryk behoorden getroffen te worden zoodanige kapita- listen, die door hun uit eigen* keuze gevolgde levenswijze niet bijdragen in verhouding tot hun vermogen die beschouwing acht het blad onjuist en uit een economisch oogpunt niet te verdedigen; de kapitalist, die alzuo handelende zyn vermogen vergroot, vermeerdert het nationaal vermogen, en als te zijner tijd het door hem gevormde kapitaal in andere handen komt, keert het terug tot de actieve maatschappij, wier kracht daardoor is ver groot. Men behoort noch door belastingen, noch door gedwongen openbaarheid de zoodanigen te bezwaren. Belasting van het kapitaal is in beginsel Van het beginsel het bezit der ingezetenen moet buiten het bereik van den fiscus blijven mag niet worden afgeweken. Niet alleen is da staat in moreelen zin niet gerechtigd om tot zich te trekken hetgeen in de eerste plaats door hem moet beschermd worden, maar daarenboven voert een belasting op het kapitaal tot sociale en feite lijke onbillijkheden, veel grooter nog dan alle onbillijkheden, waartoe belasting op het inkomen voert. Uit een sociaal oogpunt is het beginsel om het bezit te belasten, niet Ie verdedigen, want bet is de eerste stap tot het eenmaal gesproken woord, dat met vernietiging van maatschappelijke toestanden gelijkstaat la propriété c'est le vol. Feitelijk is de onbillijkheid groothet kapitaal is in geen beschaafde maatschappij belast, om da zeer goede reden dat men niet moet belasten het element dat de grondslag is van welvaart, en in de tweede plaats, omdat het voert niet alleen tot inquisitoriale maatregelen, maar ook tot de meest schreeuwende onbillijkheid. Men zal den rente nier belasten, den kleinen rentenier die met zui nigheid in de levensbehoeften »an zijn gezin voor ziet en daaraan wellicht de vruchten toevoegt van karig bezoldigden arbeid, maar men zal rijk be- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS de gemeente Sneek Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 17 December 1861 (Staatsblad no. 127). Roepen bij deze op zoodanige ingezetenen, die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, om zich daartoe bij hen aan le geven ter Secretarie der gemeente, telken voormiddag van 9 tot 12 jen Om ais vrijwilliger bij de Militie te kunnen worden aangenomen, moet men ongehuwd of kinderloos-weduwnaar en ingezeten wezen, voorts lichamelijk voor den dienst geschikt, minstens l 1,56 meter lang, op den islen Januari van het jaar der optreding als vrijwilliger het 20ste jaar ingetreden zijn en het 35ste jaar niet volbracht hebben, lot op het tijdstip der optreding aan zij ne verplichtingen ten aatjzien van de Militie, zoover die te vervuilen waren, voldaan en een goed zedelijk gedrag hebben geleid. Het bezit van die vereischten, met uitzondering van de lichamelijke geschiktheid en van de ge vorderde lengte, wordt bewezen door een getuig- j .schrift van den Burgemeester der woonplaats, verkrijgbaar op plaats en tijd boven vermeld. Hjj, die voor de Militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger" toegelaten vcor de Ge meente, in welke hij ingeschreven is, lenzy hij geene verplichtingen tén aunzien van de Militie meer te vervullen heeft. I Hjj, die by de Zeemacht, bij bet Leger hier te Lande, of bij het Krijgsvolk in ’s Rijks Over- zeesche Bezittingen heeft gediend, wordt niet als vrijwilliger bij de Militie toegelaten, tenzij hij by het verlaten van den dienst, behalve een bewijs van ontslag van den bevelhebber, onder wien hij laatstelijk heeft gediend, een getuigschrift heeft onlvangan, inhoudende, dal hjj zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragèn. Hjj kanheeft hij dit ontvangen, tot dat zijn of ten onrechte beschouwd wordt als de maat staf van het inkomen en dat de belasting op het personeel in zekeren zin een bedekte inkomsten belasting is. Nog vergete men niet, dat tegen over deze kapitaalsbelasting geen enkele andere belasting staatwant men zal toch de bewering niet durven staande houden, dat de grondbelas ting als zoodanig in aanmerking mag komen; die toch is nauwelijks als een belasting aan te merken De bewering des ministers, dat de algemeene welvaart is toegenomen, is juistmaar ’t zou ook droevig zijn ais dit bij een nijvere bevolking het Wijck, zijn in de Dinsdagmiddag i geval niet was dat er echter geen belangrijke hebben zitting genomen. v 1 >n deze vergadering nog ingekomen ontwerpen tot het nemen van buitengewone maatregelen ter af wending van besmettelijke ziekten en wering harer uitbreiding en gevolgen, dat tol onteigening voor verbetering dér haven van Stellendam en een ontwerp betreffende eene conculaire overeenkomst met Brazilië. Vrijdag 11 uur is aan de orde de motie-van Kerkwijk, omtrent den waarborg van het kapitaal voor de RotterdamMunslersche spoorwegmaat schappij. De conservatieve Amst. Cour, bestrijdt de voor gestelde effectenbelastingHet blad betoogt, dat de belasting gelijk te stellen met minstens 2 pct. van het inkomen alleen ingevoerd mag worden indien een tw’eeledig bewijs wordt ge leverd 1° van de volstrekte noodzakelijkheid 2° dat ’s lands financiën op deze wijze weder op afdoende wijze worden geregeld. Dd bewijs ech ter ontbreekt in de memorie van toelichting, wel ke veeleer het tegendeel aantoont. 1° wordt daarin gezegd, dat vermeerdering van inkomsten dringend noodig moet geacht wor den om te voorzien in de allengs grooter wor dende gaping lusschen gewone inkomsten en uit gaven 2° dat de regeering bezwaarlijk een ont werp zou kunnen indienen tol vermeerdering der middelen door verhooging of uitbreiding van ver- bruiks- of indirecte belastingen 3° dat het ka pitaal, in fondsen belegd, niet belast is; 4° dat de draagkracht der natie niet verminderd is, ter wijl van de verliezen in verschillende fondsen ge leden, niets bespeurd wordt5° dat deze belas ting ook in andere landen in werking is. Wat punt 1 betreft, betoogt de Amst. dat de gaping tusschen inkomsten en uitgaven helaas niet te loochenen is, maar dat hieruit de noodzakelijkheid niet voortvloeit om de natie meerdere lasten op fe leggen. Nieuwe belastin gen zijn onder de bestaande toestanden alleen gewettigd als ze gepaard gaan met een ernstig streven tot vermindering der uitgaven, en hier van blijkt niets. Ten opzichte van punt 2 mag de vraag gedaan worden waarom geen verhooging of uitbreiding van verbruiks- of indirecte belastin- gen? De toelichting tot de stelling ontbreekt geheel en men zou op zijn beurt kunnen vragen I waarom Nederland zich altijd moest vastklemmen aan hel hetgeen elders door de ervai ing is afgekeurd. In bijna alle rijken bespeurt men een terugkeer tot indirecte belastingen, op grond van de bil lijkheid dal elk ingezetene een deel drage in de staatslasten. By hetgeen de minister sub 3 zegt dat nl. het kapitaal in portefeuille met belast is heeft hij vergeten dat de gemeentebelasting alle in komsten treft. Daarby moet men er op letten, dat de meeste belastingen verterings- belastingen zyn, dat de vertering der ingezetenen te recht verliezen zijn geleden, zal niemand, beweren en hei argument, hetwelk op deze meening is ge grond, beteekent alzoo weinig. Hetzelfde is het geval met ’t laatste motief, dat de belasting ook in andere landen bestaat. Grootendeels betref fen de aangehaalde voorbeelden een belasting op de renteeen enkele slaat in Amerika moge daarop een uitzondering maken, maar men dient alle gegevens aldaar te kennen om tot een zui vere beoordeeling te geraken. De aandachtige lezing der memorie van toe lichting brengt het blad -tot de conclusie, dat de noodzakelijkheid der voorgestelde belasting niet loonde directeuren van naamlooze vennootschap- is bewezen, en dat men zelfs niets heeft beproefd a,l! ’""«to»:- ;„i,- - om te betoogen, dat ’s lands financiën er door gered zullen worden. Hel ziet in de stukken dan ook geen ander streven dan om te komen aan de middelen om op 1 Jan 1880 de in 1878 vastgestelde wet op het lager onderwijs uit te voeren de voordracht heeft geen andere strek king dan te komen tot de uitvoering eener ge brekkige wet, en hoe? spar un crime financiel.” In een volgend artikel behandelt het blad de vraag of de belasting, zoo als zij nu is voorgesteld wel ligt binnen de grenzen van het juist en gezond begrip van belastingen of de staat in zedelijken zin wel bevoegd is, om zich langs dien weg de beschikking le geven over het nationaal vermogen, en of in de uiterste consequentie zoodanig begin sel niet zou voeren tot conficatie van het nationaal vermogen ten behoeve van den staat. Als grondslag van belasting mag worden aan genomen, dat, behoudens geheel onvermogenden, ieder burger van den staat behoort bij te dragen tot, de instandhouding van de maatschappelijke orde, van de instellingen, die te zamen genomen, de uitdrukking zijn van het begrip van den ge- ordenden staat. De eerste voorname gave die de Staal den ingezetene biedt, is bescherming van per soon zoowel als van bezit. Door het heffen van indi rede of verbruiksbelastingen werd dit doel uitstekend bereikt, terwijl men, door daarbij een belasting op de vertering te heffen, nog meer in ’t bijzonder de gegoede klassen in de zorgen van den staat liet deelen. Op deze wijze verkreeg komen te verdedigen geheel. Allengs won het begrip veld, dat indirecte be lastingen eigenaardige bezwaren opleverden dat men de minder bevoordeelden in de maatschappij moest ontlasten en hen, die zich uit eigen keuze geen vertering veroorloofden in verhouding tot hun bezit, moest bezwaren. Een belasting op het inkomen werd nu als de meest billijke en meest juiste aangeprezen, en er trad zelfs eens een minister in Nederland op die verklaarde, dat de inkomstenbelasting, als een impot unique, het volmaakte belastingstelsel was. De ervaring heeft o. a. te Amsterdam geleerd zegt de 4. G. hoe gevaarlijk en onverdedigbaar dit beginsel is. Maar hoe dit zij, het begrip en be ginsel bleven steeds dal het inkomen der inge zetenen moest getroffen worden, en 't was voor de tegenwoordige regeering weggelegd om het eerst een belasting voor te dragen, die de Staat doet beschikken over het kapitaal, het nationaal verndogen. VERGADERING van den Gemeenteraad van Sneer, Zaterdag den 22 Februari 19, 's namidd. 6 uur. Punten ter behandeling 1. Resumtie der notulen. 2. Mededeelingen van goedgekeurde raadsbe sluiten, ingekomen stukken, enz. 3 Voorstel tot het herbenoemen van L. Vel lens en A. Postma, tol binnenvader en moeder in het Stads Armhuis. 4. Benoeming van een commissie tot onder zoek der bezwaarschriften tegen aanslagen in den IJoofdelijken Omslag, dienst 1879 5. Voorstel op het verzoek van mej. W. Uiting om eervol ontslag als hulponderwijzeres aan de School voor Kosteloos onderwijs. 6. Idem op hel verzoek alsvoren van mej. J W. Bijl. 7. Idem tol het verleenen eener gratificatie aan den hulponderwijzer H. Gietema. 8. Idem aan den hulponderwijzer S. van der Steegh. 9. Voorstel op de reclame van M. Haga in zake Hoofdelijken Omslag. 10. Voorstel op het adres van K. D. Boersma, tot bekoming van gemeentegrond. 11. Idem tot vaststelling van de plannen en voor waarden van aanbesteding van het verbouwen der Lalijnsche School lot Gymnasium. 12. Idem op het adres van de Raden der gemeenten van het voormalig Arrondissement Sneek, in ztfke het Justitiehuis. 13. Idem terzake de door Heeren Voogden van het Old Burger Weeshuis by de Gedepu teerde Staten ingébrachte bezwaren tegen het x voor die instelling vastgesteld reglement. UIT DE veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger bij de Militie worden toegelaten. Sneek den 15 Februari 1879. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. van DRIESSEN. De Secretaris, W. van WANING Jr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1879 | | pagina 1